Garîb DİYAR
7 şiiri ve 4 yazısı kayıtlı Takip Et

Şiire dairŞİİRE DAİR

Şiir nedir?

Şiir, düşüncelerin duygularla ifade edilmesidir kısaca. Sevgiliye göz göze söyleyemediğini sözlerinle söylersin, lakin gönülden. Bazen eskiye dair bir başkaldırı da olabilir şiir. Bazen de siyaset meydanı. Bir başka deyişle şiir, şairin sesidir. Kullandığı araç ise dildir. İyi şair dilini iyi bilen, dilini iyi kullanan şairdir. Şiirde kullanılan her sözcük anlaşılır olmalı, yazıldığı döneme ait olmalıdır. Günümüzde çağdaş yazın yani modern şiire ayak uydurmak gerek. Şiir için bir de malzeme gerek. Ağaç, dere, uçurtma, bayrak, aşk…

Şiir çoğu zaman bir eleştiri niteliğindedir. Aşk şiirleri de dâhil buna. Sevgiliyi kırmadan eleştirmeye çalışır. Şairler buna şehir romantizmi derler. Eleştiri en çok geneli ilgilendiren şiirlerde görülür. Şair eleştirerek değişim ister. Değişimi, yenilenmeyi ve insanın hata yapabileceğini birkaç sözcükle ifade eder.

Gençliğe Hitap Eden Aşk Nerede?

Aşk şiirleri doruk noktasında olmalı. İnternette çok aranır; aşk şiirleri, aşk sözleri, aşk manileri. Aşk şiirleri de çok enteresandır ki mutlulardan ziyade kavuşamayan, mutsuz ya da platonik âşıklar göze çarpar.

Her şairimizin şiirine yansıttığı doğal bir yapısı vardır. Çoğu şairin doğal yapısı vatan, bayrak, millettir. Kısacası Anadolu’dur. Günümüz şiirlerine bakacak olur isek Batılaşma görülmektedir. Hâlbuki şiir doğudan batıya geçmiştir güneş gibi. Hece ölçüsü modası geçmiş bir elbise sanki. Halk şiirleri eskisi gibi ilgi görememekte.

Batı şiirleri sınırlıdır. Yani Anadolu şiirleri kadar geniş kapsamlı değildir. Bunu Bekir Karadeniz sözüyle ifade etmek isterim “üstü başı hem Mezopotamya hem Kafkaslar, hem Latin Amerika kokuyor. Ve de aradaki her yer. Ekmeği aşı da, içtiği suyu da...”.

Bekir Karadeniz korkusuz şairlerdendir. Şairlerin en önemli özelliğidir korkusuz olmak. Gerçekler de ancak böyle yansıtılır. Mehmet Akif gibi, Nazım Hikmet gibi korkusuz şairlere sahip çıkmak gerekir. Bunu en iyi şiirlerini okuyarak yapabiliriz. Şair sadece şiir yazan değildir. Şiirde okuyandır. Her şairin bir şiir üstadı vardır. Şair ise şiir kitabı yazarak kalıcı hale getirir. Bu kitaplar günümüz şairler için ders niteliğindedir. Şiir kitabı yazmanın kolay bir şey olduğunu zannetmiyorum. Şiir yazmak yıllar gerektirir. O şiirler kitaba öyle bir dizilmeli ki, ardı adına gelen her şiir bir sonraki şiiri yansıtmalıdır. Her şiir kitabının bir akış diyagramı vardır. Şiiri severek okumak gerekir.

Beğen

Garîb DİYAR
Kayıt Tarihi:6 Eylül 2019 Cuma 14:09:03

ŞİİRE DAİR YAZISI'NA YORUM YAP
"ŞİİRE DAİR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.