saf şiir
327 şiiri ve 115 yazısı kayıtlı Takip Et

Doğulu anneler çocuklarımızı dağdan geri getirin diyorlarDoğulu Anneler Çocuklarımızı Dağdan Geri Getirin DiyorlarTerör elebaşları, doğudaki çocuklara anlattıkları her ne olursa olsun savaşmaya ikna ediyor ve dağlara götürüyor. Ergenlik çağındaki bu çocuklar, dinlerini, geleceklerini ve sevdalarını bunlardan öğreniyor. Uyuşturucu alırmış gibi ruhlarını uyuşturuyorlar.

Vaat ettikleri özgürlük ve vatana kavuşma söylemleri ile ülkeyi bölmek için kendilerine asker ve savaşır asker haline dönüştürüyor. Oysa ki, bütün eylemleri kendi yaşadıkları bölgede ve yine aynı ırkından insanlara karşı veriyor. Burada bombalar patlıyor, burada açılıyor çukurlar, burada kurulan fabrikalar ve açılan okullar çalışmaz hale geliyor. Kısacası yine kendi yaşadıkları toprakları yaşanmaz hale getiriyorlar.

Terör örgütleri, buranın insanının eğitimine karşı savaşıyor. Okullar da çocuklar okuyamıyor. Gençlerin okuyup, nasıl bir ülkede yaşadıkları anlamasını önlüyorlar. Fabrikalarda ise, çalışabilecekleri ve iş imkanı bulacakları için çalıştırılmaz hale sokuyor. Böylece gençleri kendilerinden başka onlara sahip çıkacak, doyuracak ve gelecek vaat edecek kimsenin olmadığını anlatma imkanı buluyor.

Devlet 15 temmuz darbesinden önce, orada yoktu fetöcüler yüzünden. Asker içindekilerin ve eğitimde ki fetöcülerin, onlara zulmetmesi sonucu teröre yardım ediyordu. Halka öyle bir görüntü veriyordu ki, adeta sizin yanınız da devlet yok, devlet size zulmeder görüntüsünü yöre halkına sergiliyorlardı. Devlet kurumlarında çalışan fetöcüler yüzünden, yöre halkının devletten isteyebileceği her şeyi ellerinden alıyorlardı. Öyle bir yargı vardı ki, devlete bir işi düşse, ben gitmeyim, onlar benim istediğimi vermezler ve zulmeder yargısı hakimdi. Bu görüntü içinde, malum partiye oy verip, ondan medet umuyorlardı. Devlet değilde, o parti onları destekler ve korur yargısı ile yaşıyorlardı.

15 temmuzdan sonra, fetöcülerin oradan koparılması ile devlet terör örgütüne karşı oldukça başarılı hamleler yaptı. Özellikle Şırnakta malum partinin dışında başka bir partiye oy verilerek belediye başkanlığının el değiştirmesi oldukça önemliydi. Devlet orada samimi olarak çalışıyor ve yöre halkına devletin, yanınızda olduğu mesajını atadıkları kayyumlarla gösteriyor. Ancak bu atanan kayyumların gerçekten isabetli olması ve o yörenin insanını kazanmak niyeti ile de çalışılması gereklidir. Hala bu kayyumların o yöre halkını anlamadığını tanıdığım, Mardinde bir belediyede çalışan inşaat mühendisi kişiden, ve o yörede yaşayan insandan öğreniyorum. Hala belediyeye bu yüzden gitmek istemeyen kişilerin olduğunu ve devlete karşı korkunun devam ettiğini söylemişti. Bu yüzden malum partiye oy verdiklerini söylüyorlarmış. Devlet bu kişilere kendisinin var olduğunu anlatmalıdır.

Diyarbakırda, anneler çocuklarımı geri verin diyorlar. Oturma eylemi yapıyorlar. Gerçekten çok manalı ve terörün kaynağı olan ve destek bulan halkın uyanışını sembolize ediyorlar. Haklı çığlıklarında, fakir fukaranın çocuklarının dağlarda öldüğünü ve yaşadığını; yönetici konumdaki kişilerin çocuklarının Avrupa gezdikleri, iyi eğitim aldıkları ve lüks içinde yaşayarak hayatlarını devam ettirdiklerini vurguluyorlar. Çocuklarının kullanıldığını ve anlamsız bir savaşın içinde olduklarını söylüyorlar. Kendi çıkarları ve refahı için bir çok şey vaat eden terör örgütünün, yalnızca kendilerine zarar verdiğine inanmışlar. Oturma eylemine başladılar ve onlar Türkiye’nin her kesiminden aydınlarının desteğine ihtiyaç duyuyorlar. Her gün medyadan çağrı yapılmasına rağmen hala bu insanların yanlarına gelmemesi de ilginç.

Bu görüntü gerçekten ülke bütünlüğünü sağlayacak ve doğudaki kanayan yarayı saracak bir harekettir. Buna destek vermek gerekiyor. Artık terörün bu ülkenin sorunu olmadığını ve ülkemiz evladlarının anlamsızca öldürülmesine son verilmesi için büyük fırsat. Doğuda terör bitsin diye harcanan yüklü paranında, ülkenin başka sorunlarını tedavi etmede kullanılmasına fırsat verecek. Yani terör bitse, ülkemiz zenginleşecek, rahatça cennetten bir parça olan doğu şehirlerimizi gezip görmek mümkün olacak. Ben artık terörün biteceğine inanıyorum. Bu ülke 28 Şubatın verdiği yarayı sardı, terörü de yok edecektir. Neredeyse gözümü açtığımdan beri devam eden terör bitsin diyorum, Rabbime dua ediyorum. Her ırktan mükemmel bir görüntü veren ülkem, her mazlumu bağrına basan milletim bu zengin kültürüyle, hoşgörüyle mazlumu yeniden bağrına basacaktır. Bu eylemde analar, doğuda teröre verdikleri evlatlarına kavuşan ve dağ yerine şehirde çalışarak rızkını arayan vatan evlatları olmaları temennisiyle.

Saffet Kuramaz

Beğen

saf şiir
Kayıt Tarihi:9 Eylül 2019 Pazartesi 00:20:11

DOĞULU ANNELER ÇOCUKLARıMıZı DAĞDAN GERI GETIRIN DIYORLAR YAZISI'NA YORUM YAP
"Doğulu Anneler Çocuklarımızı Dağdan Geri Getirin Diyorlar" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
muslumbayram
9 Eylül 2019 Pazartesi 11:48:56
Düşününce insanın aklı tutuluyor
Geçen hafta İlker BAŞBUĞ Halk tv de şunları söylüyor
Kenan evren doğuda bir ilkokula giriyor öğrenciye soru sorduğunda Türkçe bilmiyor
öğretmende Kürtçe konuşunca sinirleniyor
ve de Kürtçeyi yasaklıyor
birde işin içine cezaevlerindeki işkenceler eklenince
maalesef hata ettik diyede itiraf ettiğini söylüyor

şimdi bir vatandaş Müslüm olarak soruyorum
koş koca bir GENELKURMAY başkanı nasıl böyle davranır
kendi halkına işkence edilmesine ses çıkarmaz

HER ZAMAN DERİM ŞİDDET ŞİDDETİ DOĞURUR
ALLAH MİLLETİMİZİ DEVLETİMİZİ ORDUMUZU KORUSUN
İŞİ EHİL İNSANLAR ALSIN
LİYAKAT HAK VE ADALET

NİCE SAYGILARIMLA

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Ahmet Zeytinci
9 Eylül 2019 Pazartesi 10:47:34
Çok manidar ve çok önemli bir eylem. Bizler terör örgütü ile mücadele ediyoruz. Bu terör örgütünün içinde Kürtler den başka herkes var. Ermeniler var, Avrupa Ülkelerinden bir sürü ajan, militan var. Bir önemli tespit var bu konu da o da şöyle... İran da Kürtler devletlerine saldırmıyor, Irak da Kürtler devletlerine saldırmıyor, Suriye de Kürtler devletlerine saldırmıyor. Bizimkiler de saldırıdan hiç geri durmuyor çünkü bunların gerçek Kürtler ile alakası yok. Her pislik var bunların içinde... Evlatları kaçırılan annelerin yerine koyalım bir kere kendimizi... Kızı ya da oğlu ne vaatler ile dağa kaçırıldı, kadınsa zaten mutlaka ırzına tasallut ediyorlar, insanlar bilinçleniyor yavaş yavaş. İnsanlar bilinçlendi mi terör örgütü de bitme noktasına geldi demektir. Kirli kazançları kesildi demektir... Vay efendim kayyum atanması demokrasiye zarar verirmiş... Sen paraları dağa gönder o devlette seni görevden almasın... Konu biraz dağıldı ama bir dokun bin ah işit misali çok doluyuz toplum ve insan olarak... Böyle yürekli beş on Kürt Anası sizi hallaç pamuğu gibi atar silkeler işte teröristler ve avaneleri... Manidardı kutlarım...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir 9 Eylül 2019 Pazartesi 11:26:20
Ne kadar haklı bir yazıydı ve yazıma katkı sağlayan satırlardı. Terör bitsin artık. biz yabancı ülkelerin kadavrası olmaktan kurtulmalıyız artık. Amin. Değerli yorumun için Allah razı olsun. Selam ve dua ile.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.