Ayhan Sağır
108 şiiri ve 5 yazısı kayıtlı Takip Et

Erzurum ‘da iz bırakanlar (sebahattin bulut )ERZURUM’DA İZ BIRAKANLAR (Sebahattin Bulut)
 
           Kendisini tanımakla onur duyduğum Saygı değer ağabeyim Serdar Bulut Bey efendiye saygı ve
Hürmetle teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Kıymetli babaları Sebahattin Bulut amcayı yakından tanımama, eserlerine ulaşmama vesile olmuştu. Erzurum hakkında ne kadarda az ve yanlış bilgiye sahip olduğumu anladım. Türk edebiyatı ve Türk tarihi içerisinde Erzurum’un önemli bir kültür havzası olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Burada ben siz Edebiyat defteri okurlarına Erzurum’da iz bırakanlardan birisini anlatmaya ve tanıtmaya çalışacağım. Tabi böylesi büyük kültür sanat edebiyat insanı nasıl anlatılır bilmiyorum. Ben cahil cesaretiyle denemeye çalıştım. Sürçü lisan ettiysem af ola…
 
SEBAHATTİN BULUT KİMDİR?
            Sebahattin Bulut, 1926 yılında Erzurum’da doğdu. 31 yıllık devlet memurluğunun ardından, 1982 yılında emekli oldu. 1951 yılından sonra çeşitli spor kulüplerinde sanatsal faaliyetlerde bulundu. Palandökenspor Kulübü Tiyatro Kolu’nda kendi yazdığı: "Yanlış hesap Bağdat’tan döner", "Meşhedi Kamber", Ali’nin Berber Dükkânı", "Kiralık odalar", "Çingene kızı" isimli müzikalleri sahneye koydu ve bazılarında rol aldı.
           1957 yılında Halk Oyunları ve Türküleri Derneği Yönetim Kurulu’na seçildi. 1974 yılından beri de aynı dernekte başkanlık görevini yürüten Bulut, derneğin yayınladığı 6 sayfalık Yakutiye Mecmuası’nın genel yönetmenliğini de yaptı. Bu dergide ilk folklor araştırmalarını yayınladı. Dernek bünyesinde oluşturduğu tiyatro kolunda kendi yazdığı "Şenlik", "Tarihten sayfalar", "Konuşan ölüler", "Mohaçta’dan Aziziye’ye", "Beklenen madalya", "Gören gözler" isimli oyunların yanında, "Reyisi Sana Veriyorum", "Hurrem Sultan", "4. Murat"ve "Köroğlu" oyunlarını sahneledi.
          "Aziziye’de düğün var", "Milli Mücadele Başlıyor" ve "Beyaz Kartallar" isimli radyofonik oyunları devlet tiyatrosu sanatçılarınca seslendirilen Bulut’un bu oyunları TRT Erzurum Radyosu’nda yayınlandı.
           50. yıl kutlama ve 1973 Erzurum yıllığını hazırlama komitesinde görev alan Bulut ayrıca, Aziziye Anıtı Yaptırma Derneği’nde de görev aldı. Bulut, ’Anıtlaşan Aziziye’ isimli bir de kitap yazdı. 1984 yılında "Kuşaktan Kuşağa Erzurum Folkloru" isimli kitabı yazan Bulut, Milli Eğitim Bakanlığı’nca dernekler arasında düzenlenen araştırma yarışmasında bu kitapla birincilik ödülünü aldı. Metinlerini yazdığı "Oduncu" isimli orta oyunu, "Şekerbaşı", "Kına gecesi" isimli senaryoları İzmir Televizyonu’nca çekilerek yayınlanan Bulut, ayrıca "İz Bırakanlar", "Kuşaktan Kuşağı Erzurum Folkloru", "Damla Damla Erzurum", "Erzurum Çarşı pazar", "Erzurum Türküleri" kitaplarını yazdı. 03.03.2006 yılında vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet dilerim. Burada rahmetli Sebahattin Bulut amcanın bir yazısını sizlere sunmak istiyorum.  
 
ERZURUM ÇARŞI PAZAR
 
         Cumhuriyet döneminde hele 1950 sonrası neyimiz varsa satılığa, pazara çıkardık. En güzel ve tipik Erzurum evlerinin üzerine "Satılık" yazıları yapıştırdık.
Evlerimizin araç-gereçlerinden tutun da, pirinç şamdanlarından bakır mangallarına kadar hepsini Bit Pazarı’nda pazarladık. Oymalı nakışlık ahşap çocuk beşiklerimizi ya semaverlerde yaktık veyahut sokaktaki bir nayloncudan bir leğenle değiştiriverdik.
Geniş yollarımızı zengin hatırlı kişilere, kaldırımlarımızı "Zemin Icarlı" bir maske ile siyasi partilere tahsis ettik.
Biz şimdi, satılanların, yıkılanların fotoğrafları ile Çarşı Pazar kurduk. Bakın arayın, neyi özlediyseniz, Dertlere derman yazar"
diye türküler söyledik. Ama şimdi kalemi de yitirdik, dermanı da...Baksanıza, iki Erzurumlu zibidi, dilimizi ananelerimizi, âdetlerimizi pazarlayarak mahalli radyolarda ve gecelerde sözüm ona "şehir komikleri" olarak boy gösteriyor, Erzurum’la alay ediyorlar.
Hani,
"Palandöken yüce dağ
Altı mor sümbüllü bağ
eleri anımsaya biliyorsanız bizim çarşımızda bulabileceğinizi ümit ediyoruz. Hepsi parasız, hepsi bedava, içiniz neyi sevdiyse onu satın alın ve gönül köşenize yerleştirin. Belki birgün onları da bulamayacaksınız.
Erzurum’da öyle bir çarşı pazar kuruldu ki Bit Pazarı’ndan aşağı... Her şey kelepir. Sadece bunları mı sattık? Daha neler pazarladık neler, üzerine tir-tir titrediğimiz, folklorik değ      
ErzurumBar’larınızı bile düğün salonlarında pazara çıkardık. Dadaş kisvesi altındaki soytarıların alınlarına para yapıştırarak ar ve hayayı da orada pazarladık.
"
Erzurum Çarşı Pazar
İçinde bir kız gezer
Elinde divit kalem
 Seni vermem ellere
Nice ki bu canım sağ"

diyerek türküler yakmıştık. Bunların hepsi kubbede "hoş seda" olarak kaldı.Buraya kadar yazdıklarımızı siz "latife" kabul edin.Onlara bırakmayın, bizim "gönül çarşımızda" biriktirdiğimiz "kültür varlıklarımıza" sahip çıkın.
Sebahattin Bulut
Kaynak  :  Erzurum’da iz bırakanlar Sebahattin Bulut
                 Erzurum Türküleri Sebahattin Bulut
                 Serdar Bulut Ağabeyim
 
Ayhan SAĞIR     15.04. 2019

Beğen

Ayhan Sağır
Kayıt Tarihi:14 Nisan 2019 Pazar 17:26:12

ERZURUM ‘DA İZ BIRAKANLAR (SEBAHATTIN BULUT ) YAZISI'NA YORUM YAP
"ERZURUM ‘DA İZ BIRAKANLAR (Sebahattin Bulut )" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Afet İnce Kırat
14 Nisan 2019 Pazar 20:35:01
İz bırakması gereken ama popülerlik yarışında kaybeden değerlerimizden birisiymiş mekanı cennet olsun.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ayhan Sağır 14 Nisan 2019 Pazar 21:06:05
Evet kıymetli hocam kendi kitabı olan Erzurum da iz bırakanlar eserinde
Mustafa Kemal Atatürk Erzurum kongresiyle başlıyor Cemal gürsel, Kazım Karabekir ... gibi Kahramanlarla devam ediyor. Edebiyat bölümünde Kadı
Mustafa darir efendiden Nefi, İbrahim Hakkı , Erzurumlu Emrah, Alvarlı Efe, Aşık Sunmani ... ye
Abdurahman gaziden Habib Baba, Ömer Nasuhi Bimen, Solak zade Sadık Efendi gibi bircok değerlerin hayatlarını yazan Rahmetli Sebahattin Bulut Amcayı belki bir gün kendi eserinin sonuna koyarlar
Sizin duanıza içtenlikle amin diyorum
Selamlar saygılar sunuyorum
M.Talat Uzunyaylalı
14 Nisan 2019 Pazar 20:21:35
Güzel bir tanıtımdı, teşekkür ederiz....

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ayhan Sağır 14 Nisan 2019 Pazar 20:26:59
Hocam çok sağ ol selam ve saygılar

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Gülüm Çamlısoy
14 Nisan 2019 Pazar 18:41:29

Teşekkürler, sayın hocam.
Güzel bir bilgi dağarcığı idi okumaktan mutlu olduğum.
Kutluyorum değerli hocamı.

Güne gelmesini çok isterim ve içimdeki ses de bunu söylemekte.

Saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ayhan Sağır 14 Nisan 2019 Pazar 20:29:43
Kıymetli hocam katkınız ve temmennileriniz için çok teşekkür ederim
selam ve saygılarımla
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.