KAFKASİ
599 şiiri ve 93 yazısı kayıtlı Takip Et

Mayın tarlası

MAYIN TARLASI

Verimli mahsulü bol bir araziden toplanan her mahsul besin kaynağıdır. Şairleri mahsulü verimli kalemlere, şiirlerine yapılan eleştirileri de bu arazinin mayınlarına benzetelim mayınların üzerine basınca şairde şiir de ölebilir.. Oysa ki şairin ve şiirin yaşaması faydalı mahsul alabilmek atına eleştiri mayınları temizlemek yerine mayınlı bölgeye giriş yapan adımlarına dikkat ederek tehlikeli bölgeye giriş yapmalı ki topladığı mahsulün alın terinin anlamını dahi iyi anlasın.

Edebiyata hizmet veren siteler de mayınlı tarlaya benzer ki eleştiri yapan kalemler sevilmez. Oysaki yapılan eleştiriler şairin sahsına değil şiir gibi duygu düşüncenin yoğun yaşandığı alanlardır yapılan her olumsuz eleştiri şaire değil şiirin gelişmesinedir.. her eleştirmen şiiri eleştirirken basılacak mayınların yerini iyi bilmektedir.. Hiçbir başarı eleştirisiz olmaz avuçlayarak kopartılan gülde diken eksik olmadığı gibi şiir tarlasında da mayın eksik olmaz...

Vakti zamanında bu mayın tarlasında kaç kez öldüm sayısını bilmem, her eleştiri bizi tehlikeli bölgeden uzaklaştırmak yerine daha dikkatli adım atmamızı sağladı. Bu verimli arazide topladığım mahsulün faydalı olmasına katkı sağlayan usta eleştirmenlere teşekkür ederim…
Söyle bir geçmişe gidelim . Tarih sayfalarında nice şairler birbirlerini yazdıkları şiirler için eleştirmişlerdir, dostlukları baki kalmış. Tek davaları şiirdir.

Oysa günümüzde yazılan bir şiiri eleştirdiğimizde düşman kesiliyoruz.
Meyve ağacından toplanan ham ve çürük meyveyi de toplayıp aynı kasaya koyarsan o kasa içinde ki bütün meyveler çürür, İşte burada çürük meyveleri ayıklayan eleştirmen, kasası boşalan bağcı veya pazarcı tarafından da sevilmez…

Bu mayın tarlalarından biri de Edebiyatdefteri yani bu sitedir. Son bir yılı aşkın belki de iki yıldır nice değerli şairler bir daha girmemek adına şiir asmamak adına çekip gittiler. Şiir yazmıyorlar mı yazıyorlar. Bu iki yıl içinde burada yayınlamadığı şiirlerle kitap çıkardıklarını da biliyorum. Gitmelerinin sebebi eleştiriye maruz kaldıklarından dolayı değil, eleştirdikleri şiirlerin sairleri tarafından kanlı bıçaklı olduklarından ve kelek kavunu olmamış ham meyveyi ‘’GÜNÜN MENÜSܒ’ diye taktim edildiğini görünce yaptıkları bütün uyarılara rağmen Sitenin aşçısı, şefi, garsonu vs vs tarafından dikkate alınmamasıdır..

Hamuru iyi yoğrulmamış hamurdan yapılan her börek çörek ağız tadını bozduğu gibi mideye de zarar veriyor.

En azında bu mayınlı tarlada kalan üç-beş usta eleştirmenlerin değerli kalemlerin şiir adına verdikleri hizmetler adına biraz değil sil baştan dikkatli olmak gerekiyor…
Eleştiri yaptığımız şiir yaptığımız eleştiri yazısını siliyor kendini temizlenmiş mayın tarlasında buldu. topladığı börtü böcekle baş başa bırakarak SEKİZ yıldır üyesi olduğum bu MAYIN tarlasına elveda değil VEDA ediyorum
Saygılarımla

Osman Onuktav
Kafkasi

11/06/2019

Beğen

KAFKASİ
Kayıt Tarihi:11 Haziran 2019 Salı 18:41:55

MAYIN TARLASI YAZISI'NA YORUM YAP
"MAYIN TARLASI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
muslumbayram
13 Haziran 2019 Perşembe 15:20:38
DEMİRDEN KORKAN TRENE BİNMESİN

EYVALLAH

Cevap Yaz
Serhat BİNGÖL
13 Haziran 2019 Perşembe 12:26:10
Kıymetli Osman Abim gayet net ifadelerle kaleme aldığınız güzel yazınızı keyifle okuyordum ki, son paragrafa geldiğimde maalesef bütün keyfim kaçtı.

Umarım ve dilerim bizlere ve deftere olan bu veda kısa süreli olur ve yeniden keyifli paylaşımlarda buluşuruz.

En içten saygı ve sevgilerimle.

Cevap Yaz
Do#Minör
12 Haziran 2019 Çarşamba 11:33:01
Kibarca betimlemişsiniz durumu, hakkınız var. Eleştiri insanı daha güzeline teşvik etmeli, maalesef edebiyat ve sanat alınganlığı taşıyamayan alanlar. Bir dönem sizin gibi düşünüp veda ettiğim bu tarlaya kısa süre önce geri döndüm. Ancak görüyorum ki herşey daha kötü olmuş. Bence insanlar okumuyorlar. Şiirler pratik geldiğinden denemelere yanaşmıyorlar bile. Sanırım okumak ve yorumlamak artık milletimize zor geliyor. Okumayan yazabilir mi? Elbette yazıların kalitesi de düşüyor. Silkelenmek gerek hep birlikte. Hoşkalın.

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Ayhan Sağır
11 Haziran 2019 Salı 20:11:57
Kıymetli Ustam Mayın tarlası yazınızı okudum öncelikle çok yerinde çok gerçek tespit ve değerlendirmenizi
güzel bir teşbihle kaleme almışsınız. Sizde taktir edersiniz ki edebiyatın özellikle şiir sanatının kaide kural, geleneksel şiirinden habersiz, bilgisiz bir zümrenin elinde hırpalandığı gerçeğine şahitlik etmekteyiz.
Sizin gibi ustaların eleştirilerine cevap yazamayanların eleştirel yorumunuzu saygısızca silme kahramanlığını
göstermelerini kınıyorum.Eğer herkese açık yerlerde şiir ve yazılarınızı paylaşıyor iseniz her türlü şartlara açık olmanız icap eder.

Kıymetli ustam beni bu gibi sitelerle tanıştıran malumunuz sizsiniz. Size çok teşekkür ederim fakat bu sayfaya veda etmeniz benim gibi çok arkadaşımızı derinden etkileyeceğini bilmeniz isterim. Elbet karar sizin saygı duyuyorum. Bu sayfanın idari kadrosunun sizin gibi usta bir şairi ve heykeltıraş bir sanatçıyı kayıp etmesi sayfa için büyük kayıp umarım sayfa yönetimi böylesi bir kaybın farkına varıp bir çare düşünür.

Ustam sizinle bağımız site sayfa üzerinden değildi öylede olmayacak.
Saygı selam ve dua ile size tekrar çok teşekkür ediyorum.

Ayhan Sağır
Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.