Ön Önder Karacay
411 şiiri ve 142 yazısı kayıtlı Takip Et

Tanrılar okuluBöyle bir okul olur mu diye hemen bir ön yargı koymayın lütfen.

Biraz sonra yazacaklarımdan sonra bu okulda üretilen Tanrılara hizmet edip etmediğimizi sorgulamaya başlayacağız.

Bende böyle bir okul olduğunu bilmiyordum. 2007 yılında Akbank beni Geleceğin Liderleri adlı bir seminer eğitimine davet edene kadar.

Eğitmen Tanrılar Okulu kitabının yazarı Dr D’anna’ydı. Dersi o verecekti bize.

Kendi ders alana kadar sürdü bu eğitim.

Fazla uzatmayayım ona göre Tanrılar Okulu liberal kapitalizm sayesinde evrensel bir okuldu bu okulda insanlar gönüllü olarak ya eğitmendi gerisi kalan bu okulun ürettiği her Tanrıya tapanlar ve hizmet edenlerdi.

Bu Tanrılar hiç yabancı gelmeyecek size hatta yerine göre sizinde bir Tanrı olduğunuz durumlarla karşılaşacaksınız.

O üretilen ve tapılması, kusursuz hizmet edilmesi gereken o Tanrılar nelerdi?

- Müşteri bir Tanrıdır diyordu (lütfen kendinize bir yer bulun burada)

- Banka bir Tanrıdır (Akbank çocuk bankacılığı bile yapmaya kalktı gerisini siz düşünün en yaşlısından en küçük çocuğa kadar herkes hedefti)

- Borç, Kredi, Kredi Kartı bir Tanrıdır (Bu ürünlerle lütfen ilişkinizi gözden geçirin)

- Tüketim ve Alış Veriş Merkezleri bir Tanrıdır (Alış veriş merkezlerinin o şeytani görsel çekiciliğini ve Tanrıları olan müşterilerine verdiği kusursuz hizmeti düşünün. Sonra hizmette kusur varsa şikayet hattı ve hakkınızı düşünün sizi müşteri olarak nasıl Tarılaştırdıklarını bir düşünün lütfen)

- Para bir Tanrıdır (Kapitalizmin bir din olduğunu ve bankalarının, alış veriş merkezlerinin birer ibadet yeri haline dönüşmüş olduğunu düşünün lütfen)

İster siyasetin bir şubesine dönüşen ve Diyanetin para tahsilat bürosu gibi çalışan camilerine gidin ibadet için isterse gitmeyin zaten başka türlü dayatılan bir din ve Tanrıları yeteri kadar var.

Eğitimin sonunda yanımda oturan arkadaşım "bu Tanrılara önce siz tapacaksınız sonra da müşterilerinizin tapmalarını sağlayacaksınız" sözü üzerine ölümcül soruyu yapıştırdı Dr D’anna’ya

"Sizin kaç Tanrınız var?

Bir müddet cevapsız kaldı. Sonra verdiğim ders anlaşılmadı galiba dedi. "Buraya neden geldiniz" diye o bize soru sorunca salon karıştı.

Ve Akbank devreye girdi eğitim burada bitmiştir dedi. Dağıldık hizmete kaldığımız yerden devam etmek için.

Kendime bankacılık mesleğini (gerçi şu an meslek olmaktan çıktı) seçtiğim için kızıyorum. Bazende sırf bunu yaşamak için bile iyi ki yapmışım bu rezaleti ortaya koyma şansını yazma cesaretini göstermişim.

Gerisi tüm topluma kalmış. Ben şimdi yapabildiğim kadar hepsine uzağım.

Bütün bu tür faaliyetlerin hepsi özelleştirme talanı ile başladığını ve işbirlikçi sermaye ve finans çeteleri utanmadan bizleri satın almaya, teslim almaya ve bu niyetlerine hizmet ettirmeyi dayatmaya kalktılar.

Teslim olmadık, hizmet etmedik, karşı çıktık, direndik ve direnmeye devam ediyoruz.

Görülen lüzum üzerine

Önder Karaçay

Beğen

Önder Karacay
Kayıt Tarihi:19 Temmuz 2019 Cuma 01:54:45

TANRıLAR OKULU YAZISI'NA YORUM YAP
"Tanrılar Okulu" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Serap IRKÖRÜCÜ
19 Temmuz 2019 Cuma 15:43:39

Kurumun adı ne olursa olsun, kapitalizmin maddeyi neredeyse tanrılaştırdığını, kuruma hizmet edenleri daha üst düzeyde motive etmek için böyle amacı aşan söylemlerin ve sunumların olduğunu artık hepimiz biliyoruz.

Çok uç bir sunumu da 'veganlık' adına izlemiştim ve içim ürpermişti.. Güya doğanın kendisi için yaratıldığını ve insanın bundan yararlanmasının 'sömürü' olduğunu anlatmaya çalışan sunucu, 'can'ı olan hiçbir şeyin yenmemesi gerektiğini söylerken sunumun bir başka anında bitkilerin de canı olduğunu ve sevgiyi ne kadar güzel anladıklarını söylerken en büyük çelişkisini yaşamıştı. Buna rağmen bitki ağırlıklı beslenmenin önemine değinmişti uzun uzun...

Bu da yetmedi, sunumun sonunda veganların tüketebileceği hazır yiyecek markalarını ve ürünlerini tanıtmaya başladı. İşte SEKTÖR bazlı bir düşünce ve tüketim sömürüsü daha... Görebilene!...

Yaşadığınız ilginç bir örnekti ve üzerinde gerçekten çok düşünülmesi gerekir.

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim Önder Bey.

Saygılarımla.


Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.