De Demircioğlu
54 şiiri ve 37 yazısı kayıtlı Takip Et

Ruh ve şekil dengesi üzerine (arşivden)İslamın diğer dinlerden ve insan ürünü ideolojilerden en temel farkı madde ile manayı; bir başka deyişle şekil ile ruhu bir arada talep etmesi, yaşatması, ikisini birbiri içinde eritmesi ve birini diğerine koruyucu kılmasıdır. Bu fark psikoloji, felsefe, sosyoloji gibi birçok bilim dalı ile de paralellik gösterir. Örneğin insan; bedeni ve ruhu, aklı ve duyguları ile harikulade bir bütünlük arz eder. Birinin ihmal edilip diğerinin ön plana çıkarılması halinde birey; yaşantısında, sosyal ilişkilerinde, kendisiyle olan diyaloglarında aksaklıklar yaşamaya başlar. (Aklın ön plana çıkarılması, baskın hale getirilmesi durumunda merhamet duygusunun azalması; duyguların baskınlık kazanması halinde ise panik atak, depresyon, anksiyete gibi rahatsızlıkların ortaya çıkması gibi)
Bu zaviyeden değerlendirildiğinde İslamın ruhunu oluşturan tasavvuf ile şeklini veren şeriatin birbirinden ayrı düşünülemeyeceği, birbirleri içinde erimiş, iç içe geçmiş vaziyette bulunmaları hususu gözden kaçırılmamalıdır. Bu ikisi arasındaki hassas denge ve kapsamışlığın modern bilim ile destekleniyor olması doğruluğunun göstergelerinden biridir.

Çağımızda evrensel değerler olarak kabul gören iyilik yapmak, dürüstlük, iyi ahlâk gibi değerlerin müslümanların hataları üzerinden İslamdan bağımsızmış gibi gösterilmeye çalışılmasını İslamı pasifize edici gayretlerin bir ürünü olarak görüyorum. Şeriat-tasavvuf dengesini idrak edemeyen ve İslamı tek boyuttan yorumlayan biz gafil müslümanların cehaleti de bu çabaların tuzu biberi.
Bir ateistin, budistin, musevinin yahut başka bir ideoloji ya da din mensubunun dürüst, iyi ve ahlaklı olamayacağını iddia edecek kadar bağnaz değilim. Müslüman olmayan biri de kendini gerçekleştirme yolunda çok ciddi mesafeler kat edebilir pekâlâ. Bu tamamen iyi yetiştirilmekle ve düşünebilme kapasitesiyle doğrudan orantılıdır.
Fakat ne olursa olsun dürüstlük, iyilik ve ahlaklılık gibi evrensel değerlere sahip olduğunu düşünmek; insana diğer din, mezhep ve ideoloji sahiplerini bunlardan yoksunlukla yargılama gücü vermemelidir. "O namaz kılıyor ama dürüst değil, hacca gidiyor ama yalan söylüyor" türünden ifadeler o eylemi yapandan ziyade haccı ve namazı zan altında bırakıcı ifadelerdir. Bu ifadeleri kullananlar ise kendi yetersizliklerini Müslümanların bu tür hata ve yetersizliklerini ön plana çıkartarak kamufle etmeye çalışıyorlar.
Bu bağlamda her Müslümanın İslamın bir ruh ve şekil oluşumu olduğunu, biri olmaz ise diğerinin eksik kalacağını idrak etmesi gerekiyor. Unutmayalım ki ne kadar dürüst olursak olalım sırat köprüsünü sarhoşken geçemeyeceğimiz gibi, ne kadar ibadet edersek edelim dürüst ve samimi değilsek ibadetlerimiz şekilden ibaret kalacaktır. (Bu bir benzetmedir, takdir Allah’ındır.)
Kainatın, dünyanın, hayatın, insanın, sosyal ilişkilerin, İslamın ve İslamla dirilişin anahtarı dengedir; Dengenin anahtarı ise tefekkür...

Beğen

Demircioğlu
Kayıt Tarihi:4 Mayıs 2019 Cumartesi 19:15:31

RUH VE ŞEKİL DENGESİ ÜZERİNE (ARŞİVDEN) YAZISI'NA YORUM YAP
"RUH VE ŞEKİL DENGESİ ÜZERİNE (ARŞİVDEN)" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.