Hakan Yozcu
138 şiiri ve 157 yazısı kayıtlı Takip Et

Kıbrıs'ta osmanlı öncesi türk izleriKıbrıs’ta Osmanlı Öncesi Türk İzleri
Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi (KISBÜ) KAM ve Eğitim Bilimleri Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümü, Kıbrıs’ta Osmanlı Öncesi Türk İzleri adlı bir sempozyum düzenledi.
Sempozyum 13-15 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşti.
Sempozyum açılışında, KKTC Yükseköğretimi Planlama, Denetleme, Akredistasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Akile Büke, YÖDAK Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Hasret Balcıoğlu ile eski YÖDAK Üyesi Prof. Dr. Umay Türkeş ve KISBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Tümer katıldı.
Sempozyumun açılış konuşmasını Yrd Do. Dr Zeki Akçam yaptı. Akçam konuşmasında: " Düzenledikleri sempozyumun amacının Kıbrıs’ta, Osmanlı Dönemi’nden önce Türk varlığının olup olmadığını tartışmak, gerek sivil, gerekse askeri bakımından adada Türk varlığından söz edilip edilmeyeceğini konuşmak” olduğunu söyledi.
Akçam: “ Bilindiği üzere Kıbrıs’ın, tarih öncesi ve ortaçağ dönemlerine ait bilgiler genellikle objektif olarak değerlendirilememiş hatta bu dönemlerde adada yerleşik bir Türk varlığının olabileceği konusuna ihtimal dahi verilmemiştir ya da biz öyle biliyorduk. Bu sempozyum çalışmalarına başladıktan sonra gördük ki bu konu ile ilgili olarak gerek yerli gerekse yabancı kaynaklarda aslında bu konuya değinilmiştir. Bu da bize, içinde bulunduğumuz XXI. yüzyılda Türklere ve Türk-İslâm sahasına ait, tarih, kültür, edebiyat, arkeoloji, antropoloji ve daha birçok alanın ve bu alana ait verilerin yeniden değerlendirilmeye başlanması gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur" dedi.
Yrd Doç Dr Akçam, Kıbrıs’ın tarih öncesine ait bilgilerin objektif olarak değerlendirilemediğini, bu dönemlerde adada artan veya azalan Türk varlığının olabileceği düşünülmemiştir dedi.
Yrd Doç Dr Zeki Akçam: “1990 yılında Türk dünyası ile olan ilişkiler artmış ve son 28 yıl içerisinde birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların başında arkeoloji, tarih, edebiyat, dil ve kültür birinci sırayı almaktadır. Türklerin yazıyı icadı, Proto-Türkler, Türklere ait yazılı eserler, çeşitli kurganlar vb. konularda yapılan çalışmalar Türk kültürünü ve tarihini yeniden değerlendirmemiz gerektiğini ortaya koymuştur" dedi.
Zeki Akçam, sempozyumda konuşmacıları çağrılı konuşmacı olduğunu, hepsinin bildiri sunacağını belirtti. Hollanda’dan 1 bildiri, Türkiye’den 7 bildiri, KKTC’den de 3 bildiri sunulduğunu söyledi. Bilim kurulu dışında uzmanlara da baş vurduklarını söyleyen Akçam, “Tarafımızdan Kıbrıs’ta okunamayan Minos yazıtlarını değerlendirmesi istenmiş ve elimizdeki malzemeler kendisine gönderilmiştir. Bilim kurulu üyelerimizin tüm cevaplanmasını istedikleri hususlar araştırmacıya iletilmiş ve bu hususlar cevaplandıktan sonra bildiri kabul edilmiştir.” dedi…
Yrd Doç Dr Zeki Akçam, "Sempozyumda Kıbrıs, Kıbrıs Türk tarihi ile Türk-İslam Tarihinin ilmî veriler ışığında değiştiğine şahit olacaksınız. Bilindiği üzere üniversitemiz Kıbrıs’ta Sosyal Bilimler alanında öncü bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Nitekim 1571’den günümüze kadar yeni bir Kıbrıs Türk Edebiyat tarihi yazılmaktadır. Proje artık basım aşamasına gelmiştir.
Arap-İslam akınları, Adalarda Türk-İslam kültürü, İngiliz Sömürge dönemi gibi birçok konu hakkında sempozyum ve çalıştaylar düzenlenerek tabir yerinde ise XI. Yüzyıl sosyal bilimlerine ait problemlerin yeni okuma denemeleri yapılmaktadır. Bu sempozyumdan sonra Kıbrıs ve Kıbrıs ile ilgili yerli ve yabancı çalışmalar tekrar incelenmeli ve bizim bilim insanlarımız tarafından tekrar değerlendirilmelidir.
Antik, ilk çağ, orta çağ ve yakınçağa ait kavram ve terimler sosyal, tarihi, coğrafî, iktisadi ve sosyo-kültürel bağlamları dikkate alınarak yeniden değerlendirilmelidir. Bu fikirden hareketle sempozyum programımızda hem sunum hem gerçek tartışma bölümleri oluşturulmuştur. Sunulan bildirilerin yapılacak olan tartışmalarla daha da gelişeceği inancındayız.” dedi.
KISBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Tümer de yaptığı konuşmada: “Üniversitenin sosyal bilimler alanına Kıbrıs’a yeni bir renk ve yeni bir soluk getirdiğini sorgulayan bir üniversite olduklarını belirtti.”
Daha sonra sempozyum sponsorlarına plaketler verildi. Plaketlerden sonra da oturumlara geçildi. Oturumlar 3 günde yapıldı…
Sempozyum sonunda alanda yüzey taraması yapıldı.
Sempozyumun tamamı internet ortamında da canlı olarak yayınlandı. Bu da belki bir ilk oluyordu Kuzey Kıbrıs’ta. Başarılı bir sempozyum oldu.
KİSBU Yetkililerini ve özellikle Türkçe Bölümü Başkanı Yrd Doç Dr Zeki Akçam’ı yaptığı özverili ve coşkulu çalışmalarından dolayı kutluyorum. Çünkü kültürümüze çok şeyler kazandırıyorlar…

Hakan Yozcu
Hakikat Gazetesi
Lefkoşa KKTC

Beğen

Hakan Yozcu
Kayıt Tarihi:23 Mayıs 2019 Perşembe 00:04:02

KıBRıS'TA OSMANLı ÖNCESI TÜRK İZLERI YAZISI'NA YORUM YAP
"Kıbrıs'ta Osmanlı Öncesi Türk İzleri" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.