Gülsen Tunçkal
669 şiiri ve 41 yazısı kayıtlı Takip Et

Tabiri Caizse SuzanTabiri Caizse Suzan

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 16.8.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.


Kaygı ile elden kayıp giden senelere üzülmek! Hiç kimse, kimsenin yuvasını yıkmaz, yıkmaya da cesaret edemez, hatta öğüt üstüne öğüt vererek durumu kurtarmaya çalışır, hele karşısında genç ve tecrübesiz evliler varsa! Tabiri caizse; Avrupa da kimi kimsesi olmayana yol göstermek varken, hainlik yapıp huzursuzluğa çanak tutmak niye? Yıllar, yıllar önce ta, o zamanlar yeni evli bir çiftten, onların yaşantısına az çok vakıf olduğumu ama şimdiki zamana göre uyarlayıp bahsedeceğim.

Türkiye’nin fakir bir köyünden Danimarka’ya gelin gelen o zaman yaşı 20 dahi olmayan Suzan’ı, çarşı ve pazara çıktığımda görürdüm. Burada hangi şehirde oturuyorsanız, mutlaka kişiler birbirini uzaktan da olsa birbirlerini tanırlar. gel zaman git zaman bu kızcağız - Teyze, siz nerelisiniz diyerek beni pazarda durdurmuş, önceleri hafif bir şaşkınlık geçirmiş, sonra da konuşmaya başlamıştık, kimsesinin olmadığını çok yalnızlık çektiğini vs. Onu rahatlatmak adına tam konuşacakken Suzan, kocasını bana tanıştırarak - İrfan falanca şehirden bizim köye gelip istediler, ama benden tam 10 yaş büyük dediğinde. Kocası onu tersleyip - Gelmeseydin, ne diyorsun be, sana yalvardım mı gibi abesle iştigal saçma kurulan cümleler kurmadı mı!?. O an sıfırı verdiğimin resmiydi. Aradan geçen bir sene sonra onları bizim oturduğumuz semtte yolda yürürken görmüştüm kocasının geçen yıl hanımına sert davranışını unutmamıştım. Sahip çıkmamakla birlikte, başımla selamlarını aldım, hatırımı sorarak durdurdular, burada mı oturuyorsunuz gibi sorular vs. - Evet diyerek yanıt vermiştim, kocası karısına git kahve yap, yaptığın daha doğrusu yapamadığın kuru çöreklerden de getir bahçede belki yumuşar, sohbet ederken yeriz. Daha ileri giderek, alaylı şekilde bakalım Gülsen abla beğenecek mi? - Elbette beğenirim, hiç kimse anasının karnından tecrübeli olarak doğmamıştır oğlum, durun bakalım henüz yolun başındasınız, hayat bu getirisi ve götürüsü ne olacak, kimi nerelere savuracak? Neyse ki Suzan elindeki tepsi ile göründü, kıza yardım amaçlı ayağa kalktığımı gören kocası, siz oturun ben tepsiyi alırım dedi. Sohbet sohbeti yeşillikler içinde açtı da açtı, bahçe denilen yer ise her 4 blokun arasındaki kocaman ağaçlıklı tahta masa ve uzun bankların olduğu muazzam yeşil alan. Karı koca, sohbetten büyük keyif aldıklarını söylediklerinde memnun olmuştum fakat beni rahatsız,huzursuz eden durum İrfanın cehaleti idi.

Kendi kendime genç çiftten uzak durmalısın, sonra kendi çocuklarımı em-pati yaparak onların yerine koyduğumda onların haberi dahi olmadan onlara ne çok üzülmüştüm. Araya izin zamanı, Türkiye tatilleri girip uzun bir sene daha geçmişti. Bu kız ne zaman aklıma düşse yolumuz kesişip buluşuyorduk, bir gün kapı çalındığında, gelen kim diye kapı merceğinden bakmış gelenin Suzan olduğunu görmüştüm. Korku dolu gözlerle nereden başlayacağını bilmiyordu. Sakin olmasını, bir şeyler yeyip içtikten sonra anlatmasını istedim. Uzun uzadıya dökülüp anlatmaya başladı; Kocası çocuk istiyormuş, bende neden problem yapıyorsun canım, doktor bedava, maksat zaman almak yeter ki kocan ilgilenip götürsün diyerek geçiştirmeye çalıştım, gayem benden değil de daha yüksek mercilere gidip korunma altına alınmasıydı! Aradan geçen koskoca 5 yıl ve kocasının ne kadarı ile ilgilendiğini ben dahi genç kadının anlattıkları ile görmüştüm.

Bizim kendi aile ve sülalede kızlar çok değerli, bu kelamı etmek erkeklerin daha alt düzeyde olduğu
anlamında hiç değil, lakin kadınların bu denli aşağı görülmesi beni ziyadesiyle ifrit ediyordu. Suzan’ın bizim eve ilk ve son kez gelişiydi. 5 Yıl zarfında komşularının gidip geldiği biri olmuş. Kocası hiç hoşlanmıyormuş, hem ağlamış hemde şöyle anlatmıştı.. Bende özetini çıkararak yazmak istiyorum..


Genç ve oldukça güzel, 6 yıllık evli bir kadın olan Suzan’ın çocuğunun olmaması, kocasının ona karşı sert ve tehditkar davranışı! Suzan’ı devamlı bir şekilde öz güveninden yoksun bırakması ne kadar acı.. İç sesim kendi düşüncelerim bu desem, kim bu kızın acı çekmesine müsaade ederdi ki? Amaç, burada onun kocasını kötülemek değil, tam tersi onları huzurlu bir ortama itip aralarını düzeltmekti. Suzan ilk yıllarda çocuk sahibi olamamanın suçunu kendinden kaynaklandığını sanıyormuş. Sonradan eşinin sperm sayısının yetersizliğini doktordan öğrendiklerinde eşine - Bak aşkım, benden değilmiş, bunca hezeyan can sıkan, beni öteleyen söylemlerin.
İrfan - Eve gidelim, o okkalı küfürleri sana nasıl yedireceğim, demek bana tohumsuz diyorsun, demez mi?
Suzan - Yok vallahi İrfan, ben onu demek istemedim. Demiş demesine ama, iş işten de geçmiş. Eve geldiklerinde, kadının uzun saçlarını ellerine dolayıp, geçiren dengesizce hareket eden adam, ne bir çocuk sahibi olabildi ne de karısına sahip çıkabildi. Avrupa’nın kem büyüsü bir kızın daha hazin çukuru olmuştu. Ertesi yıl kocasının hapse düşmüş olduğunu buradaki Türklerden duymuştum, Suzan’ın ise sırra kadem bastığı! Kimilerine göre Türkiye’ye borç harç yaparak döndüğünü, kimilerine göre Hollanda da bir Türkün onu pazarladığını kimilerine göre de Danimarka’nın büyük bir adasında 2. kez evlenip tekrardan ayrıldığı ve köklü bir düzen tutturamadığını!
Allah cc. kimsenin diline suizanla kimseyi düşürmesin, kim bilir, belki de 2 çocuklu sevimli yuvası olan bir annedir! Ebeveynlere o kadar büyük bir sorumluluk düşüyor demeyi nasıl anlatmam gerek!

Demem o ki; Sevmeden, görmeden, görüşmeden evliliğin kör kuyusuna böyle tepetaklak düşmek de var. En son geçen yıl duymuştum, yine buradan birileri köyden gelin getireceklermiş ama kızın babası kızını satmak için daha çok başlık istemiş. Aman Allah’ım, kadının dünya kurulduğundan bu yana başka türlü pazarlama şekli! Oysa Kuran-ı Kerimde kadının yüce varlık olduğunu,incitilmemesini yazar! Danimarka da 4. jenerasyondan sonra şimdi durum farklı iyiye gidiyor demek isterdim ama tam tersi. Burada ikamet edişimin neredeyse 40. yılı! Evliliklerin kısa ömürlü olma durumunu, sanki kültürümüzün yozlaştığını hissediyorum, gençlerimizin yabancı sevdalısı kendi kültürünü daha da öteleyen, saygısında azalan bir toplum olma yolunda ilerlemesi, gerçek anlamda canımı acıtıyor!


Beğen

Gülsen Tunçkal
Kayıt Tarihi:15 Ağustos 2019 Perşembe 00:26:45

TABIRI CAIZSE SUZAN YAZISI'NA YORUM YAP
"Tabiri Caizse Suzan" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Sakıncalı Piyade
16 Ağustos 2019 Cuma 20:39:25
Vicdan muhasebesi diyoruz galiba buna.
Sınıfta kalmış ama

Cevap Yaz
Den(iz)
16 Ağustos 2019 Cuma 15:25:52
Değerli Gülsen hanım;

Aile içi şiddete dair dişe dokunur, gerçek bir öykü kaleme almışsınız. Bunun için size teşekkür ederim. Ancak ne zaman bu tip gerçek bir öykü okusam kendi öyküm de olduğu gibi öyküyü anlatanların sadece izleyici olduklarını görüyorum. Benim bir karşı komşum vardı. Sizin gibi iyi niyetli, samimi, inançlı bir ablamızdı. Evimizde gürültüler sokağa taştığında perdesini çeker bizim eve hiç bakmazdı. Ertesi gün hiç bir şey olmamış gibi beni gördüğünde sohbetine aynı sevimlilikte kaldığı yerden devam ederdi. Bir gün suratımın ortasına sağlam bir tokat yiyorken bu hoş ablamızın aynı anda perdesini çektiğini gördüm. Bu tesadüf anı yıllardır aklımdan hiç çıkmaz.

Buradan sadece size değil tüm perdelerini kapatan insanlara sesleniyorum. Böyle acımalı duygular ile yazılar yazmayı bırakın da çevrenizde gördüğünüz ve böyle mağdur edilmiş kadınlar için bir şeyler yapın. Bana tek bir komşum, tek bir arkadaşım yaşadığım şeyin normal olmadığını, bu hayatı yaşamak zorunda olmadığımı, beni sarsarak anlatmış olsa idi yıllarca aynı şiddetin için yaşadığım şeyi normalleştirerek yaşamazdım.

Elinizden gelen tek şey hep bizler için üzülmek değil mi? Arada sırada aklınıza gelip bir dostunuza içiniz burkularak o kadınları anlatmak ve böylece vicdanlarınıza su serpmek. Yardım dernekleri hakkında bilgi edinin, Kapınıza kadar gelmiş insanlara sırtınızı dönmeyin, kendi huzurunuz kaçmasın diye bu insanları görmezden gelmeyin. Ben Suzan adına size diyebilirim ki; keşke bu öykü de Suzan için yaptığınız, onu kurtarmak için uğraştığınız, onunla birlikte bir savaş verdiğiniz bir Suzan öyküsü anlatabilmiş olsaydınız. Şu yazdıklarınızın ne bana , ne Suzan'a bir faydası yok. Kendinizi kandırmayınız.


Madem ki dindar insanlarsınız o zaman İslam dininin haksızlık karşısında susan kullar hakkında sizlere neler öğütlediğini de benden daha iyi bilirsiniz. Şiddete uğramış insanlar için duadan daha fazlasını yapmamış olan herkes günahkardır.

Sevgilerimle...

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Kuai Liang
15 Ağustos 2019 Perşembe 17:40:45
Çok özel bir yazı kaleme almışsınız.
Maalesef sosyal yozlaşma, gün geçtikçe aile yaşantımız içerisinde bizi daha çok sınıyor. Gencecik insanlar henüz bireysel bilinclerinin farkına varamadan, bu anlamlı birlikteliğe itiliyor veya başlamak zorunda hissettiriliyor.
Her cümlesinde buruldum herkes gibi.
Teşekkür ederim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülsen Tunçkal Yazının sahibi 15 Ağustos 2019 Perşembe 18:18:28
Sayfa ziyaretiniz beni mutlu kıldı teşekkür ederim değerli kalemdaşım.. Bu tür durumlarda ebeveynleri suçlu buluyorum, Türkiye'nin ücra kent, kasaba veya köyünde kızları nasıl dünyanın bir ucuna bilinmezliğe verirler :( Akrabayi tarikat vs.. araştırma yapılmadan birde. Şimdilerde bu tarz durumlar yok denecek kadar az, ayyuka çıkan saygısızlık gibi.. Selam ve saygılarımla sayın Leon..
glenay
15 Ağustos 2019 Perşembe 15:58:22
Suzan için gerçekten üzüldüm.
Kim bilir yeterli düzeyde bir eğitimi yoktu ki bu durumundan kurtulsun.

yıllar önce yaşanan bir dramı anlatmışsın ama şimdi de burada Türkiye'de durum farklı değil. Son Temmuz ayında net sayısını bilmiyorum ama otuzu aşkın kadın eşleri veya ayrıldıkları eşleri tarafından öldürüldü.

Tebrikler canım.
anlamlı bir yazıydı.

sevgilerimle..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Gülsen Tunçkal Yazının sahibi 15 Ağustos 2019 Perşembe 18:11:12
Suzan, köyde ortaokulu bitirmiş fakat kendini yetiştiren genç bir hanımdı. Evet canım bende ona fazla yardım edememenin ezikliğini arada duymuyor değilim. Buralar Türkiye gibi değil, ve olduğundan fazla gözler üzerinizde olur. yardım etseniz, burun kıvırırlar, yapmasanız burnu kaf dağında olur. En acısı da bak hele, yurt yuva kolayına mı kuruluyor, kocaman kadının gözü hainlikte derler!! Allah cc her daim haklının yanındadır bilirim, bu genç kadın için neler uydurmadılar ki, Allah zaten görüyor. Türkiye de kadın katliamı başlı başına ayrı bir felaket. Üzülmek yetersiz kalıyor canım, devletin köklü bir şekilde el atması gerekiyor! Gazete haberlerinde cinayet haberleri ve şiddet beni de sizler gibi rahatsız ediyor. Teşekkür ederim zarif ziyaretin için sevgilerimle Nazikciğim..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.