Se Serkan BOL
197 şiiri ve 30 yazısı kayıtlı Takip Et

Asla diye birşey yokturGeçmişin öğretileri ile geleceğin beklentileri bir arada olunca hesaplaşma kaçınılmaz oluyor. Öyle karanlık günler yaşanmıştır ki geçmişin derinliklerinde hesaplaşma olmadan bir adım sonraya gidilmez. Siz de bilirsiniz ki bir sonraki adım bir önceki adımdan gelir. Bir adım önceki adımlar getirmiştir bizi aslında yaşadığımız güne ve mekana. Yanlışlar da bizimdir doğrularda bizimdir. Yaptığımız hataları başkasının kaldırması mümkün değildir .

Bizim özetimiz hal ve duygu yoğunluğunda ortaya çıkar. Bize bakan yabancı "duygu ve halimizle" bizi anlar. O nedenle ne yaptığımıza neyi gösterdiğimize dikkat etmemiz gerekiyor. Belki millet olarak "Hal Dilimiz ve Duygu Yoğunlumuz" kazanç gibi görünse de aynı zamanda zaafımızdır da. Bu halimizi bilenler bizi ayrıştırabilir.

Dışardan bize bakanlar kırmızı çizgilerimizin çok olduğunu bilir. Elbette kırmızı çizgilerimiz olacak ama kime. Kendi kendimize çizdiğimiz kırmızı çizgilerin toplumsal olarak ayrışmamıza neden olduğunun farkına varmamız gerekiyor. Farkına varmaz isek öyle bir an gelir ki terk etmemiz gerekir mekanları.

Şunu fark ettim ki yıllar sonrasında " asla " diye birşey yoktur. Bilmediklerimiz görmediklerimiz hissetmediklerimiz vardır. Asla’nın peşine takılırsanız karanlık anlar geldiğinde nasıl çıkılacağını bilemezsiniz. Zamanın derinlikleri ruhunuzun en nadide köşesine işlerken beklenmedik olaylar ruhunuzu- ruhumuzu hepsedip dudur. O nedenle " asla " diye birşey yoktur.

Toplumsal sorunlarımızın başında " asla" kavramının peşine takılmak vardır. Öyle ya günlük hayatımızda benim mahallemden değil benim düşüncemden değil diye binlerce belki milyonlarca insan birbirine temas etmiyor. Oysa herkes aynı duygu ve duyu organlarıyla yaratılmış.

Herkesin dilinde " Birbirini anlamak ne güzel" . Gerçekten de birbirini anlamak çok güzel de gerçek hayatta karşılığı var mı ? Ne çok sıktık yumruklarımızı her an tetikte bekliyoruz.

Bakmakla görmek arası yaşanılanlar ve farkındalıklar durumu özetler. Neye baktık neyi gördük ve neyle karşılaştık yıllar sonra baktığımızda ne görülecektir. Tecrübeyi tecürebe etmemek lazım. Geçmişten gelenler bizlere anlattıklarından biraz ders alsak yeter de artar.

Unutmayalım ki müştereken ve müteselsilen sorumluyuz geleceğe! O nedenle yaptıklarımız ve yapacaklarımızla bir an önce içimizdeki zincirleri kırıp özgürlüğüne kavuşmalı. Kimseye ihtiyacımız yok. İçimizdeki biz ile buluştuktan sonra gerisi angarya.

Elbette kimse olduğu yerden taviz verecek değil ama şimdi yaptıklarımız da bulunduğumuz yere hiç yakışmıyor. Herkes herkesin "öcüsü" olmuş durumda. Peki sorsam şimdi size gerçek " öcü " kimdir. Kanaatimce öcü içimdeki kıramadığımız zincilremizdir. "Asla" yapmam dediğimiz duygularımızdır.

Kış kapıyı çaladursun beklenmedik anlar beklenmedik sonuçlar hem bizim mahalleyi hem karşı mahalleyi yakıp yıkacağı gibi geleceğimizi de yıkıp geçecek. "Aslalar"la ilgilene ilgilene geçmişi harcadığımız gibi günü de harcıyoruz. Beyhude çabaları bırakıp doğuştan var olan duyularımızla duygularımızla hayata tutunup bir çocuk gibi baksak hayata güzel olmaz mı? Her çocuk güzeldir diyoruz ya yeniden çocukça duygularımıza sarılıp ilk günlerimizdeki gibi hep birlikte umut etmeye, hayal kurmaya değmez mi hayat? Hayatın binbir rengine sarılarak ruhumuzu da bedenimizi de özgürleştirmek güzel olmaz mı?

Zamanın derinlikleri yolculuk yaparken maziden gelen sesler kulağımızı tarmaladığı yetti de arttı. Karmaşa karmaşa bir çığ olduk düşdük belirsiz mekanlara. Artık uyanma vakti geldi çatışma ortamlarından. Bir selam bir merhaba bir tebessüm belki herşeyi halledecek.

Bu gün herkes ön yargılarından kurtularak karşı mahalleden biriyle bir kahve içse güzel olmaz mı?

Ne dersiniz? Başarabilir miyiz?

Beğen

Serkan BOL
Kayıt Tarihi:1 Aralık 2018 Cumartesi 12:48:14

ASLA DİYE BİRŞEY YOKTUR YAZISI'NA YORUM YAP
"ASLA DİYE BİRŞEY YOKTUR" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
ZEYBEK HOCA
1 Aralık 2018 Cumartesi 21:59:37
Benim duygularıma hitap eder gibiydi yazı..
Çünkü pek hoşlanmadığı iki sözcük vardır.. Biri "keşke", diğeri de "asla!"
Bence ikisi de gereksizdir...
İkisi de çiğnenmeye müsait iddiaları içerir... Üstelik gereksiz bir biçimde eli, ayağı bağlar...

İtirazım, "ön yargı" kavramınadır..."Asla" sözcüğünü kullanmamanın gerekliliği ile ilişkilendirilmesinden dolayı..
Bu nedenle kullanılmaması gerekir diye düşünürüm... Ödün vermek, hassasiyetimizin üstünden çiğneyip geçmek, onurumuzu hafife almak gerektirdiğinden... "Bir defa delinmekle bir şey olmaz" dedikleri "anayasayı" çiğnemek anlamına gelebildiğinden...
Yoksa, "büyük laf etme, büyük lokma ye" deyişiyle tıpatıp uyan bir sözcük çünkü, asla...
Kuru bir gurur, içi boş bir iddia, insani duyguları askıya almaya kadar varan "ÖN YARGI" içeriyor kesinlikle...

Size katılıyorum Serkan Bey..
Kalkıp, karşı mahalleden birine kahve ısmarlayabilir, sohbet edebiliriz pekala...
Yeter ki ""niyet iyi" olsun!

Tebrikler..


2 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 2 Aralık 2018 Pazar 00:17:58
Size hitap eden bir yazı kaleme alabildiğim için çok mutlu oldum hocam.

Hayatımız gibi oldu bu iki kelime. Belki birgün kurtuluruz.

Çok ayrıştık hocam biraz olsun yakınlaşmak gerekiyor birbirimize. Geçmiş acılarla dolu.

Katkınız değerliydi hocam

Saygılarımla...
ZEYBEK HOCA 2 Aralık 2018 Pazar 12:00:05
Aynı dileklerle Serkan Bey, Kardeşim..
Daha fazla ayrışmanın, ötekileşmenin manası farklı olur!

İyi pazarlar.. Selam ve saygı benden..
Serap IRKÖRÜCÜ
1 Aralık 2018 Cumartesi 17:50:07
'Asla 'asla' dememeyi öğrendim.'
Bu cümleye yıllar önce okuduğum Marlo Morgan'ın yazdığı 'Bir Çift Yürek' kitabında rastlamıştım ilk kez...

Yaşadıklarının daha önceki düşünceleriyle ne kadar ters düştüğünü anlatmak için kullandığında anlamlar yerine oturuyordu... Ama cümle kendi içinde de çelişkiliydi!... :)))

Kendi tecrübelerimizden de biliyoruz ki bu sözcük, genellikle tersini çağırır sanki ve çok kez de tükürdüğünü yalatır insanlara!...

Ben de benzerlerini yaşadığım oldu... Buna rağmen insanın 'omurgasının' izin vermedikleri vardır ve bunu başka türlü anlatmamız da pek mümkün olmadığında 'asla' büyük kurtarıcıdır!... :)))

Bu, bir ön yargı değil de derin hayat muhasebesinden sonra alınmış kararı anlatıyorsa, kullanılmalıdır...

Dilimize pelesenk olduğunda değerini ve inandırıcılığını kaybeden bu sözcüğün 'taş yerinde ağır' misali 'tam da zamanı' gibi beklendiği anlar da vardır... ve bence olmalıdır da!...

Önemli bir konuyu kendimizle tartışmaya açan bu faydalı paylaşım için teşekkür ederim...

Saygılarımla....


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 2 Aralık 2018 Pazar 00:26:22
Teşekkür ederim hocam katkınıza.

Elbette hayat muhasebesi ile alakalı bir hususu içeriyor yazı. Biraz da ayrışmaya dikkat çekmek istedim.

Taş yerinde ağır sizin belirttiğiniz gibi ancak rüzgar kayadan ne koparabilir ki? Ödün elbet olmaz sadece empati ve anlayış birbirimize. Bu olmadığı için ayrışma arttı.

Değer kattınız katkıda bulunduğunuz hocam.

Saygılarımla....
Önder Karacay
1 Aralık 2018 Cumartesi 15:02:46
Hayatta hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Önyargılı davranışları bir kenara bırakarak anlamaya dinlemeye çabalarsak kendimizin bilmediklerini öğrenip kesin yargılardan kurtulabiliriz

Dünya ve hayat sadece bizim etrafınızda dönmüyor içinde bizimde olduğumuz hayatta herkesi her düşünce ve davranışı anlamaya çalışmak gerekir ki kendimizinde anlaşılması beklensin

Kutlarım çok faydalandığım bir paylaşımdı saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 2 Aralık 2018 Pazar 00:32:51
Ne çektiysek ön yargılardan çektim hocam. Birbirimizi bir anlasak gerisi kendiliğinden gelecek.

Değer kattınız katkıda bulunduğunuz. Teşekkür ederim

Saygılarımla...
NAZLIM CAN
1 Aralık 2018 Cumartesi 13:33:29
asla diye bir kelimeyi ben tanıyorum ..Bir dahaki sefere veya denerim yapabilirim desek dahada bir umut dolu olur...insanoğlu istese herşeyi başarır yeterki kalben istesin bu gerek vatan bayrak devlet için olsun gerekirse kişisel dialoglarımız için ön yargı bir toplumu geriye götürür ....harika yazıydı düşündü evet doğru...
BA-ŞA-RA-Bİ-Lİ-RİZ

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 1 Aralık 2018 Cumartesi 13:36:31
Vatan Millet için yapabileceklerimizi de ilgilendiriyor zaten yargılarımız. Öncelikle biz birbirimizi seveceğiz ki vatanımız milletimiz için ve de kendimiz için birşeyler yapalım.

Değerli yorumunuz ile katkıda bulundunuz . Teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Minos
1 Aralık 2018 Cumartesi 13:19:36
Asla yapamam dediğim bir tek gerçek var
Vatan, millet sevgisine ihanet etmek
Ve doğru bildiğimden asla taviz vermemek

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 1 Aralık 2018 Cumartesi 13:23:02
Vatan millet sevgisi herkesin kırmızı çizgisi olmalı.

Teşekkür ederim katkınız için.

Saygılarımla...
inci rüzgar
1 Aralık 2018 Cumartesi 13:01:51
Asla yapmam dedğim bir çok şeyi yaptım.asla olmaz dediğim şeyler oldu.gerçekten.bazen olumluydu bazen olumsuzdu..ama sorsanız pişman değilim..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serkan BOL 1 Aralık 2018 Cumartesi 13:12:03
Hepimiz yapmıştır asla dediğimiz şeyleri ama bundan sonrası için asla diye birşey yoktur en azından benim için. Hayat bu herşey olabilir.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.