az aziyade
123 şiiri ve 34 yazısı kayıtlı Takip Et

Tevhid-i tedrisatTEVHİD-İ TEDRİSAT-i Tevhi d-iTedrisat anlayış ve sisteminin bu gün medeni dünyanın standartlarına uymadığı, demokratik anlayışa ters, özgürlükçü dünya normlarına aykırı bir sistem olmadığı anlaşılmıştır artık. Bu yanlıştan dönmenin zamanıdır. Batı normlarında eğitim yapmak istiyorsak bu şarttır. Batı tipi bir demokrasiyi yerleştirmek istiyorsak bu zorunludur.
Batı tipi demokrasilerde çoğulculuğun esas alındığı eğitim anlayışı hakimdir. Bizde yüzyıldır sürdürülen bu yanlıştan bir an önce dönülmelidir. Osmanlı eğitimi gönüllülük esasına dayanan vakıf sistemiyle yürütüyordu. Eğitim kurumunu inşa eden hayır sahibi veya sahipleri onun yaşaması için gerekli akarları da vakfediyordu. Vakıf kendi içinde yönetimini tesisi ediyor, eğitim için gerekli önlemleri alarak ulema sınıfını yetiştiriyordu. Her vakıf kendine özgün bir yapıdaydı. Vakfedilen kurum hangi eğitim için vakfedilmişse o tür ve cinsten bir eğitim veriyor buna devlet karışmıyordu.
Azınlıklar kendi vakıflarını kuruyorlar kendileri için gerekli insan tip ve elemanını yetiştiriyorlardı. Herkes yüksek eğitime kadar anadilinde eğitim yapıyor, yüksek dini eğitim dili Arapça, Edebiyat dili Farsça seçiliyordu. Buna da kimse itiraz etmiyor, bunu tartışmıyorlardı bile. İlk ve orta eğitimlerin ana dilde olması bölünmeye yol açmıyordu. Aksine her ulusun kendi dilinde eğitim alması ülkeye aidiyetinin azalmasına değil artmasına yol açıyordu.
Daha yakın zamana kadar sağlık eğitimi sağlık bakanlığına aitti. Ne yazık ki o da Milli eğitime devredildi. Tabi bu ayrı yönetimin farkındalığı vardı da diyemeyiz. Çünkü bu okulların da eğitimi Milli Eğitim bakanlığının elindeydi. Yönetim yönünden ayrılık fazla bir fark yaratmıyordu.
Cumhuriyetin tek tip insan yetiştirme projesi artık terke edilmeli. Bunun fiyaskoyla sonuçlandığı artık anlaşıldı. Bunda ısrar edilmesi anlamsızdır. Bu tek tip insan çıkarcı, eyyamcı, adam sendeci, vurdumduymaz, çevreye ve insana saygısı olmayan, tek derdi para kazanmak, yüksek geliri kolay yoldan elde etmek olan, ikiyüzlü, uyuşturucu tacirlerinin oyuncağı, Bonzaici, hortumcu insan tipidir. Bu tipin de ne kendine, ne ailesine, ne vatanına, ne milletine bir hayrı olmayacağı apaçık ve apaşikardır.
Gelin yeni insan tipini çeşitli kurumlar eliyle iyilik ve güzellikte yapılacak ir yarışla yetiştirelim. Her kurum kendisine gerekli olan elemanı yetiştirsin. Milli Eğitim Bakanlığı genel sistemi kursun, diğer kurumlar kendisine gerekli olan elemanı yetiştirsin, özel sistemlerini kursun. Gerekli önlemleri alsın, aksayan yönleri araştırarak düzeltsin.

Ahmet Kemal

Beğen

aziyade
Kayıt Tarihi:24 Ağustos 2019 Cumartesi 22:10:34

TEVHİD-İ TEDRİSAT YAZISI'NA YORUM YAP
"TEVHİD-İ TEDRİSAT" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Türk Kızı(Emine Sezek Akb
25 Ağustos 2019 Pazar 01:16:17
Demokrasi nedir?Bu gün kü tutu mu nedir? Partilerdeki insanlık aşamasındaki kesin sonuç nedir ? İnsanlığın son süreci aşaması kararlılıkla idame edilecek mi ? Şahsa intiba eden sürecin tamamen kati ve anayasa sürümünün Cumhuriyet kavramındaki insan ilerleme durumundaki kararlılıklar halkın sesimi ya da medeni insan denilen yiyiciler durumunun gözde arşivimi ya da insan tüccarlığı bunlar hep soru ve hep soru var ise de hukukta sorunlar var demektir ve bizler halk olarak takip ediyoruz itibarımızı Allah ile Yücelterek Cumhuriyet İslam için bir mertebe ve merdiven ise de İslam Cumhuriyetin yücesidir . İSLAM EMİNE SEZEK AKBAŞ Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
sabri ayçiçek
25 Ağustos 2019 Pazar 00:44:39
Yazıda bir mantık hatası olduğu kesin...Girişteki cümlede,...."dünya normlarına aykırı bir sistem olmadığı anlaşılmıştır artık" denilmekte.
Durum buysa bütün eleştirel bakış açısı havada kalır bence.
Sahi hangisi doğru?
Sizin yazdıklarınız mı,benim eleştirim mi?

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


aziyade 25 Ağustos 2019 Pazar 22:52:08
HERKESİN DOĞRUSU KENDİNE
ELEŞTİRİN İÇİN TEŞEKKÜRLER
sabri ayçiçek
25 Ağustos 2019 Pazar 00:44:36


sabri ayçiçek tarafından 8/25/2019 12:44:44 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.