İD İDRİS ÇETİN
385 şiiri ve 222 yazısı kayıtlı Takip Et

Sekülerizm ve akleden kalbin parçalanışıModern zamanların insanları ihtiyaçlarını karşılamak ister. Bu ihtiyaçlar maddi ve manevi olmaktadır. İnsanın Biyolojik ihtiyaçlarının yanında sosyal ihtiyaçları da vardır. Cinselliği Biyolojik ihtiyaçlar arasında saymakla beraber sosyal bir ihtiyaçtır da bu. İnsan bu ihtiyacı yaşamı boyunca kullanmak ister. Bunu helal yolla sağlamak İslam’ın emridir. Bu Sünnetullahtır. Neslin devam etmesi için şarttır. Bu sebeple evlilik müessesi kurulmuş ve bu müessese kutsal sayılmıştır. İslam dini nesli korumayı temel almıştır. İnsanın doğası gereği olan bu ihtiyacı zaman zaman yanlış kullanabilir. Özellikle toplumun cinselliğe yönelik hoşgörüsü günümüz insanlarının bu eyleme bakışını hatırlatmaktadır. Romalılar fuhşu ve fahişeliği vergilendirerek yasal hale getirdiler. Modernizmin pençesine düşen toplumlar hayvani duyguları insanlara yükleyerek doyumsuzluk yaşamak istemektedirler.
Modernizm batıda başladı. Modernizmin din ile savaşı zaman zaman olmuştur. Modern Hıristiyan dünyası dışında şimdilik tek örneğinin uzak doğuda olduğunu görürüz. Bizimle aynı zamanda modernleşme sürecine başlayan bazı uzak doğulu devletlerin yine bir zamanlar büyüleyen tarafı geleceklerini bozmadan bu işi (modernizmi) başardığı ön kabulüdür.
Modernizmden zaman zaman ülkemiz de payına düşeni almıştır. İslam dini üzerinde Rform yapılmaya çaılışılması bunun delillerindendir. Batının modernizm akımı İslam toplumuna uygulmaya çalışılmıştır. Ezanın ve Kur’anın türkçe okutulmaya çalışılması, dinsel mekanların kullanılmaz hale getirilmesi. Kur’an ayetlerinin bir kısmının işlevsiz hale getirilmesi, dini sembol içeren kıyafetlerin yasaklanması vb. konular örnek olarak gösterilebilir. Bizdeki modernleşme geçmişinden tamamen sıyrılarak yeni bir sistem üzerine oturtulmaya çalışılmıştır. Bu da topluma biçilen elbise misali ya dar ya da bol gelmiştir. Her iki durumda da topluma uymamıştır bütün dayatmalara rağmen. Kanımıza göre cumhuriyet dönemi sonrasında modernizm, modern süreçlerde aktif kalarak üç alanda üç kurumsal yapı aracılığıyla olmuştur.
a- Politik Alan- Demokrat Parti
b- Eğitim Alanı- İmam Hatip Okulları
c- Ekonomik Alan- İslami Finans Grupları
Bu süreçlerle birlikte Müslüman modernitenin belirgin işlevlerine sahip şu üç özelliğini keşfeder:
Kâr- Moda- Marka… Tekbir Giyim gibi. Şüphe yok ki Müslümanların kaderinde modernite ile imtihan edilmeleri vardır…

1993/ Konya

Beğen

İDRİS ÇETİN
Kayıt Tarihi:7 Nisan 2019 Pazar 22:26:38

SEKÜLERİZM VE AKLEDEN KALBİN PARÇALANIŞI YAZISI'NA YORUM YAP
"SEKÜLERİZM VE AKLEDEN KALBİN PARÇALANIŞI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.