M.Talat Uzunyaylalı
110 şiiri ve 63 yazısı kayıtlı Takip Et

Dünyacı-ahretçiDünyacı-Ahretçi

“Onlar, hidayet (Kur’an-ı Kerim’e bağlı yaşam) karşılığında dalâleti (ahiret yok sayılıp yaşanan dünya hayatını) satın aldıklarından, ticaretleri kazanç sağlamamıştır; çünkü bu tercihleri onları kurtuluşa değil, helake sürüklemiştir.” (Bakara 16)

Münafık-kâfir grubu, dün olduğu gibi bugünde, Kuranî bir hayat yerine, Kur’an-ı Kerim dışı bir hayata değer verip dünya imkânlarını elde etmek arzusuyla hareket ederler. Maddi manevi varlıklarını bu alış-veriş uğrunda harcarlar. Para piyasaları, konut, sanayi, ticaret, hizmet sektörü vb. ekonomik faaliyetler hayatlarının öncelikli gayesidir. Şirketler kurup piyasalarda iş yaparlar, tecrübe edinirler, daha çok para için gece gündüz uğraşırlar. Bu amaç doğrultusunda politikayla ilgilenir, kitle iletişim araçlarını da bu yönde kullanırlar. Filimler, diziler, bu değerleri yüceltir. Etki ettikleri, hatta kontrol ettikleri ilk eğitimden akademik eğitime kadarki öğrenme süreçleri boyunca, hatta sosyal ve kültürel ortamlarda, hep bu temaları işlerler. Hayatın kurgusunu bu anlayışa göre oluşturduklarından, kitlelerin de bu yolda yürümeleri için gayret sarf ederler. ‘Hayat sadece bu hayattır’ diyen kâfirler ve münafıklar, yegâne sermayeleri olan hayatlarını kendilerinin açtığı bu yolda sadakatle yürüyerek harcarlar.

Bu anlayış büyük bir paradokstur; aldanma ve aldatmadır. Şu anda yeryüzünde ‘Benim! Benim!’ dediklerine sarılmış 7 milyarı aşkın bir insan kitlesi vardır; yüz yıl sonra bu nüfustan geriye sadece dünya kalacak. Bu kadar insanın dünyayı ve onun imkânlarını elde etmek için yaptıkları vahşi mücadele ise, trajik bir şekilde sona erecek. Kendileri gidecek, değer verdikleri dünya yerinde kalacak.

Sonuç: İnkârcılar, dünyayı ahirete hazırlık için geçici bir yaşam bölgesi olarak hazırlayan Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki uyarılarını dinlememiş olmanın bedelini inanmadıkları ahirette ağır şekilde ödeyeceklerdir. Dünyayı ve ahireti tercih noktasında, dünyayı tercih edenlerin tutumunu, Allah, tamda bu insanların değer verdiği bir kavramla, satın almak fiiliyle karşılıyor ve yapılan alış-verişin değersizliğini bize gösteriyor. Kimse dünyadan bir çöp olsun çıkaramaz. A sınıfı bilançoların ve yüksek banka hesaplarının Allah indinde bir değeri yoktur. İnsanları dünyaya davet edenler, ona bir köle gibi bağlayanlar, yığınları aldatmaktadırlar. Allah ise, isteseler de istemeseler de, insanları, dünyadan çıkarıp ahirete götürmektedir; çünkü insan, dünyalı değildir, onun ilk ve son evi ahirettir. O halde dünyalılar müflistir; ahiret hayatına inananlar ise muflih. Ancak muflihler, dünyada gerçek ticareti yapmış, en büyük başarı ve zafer olan cennet ülkesine yerleşmeyi hak etmişlerdir.

M.Talât Uzunyaylalı

Beğen

M.Talat Uzunyaylalı
Kayıt Tarihi:31 Mart 2019 Pazar 12:17:21

DÜNYACı-AHRETÇI YAZISI'NA YORUM YAP
"Dünyacı-Ahretçi" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Yeganem
2 Nisan 2019 Salı 02:49:57
Cennet ve cehennem boşuna yaratılmadı her şeyin emanet verildiği dünya da hiç ölmeyecekmiş gibi azgınlaşan gaflete dalanlar ölüm anı geldiğinde anlarlar tövbe ve tevhid inancında gecikmenin yaratanı kabul etmeyip şeytanın yolunda gitmenin sonucuna da katlanmaları gerekir..
Yaratan Allah ın Rabbimizin hem hakim hem herşeye şahit olduğu günde aklanan kulum dedikleri kurtuluşa erenler olurken...
Yüzüne bakmadıkları günahlarıyla hatalarıyla müflis hale gelenlerin hali nicedir..
Asıl müflis emanet dünya da emanet verilenleri kaybeden değil..Ahrette her şeyini kaybedenlerdir.Onlar ki görünüşte iyidirler fakat zalimlikleri diğer kötü huylarıyla kul hakları alındıktan sonra hiç bir şeyi kalmayan iflas etmiş müflislerdir...
Allah yazan kalemlerden Hak yolda olanlardan inanan müminlerden anan zikredenlerden Allah razı olsun..
Kandiliniz kutlu olsun..Dua ile.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


M.Talat Uzunyaylalı 2 Nisan 2019 Salı 10:29:21
Allah razı olsun...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.