(-MELEK-)
1274 şiiri ve 73 yazısı kayıtlı Takip Et

Kadınız; ama önce insanız!KADINIZ; AMA ÖNCE İNSANIZ!

KADINIZ; AMA ÖNCE İNSANIZ!

Okumuş olsa da dayak yiyen dövülen öldürülen çok kadın var ... Çocukları varsa susan, sineye çeken tehdit edilenler evlatlarıyla, göremezsin seni kötü söylerim çocuklarına, yüzüne bile bakmazlar diye.. Söyleyen eşler var.. Boşanmasına bile müsaade edilmez, yüzü gülmeden yaşamaksa, yaşayıp gider ölene dek..

Darp kötü evet ama sözel şiddette bence çok kötü.. Aile evlenen evden giden çocukları da varsa kızı kötü muameleden dönmek isterse aileye yük diye düşünür genelde sabret kocandır, çocukların var, dul kadına iyi bakmazlar, etraf ne der falancanın kızı evine dönmüş iyi olsa dönmezdi.. Bunları öne sürerler, yalnız kadın ne yapsın ya sineye çeker ya her şeyi göze alır bitirir evliliğini..

Desteği yoksa eğer ikisini de yapması zor tek başına helede ayağı yere sağlam basmıyorsa, eli ekmek tutmuyorsa eşi çalışmasını engellemişse...

Biz anneler çocuk yetiştirirken hatalara düşüyoruz.. Bilinçsiz anneler ve babalar çoğunlukta, bütün anneler yapmasa bile şahit olduklarımız var.. Daha küçükken eşine nasıl davranacağını gaddarca öğreten anne ve babalar sen erkeksin sana bir şey olmaz der bir kızla birlikteliği varsa oğluna, demez ki oğlum asla kötülük yapma elin kızına..

Bir baba diyorsa yeni evlenen oğlunu karşısına alarak, hemde eşinin yanında ciddi bir tavırla, sakin ha! yüz verme karına, her istediğini yapma sonra şımarır çıkar başına, sevdiğini belli etme korksun senden.. Yani hep kötü davran demek istiyorsa bir erkek çocuğu ne niyet kafasına sokularak büyütülürse öyle kalır fikirleri eşi dört dörtlük olsa da değişmez "tüy değişir huy değişmez" derler ya doğru bir sözdür..

KADIN; Evet özeldir tabi ki kıymetini bilene, buda çok doğru.. Hak ettiği yerde olması için, her anne gerçek anne olup evladını sevgiyle eğitmeli.. Hoşgörülü olmayı ona kıssalarla izah etmeli karşısında düşmanı değil, cinsiyeti farklı olsa da bir insanın var olduğunu ona öncelikle insanca bakması gerektiğini..

Kültürümüzle alakalı değil bu durum, şiddet kültürel değildir.. Herkesin kendi fikrini evladına doğru diye öğretmesinden kaynaklanıyor, bütün sorunlar diyorum..

Ne kadar konuşulsa da çok değişen bir şey olmuyor çünkü bazı insanlar sevmeyi bilmiyor, sebep sevgisizlik. Çünkü şiddet sadece kadınlarımıza yapılmıyor canlıların tümüne yapılıyor maalesef...

Ben diyorum ki, "keşke herkes insan olsa insanca düşünebilse" O zaman şiddeti değil sevgiyi konuşur olurduk.. Şiddetin bir sürü çeşidi var, sadece fiziksel veya cana kast değil ki, sözel olanı da kötü.. Bütün kötülükler sevgisizlikten doğar yani sevmeyi bilmemekten diyorum..

Erkekleri dünyaya getiren onları eğiten biz kadınlarız yani anneler, önce sevgiyi ve insanlığı öğretirsek şiddet diye bir şey kalmaz dünya üzerinde.. Savaşlar bile olmaz belkide.

Onu dünyaya getiren besleyip büyüten saçını süpürge eden, belkide kötü bir eşe katlanan sıf evlatları için, bir annenin evladı tarafından dövüldüğünü hiç gördünüz mü ? ben dokuz yasındayken gördüm öyle şiddetle annesini dövüyordu ki o şahıs çocuk aklımla şok olmuştum, misafir olduğum evde..

Askerden izine gelen bir evlat nişanında istediği bir şey eksik oldu diye, dövmüştü annesini. Annesini döven birinden sevgi beklenir mi ? beklenmez. Eşini de döver etrafındakileri de değil mi ?..

“Erkek sevgiyi ve şefkati öğrenmeli!”
“İnsan dediğin merhametli olmalı!”
Kadınız evet ama önce insanız..
Anneyiz..
Kadın olmazsa erkek de olmaz..
Erkeği dünyaya getireniz..
İnsan olması için ilkleri öğreteniz..

Önce insan olmayı öğretemezsek sen erkeksin sen üstünsün dersek erkek evlatlarımıza insan olarak bakarlar mı kadınlarımıza..

Kadından, erkekten önce insan.. kızları çocukların çocuk sayısından saymayan babalar sizi dünyaya getiren kim siz bir insansınız sizi dünyaya getiren de bir insan ey insanoğlu diyor ey kadın oğlu değil... İnsanoğlu.. İnsan!

’’Kadınlar insandır, erkekler insanoğlu... Neşet Ertaş’’

Kaç çocuk var diye sormuş biri; yeni tanıştığı adama yanında başkaları da varken demiş üç tane oğlum var yanındaki dayanamamış senin sekiz çocuğun yok mu hacı şevket dayı demiş üstelikte hacısın onlar kız demiş el oldular üç tane benim..

Böyle düşünenler var olduğu sürece kadın insan sayılır mı ülkemizde..
Kızlarımızın okuması temel şart olmalı, dünyaya getirdiği erkeği
insanca eğitmesi için o zaman şiddet gören kadın kalmaz tabi ki...

Kadın-Ana

Hep kucak açar yavrularına
Onu incitip kırsalar da...
Yüreği hep gülen ana-dır kadın
Her zaman sevgiden yanadır kadın...

Böler uykusunu geceler boyu
Sevilmese de sever böyledir huyu...
Oğlunun kızının başına taçsın
Yavruların doysun diye belki de açsın...

Sevgini verirsin sonsuz ve karşılıksız
Amma sende sevgiye muhtaçsın...
Haykırsan sesini kimse duymuyor
Dağlar kadar büyük çektiğin çile...

Derdini anlatmazsın bir kere ele
Bütün dertlerin dermanı oldun...
Onlarla ağladın onlarla güldün
Hiç kalp kırmadın sen asıl kadın...

06/03/2007 yazdığım şiirim.

KADINI TÜM VASIFLARINDAN ÖNCE; İNSAN OLARAK GÖREN, TÜM İNSANOĞLU İNSAN OLAN ADAMLARA,SAYGI VE TEŞEKKÜRLERİMLE!

28 / 08/ 2019
Mlk Tryk

Beğen

(-MELEK-)
Kayıt Tarihi:29 Ağustos 2019 Perşembe 00:31:47

KADINIZ; AMA ÖNCE İNSANIZ! YAZISI'NA YORUM YAP
"KADINIZ; AMA ÖNCE İNSANIZ!" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy
29 Ağustos 2019 Perşembe 19:38:19
Emsalsiz bir iç döküş elbette tüm kadınlara ses olan ve ben de altına imzamı atıyorum yazının.
Her anlamda taciz bakışla bile insan kolaylıkla cezalandırılabilirken böylesi bir vahşetin artık son olmasını diliyoruz ama ardı arkası da kesilmiyor.
Bilinçli bireyler ve bilinçenen bir toplum elbette kadını ilk evvel insan olarak görüp bir adım sonrasında onu el üstünde tutmak.
Var ol sevgili arkadaşım.
Sevgilerimle.

Cevap Yaz
Ahmet Zeytinci
29 Ağustos 2019 Perşembe 13:34:30
Kadın olsun erkek olsun insana insan gibi bakmak insan gibi davranmak, aşağılamamak, değer vermek... Duyarsız insanlardan Allah kadınlarımızı korusun. Anadır, bacıdır, kimi zaman yar dır kadın... Kıymetini bilenlerden olalım inşallah... Kutlarım içtenlikle...

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Murat Elter
29 Ağustos 2019 Perşembe 03:30:45
Ahlak denen şey insanoğlunun en değerli olgusudur. İnsanı insan yapan da evvela ahlaktır. Biz bu değerimizi toplum olarak hırslarımızın tutkularımızın arkasına attık pek lazım birşey değilmiş gibi.

Kalem suresi ayet 4:
Ve sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin.

Kadını kadın yapan onu değersiz bir eşya olmaktan çıkarıp yüce bir mevkiye ulaştıran da kur'an ahlak değil miydi?

Allah bizleri islam ahlaki ile ahlakdırsın.Murat Elter tarafından 8/29/2019 3:31:13 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


(-MELEK-) 29 Ağustos 2019 Perşembe 08:34:34
Teşekkür ederim değerli yorumuna kardeşim saygılarımla...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.