De Demircioğlu
54 şiiri ve 37 yazısı kayıtlı Takip Et

Kişilik nakli mümkün mü?Bana Efendimizin (SAV) kişilik özelliklerini kısmen de olsa (bütününü talep etmek haddimize değil) nakledebilecek bir CERRAH arıyorum. İyi bir cerrah tanıdığı olan var mı?

Beğen

Demircioğlu
Kayıt Tarihi:3 Aralık 2018 Pazartesi 01:14:45

KIŞILIK NAKLI MÜMKÜN MÜ? YAZISI'NA YORUM YAP
"Kişilik Nakli Mümkün mü?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Gülüm Çamlısoy
24 Ocak 2019 Perşembe 18:29:20
Ne harika olurdu, değil mi sayın yazar?
En azından biçimlenirdi evren ve tüm iyi insanlar tüm kötü insanlara ışık olurdu.

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Demircioğlu 24 Ocak 2019 Perşembe 18:38:45
Aslında bu yazı ilerde yazacağım bir yazının ön metni idi. Fakat üzerinden biraz zaman geçti, zihnim dağıldı ve yazamadım. Teşekkür ederim ilginize.
Gülüm Çamlısoy 24 Ocak 2019 Perşembe 18:47:07
Milyonlarca cümle ile içli dışlı zihnim ve hepsi sıraya girmek için birbiri ile yarışıyor.

Yeteri kadar zaman kaybettim madem...

Hayırlı akşamlar.
papirüs
4 Aralık 2018 Salı 00:49:03


papirüs tarafından 12/4/2018 1:08:05 AM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
papirüs
4 Aralık 2018 Salı 00:48:54
Onun ümmeti olarak sünnetlerini n/akletsek on numara cerrah

Muhabbetle

Cevap Yaz
Dilek USTA
4 Aralık 2018 Salı 00:40:26
"Kişilik devredilmez bir mülktür" demiş birisi...
Onun için böyle bir dilek imkan dahilinde değil arkadaşım...:)

Sevgiler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Demircioğlu 7 Aralık 2018 Cuma 10:36:39
Merhaba

Kişiliğin devredilmez bir mülk olduğu düşüncesine katılmıyorum. Eğer öyle olsaydı aile içi ve toplumsal kültürler oluşmazdı.

Kişilik dediğimiz şey düşünce, duygu, sezgi, inanç, söylem ve davranış alışkanlıklarımızın bütünüdür. Doğumumuzla birlikte (anne karnında başladığını ortaya atan görüşler de var) gözlem ve deneyimlerimiz neticesinde dış kaynaklardan aldığımız bilgileri, yine gözlem ve deneyimlerimize dayanarak yorumlamaya başlarız. Hayata, insanlara, doğaya ve olaylara vereceğimiz tepkiler bu yorumlar dairesinde şekillenir.

Gözlem ve deneyimlerimizin ana kaynağı ilk etapta anne babamızdır. Onların kendilerine, birbirlerine ve bize karşı tutumları, hayata, doğaya, insanlara ve olaylara karşı verdikleri düşünsel, duygusal, sözel ve davranışsal tepkiler birer gözlem ve deneyim verisi olarak alınıyor ve pek filtrelenmeksizin , üst bilincimiz tarafından bilinçaltımıza gönderilerek inanç alışkanlıklarımızın temelini oluşturuyor.

Kişilik oluşumunda en büyük etken anne babamız olmakla birlikte, kardeşlerimizin, yakın akrabalarımızın, sosyal hayata açıldığımız süreçten itibaren diğer insanların yadsınamaz etkisi ortaya çıkıyor. Rol model olarak benimsediğimiz kişilerin karakter özellikleri de süreç içerisinde kişiliğimize dahil oluyor, bakış açımızı, alışkanlıklarımızı, yaşam tarzımızı kalıplaştırıyor.

Evet, hayatı taklit ederek öğreniyoruz. Bir oranlama yapacak olursak %20 kişilik özelliği yaratılıştan gelirken %80 oranında gözlem ve deneyimlerimiz neticesinde sonradan kazanılıyor. Aslında biz, ağırlıkla 0-6 yaş arasında vakit geçirdiğimiz insanların bir ortalamasıyız. Farklı kişilerden aldığımız, farklı farklı özellikler bilinçaltımızın potasında eriyor, kendi tutarlılığını sağlıyor ve zamanla bizi özgün hale getiriyor.

Peki anne babamızdan, beraber zaman geçirdiğimiz kişilerden, yahut rol model olarak benimsediklerimizden hep olumlu, tutarlı, kararlı, cesaret veren özellikler mi alıyoruz? Genellikle hayır. Çoğu insan anne babalarından ve rol modellerinden aldıkları negatif özellliklerle farkına varmadan yaşamak durumunda kalıyor, vaziyetini normal kabul ederek. Psikolojik rahatsızlıklar da bu noktada baş gösteriyor.

Bir ömür çocukluk dönemimiz ve sonrasında edindiğimiz düşünce, duygu, inanç, söylem ve davranış alışkanlıkları ile yaşamak durumunda değiliz. Eskiden farkına varmadan örnek aldığımız kişiliklerin, hatalı kişilikler olduklarını fark ettiysek yeni rol modeller edinebiliriz kendimize. Bizim örnek insanlara ihtiyacımız var. Müslüman olarak en büyük örnek, en güzel rol model Efendimiz(SAV) olduğuna göre, bize düşen onun kişilik özelliklerini kendisine kısmen de olsa tatbik etmiş kişileri bularak onları taklit etmek. Kim bilir zamanla Allah nasip eder biz de taklit edilecek kıvama geliriz. Tabi ki Efendimizin(SAV) kişilik özellikleri paralelinde.

Sağlıcakla
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.