NA NAZIM TAŞTAN
112 şiiri ve 54 yazısı kayıtlı Takip Et

İşte hayatİşte hayat,bir içim su!
İnsanlara kurar pusu?
Dağılır o gazel yaprak,
Bedenimiz olur toprak.

İnsanı yoktan var eden,insana hayat veren Hak Te ala dır. İnsanı yaratan ona bin bir türlü rızkı veren,canlıların hayatı-nı idame ettiren o yaratan dır. Hayat,canlılıktır. Hayat,sağ olma hali,diriliktir. Doğumdan ölümüne kadar o zaman da yaşanılan süreye ömür denir. Hayat müddetince,içinde yaşanılan şartlar,yaşamaya hayat denir.

Hayata,yaşamaya ait her ne varsa,yaşamak için elzem olan ömrümüzün devamı için ne gerekiyorsa,mecburi olan her şey,önem taşıyan her konu. Hayatiyet canlılıktır. Hayat işaretlerinin, alametlerinin görünür olması,can taşıyan insanın biyo kimyası,insanın yaratılması yüce Rabbin kudretidir.

Tabiat bilimleri ve sosyal bilgiler. Beyincik,beyinciğin kesit görünüşü,soy ağacı ve şecere. Eş,arkadaş,karı,koca. keyfin-ce hayat yaşamak,huzurlu ömür sürmek. Zamana uyan,nefsi tatminlere yöneliştir.

Hayat pahalılığı,daha çok temel geçim maddelerinin yüksek fiyatta olması,hayat standardı ve bir topluluğun topluluk-lar içindeki gurupların ve fertlerin,mal üretme ve tüketme nispetiyle ortaya çıkan ekonomik seviyedir.

Hayatını sürdürmek, geçimini sağlamak için bir insanın işe başlaması,ha-yata atılması,istikbalini kazanması,kendi kendine yetmesi,rahat ve huzur içinde, müreffeh bir hayat yaşama isteği, hiç bir kayıt ve sınır tanıma dan yaşama arzusu var. İşler kötüye gittiğinde sefil perişan olmama isteği her insanın iç güdüsüdür. Hastalıklı ömür sürmek boşa geçen zamandır.

Dini ve manevi duygularla bezenip,şu fani hayatı dolu dolu yaşamak. Her iki dünya için canla başla çalışmak. Hayat memat meselesi, o ölüm kalım mücadelesi. Ölmek, vefat etmek. Her fani bir gün hayata gözlerini yumup öbür ale-
me göçer. Ölüm denen şey kaçınılmaz sondur. Har insan o ukba denen öte aleme,o ebedi hayata,o geniş çaplı mizana,o sonsuz olan öteler alemine göçecektir.

İnsanın kemale ermesi, güzel hayat yaşaması ile mümkün olur. Hayatın can damarı şudur. Hayat,var olmaktır,nefes almaktır,konuşmaktır. Önemli olan asıl mesele şu, yaratana iyi bir kul olmaktır. İmandan gayrı her ne vars gerisi hep angarya. Dinden ötesi hep lafı güzaftır. İşte hayat budur.

NAZIM TAŞTAN

Beğen

NAZIM TAŞTAN
Kayıt Tarihi:18 Temmuz 2019 Perşembe 15:03:46

İŞTE HAYAT YAZISI'NA YORUM YAP
"İŞTE HAYAT" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.