ya yakuphan kılınç
1111 şiiri ve 448 yazısı kayıtlı Takip Et

İşsizlik maaşı düzenlemesiİşsiz olduğum için geç yattım. Geç yatınca da geç kalktım. Yani biraz önce kalktım. Televizyonun fişini sokup haber kanalını açtım.

Kamuda çalışanlar sırtını devlete dayayanlar emekli olanlar yaşadı. Diğerleri hapı yedi. Pardon hapı yuttu. İşsizlere ve esnafa da işsizlik maaşı düzenlemesi gelecekmiş. İşte yüzyirmi günü doldurup işten çıkarılan işsizlere maaş verilecekmiş. İyi de kimse işten çıkarılmıyor ki. Yöneticiler kimseyi işten çıkarmaz ki. İşten çıkarırlarsa tazminat öderler.

Yöneticiler sezon sonu geldiğinde işçilere neden iki gözün var neden iki tane kulağın var neden senin burnun var derler. Yani üzerine oynarlar. Kendisi istifa yazıp bırakıp gitsin diye uğraşırlar.

Her yönetici yanında kendi adamını tutar. İyi yalakalık yapanlar kalır. Diğerlerini öyle yada böyle gönderirler. Herkes her yere önce kendi adamlarını yerleştirir. Başka çalışanları işi bitince şutlar.

Devlet bu durumda hangi işten çıkarılanlara maaş verecek? Doğrusu merak ediyorum. Kaç kişi işten çıkarılmış bana da haber verin.

08.09.2016

Yakuphan Kılınç


Beğen

yakuphan kılınç
Kayıt Tarihi:13 Şubat 2019 Çarşamba 02:22:22

İŞSIZLIK MAAŞı DÜZENLEMESI YAZISI'NA YORUM YAP
"İşsizlik Maaşı Düzenlemesi" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Alibaba
17 Şubat 2019 Pazar 10:41:53
Yeni yapılan düzenleme neleri kapsıyor henüz bilmiyorum.
Ancak; (İşsizlik maaşı ödemesi, işçinin işten çıkış/çıkarılış gerekçesiyle birebir ilişkili olduğundan) işçinin haklı sebeplerden dolayı iş iş akdini fesih hakkı mevcut. Baskı, taciz, zorlama, hakaret, eksik pirim, fazla mesai ve eksik maaş ödemesi vs. gibi bir çok gerekçe ile işçi iş akdini feshederek tazminatını alabilir. Ve işsizlik maaşından faydalanabilir.
Bunların ispatı neticesinde tazminat ödemesi yapılmaz, işsizlik maaşı bağlanmaz ise yargı yoluyla bu sağlanabiliyor.

Tabi bu durum, bilindiği üzere daha da derin bir yara ülkemizde.

İşçi işten çıkarılma korkusu ve "ekmek yediği kapıya ihanet etmeme" güdüsünü aşamadığı, hakkının peşine düşemediği taktirde daima köleliğe maruz kalacaktır.

Maalesef ki bilhassa özel sektörde, Devletin yaptırım gücünü ensesinde hissetmeyen işverenler bildiğini okumaya devam ediyor. Devlet / Hükumet de bu durumu fiilen düzeltmek yerine, dolaylı bir kaç düzenlemeyle, seçim öncesi topluma şirinlik gösterme girişiminden ileri gitmiyor.

İşçiye de bir avukat gibi, mevcut yasaları iyi irdeleyip açık kapılardan hakkını aramak düşüyor.

Yara derin, merhem kıt...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakuphan kılınç 17 Şubat 2019 Pazar 15:20:19
Sayfama hoş geldin Ali bey. 'Baskı, taciz, zorlama, hakaret, fazla mesai' demişsiniz. Bunlar ispatlanamayacak şeyler. Artı 3 yıl içinde 600 gün doldurup işten çıkmadan önce de yüzyirmi günü doldurmak gerekiyor buda güç bir mesele. Ankara'da dayısı olan yaşıyor vesselam. Teşekkür ederim Ali bey saygılar
Filiz Şahin.
17 Şubat 2019 Pazar 08:41:03
mobing suçtur şikayet edilmelidir!

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


yakuphan kılınç 17 Şubat 2019 Pazar 15:10:53
Sayfama hoş geldin Filiz hanım. Teşekkür ederim. Saygılar
yakuphan kılınç Yazının sahibi
17 Şubat 2019 Pazar 08:14:32
3 yıl içinde 600 gün doldurup işveren tarafından işten çıkartılmak gerekiyormuş işsizlik maaşı almak için. Bir de çıkmadan önce yüzyirmi günü tamamlamak gerekiyormuş.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.