İD İDRİS ÇETİN
385 şiiri ve 222 yazısı kayıtlı Takip Et

Kutsal hayata ve tarihe dönüşKUTSAL HAYATA VE TARİHE DÖNÜŞ


İnsanlar, yaşamları boyunca kutsal hayata bağlanma ve tarihle içselleşme yaşamışlardır. Ancak şu bir gerçek ki modernite yerine göre sahip olduğu rafine baskıcı ve totaliter, yerine göre büyüleyici ve kışkırtıcı araçlarla sahici entelektüel sezgisi ve geleceğe ilişkin geniş görüşlülük yeteneği olmayan orta zekâ aydınları ve geniş kitleleri etkilemeye devam ediyor. Belki de onun gerçek başarısı bilim ordusunun o her şeyden emin ve inanmış tekil varlıklarını uzmanlık adı altında meslek körlüğüne mahkûm etmesi ile bu sayede üniversiteleri bütüncül bir bilgiye ulaşmaktan alıkoymasıdır.
Modernitenin ideolojisi olan modernizm, dini yok etmek için çok çaba sarf etti ama onu tümden yok edemedi. Ancak onun müntesiplerini düşünme ve yaşama biçimlerinde bitkisel bir hayata sürükleme başarısı gösterdi. İnsan, Allah’a rağmen yaşayabileceğini ve mezarın ötesinde hiçbir şey olmadığını, tek gerçekliğin bu dünyanın obje, bilgi ve pratikleriyle sınırlı olduğunu varsayarak kopuşa yol açtı. Onlar hikmeti unuttu, biz kaybettik. Unutulan bilinçten çekilir, kaybedilen ise aranır ve bulunur. Devlet İslam’la barışmalı, insanların inançlarına ve değerlerine saygı göstermelidir.
Asya ve Ortadoğu’da modern tüketimin demokratizasyonu adı verilen bir süreci başlatmakta; Batının askerî ve siyasi güç kullanarak teslim alamadığı alanları da modernizme açmış oldu. İronik bir kanıt olacak ama belki de Japonya’dan sonra Çin’in de modernleşmeyi tamamlamasından sonra Yecüc ve Mecüc, bu iki kavim olacak, belki de Doğu ile Batı olacak… Allah (cc) modernleşme konusunda yüksek performans gösteren Uzakdoğu’daki Endonezya’yı korusun.
Bana göre bu iki dinde sekülerizm üstün çıktıysa bunun iki önemli nedeni olabilir. Bunlardan biri, her iki dinde de ahiret tasavvurunun ya çok zayıf olması veya kolayca dünyaya taşınabilecek bir cennet kavramını vermedeki çabasıdır. İkinci önemli husus her iki dinde öğreti (Protestanlık–Şintoizm) şeriatın olmamasıdır. Hristiyanlık St. Pavlos’un şeraitinden koptu.
Kitabı bozulmamış bir dine şeriat tavsiye olunabilir mi? Allah kitabını koruduğu gibi şeriatı da Müslümanlar korumaktadır.
Modern dünyaya meydan okuyan İran 1979 devrimini patlattı. Geleneği rasyonelleştirerek bir savunma alanına dönüştürülen elitler bunu kendi statülerini korumak amacıyla yaptılarsa aynı elitler yine statülerini güçlendirerek elverişli bir araç gözüyle baktıkları İslam’ı protestanlaştırma fikrine de yönelmekte hiç tereddüt etmeyeceklerdir.
Bu günkü uluslararası düzende yaygın olan istikrarsızlık ve yoksulluk sebebi sekülerizm ve maddi doyumsuzluktur. Ancak bunun gerisinde yatan faktör modern kültürün adaletsiz paylaşımı, rekabetçi, yarışmacı ve tahakkümcü niteliğinden başkası değildir. İslam dünyası ise modernizme karşı direniyor ve henüz tam olarak, teslim olmuş sayılmaz. Sekülerizm üç ana ilkeye dayanır: İlahi alandan kopuş, âlemden kopuş ve uhreviden (ahiretten) kopuştur…

1993/ Konya

Beğen

İDRİS ÇETİN
Kayıt Tarihi:25 Nisan 2019 Perşembe 00:08:28

KUTSAL HAYATA VE TARİHE DÖNÜŞ YAZISI'NA YORUM YAP
"KUTSAL HAYATA VE TARİHE DÖNÜŞ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.