DE DEVRİM DENİZERİ
598 şiiri ve 341 yazısı kayıtlı Takip Et

Yarın bayram dediler aziz nesin düştü yüreğimeYARIN BAYRAM DEDİLER AZİZ NESİN DÜŞTÜ YÜREĞİME

Yarın Bayram var! Yıllar sonra bu anlamda ne söyleyeceğini tam olarak bilmesem de...
Seni yakından tanımanın anlamanın yüreğime nakşetmenin ve izinde yürümeye çalışmanın ne büyük ayrıcalık ve mutluluk olduğunu bilirim elbette...

Bir insan sıradan biri olmasa bile böylesine tezatlar bilinmezlikler değişkenlikler ve akla zarar sürprizlerle dolu bir ülkenin geleceğini ve çoğunluğu son derece bilinçsiz güdülmeyi bekleyen ümmetçi dolayısıyla üzerlerine ölü toprağı serpilmiş gerçekleri asla göremeyen şükürcü bir toplumun özünü yıllar öncesinden bu denli doğru kesin ve yalın bir biçimde analiz edebilen birine sahip olabilmesi ne büyük bir şans ve armağandır bir toplum için anlayabilene aslında.

Ancak şu var ki o toplum Ona öncelikle dinsiz olduğu gerekçesiyle “katli vaciptir” yaftasını yapıştırmış daha sonra da 35 kişiyle birlikte diri diri yakmaya kalkışmıştır. Başta ülkesinin çocuklarını aydınlatıp gönüllerine vatan ateşini düşürebilmek için oradan oraya koşan bir Yazarı-Şairi..

1973 yılında kurulan Çatalca’ daki Aziz Nesin Vakfı başlı başına bir efsane inanılmaz bir masal dünyası adeta.
Yıllarca iğneden ipliğe kibrit çöplerine kadar ziyan etmeyip biriktirdiği her şeyini vakfa yani ülkenin çeşitli yerlerinden gelen ÇOCUKLARINA bırakır.

Tarım ziraat bahçecilik hayvancılık aşçılık ve tabi ki eğitim öğrenim. Yaşamları boyu asla kimsenin önünde eğilmeyen el etek öpmeyen emeğin onurun ne olduğunu kavramış özgüvenli sorumluluk sahibi bireyler olmaları amacıyla.

Hangisinin kendisine ait olduğu bilinmeyen mezarların üzerinde çiçekler açıyor ağaçlar meyve veriyor ve çocuklar mutlulukla koşup oynuyor. Çeşitli kültür etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Ve ne ilginçtir ki İslam inanışına göre bir kabrin yeri öyle sade olmalı ki neresi olduğu bile bilinmemeli.

Ey Koca Aziz Nesin eminiz ki sen nerede olursan ol en güzel yerlerdesin.
Hala kitapların kapışılıyor. Hala adın dillerden düşmüyor.Ve hala o güzel sözlerin düstur oluyor düşünen insanlara. Şiirlerin yol gösteriyor onlara.

Ve senin hani şu halkın aptallık konusundaki saptamana çıldıranlar hanidir ”biz yanılmışız yüzdesini çok düşük söylemiş!” diyesiler..

1993 yayınlanan bir video konuşmasından aktardığım kısa bir bölüm:
Karşısında birbirlerine yapışık gibi oturan Erdoğan Fetullah Gökçek’in kulaklarını dikip gözlerini açarak dinlemeleri ise tam bir komedi. Çook güldüm canımın içi AZİZ NESİN.
En ciddi durumlarda bile kara güldürü de olsa Seninle gülümsemek ne güzel..

“... bu olay imam hatip okullarından başladı. bu okuldan çıkanlar devletin içine girdi. yargıç bunlardan oldu, avukat bunlardan oldu, hekim bunlardan oldu, mühendis bunlardan oldu, belediye başkanı bunlardan oldu, şimdi onlar karşımızda. bu böyle burada kalmayacak. Uğraşıyorlar bizimle. Halka eroin vere vere gericiliğe götürdüler. Halk demokrasi istiyor. Şimdi görüyoruz ki ordu’yu ele geçiriyorlar. Yüzlerce binlerce ordu mensubu ordudan ihraç ediliyor. Şimdi durmadan imam hatip okullarından çıkanları harbiye ye sokmak istiyorlar. yarın çok büyük felaket getirecektir bu türkiye’nin başına, bunu söylüyorum. Ve üstelik düşünceler çarpıtılarak beni halkın düşmanlığına maruz bırakıyor, "dış etken"lerin etkisiyle ben bunları yazmışım deniyor. asıl dış etkenlerin etkisinde kalan kimler ?”

Uslanma hiç hep deli kal
Büyüme sakın çocuk kal
Es deli deli böyle kal
Son harmanında sevdanın

Tüken toz toz savrula kal
Suçüstü bulmalı ölüm
Ölürken de sevdalı kal ...
Aziz NESİN

Yıllar yıllar öncesinden ülkenin neler yaşayıp göreceğini o bilge kişiliğinizle bir kahin gibi sezip uyarılar yaptığınızı ve o olağanüstü Kara Mizah öğretilerinizi toplumun uyanıp aydınlanması için ciltlere döktüğünüzü..

Birçok dünya ülkesinin sizi çeşitli ödüllerle ödüllendirdiğini ancak ülke yetkililerinin ülke dışına çıkışınızı engellediğini bilenler biliyor…

Hem sönmeyen bir Meşale yakacaksınız.
Hem kendinizi halkınıza adayacaksınız.
Sonra kalkıp:

“Bin Azizler olsa yetmez aldığımı vermeye/
Utanırım hakkını helal et demeye/
Dünya durdukça durasın halkım”

Diyecek kadar halkınıza borçlu kaldığınızı düşüneceksiniz!..

Ey Koca AZİZ NESİN.
Nasıl da yüce gönüllüsün
Sen bu millete değil
Millet sana borcunu nasıl ödesin?


Beğen

DEVRİM DENİZERİ
Kayıt Tarihi:28 Ekim 2018 Pazar 19:20:03

YARIN BAYRAM DEDİLER AZİZ NESİN DÜŞTÜ YÜREĞİME YAZISI'NA YORUM YAP
"YARIN BAYRAM DEDİLER AZİZ NESİN DÜŞTÜ YÜREĞİME" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
eyüp uysal
28 Ekim 2018 Pazar 22:52:02
Biz yedi çocuk.En büyüğümüz en çocuk.
Aziz Nesin
Demişti.Bu çocuklarla var olan çocuk, hep çocuklarla yaşayacak.Yazınızı okumak düşünmekti sayın Denizeri.Saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


DEVRİM DENİZERİ 28 Ekim 2018 Pazar 23:30:12
Sizi sayfamda görmekte benim için çok değerliydi...
Ne Azizler ölür ne ona kulak verenlerin yüreğindeki insanlık..

Selam ve Sevgiler.
Mr.Baykal
28 Ekim 2018 Pazar 20:09:09
Aziz Nesin ustam sen çok büyük bir değersin

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


DEVRİM DENİZERİ 28 Ekim 2018 Pazar 23:34:45
Evet O yeri asla doldurulmayacak bir değer bir Kara Mizah şaheseri..

Sevgiler selamlar..
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.