NA NAZIM TAŞTAN
79 şiiri ve 31 yazısı kayıtlı Takip Et

TefekkürHer insanı çok yüceltir,
İçten şükür o teşekkür.
İnandı mı her bir insan
Etmelidir hep tefekkür!

İşte hava,işte su. Ay güneş ve yıldızlar,her şeyi emrimize amade kılmış o Yüce Yaradan.Yağmur yağıyor,güneş ısıtıyor,rüzgar tatlı meltemlerini be- raberinde getiriyor. Düşünecek o kadar çok şeyler var ki, her biri ilahi bir ttecelli,her ne varsa biz insanlara çok büyük bir ibret levhası.

Yüce Rabbim,yağmura yağ der yağar. Güneşe doğ der doğar, Yıldızlara göğü donat der donatır. Rabbim emir verir, ırmaklara, nehirler,topraklara tüm mahlukata,bizlere rızık sunar.

Yüce Rabbim geceye ol der olur. Gündüz ol der olur. Ay, güneş, yıldızlar her gün bizler için doğar batar. Gelir geçer mevsimler, vakti gelince açar solar çiçekler. Bütün yaratılmış ne varsa, nebat, hayvanat,beşer hepimiz askeriz Rabbimizin emrinde,hepimiz emir alırız Mevla’dan.

Ey insanoğlu siz söyleyin, hiç bir ibret almadan, hiç bir ibadet yapmadan yayaşanır mı bu vefasız fani dünyada? Yaşanır mı bu alemde tefekküre dalmadan? Söyleyin bana,yaşanır mı donmuş bir kalple,hissetmeyen bir beyinle yaşanır mı,şu sefil, kahredici dünyada yaşanır mı?..

Allah ve maneviyat yolunda fenafillah mertebesine ulaşan kaç kişi çıkar bilmiyorum? Bakış açısı ve ufku geniş olanların tefekkürü artar. Böyle insanın fikri yapısı doygu ve düşüncesi maneviyatı gelişir.

Gerçekleri yeterince idrak edebilirsek, inanç, tefekkür,fikri yapımızda bü-yük gelişmeler olur. İnanç sağlam olunca, fikri yapımızda iniş ve çıkışlar olmaz. Tefekkürden habersiz olanlar,her türlü insani düşünceden habersiz bir hayat yaşarlar. Tefekkür etmeyenlerin merhamet duyguları gelişmez, tüm insani duyguları körelir, insanlar hayatın önemini kavrayamaz.

Öz benliğimizde var olan dünya, ukba, insanlık anlayışımız ve inancımız hayat felsefemiz olmalıdır. Ne hazindir ki,insanlar bu gerçeği bir türlü an- lamıyor. İnsan olarak mana ve hakikat peşinde koşmalıyız. İnsan olmanın gereği
de budur. Başkası düşünülemez. Yanlışta ısrar edersek gönül bahçesinde gül yerine dikenler yetişir. Solan bahçede bülbüllere yaşaya maz. İslam’ın o ulvi,ebedi,akan pınarından kana,kana içenlere ne mutlu Bende tefekkür edip buluversem diyorum hakikatin o şah damarını!..

NAZIM TAŞTAN

Beğen

NAZIM TAŞTAN
Kayıt Tarihi:11 Temmuz 2019 Perşembe 16:59:20

TEFEKKÜR YAZISI'NA YORUM YAP
"TEFEKKÜR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.