saf şiir
357 şiiri ve 129 yazısı kayıtlı Takip Et

Lâ gâlibe illallah-allah’tan başka galip yokturLâ Gâlibe İllallah-Allah’tan Başka Galip Yoktur


Bıçak kemiğe dayandı… Tahammülüm kalmadı deriz, öyle anlar gelirde! Ağlarız olmaz, bağırırız olmaz, ne insan ne eşya, ne de düşünüp de kurguladığımız ne varsa çare olmaz… Hani ölsek de kurtulsak bile deriz.

İnsan ne kadar zengin olsa,
Ne kadar çok iktidarda kalsa
Şöhret sahibi dünyaya dalsa
Balon şiştiği gibi söner de
Yaşanılan çaresizlik beyhude!

Hani Osmalı zamanında derlemiş ya, büyüklenme padişahım senden büyük Allah var! İnsan ne olursa olsun, Allah’a boyun büker sonunda, yaşadığı süreçte bükmezse… En son nokta ise ölümdür.

Elbette bunu her insana anlatsanız, inanmaz. Dinlemez. Allah’ı Rab olarak bilerek veya bilmeyerek kabul etmez. Çaresiz kalana kadar, ben en büyüğüm der. Vücudunda böbrek taşı bile onu inim inim inletir, ne iğne ne de ağrı kesici ağrıyı kesmez. Adam yerine koymadığı doktordan çare dilenir ve çare de bulur. Sanır ki, her acıya çare doktordur. Çaresiz kalsa doktor arar, cinci arar, maskarayı arar… Artık onun anlamsı için, Rabbim depremle, tufanla, yanardağ ve yangınlar ile sarar etrafını. Artık çıkan sesini kimse duymaz. Cesedini gören, ondan çeken beddua eder, üstüne tükürür, bir leş gibidir. Hani kokmasın diye toprağa gömerler.

Her yel, her büyüyen canlı, her ölüm, her hastalık … Kişiye işarettir. Rabbimin varlığını gösterir ve insan hizmet eder ki, Rabbini tanısın ve yalnız ona kul olsun… Olmazsa da kendine eder.

Bugün İdlip’te, Esad askerleri vuruyor, o dursa Amerika vuruyor! Üstüne bomba yağan da insan, yağdıranda. O topraklarda petrol var çünkü… Onu almak uğruna öldürüyor insanları. O topraklarda çaresiz insanlar, acımalı mı? Bir insan olarak elbet de acırız da. Ancak, bu topraklarda yaşayan insanlar kaç uyarıya rağmen Rabbine yönelmedi ki? Allah kendine isyan eden kulundan zalim ile intikam alıyor. Zalimde bilmiyor ki, onunda sonu yakın…

Bu dünyada yaşamın gayesi Allah’a kul olmaktır. Bir ömür de onun için veriliyor. O ömrün için Allah’ın dediği gibi dolduracak biziz. Böyle doldurmakla karşılığını almaya da hak kazanıyoruz. Rabbimin bizim yaptığımızdan bir kazancı ya da çıkarı yok. Hep kazanacak biziz. Bunu kabul eden, buna göre yaşayan, yokluğu anlayan, dünyayı eliyle tersleyen her kişi, kazanacaktır. Bu dünya cennet yurdu değil, ne isterseniz olmayacaktır. Ben isterim olur gibi yaşayan bilsin ki, kaybedendir. Çaresiz yardım bekleyendir. Mutsuzdur.

Sonu iyi ve kötü olan tercihlere bizi zorlayan değerler var. Lütfen zor da kalmamak için, imdadımıza ses gelmesi için şu ayeti asla ama asla unutmayın, La galibe illallah - Allah’tan başka galip yoktur. Madem daim Allah’tan başka galip yoktur, ona teslim olan da galiptir değil mi?

Saffet Kuramaz

Beğen

saf şiir
Kayıt Tarihi:3 Eylül 2019 Salı 00:03:30

L GÂLIBE İLLALLAH-ALLAH’TAN BAŞKA GALIP YOKTUR YAZISI'NA YORUM YAP
"Lâ Gâlibe İllallah-Allah’tan Başka Galip Yoktur" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
CemalettinGÜRPINAR
3 Eylül 2019 Salı 22:13:21
"Lâ Gâlibe İllallah-Allah’tan Başka Galip Yoktur" başlıklı yazı ile ilgili çok güzel şiir ve yazınızı okudum kutlarım selamlar. Beğendim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir 4 Eylül 2019 Çarşamba 00:01:41
Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Ahmet Zeytinci
3 Eylül 2019 Salı 18:26:02
Bu gün dünyada kan ve göz yaşından geçilmiyor. Genellikle savaşlar Müslüman Coğrafyalarda cereyan ediyor. Emperyalistler inim inim inletiyor İslam Ülkelerini... Kimi zaman fitne sebep oluyor İslam Ülkeleri birbirleri ile savaşıyor... Eninde sonunda herkes hesabını ahirette Rahman ve Rahim olan Allah'a verecek hiç bir mazlumun ahı zalimde kalmayacak. Zaten ahirette başlarına gelecekleri bir anlasalardı zalimler zulümlerinden vazgeçerlerdi illaki... Ölüm ve yaşam, fakirlik ve zenginlik her şey Allah'ın dilemesi iledir müminler bunu akıldan çıkartmasınlar hiç bir zaman. Beyrut Kasabı diye de anılan Siyonist ve katil Ariel Şaron o inanmadığı iman etmediği Allah'a canını alması için yedi yıl yalvarmıştır bitkisel hayatta... İşte böyle kimselerin yaptığı kötülükler ne bu dünyada ne de ahirette yanına kar kalmadığı gibi, acı da bir faturası olacaktır... Manidar bir yazıydı kutluyorum Saffet Kardeş

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir 4 Eylül 2019 Çarşamba 00:00:51
Yaşasın Zalimlere cehennem... Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.
Gülüm Çamlısoy
3 Eylül 2019 Salı 17:02:48
Sonu iyi ve kötü olan tercihlere bizi zorlayan değerler var. Lütfen zor da kalmamak için, imdadımıza ses gelmesi için şu ayeti asla ama asla unutmayın, La galibe illallah - Allah’tan başka galip yoktur. Madem daim Allah’tan başka galip yoktur, ona teslim olan da galiptir değil mi?


Kendimi arıyordum aslında hala da.
İlahi Sevginin tezahürü ile altında kaldığım enkazdan sağ çıkmayı bir şekilde başarıyorum.
Şükürler olsun Rabbime.
Şükürler olsun günüme.
Gün geçmiyor dertsiz ve tasasız lakin derman da huzur da O'nda saklı.
Kötülükte ve zulümde insanlar sınır tanımasa da unuttukları çok şey var.
Tek sığınağımız ve tek limanımız üstelik evren ve varlık sadece O'nun hükümranlığında.
Allah razı olsun ağabeyim. Ne zaman ki kasvet bassa içimi bir şekilde feraha çıkıyorum ve bunda sizlerin payı büyük elbette Allah'ın izniyle vakıf olduğum her şey ve her duygu.
Gönül gözümle görebiliyorum son zamanlarda özellikle.
Selam ve dua ile ağabeyim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


saf şiir 4 Eylül 2019 Çarşamba 00:01:20
Değerli yorumun için çok teşekkür ederim Kardeşim. Selam ve saygılarımla.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.