Bir Dünyevî
451 şiiri ve 241 yazısı kayıtlı Takip Et

3 haber ve kehanetler
Bkn 1:
skor.sozcu.com.tr/2019/08/30/uefa-gecesine-eric-cantona-damgasi-bizi-zevkleri-icin-oldurecekler-1371066/

Konuşmasına William Shakespeare’in ünlü “Kral Lear” oyununda yer alan “Sinekler neyse yaramaz çocuklara, biz de oyuz Tanrılara. Öldürüyorlar bizi zevkleri için” sözleriyle başlayan Cantona salonda bir anda şok etkisi yarattı.

“Yakında bilim, hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatmakla kalmayacak, hücreleri hücrelere sabitleyecek ve böylece ebedi hale geleceğiz” diyen Cantona “Sadece savaşlar, suçlar ve kazalar bizi öldürecek. Fakat ne yazık ki suçlar ve savaşlar çoğalacak” şeklinde konuştu."

************
Bkn 2:
t24.com.tr/haber/yapay-sperm-erkeklerin-sonunu-getirebilir-mi,837101

"Yapay sperm, üreme konusunda devrim yaratabilecek tek gelişme değil. Japonya’daki bir grup araştırmacı 2018’de insan kanını, yumurta elde ettikleri kök hücrelere dönüştürmeyi başardılar. .."
*******
Bkn 3:
koinmedya.com/2019/08/30/samsung-galaxy-s10-cuzdani/

"Güney Kore medyasında bugün çıkan haberlere göre S10 cüzdanı artık çok daha fazla sayıda kripto parayı destekliyor. Samsung amiral gemisi telefonu olarak desteklenecek kripto paralar arasında Bitcoin’den başka ..."

Linklerini ve kısa kısa özetleri verdiğim haberlerden nasıl sonuçlar çıkarabiliriz.

İlk iki haber,insan bedeni ve üremesi ile ilgili ancak haber detaylarında daha vaktin olduğunu sezinliyorsunuz. Her iki haberde gelecek öngörüsü taşıyor.

İkinci haberden irdelemeye başlarsak ihtimal 20-25 yıla yapay sperm ve yapay yumurtalardan embriyo üretimleri karşımıza çıkacaktır. Kan veya kök hücreler kullanılarak cinsel birlikteliğe gerek kalmadan çocuklara sahip olunabilecek gibi duruyor gelecekte. Kıbrıs’ta da taşıyıcı annelik veya babalık konusunda da bir çok ilerlemelerin olduğunu okumuştum.

Sperm babadan alınıyor, yumurta anneden, ancak başka bir kadının rahmine embriyolar yerleştiriliyor..

Bu tür gelişmlerin ahlak, ata-ana, namus, miras vb hukuk alanlarında nasıl bir yol izleyeceğini düşünebiliyor musunuz?

Her şey yeniden yazılacak. Yeni prosedürler, kanunlar, tüzükler vb yerel örf ve adetleri kökünden değiştirecek bir yola gireceğiz.

Ki kırsaldan kente göç hareketleri neticesinde değişen sosyal ve kültürel hayatımız bambaşka boyutlar kazanacak..Şimdilik son 40-50 yılda yerleşim alanlarımız değişti, geniş aileler kayboldu, geniş evler yerlerini 1+1 ler ile 2+1’li evlere bıraktı çoğunlukla.

Birinci habere dönersek, insan bedeni daha dayanıklı bir hale dönüşecek, yaşlanma geçiktirilecek vb.

3. dünya savaşı çıkmaz, atom ve nükleer bombalar kullanılmazsa 1 asır sonra çok farklı şekillerde insanlar göreceğimiz şüphesiz bence.

İnsan belki, -ol- demeyle yoktan var edemiyor şimdilik, eder mi, edebilir mi sorgulamalarımızı ve dahi bilgilerimizi çok zorlar bu soru. Ve yine şimdilik -edemez- düşüncesi hakim.

Üçüncü haberimiz ise, kriptoparalarla ilgili. Yani ekonomik alışverişin sil baştan değişmesi.

Bir soru geldi aklıma? Bir insan evden çıkmadan tüm ihtiyaçlarını karşılayacak duruma ne zaman ulaşabilir?

Ekmek, meyve sebze, et, kahvaltılık vb almaya gitmiyorsunuz, akıllı cihazınızdan en yakın marketin uygulamasına giriyorsunuz, sepetinizi oluşturuyorsunuz, kriptopara ile ücreti ödüyorsunuz ve iha’lar ile kapınıza veya balkonunuza siparişler geliyor.Böyle uygulamalar şimdilik paket servis olarak zaten başladı değil mi??

Ekstra bir haber olarak da, abd bir üniversite çalışmalarında buzdolabı büyüklüğünde klima teknolojileri kullanılarak Çölden su üretilerbiliyor havanın neminden.

40 -50 yıl önceki buzdolabları ile bir sonraki nesil buzdolapbları ve klimaları bir hayal edelim.

Devletin veya Belediyelerin su taşıma ve tesisat işlerinden ellerini eteklerini çekmelerine kadar gidebilecek bir yaşam kültürü.

İçme kullanım suyunu ; ister deniz suyundan temin et, ister havadaki nemden.

Bilgisayar donanım ve yazılımı konusunda uzmanlaş mümkünse kendi paranı bas.

Çocuk sahibi olmak için evlenmeyi bekleme, herhangi bir hastaneye iki tüp kan gönder, çocuğunun göz rengini, boyunu posunu belirle, kız mı erkek mi istiyorsun seçimini yap, 9 ay sonra veya belki gelecekte 9 ay inecek 3-5-7 aya git hastaneye bebeğini al. Ve ya bebek bakmak zor diyorsan, oradan kreşe gönder, 3 yaşında-5 yaşında getirilmesini iste.

Enerji ihtiyacı için de aynı klima teknoloji gibi bir teknoloji ile kendi elektriğini kendin üret..

Bir çok yenilik...

Yani adım adım bir çağ yaklaşıyor adı da; tam kapitalist çağ.

Devlete, belediyeye, uluslararası kuruluşlara vb gerek duyulmayan bir çağ...Işınlanma teknolojisi konusunda pek bir haber çıkmıyor şimdilik ama o da eli kulağında olmalı..

15-20 bin yıllık serüvenimizin sonunda 50-100 yıl hadi bilemedim 200 yılın lafını etmek gereksiz sanırım..

Bütün kavramların tersyüz olacağı bir çağ geliyor. Ve inanın toplum ve millet olarak her konuda siydik yarıştırıyoruz gibime geliyor bana!

Tüm çıkarımlarımı haberlerin doğruluğu üzerine yaptım. Doğru olmalılar yani.. Yalan haber olacağını pek düşünmüyorum, çünkü hepsi şimdi olmasa bile yakın ve uzak gelecekte doğrulabilir olacaktır.

ileri de okul sorunu da ortadan kalkacaktır. uzaktan eğitim, her yaşa ve bütçeye uygun önce devletin belirleyeceği siteler ve kurumlar üzerinden ( ki bir çok üniveriste de bu başladı) çocuğunuz okula göndermeden eğitim aldıracaksınız??

Hal böyle olunca, öğretmenlik ve öğrencilik kavramları da baştan ayağı değişecektir.

Tüm bunlar olurken, dini inançlar nasıl bir yol izleyecek acaba? Bu da üzerinde düşünülmesi gereken bir konu hiç olmazsa bir dine tabii olanlar için?

Değerli dostlar;

Ne diye veya niçin yaşıyoruz, hayattan beklentiniz nedir, uzun yaşasanız ne yaparsınız, neler planlarsınız...

Elbette tüm bu refah ve bireysel bağımsızlık getirecek gelişmelere çıkan merdivenlerin her basamağında da farklı bir bireysel ve toplumsal suç ve suç örgütleri de oluşur, yani kanunu bu dünyanın. Hiç aklımıza gelmeyen suç tanımlamaları yapılır olacak.

Umarım 3. dünya savaşına neden olmadan dünya geleceğe kendini hazırlar. Yoksa, her toknoloji daha fazla vahşet ve doğa olaylarını da tetikler.

Tamamen robotlardan oluşan ordular sır değil. Hayvanların robot versiyonlarının üretilmesi , yapay zeka..

Sizlere sadece tefekkür babında iki film önereceğim..

Birincisi: Karanlıklar ülkesi, wampir ve kurt adam konularını, yukarıdaki haberlere göre yorumlayınız.

İkincisi: AXL: askeri robot köpek,

Üçüncü olarak da Morher-yani- Anne.

Ki daha bir çok bilim kurgu filmi var. Senaristler dümeni engin denizlere kırmış, mühensiler, siyasetçiler, mühendisler, vb toplumun her kesimi için bambaşka dünya diyebileceğimiz, tarihte eşi ve benzeri görülmemiş bir döneme, çağa doğru yaklaşıyoruz sanki..

Hadi gel de, yaşa, düşün, düşüncelerini, inancını huzura erdir. Mümkün değil.

Ezbere yaşamayanlar için uykusunda bile düşünmeye devam edilecek bir sürü konu, olay, tasvir, neden-sonuç, tümden gelim, tüme varım....

Hani nasıreddin hoca’ya sormuşlar:
-Hocam kıyamet ne zaman kopacak..
Demiş ki: hanım öldüğü zaman küçük kıyamet..ben öldüğümde büyük kıyamet kopacak demiş ya..

Hocayı bu devre getirsek ve sorsak nasıl cevap verir acaba..

Ne kıyameti, hanım ölünce akıllıcihazım ikinci hanımı bulur bana, huyu huyuma, suyu suyuma, dini dnime, neyse işte...

Yeni bir ilaç çıkmış, ondan da aldın mı yüzyıl daha yaşarım, canım sıkılmazsa o zamana kadar, yaşımı daha da uzatan kapsüller, ilaçlar sürülürpiyasaya

Sonra düşünürüz kıyameti der mi?

Der bence!

Kolaylı gelsin..Saygılarımla
Esen Kalınız.


Beğen

Bir Dünyevî
Kayıt Tarihi:31 Ağustos 2019 Cumartesi 04:01:35

3 HABER VE KEHANETLER YAZISI'NA YORUM YAP
"3 Haber ve Kehanetler" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
YUSUF ASIM
31 Ağustos 2019 Cumartesi 08:05:55
Aslında verdiğiniz 3 haber örneği de arı ayrı değerlendirilmesi gereken konular ancak o haberlere dayanarak insanlığın öleceğini ifade etmenize katılıyorum. Bilimkurgu filmlerini izlemeyi severim. Bu gün imkânsız gibi gelen şeylerin olabileceğine de inanıyorum. Zamanında Denizler Altında Yirmi bin Fersah, Aya Seyahat nasıl masal geliyorsa ve şimdi gerçek olduysa onlar da olacak. Ama sonuç ne olacak, insanlık ölecek. Sevgi, vicdan, merhamet gibi manevi duygular ölecek. Din ve inanç kalmayacak. Zaten komşuluk, akrabalık bağlılığı kalmadı aile kavramı da kalmayacak. Vatandaşlık bilinci tükenecek, güçlüler yaşayacak yani insanlık ölecek. Bizler göremeyiz belki ama çocuklarımıza, geleceğimize üzülmemiz gerekir.

Düşündüren bir yazıydı teşekkürler.


Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.