Filiz elbi
31 şiiri ve 57 yazısı kayıtlı Takip Et

Ne demek intihar edeceğimNE DEMEK İNTİHAR EDECEĞİM

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 24.1.2019 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

NE DEMEK İNTİHAR EDECEĞİM

İntiharın eşiğinde olan pek sevgili arkadaşlar.
Aklınızdan geçenleri eyleme dökmeden evvel bana beş dakikanızı ayırır mısınız? Ama öncesinde elinizde sıkı sıkı tuttuğunuz şu silah. ip. zehir. ilaç vb her ne haltsa artık masanın üzerine bırakır mısınız?
Bıraktınızmı? hah tamam. Teşekkür ederim.

Belli ki hayatınızı sonlandırmaya kararlısınız. Aman yapmayın etmeyin diyemem. Üstelik bu sizin kararınız saygı duymak zorundayım.
Eh madem yolculuk var. biletlerde kesilmiş o halde son bir bardak çayınızı benimle içer misiniz? Hem biraz da sohbet ederiz ne dersiniz?

Yorgunsunuz biliyorum. Hayat bu hepimizi yorar bazen. Türlü acılar çektirir.

Mesela sen. Derin düşüncelere dalan arkadaş. Evet evet sen.
Daha dün milyonlarını sayarken, bugün sıfırı tükettin değil mi? Belki de çoluk, çocuk sefalet içinde yaşıyordur. Ahhh bir çift ayakkabı alamadım evladıma diyen iç sesin taa ötelerden duyuluyor. Zor elbet hem de çok zor.

Aramızda ay gibi parlayan genç bir kızımız var.
Dur ne olduğunu tahmin edeyim. Sevdiğin adam tarafından terk edildin. Hayallerin, umutların buhar olup uçtu. Canın çok yanıyor ve bu acıyla yaşamak istemiyorsun.

Burada eşi tarafından terk edilen bir arkadaşımız daha var. Yalnız bu arkadaşımızın hal ve hareketlerinden kesmiş olduğu biletin iki kişilik olduğunu anlayabiliyorum. Büyük olasılıkla önce eşini öldürecek, hemen ardından tetiği kendi kafasına sıkacak.

Tam da bu noktadasınız değil mi? Tamam dediniz, yeter artık. Pes ettiniz. Öyle anlar olur ki devam edecek gücü kendinde bulamasın. Tamam dersin, tamam artık benden bu kadar. Buraya kadarmış.
Hayat öyle ya da böyle, bir gün bir şekilde hepimizi yoruyor. Yani yalnız değilsiniz aslında.
Fiziksel olarak bir arada değiliz evet, ama çektiğimiz acılarda ortağız. Dertlerimiz de farklı olabilir üstelik, veyahut acı katsayılarımız birbirinden oldukça farklıdır.
Ama gel gör ki mevzu bahis hayat yorgunluğuysa evet işte orda hep birlikte bir bütünüz.

Hayat hepimizden bir şeyler çaldı. Kimimizin gençliğini, sevdiklerini, enerjisini, vaktini kısacası hayat el koyabildiği her şeyi futursuzca aldı bizden. İşte bu nokta da ortağız çünkü hepimiz bakakaldık gidenlerin ardından.
Şimdi ben oturup anlatmaya başlasam tüm hayatımı teee en başından dersiniz ki seninki de dert mi arkadaş. Dağına göre kar verirmis derler.
Benim derdim de bana büyük vesselam. Kısacası herkes kendi hayatında bir şeylerin mücadelesini vermekte. Kapalı kapılar ardında türlü çeşit yaşamlar sürmekte.

Bizim gülüşlerimize, canlı duruşumuza aldanıp da benim hayatım berbat ben ufaktan yol alayım o zaman demeyesin. Bizler mutluluk maskesiyle dolaşan iyi rol yapanlardanız o kadar. Siz sanıyor musunuz ki, bizim hayatımızda her şey tıkırında. Çiçekler, böcekler havalarda uçuşuyor. Alakası yok anam babam alakası yok.
Sadece tam da sizin geldiğiniz o noktada küçücük de olsa bir umut ışığı görüp onun peşine takılıp giden insanlarız biz.

Misal ben. bazı geceler dalarım öylece. Geleceği düşünürüm, aşılması imkansız sorunlarımı nasıl alt edebilirim? diye kafamda hesaplar yaparım. Eviririm çeviririm cıkss. İşin içinden çıkamam. Kalakalırım olduğum yerde. Umutsuzluğun dibe vuruş anını izlerim aynadaki yüzümde. Tam yelkenleri suya indiriyorum ki o da ne? iç sesim düğün alayı kurmuş çalıp söylüyor. Bırakıyorum aklı mantığı amannn Allah büyük elbet bir yol gösterecek ferahlığıyla iç sesime eşlik ediyorum. Bağıra bağıra şarkılar söylüyoruz birlikte. Dertlermi? olduğu yerde duruyor. Yerinde durmayan tek şey beni depresyona iten şeytan’ın vesveseleri.

Umut her zaman var diye boşa demiyorlar. Cılız da olsa o ışık bir yerlerde daime yanar, seni bekler. Sadece dikkatli bakmayı bil. Tutun şimdi o umut ışığından. Ucu ucuna mı tutunursun, sımsıkı mı sarılırsın orası sana kalmış artık.

Kalk ayağa hadi! Yapabilirsin!
Sar yaralarını, yeni yaralara hazırla kendini.
Kalk hadi ayağa. Devam edelim yaşamaya.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Dünyada her kırk saniyede bir intiharıni her 3 saniyede ise bir intihar girşiminin gerçekleştiğinii son 45 yılda intiharların %60 civarında arttığının ve intiharın tüm dünyada ilk on ölüm nedeni arasında yer aldığını bildiriyor.
TÜİK verilerine göre de Türkiye’de i son üç yılda intihar edenlerin sayısı 9 bini aştı.

Umutlar sizinle olsun. Sevgiyle kalın.

Filiz Bahcıvan

Beğen

Filiz elbi
Kayıt Tarihi:23 Ocak 2019 Çarşamba 03:46:51

NE DEMEK İNTİHAR EDECEĞİM YAZISI'NA YORUM YAP
"NE DEMEK İNTİHAR EDECEĞİM" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Hasan Türkistan
24 Ocak 2019 Perşembe 20:41:14
Filiz hanım önemli bir konuda faydalı bilgiler içeren yazınızı tebrik ederim.Bir ay kadar önce mem bütün öğretmenlere intihar girişimleri ile seminer verince şaşırmıştım.Keşke istatikler yanlış olsa.Tutunacak bir dal olmak,ya da tutunacak bir dal bulmak ne kadar önemli.Saygılar selamlar...

Hasan Türkistan tarafından 1/24/2019 10:46:40 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Filiz elbi Yazının sahibi 25 Ocak 2019 Cuma 02:31:19
Çok teşekkür ederım selam ve saygılarımla.
Alişahin Aziz oğlu
24 Ocak 2019 Perşembe 20:32:33
Yüreğine diline sağlık tebrik ederim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Filiz elbi Yazının sahibi 25 Ocak 2019 Cuma 02:32:08
Çok teşekkür ederım hayırlı sabahlar dılıyorum..
Gamzelimm
24 Ocak 2019 Perşembe 19:50:36
Yazı en güzel şekilde ve akıcı sade anlatımıyla ifade etmiş kendini.
Tebrik ederim sevgili Filiz, yazınızı günde görmek sevindirdi beni.

Yazılarınızın hepsinde gayet iyi konu seçimleri var. Bu anlamda bir daha kutlarım.
Daha nicelerine

Sevgilerimle

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Filiz elbi Yazının sahibi 25 Ocak 2019 Cuma 02:33:24
Yazıma gostermıs oldugunuz ılgı ve alakadan dolayı ben cok tesekkür ederım. Sevgılerımle.
Necla Kezban Turan
24 Ocak 2019 Perşembe 16:17:57
Derdini gayet güzel anlatan bir yazı olmuş. İstatistiksel verilerin sunulması da iyi olmuş. Bilmeyenler öğrensin.

Derli toplu, temiz bir anlatıma sahip güne seçilen yazı. Genç yazarımıza tebrikler.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Filiz elbi Yazının sahibi 25 Ocak 2019 Cuma 02:34:28
Çok teşekkür ederım Necla hanım sevgıyle kalın.
Mevlüt GÖZDE
24 Ocak 2019 Perşembe 14:25:53
İntihar oranları bilgisi verilmeseydi keşke. "Yalnız değilmişim" hissi uyandırabilir bazılarında

Sağlıklı günler dileklerimle...Kutlarım.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Filiz elbi Yazının sahibi 25 Ocak 2019 Cuma 02:35:17
Teşekkür ederım selam ve sevgılerımle..
Sevay
24 Ocak 2019 Perşembe 14:23:18
Gittiğin yol tersine dönerse,umutlarda tükeniyor işte.Allah kendi yada başkasının canına kastedecek derecede kimseyi şaşırtmasın,çok kötü bir son bu.Çok güzel bir yazı,tebrik ederim,sevgiyle kalın.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Filiz elbi Yazının sahibi 25 Ocak 2019 Cuma 02:37:06
Çok teşekkür ederım sevgılerımle.
Ahmet Zeytinci
23 Ocak 2019 Çarşamba 17:09:38
Yaşamdan kaçış intihar, Oysa ki Rahman ve Rahim olan Allah ''Hiç kimselere kaldıramayacağından daha fazla yük yüklemez.'' diyor... Demek ki zorluklara sabretmemiz gerekiyor. Sevgiliniz mi terk etti, belki daha iyisi çıkar karşınıza... İflas mı ettiniz, yeniden kazanırsınız, toparlarsınız... Hayat sabır gerektiriyor hem de unutmayın Allah sevdiği kuluna dert verir imiş ki sabredip her şeyi omuzluyor mu omuzlamıyor mu? Yaşamdan kaçmayın, intihar ettiniz mi, hem dünyanızı hem de ahiretinizi mahvedersiniz unutmayın. Manidardı kutlarım...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Filiz elbi Yazının sahibi 25 Ocak 2019 Cuma 02:37:42
Tşekkür ederım Ahmet bey. Selam ve saygılarımla.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.