Devrim Boran
70 şiiri ve 32 yazısı kayıtlı Takip Et

Çınardibi için el eleÇınardibi için bağış yapar mısınız?

2006 yılının Aralık ayında "umut ile, sevda ile, düş ile..." yola çıkan Türkiye’nin ilk ve de tek mahalle dergisi olan Çınardibi Dergisi, 5 yıl aradan sonra yeniden yayın hayatına başlıyor.

2009 yılının Nisan ayında "başka bir mahalle mümkün" sloganıyla yola çıkan ve Sabancı Vakfı tarafından Fark Yaratan seçilen Çınardibi Kültür Merkezi, 2 yıl aradan sonra yeniden kuruluyor.

Çınardibi Dergisi’ni yeniden çıkarabilmek ve Çınardibi Kültür Merkezi’ni yeniden açabilmek için paraya ihtiyacımız bulunmaktadır. Bir bağış kampanyası başlattık. Siz de bağış yapar mısınız?

Devrim BORAN (Çınardibi’nin kurucusu)
Garanti Bankası
TC No : 18260770236
IBAN : TR58 0006 2000 7460 0006 6610 11

İletişim : 0554 136 44 90

Çınardibi Dergisi’nin 1. sayı giriş yazısı / Aralık 2006

Duyuyor musunuz?

İşte ilk çığlığını koyverdi gökyüzüne. Ve nurtopu gibi bir dergimiz oldu. Adını “çınardibi” koyduk. Gözümüz aydın, gönlümüz şen olsun!

Gör(e)meyenlere göz, duy(a)mayanlara kulak, konuş(a)mayanlara dil olsun diyedir ki ÇINARDİBİ ete-kemiğe büründü.

Hikayemiz bir söz ile başlar. Önce bir söz idi yalnızca. Yüreğimizin eldeğmemiş topraklarına ektiğimiz bir söz. “Umut ile, sevda ile, düş ile" suladık o sözü. Yeşerdi usul usul. Yeşerip boy verdi. Boy verip çiçeğe durdu. Ve çatlatıp yüreğimizin kabuğunu bir gökkuşağı gibi açtı, siyah-beyaz filmleri andıran hayatımızın üzerinde.

İpini koparmış gezegenimizde nasıl bir yankı uyandırır bilinmez ama, “bir ihtimal daha var” deyip çıktık Yol’a. Asıl olan da Yol’dur zaten, varmaktan öte…

Paranın egemen olduğu bir dünyada kültürel bir çabaya girişmek, akıntıya karşı kürek çekmek belki. Ya da “ellisinde uyup yüreğinde çarpan aklına / bir Temmuz sabahı / güzelin, doğrunun ve de haklının fethine çıkan” Don Kişot misali yeldeğirmenleriyle dövüşmek. Kısacası, “akıl karı” olmasa gerek çabamız! Oysa, insanı insan yapan kültürdür. İnsan, doğayı gereksinimleri doğrultusunda dönüştürüp kültürü yaratarak insanlaşmıştır. Kültürden soyutlanmış bir insan, kurumuş bir ırmağa benzer. Özcesi, çabamız insan olmanın bir gereğidir.

Ne “kültür” adı altında dayatılan yozlaşmaya mahkumuz, ne de yabancılaşmanın yarattığı yalnızlaşma kaderimiz. Her şeyin para ile ölçüldüğü dünyamızda “başka türlü bir yaşam olanaklı”. Çınardibi Dergisi de, başka türlü bir yaşam arayışının ürünü olarak var oldu. Yozlaşmaya karşı kültürü, yalnızlaşmaya karşı toplumsallaşmayı koyarak, başka türlü bir yaşam arayışımızı anlamlandırmaya koyulduk. Hayatın rüzgarı ile bir yaprak gibi savrulmak yerine, irademizle hayatımıza ve geleceğimize yön veriyoruz. Ve sesimizin ulaştığı herkesi çabamıza ortak olmaya çağırıyoruz.

Yolumuz açık olsun!

ÇINARDİBİ’nin TARİHÇESİ

2006’nın Kasım ayında “umut ile, sevda ile, düş ile” bir yola çıktık. Yola çıktık, çünkü bir derdimiz vardı.

Yozlaşmayı dert edindik. Toplumu çürüten, hayatımızı kabusa çeviren ve insani değerlerimizi yıkıma sürükleyen yozlaşmayı (uyuşturucuyu, kumarı, fuhuşu ve çeteleşmeyi) dert edindik. Uyuşturucu kullanımı ilköğretim okullarına kadar inmiş, güpegündüz ve sokak ortasında uyuşturucu içilmekte. Yoksulluğun pençesindeki kadınlar, fuhuş bataklığına sürüklenmekte. “Kolay yoldan para kazanma” anlayışının ürünü olarak, aldığı üç kuruş ile geçinemeyip çaresizliğe düşen emekçiler, “kumar” adlı yılana sarılmakta. İşsizliğe ve geleceksizliğe mahkum edilen gençler, “Kurtlar Vadisi” gibi şiddeti kutsayan dizilerin ve kahramanlık hikayelerinin etkisiyle çeteleşmeye yönelmekte. Ve bu bir kader değil. Eşitsizlik üzerine kurulu sermaye düzeninin emekçi halka dayatmasıdır. Toplumu çürüten, hayatımızı kabusa çeviren ve insani değerlerimizi yıkıma sürükleyen yozlaşmaya karşı alternatif oluşturmak iddiasıyla Yol’a çıktık.

Yabancılaşmayı dert edindik. Toplumu bölüp parçalayan, hayatımızı yalnızlaştıran ve insani değerlerimizi yıkıma sürükleyen yabancılaşmayı dert edindik. Aynı havayı soluyor, aynı suyu içiyor, aynı toprağa ayak basıyor, aynı güneşin altında kah hüzünlenip kah neşeleniyoruz. Aynı kenar mahallelerde yaşıyor, aynı pazarlarda alışveriş yapıyor, aynı çarpık yolları arşınlıyor, aynı derme-çatma kondularda oturuyor, aynı duraklarda otobüs bekliyor, aynı fabrikalarda çalışıyor, aynı yoksulluk ve sefaletin pençesinde kıvranıyoruz. Oysa birbirimizi tanımıyoruz, birbirimizden habersiziz, birbirimizden kopuğuz ve günden güne de birbirimizden uzaklaşıp duruyoruz. Uçsuz okyanuslar ortasındaki ıssız adalar gibiyiz. Bizi bütünleştirip var eden ortak paydalarımıza rağmen, bizi parçalayıp yok eden farklılıklarımızın yoğunlaştığı bir yabancılaşma ortamında yalnızlaşıp duruyoruz. Kendimize, topluma ve dünyaya yabancılaşıp yalnızlaşıyoruz. Ve bu bir kader değil. Kar üzerine kurulu sermaye düzeninin insanlığa dayatmasıdır. Toplumu bölüp parçalayan, hayatımızı yalnızlaştıran ve insani değerlerimizi yıkıma sürükleyen yabancılaşmaya karşı alternatif oluşturmak iddiasıyla yola çıktık.

2006’nın Kasım ayı başlarında “yozlaşmaya ve yabancılaşmaya karşı alternatif oluşturmak” iddiasıyla bir araya geldik. Kişisel çıkarlardan uzak bir avuç genç, bir evin çatı katında toplanmaya başladık. Amacımız, toplumu değiştirmek idi. Amacımızı hayata geçirmek için bir dergi çıkarmaya karar verdik. Mahallelinin yazıp çizeceği, sıradan insanlara kendini ifade etme imkanı sunacak bir dergi çıkaracaktık. Ve dergi üzerinden de İstanbul/Ümraniye/Kazım Karabekir Mahallesi’nde sisteme alternatif sosyal-kültürel bir faaliyeti örgütleyecektik…

Öncelikle dergimize bir isim bulmalıydık. Üç isim önerisi yapıldı: Özgür arkadaşımız “Kurşunkalem”, Cüneyt arkadaşımız “Zeytindalı” ve Devrim arkadaşımız “Çınardibi” isimlerini önerdi. Üç öneri üzerinde günlerce süren tartışmaların ardından sandık kurup oylama yaptık. Seçimin sonucunda “Çınardibi” oy çokluğuyla seçildi. “Çınardibi” idik artık. Çınardibi idik; çünkü, ortak paydamız aynı mahallede yaşıyor olmaktı. Çınar ağaçları ve çeşmesiyle simgesel bir anlamı olan Çınardibi Sokak’tan gelen adımız da, ortak paydamızı vurgulamaktaydı… İsimden sonra dergimizin logosuna belirlemeye sıra geldi. Cüneyt ve Mehmedali arkadaşlarımızın hazırladığı 20’ye yakın örnek arasında seçim yaparak logomuzu belirledik. Halen kullanmakta olduğumuz çınar ağacı yapraklı logoyu oy çokluğu ile seçtik… Logodan sonra dergimizin sloganına sıra geldi. Onlarca öneri arasında eleme yaptık ilkin. Elemenin sonucunda, Cüneyt arkadaşımıza ait olan “Aydın bir mum aleviyiz karanlıkta” dizesi ile ünlü şair Ahmed Arif’in “Anadolu” adlı şiirinden bir dize olan “umut ile, sevda ile, düş ile” sloganları kaldı. İki slogan arasında yapılan seçimi, “Aydın bir mum aleviyiz karanlıkta” sloganı kılpayı kazandı… Slogandan sonra dergimizin yayın süresine sıra geldi. “Her an çıkabilir” ve “aylık çıksın” önerileri arasında seçim yaptık. Ve dergimizi aylık çıkarmaya karar verdik… Yayın süresini belirledikten sonra dergimizin üzerine fiyat koyup koymamayı tartıştık. Ticari değil, toplumsal bir amaç gütmekteydik. Para ile alınıp satılan bir meta değil, toplumsal dönüşüme hizmet edecek bir değer yaratacaktık. Ve dergimize fiyat koymayıp “gönlünden ne koparsa” esprisiyle dağıtmaya karar verdik… Böyle irili-ufaklı pek çok konuyu tartışıp kararlar aldık. Dergimize reklam almayacaktık. Bir yabancılaşma biçimi olduğundan takma ad kullanılmayacaktı dergimizde, herkes kendi ismiyle yer alacaktı. Bir hiyerarşimiz olmayacaktı. Dergimizde usta yazar ve şairlerin ürünlerini de yayınlayacaktık… Kasım ayı boyunca bazen her gün, bazen de günaşırı olmak üzere sık sık toplandık. Toplantılara 12 ile 30 yaş arası 50’ye yakın kişi katıldı. Kimisi öyle bir gelip gitti, kimi ise oluşuma can kattı. Bir yandan gülüp eğlendik, bir yandan da kıyasıya tartıştık. Demokratik bir ortamda herkes konuştu, tartıştı, öneri yaptı, eleştirdi ve karar aldı. Ve böylece “ÇINARDİBİ” var oldu.

Toplantılar sürerken, bir yandan esnafa astığımız afişler ve evlere dağıttığımız el ilanları ile amaçlarımızı mahalleliye anlattık, bir yandan da dergimiz için ürün toplamaya başladık.

Çınardibi Dergisi’nin 1. sayısı, 2006’nın Aralık ayı başlarında çıkardık. 29 kişinin katkıda bulunduğu, 20 sayfadan oluşan, siyah-beyaz ve broşür boyutlarındaki 1. sayımızı 160 tane bastırdık. Dergi elimize geçer geçmez kapı kapı dolaşıp dağıtmaya giriştik. Birkaç gün içinde elimizde dergi kalmamıştı. İkinci baskıyı yapıp 60 tane daha bastırdık. 2nci baskı da çabucak bitti. 1. sayının en özgün yanı, mahalleliye ait eski fotoğraflardan hazırladığımız “Bir Zamanlar” adlı sayfa oldu.

İlk etkinliğimiz, mahalleliyi tiyatroya götürmek oldu. Toplantılar sürerken, Şehir Tiyatroları’nda bilet fiyatının 1 liraya inmesini değerlendirip, 200 tane “Lüküs Hayat” oyununa, 40 tane de “Keşanlı Ali Destanı” oyununa bilet aldık. (Biletleri 2 liradan sattık. Tiyatrodan kalan parayla da dergimizi çıkardık.) 17 Aralık 2006 tarihinde “Anneler çocuklarıyla tiyatroya gidiyor!” sloganıyla kadın ağırlıklı 200 kişiyi “Lüküs Hayat” oyununa götürdük. 24 Aralık 2006 da ise, topluluk bazında 30 kişiyle “Keşanlı Ali Destanı” oyununa gittik.

Çınardibi Dergisi’nin 2. sayısı, 2007’nin Ocak ayı başlarında çıkardık. 49 kişinin katkıda bulunduğu ve 30 sayfa çıkan ikinci sayımızı 300 tane bastırdık. 2. sayının özgün yanı, Müslüm Ege arkadaşımızın önerisiyle hayata geçen, çocukların yaptığı resimlerden oluşan “Hep Çocuk Kalacağız” başlıklı sayfa oldu. “Hep Çocuk Kalacağız” sayfası ile yazamayan çocuklara çizerek kendini ifade etme imkanı sağlamış olduk.

İkinci etkinliğimiz de, mahalleliyi tiyatroya götürmek oldu. 7 Ocak 2007’de topluluk bazında 60 kişiyle “Çılgın Dünya” adlı oyuna, 28 Ocak 2007 de ise yine kadın ağırlıklı 200 kişiyle “Eskici Dükkanı” adlı oyuna gittik.

Çınardibi Dergisi’nin 3. sayısı, gecikmeli olarak 2007’nin Mart ayında çıkardık. 50’ye yakın kişinin katkıda bulunduğu ve 36 sayfa çıkan 3. sayımızı 350 tane bastırdık. 3. sayımızda, “Çınardibi Kültür Merkezi” düşüncemizi gündemleştirdik. Mahalleliden gelen tepkileri dikkate alarak sloganımızı “yolu sevgiden geçen herkese” şeklinde değiştirdik. Ayrıca, dergimizi aylık çıkarmanın olanaksızlığı üzerine yolumuza “her an çıkabilir” esprisiyle devam etmeye karar verdik.

2007’nin Nisan, Mayıs ve Temmuz aylarında çocuklara ve gençlere yönelik film gösterimleri gerçekleştirdik. Film gösterimlerinde “Çiçek Abbas”, “Pardon” ve “Beynelmilel” filmlerini izledik.

Çınardibi Dergisi’nin 4. sayısı, 2007’nin Mayıs ayında çıkardık. 60’a yakın kişinin katkıda bulunduğu ve 36 sayfa çıkan 4. sayımız, üç baskı yaptı ve toplamda 550 tane basıldı. Sloganımız yine değişti ve halen kullandığımız “umut ile, sevda ile, düş ile” oldu. Dördüncü sayının özgün yanı, çocukların ortaklaşa hazırladığı mizah sayfamız “Bizden Yansıyanlar” oldu. 4. sayı ile birlikte Özgür Celbiş arkadaşımızın önerisiyle dergimize katkıda bulunan çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla kitap hediye etmeye başladık. 4. sayımıza katkıda bulunan 14 çocuğa kitap hediye ettik.

Nisan 2007’de çocuklardan oluşan bir futbol takımı kurduk. Müslüm Ege arkadaşımız tarafından çalıştırılan “Çınardibi Futbol Takımı”, çocukların kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynadı.

Yine Nisan 2007’de Bircan Baybars arkadaşımızın eğitmenliğinde 20’yi aşkın çocuktan oluşan bir tiyatro topluluğu kurduk. Ancak, topluluğumuz yer sorunu nedeniyle varlığını bir ay sürdürebildi.

Çınardibi Dergisi’nin 5. sayısı, 2007’nin Eylül ayında çıkardık. 60’ı aşkın kişinin katkıda bulunduğu, 44 sayfadan oluşan ve 1000 tane basılan 5. sayımız ile kapağımız renklendi. 5. sayı ile “Çınardibi çıkacak!” ve “Çınardibi çıktı!” içerikli afişlerimiz mahallenin duvarlarını süslemeye başladı. “Çınardibi çıktı!” içerikli afişleri, 9. sayıya kadar derginin ön kapağından hazırladık. 5. sayıya katkıda bulunan 32 çocuğa kitap hediye ettik. 5. sayının özgün yanı, mahallede yaşadığımız sorunları gündemleştirdiğimiz “Mahallenin Sesi” başlıklı sayfa oldu. Ancak, besleyemediğimizden dolayı sayfanın ömrü uzun olmadı. Mahallenin Sesi’ne 8. sayımızda son verdik.

2007’nin Haziran ayında 3. Sayımız ile gündemleştirdiğimiz “Çınardibi Kültür Merkezi” düşüncesini hayata geçirmek için kolları sıvadık. “Kültür Merkezi için el ele” sloganıyla 14 Ekim 2007’de Özer Düğün Salonu’nda “1.Çınardibi Dayanışma Şenliği”ni gerçekleştirdik. Ve böylece düşüncemizi hayata geçirme yolunda önemli bir adım atmış olduk.

29 Ekim 2007 tarihinde, “BirGün Gazetesi”nde dergimizin okurları, yazarları ve çalışanlarıyla yapılan bir söyleşi yayınlandı.

Çınardibi Dergisi’nin 6. sayısı, 2007’nin Aralık ayında çıkardık. 48 sayfadan oluşan ve 60’ı aşkın kişinin katkıda bulunduğu 6. sayımızı 670 adet bastırdık. 6. sayımıza kadar dergide kullandığımız görselleri internetten buluyorduk. 6. sayı ile birlikte mahallede çektiğimiz fotoğrafları da dergide kullanmaya başladık. 6. sayımıza katkıda bulunan 30 çocuğa kitap hediye ettik.

2 Aralık 2007 tarihinde, sevilen sanatçı Şevval SAM’ı mahallemizde konuk ettik. BirGün Gazetesi’nde çıkan söyleşi aracılığıyla varlığımızdan haberdar olan Şevval SAM, TRT’de katıldığı bir programdan “Size röportaj vermek istiyorum” şeklinde bir çağrıda bulundu. Çağrısı üzerine mahalleye konuk ettiğimiz Şevval SAM ile mahallelinin yaptığı söyleşiyi 6. sayımızda yayınladık.

Çınardibi Dergisi’nin 7. sayısı, 2008’in Mart ayında çıkardık. 96 kişinin katkıda bulunduğu 7. sayımızı 750 adet bastırdık. 7. sayı ile birlikte dergide kullandığımız görsel malzemeyi internetten bulmaya son verdik. Görsel malzemeyi tamamen mahallede çektiğimiz fotoğraflardan oluşturmaya başladık. 7. sayının özgün yanı, ‘çocuk dergisi’ ve ‘bilmem hangi yörenin dergisi’ gibi önyargıları kırmak amacıyla dergiye ilk defa katılanları “isim - yaş - memleket” şeklinde tanıttığımız “Yeni Yazar ve Çizerlerimiz” başlıklı sayfa oldu. 7. sayıya katkıda bulunan 67 çocuğa kitap hediye ettik.

8 Mart 2008 tarihinde, “Emekçi Kadınlar Günü” dolayısıyla 306 kadına karanfil ve şiir dağıtarak çalışmamızda kadınlara verdiğimiz önemi gösterdik.

Çınardibi Dergisi’nin 8. sayısı, 2008’in Haziran ayında çıkardık. 132 kişinin katkıda bulunduğu, 64 sayfadan oluşan 8. sayımızı 1000 tane bastırdık. 8. sayının özgün yanı, Şevval Sam’ın “Hayatın gerçek yüzü, Umudun adresi Çınardibi” başlıklı yazısı oldu. 8. sayıya katkıda bulunan 114 çocuğa kitap hediye ettik.

8 Haziran 2008 tarihinde, “Çınardibi Yazlık Sineması”nı açtık. Çınardibi Yazlık Sineması kapsamında üç ay boyunca 6 ayrı sokakta (ikisi yağmurun azizliğine uğrayan) 11 film gösterimi gerçekleştirdik. Çınardibi Yazlık Sineması’nda ‘Uçurtmayı Vurmasınlar’, ‘Kibar Feyzo’, ‘Sürü’, ‘Kanal’, ‘Beynelmilel’, ‘Pardon’, ‘Dondurmam Gaymak’ ve ‘Canım Kardeşim’ filmlerini gösterdik. Film gösterimlerine ortalama 150 kişi katılım gösterdi.

10 Ağustos 2008 tarihinde, “Timis Oyuncuları” adlı İTܒnün tiyatro topluluğu, Esen Sokak’ta hazırladığımız sahnede mahalleliye “Yaşlı bir palyaço aranıyor!” adlı oyunu oynadı. Etkinliğe 100’ü aşkın kişi katıldı.

31 Ağustos 2008 tarihinde, İTÜ Bilim Merkezi’ne 50’ye yakın kişinin katıldığı bir gezi düzenledik.

Çınardibi Dergisi’nin 9. sayısı, 2008’in Aralık ayında çıkardık. 200’ü aşkın kişinin katkıda bulunduğu, 80 sayfadan oluşan 9. sayımızı 1000 tane bastırdık. 9. sayıya katkıda bulunan 161 çocuğa kitap hediye ettik. 9. sayı ile birlikte dergi çalışması nitelik değiştirdi. 8. sayıya kadar ağırlıklı olarak bire bir ilişkiler üzerinden yürüttüğümüz dergi çalışması, sokak sokak dolaşarak çalışmaya dönüştü. Mahalleyi sokak sokak dolaşıp bir yandan fotoğraf çekimi yapmaya, bir yandan da dergi için ürün toplamaya başladık.

2009’un Ocak ayında “mahalleli arasında dayanışma ağı örmek amacıyla” giysi toplayıp dağıtmaya başladık. 100’ü aşkın kişiye giysi dağıttık.

28 Şubat 2009 tarihinde, “Çınardibi Kışlık Sineması”nı açtık. Çınardibi Kışlık Sineması kapsamında çocuklara ve gençlere yönelik ‘Yol’, ‘Arabalar’, ‘Arı’ ve ‘Oyuncak Hikayesi’ filmlerini gösterdik.

2009’un Mart ayında İlhan Adile arkadaşımızın girişimiyle “www.cinardibidergisi.com
” adlı sitemiz yayına başladı.

22 Mart 2009 tarihinde, Ümraniye Kültür Merkezi’nde sahnelenen “Damat Adayları” adlı oyuna 300 kişiyi götürdük.

25 Nisan–28 Haziran 2009 tarihleri arasında, üç kategoride “1.Çınardibi Futbol Turnuvası”nı düzenledik.

5-25 Nisan 2009 tarihleri arasında, 8 takımın katılımıyla 13-15 yaş arası 1.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik.

1-31 Mayıs 2009 tarihleri arasında, 10 takımın katılımıyla 9-12 yaş arası 1.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik.

5-28 Haziran 2009 tarihleri arasında, 10 takımın katılımıyla 7-10 yaş arası 1.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik.

1 Mayıs 2009 tarihinde iki yılı aşan çabamızı “Çınardibi Kültür Merkezi”ni açarak taçlandırdık.

Çınardibi Dergisi’nin 10. sayısı, 2009’un Mayıs ayında çıkardık. 300’ü aşkın kişinin katkıda bulunduğu, 64 sayfadan oluşan 10. sayımızı 1000 tane bastırdık. 10. sayının özgün yanı, dergimizin boyutunun büyümesi oldu. 10. sayıya katkıda bulunan 264 çocuğa kitap hediye ettik.

30 Mayıs 2009 tarihinde, 1.Çınardibi Satranç Turnuvası’nı yaptık.

6 Haziran 2009 tarihinde, 2.Çınardibi Yazlık Sineması kapsamında “Babam ve Oğlum” filminin gösterimini gerçekleştirdik.

28 Haziran 2009 tarihinde, 2.Çınardibi Satranç Turnuvası’nı yaptık.

2009’un Temmuz ayında 30’a yakın çocuktan oluşan “Çınardibi Tiyatro Topluluğu”nu kurduk. Topluluk, Timis Oyuncuları’ndan Ozan Erbak’ın eğitmenliğinde Aziz Nesin’in “Pırtlatan Bal” adlı oyununu çalıştı. Ancak oyun çıkarılamadı.

18 Temmuz 2009 tarihinde, Çınardibi Kültür Merkezi’nde müzik dinletisi ve “Güle Güle” filminin gösterimini gerçekleştirdik.

25 Temmuz 2009 tarihinde ise “Beynelmilel” filmini gösterdik.

2 Ağustos 2009 tarihinde, Çınardibi Kültür Merkezi’nin açılışını duyurmak amacıyla Çınardibi Sokak’ta “Çınardibi Yaz Şenliği” yaptık.

2009’un Ağustos ayında kadın dayanışmasını sağlamak amacıyla “kadın çalışmasını” başlattık.

22 Eylül 2009 tarihinde, Çınardibi Kültür Merkezi’nin faaliyetlerini duyurmak amacıyla Çınardibi Sokak’ta “2.Çınardibi Dayanışma Şenliği”ni gerçekleştirdik.

27 Eylül–15 Kasım 2009 tarihleri arasında, iki kategoride 2.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı gerçekleştirdik.

27 Eylül-11 Ekim 2009 tarihleri arasında, 8 takımın katılımıyla 9-12 yaş arası 2.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik.

25 Ekim - 15 Kasım 2009 tarihleri arasında, 8 takımın katılımıyla 13-16 yaş arası 2. Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik.

2009 Eylül ayında, Çınardibi Kültür Merkezi’nde bağlama kursunu başlattık.

Çınardibi Dergisi’nin 11. sayısı, 2009’un Ekim ayında çıkardık. 150’yi aşkın kişinin katkıda bulunduğu 11. sayımızı 1500 tane bastırdık. 11. sayımıza katkıda bulunan 132 çocuğa kitap hediye ettik.

2009 Ekim ayında, 1.Çınardibi Kışokulu kapsamında ilköğretim öğrencilere yönelik ücretsiz olarak ingilizce ve matematik kurslarını başlattık.

2009 Ekim ayında, mahalleye kurulan bir baz istasyonunu mahalleli ile birlikte ortadan kaldırdık.

2009 Kasım ayında, gitar ve okuma-yazma kurslarını başlattık.

2009’un Kasım ayında gençlerden oluşan “Çınardibi Basketbol Takımı”nı kurduk. Ancak, takımımız uzun ömürlü olmadı.

22 Kasım 2009 tarihinde, Psikolog Doktor İbrahim Eke’nin katıldığı “aile içi iletişim” konulu bir panel gerçekleştirdik.

24 Kasım 2009 tarihinde, kadın çalışması kapsamında “kadına yönelik şiddetle uluslararası mücadele günü” dolayısıyla bir etkinlik gerçekleştirdik.

2009 Aralık ayında, merkezi Almanya’da bulunan Rosa Luxemburg Vakfı, Çınardibi Kültür Merkezi’ne ziyarete geldi.

9 Ocak 2010 tarihinde, Yılmaz Güney’in “Yol” filminin gösterimini gerçekleştirdik.

Çınardibi Dergisi’nin 12. sayısı, 2010’un Şubat ayında çıkardık. 176 kişinin katkıda bulunduğu 11. sayımızı 950 tane bastırdık. 11. sayımıza katkıda bulunan 143 çocuğa kitap hediye ettik.

27 Şubat 2010 tarihinde, BirUmut Derneği’nden arkadaşlar, Çınardibi Kültür Merkezi’ne ziyarete geldiler.

8 Mart 2010 tarihinde, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinliği gerçekleştirdik.

14 Mart 2010 tarihinde, kadın çalışmamıza ilişkin Özgür Radyo’ya konuk olduk.

31 Mart 2010 tarihinde, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin internet haber portalı olan ww.habervesaire.com’da, “Çınarın dibindeki hazine” başlığıyla videolu röportajımız yayınlandı.

2 Nisan 2010 tarihinde, BirGün Gazetesi’nde “İnsanı hayatın öznesi haline getiren alternatif örgütlülük: Çınardibi” başlığıyla röportajımız yayınlandı.

3 Nisan-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında, “uyuşturucuya ve çeteleşmeye karşı dostluk için futbol oynuyoruz!” sloganıyla iki kategoride 3.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı gerçekleştirdik.

3 Nisan-2 Mayıs 2010 tarihleri arasında, 12 takımın katılımıyla 13-16 yaş arası 3.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik.

8-30 Mayıs 2010 tarihleri arasında, 16 takımın katılımıyla 9-12 yaş arası 3.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik.

19 Nisan 2010 tarihinde, www.sendika.org
haber portalı turnuvamızı “Ümraniye’de goller çeteleşmeye karşı!” başlığıyla duyurdu.

26 Nisan 2010 tarihinde, Ümraniye Halkevi’nden arkadaşlar, Çınardibi Kültür Merkezi’ne ziyarete geldiler.

8 Temmuz 2010 tarihinde, Cem Çakabay arkadaşımızın eğitmenliğinde koro çalışması başlattık. Ancak, koromuz uzun sürmedi.

20 Temmuz 2010 tarihinde, Hamza Metin arkadaşımızın eğitmenliğinde halkoyunları ekibi kurmak için çalışmalara başladık. Ancak, çalışmamız kısa ömürlü oldu.

31 Temmuz 2010 tarihinde, ‘uyuşturucuya, kumara, fuhuşa, çeteleşmeye, yalnızlaştırmaya ve kentsel dönüşüme karşı birleşelim mücadele edelim’ sloganıyla, Çınardibi Sokak’ta, 300 kişinin katılımıyla 3.Çınardibi Dayanışma Şenliği’ni düzenledik.

Çınardibi Dergisi’nin 13. sayısı, 2010’un Ağustos ayında çıkardık. 67 kişinin katkıda bulunduğu 13.sayımızı 1000 tane bastırdık.

23 Ekim 2010 tarihinde, 2.Çınardibi Kışokulu kapsamında “eğitim haktır, satılmaz!" sloganıyla ilköğretim öğrencilerine yönelik ücretsiz olarak ingilizce ve matematik kurslarını açtık. Bir dönem süren kurslarımıza 70’e yakın öğrenci katıldı.

18 Aralık 2010 tarihli Evrensel Gazetesi"nde “Çınardibi: Gör(e)meyenlere göz, konuş(a)mayanlara dil, duy(a)mayanlara kulak” başlığıyla röportajımız yayınlandı.

23 Nisan-26 Haziran 2011 tarihleri arasında 4.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı gerçekleştirdik.

23 Nisan-22 Mayıs 2011 tarihleri arasında, 16 takımın katılımıyla 10-13 yaş arası 4.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik. Turnuvanın kura çekimi dolayısıyla 23 Nisan’da, Çınardibi Kültür Merkezi’nde, 100’ü aşkın kişinin katıldığı bir etkinlik yaptık.

4 - 26 Haziran 2011 tarihleri arasında, 11 takımın katılımıyla 13-16 yaş arası 4.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik. Turnuvanın kura çekimi dolayısıyla 4 Haziran’da, Çınardibi Kültür Merkezi’nde 70’i aşkın kişinin katıldığı bir etkinlik yaptık.

Nisan 2011 tarihinde, Spor Emekçileri Sendikası’nın sitesinde, Çınardibi Futbol Turnuvası’na ilişkin “Uyuşturucuya ve çeteleşmeye karşı dostluk için futbol oynuyoruz!” başlığıyla bir destek yazısı yayınlandı.

23 Nisan 2011 tarihinde, Evrensel Gazetesi’nin “Enstantane” adlı köşesinde Mithat Fabian Sözmen, Çınardibi Futbol Turnuvası’nın esiniyle “Futbol dostluk için oynanamaz mı?” başlıklı bir yazı yazdı.

14 Haziran-9 Eylül 2011 tarihleri arasında bağlama, gitar, resim, satranç, halkoyunları, tiyatro ve pantomim kursları, koro ve şiir çalışmalarından oluşan 1.Çınardibi Yazokulu’nu gerçekleştirdik. Yazokulu’na 150’yi aşkın kişi katılım gösterdi.

10 Eylül 2011 tarihinde, “uyuşturucuya, kumara, fuhuşa, çeteleşmeye, yalnızlaştırmaya ve kentsel dönüşüme karşı birleşelim, mücadele edelim” sloganıyla 4.Çınardibi Dayanışma Şenliği’ni düzenledik. Çınardibi Kültür Merkezi’nin önünde yaptığımız şenliğe 300’e yakın kişi katıldı.

22 Eylül 2011 tarihli Sabah Gazetesi’nde, “Uyuşturucu ve çeteleşmeye yazıyla şiirle kafa tutuyorlar!” başlığıyla haber ve röportajımız yayınlandı.

15 Ekim 2011 tarihinde, 3.Çınardibi Kışokulu’nun programını çıkarmak amacıyla bir halk toplantısı düzenledik. Toplantıya 70’e yakın kişi katılım gösterdi.

22 Ekim 2011-22 Nisan 2012 tarihleri arasında bağlama, gitar, ingilizce, matematik, tiyatro ve pantomim kurslarından oluşan 3.Çınardibi Kışokulu’nu gerçekleştirdik. Kışokuluna 200’e yakın kişi katılım gösterdi.

2011 Ekim ayında, “Türkiye’deki bütün renkleri temsil etme” iddiası ile bir halk müziği grubu kurduk. Müzik grubumuz, 23 Ekim 2011 tarihinde, Çınardibi Kültür Merkezi’nde 70’e yakın kişinin katıldığı bir konser verdi. Ve ilk konserinin ardından grubumuz dağıldı.

14 Kasım 2011 Pazartesi günü, Açık Radyo’da Hülya Denizalp tarafından yayınlanan “Toplumsal dönüşüm için sosyal girişimcilik” adlı programa konuk olduk. Programa, Cüneyt Boran arkadaşımız katıldı.

Çınardibi Dergisi’nin 14. sayısı, 25 Kasım 2011 tarihinde çıkardık. 120 kişinin katkıda bulunduğu 14.sayımızı 1000 tane bastırdık.

25 Aralık 2011 tarihinde, Çınardibi’nin 6. yıldönümünü kutlamak amacıyla Kültür Merkezi’nde 100’e yakın kişinin katıldığı bir etkinlik düzenledik.

22 Ocak 2012 tarihinde, GençTur’dan arkadaşlar, Çınardibi Kültür Merkezi’ne ziyarete geldiler.

20 Nisan 2012 tarihinde, Spor Emekçileri Sendikası’ndan arkadaşlar, Çınardibi Kültür Merkezi’ne ziyarete geldiler.

22 Nisan 2012 tarihinde, Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nden arkadaşlar, Çınardibi Kültür Merkezi’ne ziyarete geldiler.

25 Nisan 2012 tarihinde, emekten yana taraftar grubu "Tek Yumruk Galatasaray", Çınardibi Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

27 Nisan 2012 tarihinde, İlerici Kadınlar Dayanışma Derneği’nden arkadaşlar, Çınardibi Kültür Merkezi’ne ziyarete geldiler.

29 Nisan 2012 tarihinde, 5.Çınardibi Futbol Turnuvası’na katılan 25 çocukla birlikte “Tek Yumruk Galatasaray” grubunun pikniğine katıldık.

13 Mayıs 2012 tarihinde, 5.Çınardibi Futbol Turnuvası’nın kura çekimi dolayısıyla, Çınardibi Kültür Merkezi’nde 100’e yakın kişinin katıldığı bir etkinlik gerçekleştirdik.

19 Mayıs-11 Haziran 2012 tarihleri arasında, 12 takımın katılımıyla 5.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik.

10 Haziran 2012 tarihinde, Netaş Tiyatro Topluluğu’nun oyununa gittik. William Sheakspeare’ın "Bahar Noktası" oyununu kadın ve çocuk ağırlıklı 100’e yakın kişi ile birlikte izledik.

10 Haziran 2012 tarihinde, Birlikte Üretiyorum Atölyesi’nden arkadaşlar, Çınardibi Kültür Merkezi’ne ziyarete geldiler.

17 Haziran 212 tarihinde 2.Çınardibi Yazokulu için programını çıkarmak amacıyla 60’a yakın kişinin katıldığı bir halk toplantısı düzenledik.

18 Haziran – 15 Ağustos 2012 tarihleri arasında 2.Çınardibi Yazokulu’nu gerçekleştirdik. “Birlikte üretiyoruz, birlikte paylaşıyoruz!” sloganıyla düzenlediğimiz ve bağlama, gitar, resim, satranç, ingilizce, halkoyunları, tiyatro, pantomim kursları ile şiir ve koro çalışmalarından oluşan yazokulumuza 150’ye yakın kişi katıldı.

29 Ağustos 2012 tarihinde, 3.Çınardibi Satranç Turnuvası’nı gerçekleştirdik.

8 Eylül 2012 tarihinde, “başka bir mahalle mümkün!” sloganıyla 5.Çınardibi Dayanışma Şenliği’ni düzenledik. Çınardibi Kültür Merkezi’nin önünde yaptığımız şenliğe 300’e yakın kişi katıldı.

13 Ekim 2012 tarihinde, 4.Çınardibi Kışokulu’nun programını çıkarmak amacıyla bir halk toplantısı düzenledik. Toplantıya 100’e yakın kişi katılım gösterdi.

1 Kasım 2012 tarihinde, Kadıköy’de 1.Çınardibi Gönüllü Buluşmasını 24 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik.

6 Kasım 2012 tarihinde, 2.Çınardibi Gönüllü Buluşması’nı 9 kişinin katılımıyla gerçekleştirdik. Atölye gönüllülerimizin katıldığı buluşmanın sonucunda ‘Çınardibi Sanat Atölyesi’nin kurduk.

22 Kasım 2012 tarihinde, "Çınardibi Kültür Merkezi Derneği"nin kuruluşunu tamamladık ve ‘çocuklarımızın eğitimine destek olun!’ sloganıyla derneğimize üye kayıtlarına başladık.

26 Kasım 2012 tarihinde, 4.Çınardibi Kışokulu’nun değerlendirmesini yapmak üzere düzenlediğimiz 3.Çınardibi Gönüllü Buluşması’na 17 kişi katıldı.

11 Aralık 2012 tarihinde, İMC TV’de yayınlanan ‘Kültür Sanat Bülteni’ adlı programa canlı yayında konuk olduk.

Çınardibi Dergisi’nin 15. sayısı, 22 Aralık 2012 tarihinde çıkardık. 126 kişinin katkıda bulunduğu 15.sayımızı 2000 tane bastırdık.

31 Aralık 2012 tarihinde, derneğimizi ‘Elmalıkent Mahallesi, Tunceli Caddesi, No:25/A-B, Ümraniye/İstanbul’ adresindeki yeni yerine taşıdık.

13 Ocak 2013 tarihinde, Çınardibi Kültür Merkezi Derneği’nin 1.Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdik.

27 Ocak 2013 tarihinde, Çınardibi 7.Yıldönümünü kutlamak ve derneğimizin yeni yerinin açılışını yapmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdik. Etkinliğe 150’yi aşkın kişi katıldı.

9 Şubat 2013 tarihinde, 4.Çınardibi Kışokulu’nun 2.Döneminin programını çıkarmak amacıyla bir halk toplantısı düzenledik. Toplantıya 60’ı aşkın kişi katılım gösterdi.

25 Şubat 2013 tarihinde, üniversite öğrencileri ve sivil toplum örgütleri arasında bir platform oluşturmayı amaçlayan bir sosyal girişim olan Duyarlı Özܒnün davetiyle Özyeğin Üniversitesi’nde stand açtık.

19 Nisan 2013 tarihinde, Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların öykülerini ve çalışmalarını görünür kılarak insanlarda farkındalık uyandırmak amacıyla hazırlanmış bir proje olan Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar programına çıktık.

24 Nisan 2013 tarihinde, Sol Gazetesi’nde haber ve röportajımız yayınlandı.

25 Nisan 2013 tarihinde, Fark Yaratanlar Programı’nın haberi ‘www.hurriyet.com
’da “Çınardibi Devrimi” başlığıyla yayınlandı.

27 Nisan 2013 tarihinde, Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirilen STK Staj Programı Eğitim Toplantısı’nda katıldık.

13 Nisan-1 Mayıs 2013 tarihleri arasında, 8 takımın katılımıyla 13-16 yaş arası 6.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı düzenledik.

3 Mayıs 2013 tarihinde, 107.8 Özlem Radyo’da yayınlanan ve Mustafa Yılmaz’ın sunduğu "Geçmişten Geleceğe Anadolu" adlı programa canlı yayında konuk olduk.

7 Mayıs 2013 tarihinde, TRT Radyo 1’de yayınlanan “Öğrenci İşleri” adlı programa konuk olduk.

14 Ekim 2012 - 19 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlediğimiz, ingilizce, matematik, türkçe, resim, yaratıcı drama, sinema, fotoğraf, pantomim, bağlama, gitar, masal okuma, okuma-yazma, tiyatro ve halkoyunları kurslarından oluşan 4.Çınardibi Kışokulu’na 400’ü aşkın kişi katıldı.

24 Mayıs 2013 tarihinde, Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nin İzmir’de düzenlediği "gönüllülük kültürünü yaygınlaştır" etkinliğine konuşmacı olarak katıldık.

26 Mayıs 2013 tarihinde, Çınardibi Bahar Şenliği’ni düzenledik. Şenlik kapsamında "yeni anayasa ve barınma sorunu" başlıklı bir de panel yaptık.

28 Mayıs 2013 tarihinde, Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı final etkinliği kapsamında CnnTürk’te yayınlanan 5N1K programına konuk olduk.

18 Mayıs-15 Haziran 2013 tarihleri arasında 10 takımın katılımıyla 10-13 yaş arası 6.Çınardibi Futbol Turnuvası’nı gerçekleştirdik.

16 Haziran 2013 tarihinde, Akşam Gazetesi’nde “Bir çınar gölgesinde doğan dayanışma” başlığıyla röportajımız yayınlandı.

9 Temmuz 2013 tarihinde, Çınardibi Futbol Okulu’nu açtık.

15 Temmuz-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında 3.Çınardibi Yazokulu’nu gerçekleştirdik.

16-18 Ağustos 2013 tarihleri arasında, Yaşayarak Öğrenme Merkezi’nin İzmir’de düzenlediği “Genç Sosyal Girişimciler Buluşması”na konuk olduk.

5 Eylül 2013 tarihinde Emekliler Dayanışma Sendikası’ndan Mahinur Şahbaz ve Turgut Bayır, derneğimizi ziyaret ettiler.

8 Eylül 2013 tarihinde, Eğitim ve Dayanışma Hareketi’nden arkadaşlar derneğimizi ziyaret ettiler.

16 Eylül 2013 tarihinde, Aşağı Dudullu Birlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Özgen Turan, derneğimizi ziyaret etti.

7 Ekim 2013 tarihinde 5.Çınardibi Kışokulu açıldı.

13 Ekim 2013 tarihinde Çınardibi Dergisi’nin 16.sayısı çıktı.

26 Ekim 2013 tarihinde Çekmeköy Gönüllüleri Derneği Başkanı Canan Oğuz, derneğimizi ziyaret etti.

24 Kasım 2013 tarihinde 6.Çınardibi Dayanışma Şenliği’ni düzenledik. Özer Düğün Salonu’nda yaptığımız şenliğe 400 kişi katıldı.

28 Şubat - 21 Mart 2014 tarihleri arasında "Elmalıkent Mahallesi Çocukların Muhtar Adayı - Devrim Boran" adlı Berkin Elvan’a adanmış bir kampanya yürüttük. Kampanyanın sonunda Elmalıkent Mahallesi Çocuk Meclisi’ni kurduk.

1 Mayıs 2014 tarihinde ekonomik nedenlerle Çınardibi Kültür Merkezi’ni kapattık...

2014’ün Haziran ayında 3.Çınardibi Yazlık Sineması’nı açtık. "Hükümet Kadın" adlı filmi gösterdik. Film gösterimine 100’e yakın kişi katıldı...

1 Temmuz 2014 tarihinde düzenlediğimiz bağış kampanyası sonucu Çınardibi Kültür Merkezi’ni yeniden açtık...

2006’nın Nisan ayında 13-16 yaş arası 7.Çınardibi Futbol Tunuvası’nı düzenledik. Tunuvaya 5 takım katıldı...
1 Kasım 2006 tarihinde ekonomik nedenler ve kadro yetersizliği nedeniyle Çınardibi Kültür Merkezi’ni kapattık...

6 Ekim 2018 tarihinde Çınardibi Kültür Merkezi’ni yeniden kurmak için kolları sıvadık...

ÇINARDİBİ KÜLTÜR MERKEZİ

twitter.com/CinardibiKM

twitter.com/Cinardibi_2006

/%C3%87%C4%B1nardibi-K%C3%BClt%C3%BCr-Merkezi-313922219338974/?modal=admin_todo_tour

/CinardibiDergisi/?modal=admin_todo_tour

www.sabancivakfi.org/tr/sosyal-degisim/cinardibi-kultur-merkezi

www.sabah.com.tr/yasam/2011/09/22/uyusturucu-ve-cetelesmeye-yaziyla-siirle-kafa-tutuyorlar

www.hurriyet.com.tr/gundem/cinardibi-devrimi-23129758

www.aksam.com.tr/pazar/bir-cinar-golgesinde-dogan-dayanisma/haber-216268

www.artigercek.com/yazarlar/ahmet-tulgar-ishak-karakas/baska-semtin-cocuklari-ndan-bir-umut-hikayesi-cinardibi

www.evrensel.net/haber/176018/cinardibi-gor-e-meyenlere-goz-konus-a-mayanlara-dil-duy-a-mayanlara-kulak

odakdergisi.com/umraniye-cinardibi-kultur-merkezinde-bayramlasma-ve-film-gosterimi/

sendika62.org/2010/08/3-cinardibi-dayanisma-senligi-yapildi-44934/

eksisozluk.com/cinardibi--875003

genctur.com.tr/umut-sevda-ve-dusun-atesledigi-yer-cinardibi-kultur-merkezi/

nurayinpenceresi.wordpress.com/tag/cinardibi-kultur-merkezi/

www.dailymotion.com/video/xe4osy

arsiv.kizilbayrak5.net/ana-sayfa/haber/-/cinardibi-dergisinden-futbol-turnuvasi/

ceyhancilgin.blogspot.com/2010/04/insani-hayatin-oznesi-haline-getiren.html

www.wattpad.com/519243429-%C3%A7%C4%B1nardibi-ve-yetim-kalan-%C3%A7ocukluk-an%C4%B1lar%C4%B1m%C4%B1z

nardibikltrmerkezi.epagetr.com/

Beğen

Devrim Boran
Kayıt Tarihi:20 Ekim 2018 Cumartesi 07:05:07

ÇıNARDIBI IÇIN EL ELE YAZISI'NA YORUM YAP
"Çınardibi için el ele" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.