belkibirharfimben
13 şiiri ve 248 yazısı kayıtlı Takip Et

Yaşasın pierre ama koşsun karim benzema!Yaşasın Pierre ama koşsun Karim Benzema!

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 16.4.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Hani Bediüzzaman diyor: "Kur’an-ı Hakîm’de bazı hâdisât-ı tarihiye suretinde zikredilen cüz’î hadiseler küllî düsturların uçlarıdır." Yani, hiçbir kıssa yoktur ki Kur’an’da, o kıssanın öğrettiği dersler ’bütün zamanlar için’ geçerli olmasın. Bütün zamanlarda emsali sayılabilecek olaylar yaşanmasın. Tabir-i diğerle, "Tarih tekerrürden ibarettir!" sözüne atıfla, o kıssalar ’tekerrür eden bir/birçok hakikatten’ haber veriyor olmasın.

Hem yine diyor ki mürşidim: "Bir kavle göre, Kitâb-ı Mübîn, Kur’ân’dan ibarettir. Yaş ve kuru herşey içinde bulunduğunu, şu âyet-i kerime beyan ediyor. Öyle mi? Evet, herşey içinde bulunur. Fakat herkes herşeyi içinde göremez. Zira muhtelif derecelerde bulunur. Bazan çekirdekleri, bazan nüveleri, bazan icmalleri, bazan düsturları, bazan alâmetleri, ya sarahaten, ya işareten, ya remzen, ya ibhâmen, ya ihtar tarzında bulunurlar."

Tarihselcileri, Kur’an’da anlatılan kıssaların ’eskilerin masalları’ olduğunu söyleyenleri, bir diğer ifadeyle günümüz modernistlerini "Çaaaaaat!" diye ortasından çatlatan bu hakikate dair birçok nümuneyi kendi Kur’an okumalarım sırasında görüyor, biliyor, bazen de hissediyorum. Hamdolsun. İşte, muhterem okurlarım, onlardan bir tanesine de Bakara sûresinde rastladım. Daha doğrusu uyandırıldım. Elhamdülillah. Allahu’l-a’lem kaydıyla anlatayım. Bakalım katılacak mısınız?

Şuradan başlayalım: Efendim, malumunuz, medyada bültenlerine çoklukla rastlıyorsunuz. Batı’yla bizim iki türlü ilişkimiz var. Birincisi: Adamlar İslam coğrafyasının her köşesinde anamızı ağlatıyorlar. Canları çekiyor Afganistan’ı bombalıyorlar. Canları çekiyor Irak’a füze sallıyorlar. Canları çekiyor Suriye’yi inletiyorlar vs. Yani "Elhamdülillah müslümanım!" diyen müslümanı vatanında yaşayamaz hale getirip canından bezdiriyorlar. Sonra? Sonrası göç.

Sonrası ilginç. Şu açıdan ilginç. Böyle türlü oyunlarla müslümanları kendi coğrafyalarında yaşayamaz hale getiren Batı, bu defa da ülkesine sığınmış ’ucuz iş gücüne’ sevgiyle kucak açıyor, türlü şapşik kucaklama misalleri sergiliyor. Bir yanağımız tokatlıyorsa diğer yanağımızı da okşuyor. Denize düşmüşlüğü yılana sarılacak vaziyete gelen garip-gureba da bu defa katiline âşık olan maktul edasıyla pek coşkulu ’Batılılar’ haline geliyorlar.

Bu coşkunun bir nesil sonraki başarısı ise gönüllü asimilasyon. "Aman bedenim bozulacak!" diye kendi çocuklarının zahmetini çekmek isteyen Batı, yine Bediüzzaman’ın ifadesiyle, ’herkesin çocuklarını kendine alıp karâbet ve milliyeti izale eden’ sistemiyle mülteci çocuklardan kurulu milli takımlar elde ediyor. Yani, yaşasın Pierre, ama koşsun Karim Benzema! Acizler çabuk yandaş olurlar. En sağlam köleler borçlulardan elde edilir.

İşte bütün bunlar hergün rastladığımız bir hakikat olarak zihnimdeyken Bakara sûresinin 85. ayeti dikkatimi çekti benim. Kısa bir mealiyle buyruluyor ki orada: "Bu misakı kabul eden sizler, (verdiğiniz sözün tersine) birbirinizi öldürüyor, aranızdan bir zümreyi yurtlarından çıkarıyor, kötülük ve düşmanlıkta onlara karşı birleşiyorsunuz. Onları yurtlarından çıkarmak size haram olduğu halde (hem çıkarıyor hem de) size esirler olarak geldiklerinde fidye verip onları kurtarıyorsunuz. Yoksa siz Kitab’ın bir kısmına inanıp bir kısmını inkâr mı ediyorsunuz? Sizden öyle davrananların cezası, dünya hayatında ancak rüsvaylık, kıyamet gününde ise en şiddetli azaba itilmektir. Allah sizin yapmakta olduklarınızdan asla gafil değildir."

Haydi yüzleşelim. Sizce de burada anlatılan durum tam da bizim yaşadığımız şey değil mi? Kötülükte ’koalisyon kuvvetleri’ kuran bu zümreler hakikaten de bizi yurtlarımızdan etmiyorlar mı? Sonra aç-bilaç ocaklarına düştüğümüzde de fidyelerimizi ödeyip bizi ’kendilerine borçlu özgürler’ haline getirmiyorlar mı? Ortadoğu’da kan ağlatanlar Avrupa’da-Amerika’da sevgi pıtırcıkları gibi takılmıyorlar mı? Bu halleriyle, Kitab’ın bir kısmını (kendi vatanları içinde) kabul etmiş, diğer kısmını ise (başkalarının ülkelerinde) inkâr etmiş sayılmıyorlar mı? Dünyayı, kendileri için başka, başkaları için daha başka okumuyorlar mı?

Ne bileyim. Belki de yanlış bir okuma yapıyorum. Ama ayet-i kerimede anlatılanla günümüzde yaşanılanların öyle bir benzerliği var ki. Karşı koyamıyorum. Bediüzzaman’ın ifadesiyle bir ’külli düsturun ucu’nu da buradan yakalamışım gibi geliyor bana. Allahu’l-a’lem. En doğrusunu elbette Allah bilir. Bu yazı da hafızanızda Kur’anî bir hissedişin paylaşımı olarak bulunsun.

Beğen

belkibirharfimben
Kayıt Tarihi:15 Nisan 2019 Pazartesi 04:08:43

YAŞASıN PIERRE AMA KOŞSUN KARIM BENZEMA! YAZISI'NA YORUM YAP
"Yaşasın Pierre ama koşsun Karim Benzema!" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy
16 Nisan 2019 Salı 19:03:14

Kutluyorum.
Her açılım bir kazanımdır hele ki söz konusu manevi duygular ve edebiyatın da iz düşümü iken.
Teşekkür ediyorum bu kıymetli paylaşım adına.
Saygılar, hürmetler değerli yazar.

Cevap Yaz
Aygün Deniz
16 Nisan 2019 Salı 14:39:58
Hem örnek hem güzel bir konu ve anlatım.Kutlarım.Saygılar.

Cevap Yaz
levent taner
16 Nisan 2019 Salı 12:23:09
Ne demek efendim! Bir harften çok daha fazlası olduğunuz muhakkak

Takdire şayan bir muhakeme ve mukayese bulduğumu söylemeliyim naçizane

Bir ayet-i kerime ve ona karşılık gelen dünya hadiseleri etrafında örmüyor nakş ediyorsunuz açıkça

Başlıkta, yazıyla tam uyum arz ediyor yine

Gerçekten batılı milli takımların lejyona dönüştüğü göz önüne alınırsa

Yalnız hocam, son zamanlarda batı dünyası bu misyonundan imtina etmekte sanki

Mesela Suriyeli sığınmacılar noktasında

Avrupa'nın Akdenize kıyısı olan bazı ülkeleri kendilerine yönelen botları delip mültecileri denize boca etmekte

Açıkçası, bir ara bunun örnekleri yaşandı

Maalesef, sahillerimize vuran bebek ya da küçük çocuk cesetleri hatırlarda elbet

Mürteci bir yaklaşımla, bu mülteci dalgasını Türkiye'nin kucaklamasını istiyorlar hani

Aslında işin özü şu

Avrupa mültecinin vasıflı, kaymaklı olanını istiyor

2'inci dünya savaşını müteakip olduğu gibi vasıfsız olanını da ne yapmıyor, istemiyor

Demem o ki, Avrupa işin puştluğuna kaçıyor hocam

Nihayet

Yüreğinize, emeğinize, kaleminize, kelamınıza bereket

Gün başarınızı da tebrik ederim

Saygı ve selamlarımla...

levent taner tarafından 4/16/2019 12:31:58 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.