Ahmet Bektaş
156 şiiri ve 695 yazısı kayıtlı Takip Et

İyi kötü ilişkisiGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 21.12.2018 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

İyi Kötü İlişkisi

İyi-kötü tanımlama ve kabul ile ortaya çıkar.
Evrende “Denge” işleyişin hedefi gibidir. Denge için işleyiş…
Madde ve enerji, denge için hareket ediyor. Bu hareketi “Varlık” veya “Canlılık” gibi algılanır, bilinir.
Varlık veya canlılık, madde ve enerjinin denge kurma çabasından başka bir şey değildir. Yani “Denge”, ölüm; denge kurma çabası ise “Madde veya canlılık” gibidir.
Madde-anti madde ile buluştuğunda “Denge” oluşur ve her ikisi de görünür veya bilinir olmaktan çıkar. Yani ölür. Ayrıldıklarında “Denge” kurma çabası içinde olduklarından görünür veya bilinir durumdadırlar, varlık olarak canlı gibidir. Bir şeyin, maddenin varlığından söz etmek için onun karşıtı olan anti maddenin teorik olarak kabul edilmesi gerekir. Canlılık için maddenin organize olması (Hücre ve organ) gerekir. Maddenin karmaşık ve gelişmiş organize durumlarına, canlılık denilir. Canlı için de denge, ölüm gibidir. Organize halde denge kurma çabası, canlılığını sağlıyor. Denge ise hareketin ve organizasyonun son bulması gibidir. Canlılar için klasik söylemdir; “Doğar, büyür, ölür”. Doğum ve büyüme hallerinde “Denge” mutlak değildir ve canlılık buna dair vardır. Ölüm halinde ise “Denge” kurulmuş ve yenileme veya enerji akışı durmuştur.

Örnek; pillerin (+) ve (-) enerji potansiyelleri kullanımda yani canlılık halinde denge için karşılıklı alışveriş yapar. Enerji alışverişi dengelendiğinde pil ölmüş gibidir. Dengeyi bozacak veya alışverişi sağlayacak enerjinin pile yüklenmesi gerekir.

Şimdi iyi-kötü ilişkisine bakılabilir.
Madde-karşı madde, canlılık-ölüm, artı-eksi ilişkisi; iyi-kötü ilişkisi gibi düşünülebilir. Biri tanımlanmadığında diğeri de tanımlanmamıştır. “İyi” olarak tanımlanan bir eylemin karşıtı olan eylem de “Kötü” olarak tanımlanmış sayılır. Öyle ki iyi ve kötü dengelemesinden söz edilir. Matematik denklemlerinde için sıfıra eşitleme kullanılır. Eşitlik bir terazi gibi denge ise eşitliğin sağlanması gibi düşünülebilir. Artılar ve eksiler birbirini götürür. Bu denge sağlanması gibidir. İyi ve kötü denge halinde birbirini siler ve biri diğeri ile bilindiği için ikisi de tanımsız kalır. Denklemin iki tarafının da denge halinde olması yani eşitliğin sağlanması sonucu sağlar yani işlemi sonlandırır. Her iki tarafın da kalabalık veya karmaşık olması işlemi devam ettirir. Denge sağlandığında işlem tamamlanır.

İyilik veya kötülük aslen izafi, göreceli belirlenir. “Kabul”, belirlemektir. Biri belirlendiğinde, diğeri karşıtı olarak belirlenmiş sayılır. İyiliğin kaynağı “Fayda” olarak düşünülebilir; kötülüğün kaynağı da “Zarar” gibi düşünülebilir. Fayda –zarar ilişkisi izafi, görecelidir. Bir eylemin faydalı olarak tanımlanması, mutlak karşıtının zararlı olarak tanımlanmasını gerektirdiği için aynı eylemin farklı kişilerce karşıt tanımlanması kaçınılmaz olacaktır. Birine fayda veren diğerine zarar verebilir; bu mümkündür. Mesela rekabet halinde olanlar için...

İyiliğin en yaygın şekli olan “Fayda” insanlık tarihinde toplu yaşam ortamında geçerli olmuş ve zıddı olan “Zarar” da açığa çıkmıştır. Fayda var ise zarar da söz konusudur. Yani iyi var ise kötü de olmalıdır. Kötünün ortaya çıkışı, iyiden bağımsız değildir.

Misal; antik çağlarda insanlar birbirlerine üstün olmak için çeşitli rekabet araçları üretmişler. En yaygın olanı “Fayda” sağlayan, iyidir; zarar getiren kötüdür. Bir topluma fayda sağlayan diğer topluma zarar getirebilir. Birbirlerini köle ettiklerinde; köle olan için zarar yani kötü, diğeri için fayda yani iyi söz konusu. Birinin iyiliği diğerinin kötülüğünü sağladığında iyilik ve kötülük belirlemesi yer değiştirecektir. Matematikteki eşitliğin iki tarafını akla getirebiliriz. Bu durumda birinin iyiliği diğerinin kötülüğü gibidir. Denge sağlandığında ortada her ikisi de kalmayacaktır. Denge olmadığında iyilik ve kötülük birbirine karşı üretilecektir. Birinin izafi, göreceli iyiliği, karşıtını diğerinin kötülüğünü doğuracaktır. Tepkisel döngü içerisinde iyi-kötü dengelenmeye çalışılacağından işlem yani karşılıklı eylemler devam edecektir. Canlılıkta olduğu gibi denge sağlandığında her ikisi de tanımsız kalacaktır.

Son tahlilde; iyi ve kötü, birbirinin karşıtı veya denge unsuru gibi işler. Tanımlama kıyas ile olduğundan biri olmadan diğeri tanımlanmaz. Göreceli olduğu da göz ardı edilmemeli. Evrende işleyiş denge için olduğuna göre işleyişte denge arayışı vardır. Yani sorun yok.

Saygılarımla,
Ahmet Bektaş

Beğen

Ahmet Bektaş
Kayıt Tarihi:20 Aralık 2018 Perşembe 02:35:04

İYI KÖTÜ İLIŞKISI YAZISI'NA YORUM YAP
"İyi Kötü İlişkisi" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Den(iz)
21 Aralık 2018 Cuma 23:17:29
Dr Jekyll and Mr Hyde

Hangisi gibi görünmek istediğinle ilgili her şey...

Sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ahmet Bektaş Yazının sahibi 22 Aralık 2018 Cumartesi 00:15:13
Bireyselliğin pas geçilmesi toplumsal bir kayboluşu netice veriyor ve toplum bireylerden oluştuğu için en sonunda bireyi kaybeden toplum da kayboluyor. Teşekkürler, selamlar, sevgiler.
artemia
21 Aralık 2018 Cuma 21:41:14
eeee... diyom ben, toptan intihar etmeliyiz, inanmıyorsunuz.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ahmet Bektaş Yazının sahibi 22 Aralık 2018 Cumartesi 00:12:12
İntihar konusu da aslında özel. Hayatı kişinin mi toplumun mu tartışması. Ötenazi konusu gibi. Kişisel seçimin kişi dışında değerlendirilmesi. Sanat toplum için mi? Sorusuna benziyor. Kişisel olanı toplumsallaştırmak kişiye rağmen düşünülür. Teşekkürler, saygılar.
Kardelen-1
21 Aralık 2018 Cuma 02:45:40
Yaşamda iyi ve de kötü sizin de zaman zaman belirttiğiniz gibi görecelidir fakat yine de; en iyi ya da en kötününde ortak payda da buluştuğu bir nokta mutlaka vardır. O zaman her ülkenin ananevi ve yaşam tarzına göre bir tahminde bulunmak o kadar da zor olmasa gerek.
irdeleyen, irdelerken düşündüren, felsefilik içeren güzel bir yazıydı.
Tebrikler kaleminize. Saygıyla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ahmet Bektaş Yazının sahibi 21 Aralık 2018 Cuma 11:14:52
Teşekkür ederim. En iyi ve en kötünün ortak noktası hiçlik. Hiç ile hep aynı. Matematikteki "Değil" gibi. Mesela (5) değil ise (5) hariç her şeydir. Değili sayıyı belirliyor. Selamlar.
Konsantre Karanlık Madde
21 Aralık 2018 Cuma 01:33:41
Evrende her şey zıtlık ile varolmakta Hocam. İsabet ettirmişsiniz. Saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ahmet Bektaş Yazının sahibi 21 Aralık 2018 Cuma 01:36:46
Teşekkürler, saygılar.
Gülüm Çamlısoy
21 Aralık 2018 Cuma 01:28:53
Bilgilendik, değerli hocam ve gerçek manada nemalandık, içimize bir solukta çektik.
Kutluyorum tüm yüreğimle.

Saygılarımla, muhterem hocam.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ahmet Bektaş Yazının sahibi 21 Aralık 2018 Cuma 01:30:50
Teşekkür ederim. Saygılarımla.

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
lacivertiğnedenlik
20 Aralık 2018 Perşembe 18:12:23
Der ki Gustav Jung ; gölgem iyidir ama ben kötüyüm
gölgem kötüyse ben iyiyim.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Ahmet Bektaş Yazının sahibi 21 Aralık 2018 Cuma 01:22:04
Okuyup yorumladığınız için teşekkür ederim.Zıddıyla bilinmek, kıyas ile bilmek. Ayna gibi. Göz baş aşağı aldığı görüntüyü düzeltiyor. Yansıma zıddını gösteriyor.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.