Tu Turan Yalçın
390 şiiri ve 1179 yazısı kayıtlı Takip Et

Engelli üniversite eğitimini de tamamlamalıENGELLİ EĞİTİMİNİ TAMAMLAMALI
Sevgili engelli kardeşim,
Eskiden eğitimli insan az olduğundan eğitim fazla önemsenmez, eğitimsizler içinde en eğitimli olanlar öğretmen, polis yapılırmış. İlkokul 5 e kadar okuyan insanları 1950 li yıllarda 8 ay bir eğitimden sonra öğretmen yapmışlar. Babaannemin amcasının 2 oğlu böyle öğretmen olmuşlar. Babam ve annem de ilkokul 5 e okudukları halde, çevre baskısı kendi hatalarından dolayı bu fırsatı değerlendirememişler ama sonrasında ömür boyu pişmanlıklarını anlattı durdular.
Sevgili engelli kardeşim,
Bizim zamanımızda ise lise mezunu olmak pek çok memuriyete girmek için yeterli oluyordu. Ama şimdi zaman değişti ve yüksek öğrenimli olmanın önemi arttı. O da yetmiyor, 200 e yakın Üniversitenin olduğu ülkemizde insanların daha donanımlı olmaları, iletişime önem vermeleri, insanları anlamaları ve sevmeleri gerekiyor. Bunları yapamayan insanlar eğitimlerini en güzel Üniversitelerde yapsalar bile geride kalıyorlar hayatta. O yüzden sadece okuldan aldığımız bilgilere bakmadan hayatta da okuyarak, bilgili insanları dinleyerek bilgi ve görgümüzü artırmaya bakmamız lazım.
Değerli engelli Kardeşim,
İyi bir eğitimin ardından, çok kitap okuyarak, okuduğunu anlayarak insanlarla iletişimimizi sağlamlaştırmak gerekir ki insanlarla rahat anlaşalım. Ama pek çok engelli bazı şeyleri anlamadığı halde çok iyi anlamış gibi davranınca hem komik duruma düşüyorlar, hem de gerçekten kendilerini seven insanları üzerek çevrelerinden uzaklaştırarak zarar görüyorlar. Bunun bir tehlikesi de kendisini sever gibi görünerek yaklaşanların tuzaklarına düşerek maddi ve manevi kayba uğramaları oluyor. Buna çok defa şahit olmuş insan olarak bu mektubu sana yazıyorum.
Sevgili dostum engelli kardeşim,
Allah(cc)ın ilk emri “Oku” yu sanki engelli kullarına daha şiddetle emrettiğini “ ben seni engelli bıraktım ama azim de verdim. Sen sağlam olanlardan geri kalmamak için daha gayretle oku ve geliş” olarak algılarım. Ben de zamanında eğitimin önemini kavramadığım zamanlarda başarısız olunca “Oku” emrinin aslında “eğitimini tamamla” olduğunu fark ettiğimde “Oku” emrine sımsıkı sarılarak eğitimimi tamamladım. Zaman zaman sıkıntı çeksem de bu sıkıntılar daha bana ödül olarak döndü. Her engelli de azimle bunu yaparsa başarılı olacağına eminim.
Sevgili Engelli dostum,
Zaman zaman televizyonda skeçlerde“Eğitim şart”denir. Buna güler çok insan ama bu hayatın en önemli şartı bence. Bunu bence engellilere daha üstüne basarak söylemeklazım. Bugün engelli dünyasına baktığımız zaman eğitimini Üniversiteye kadar tamamlayan ve açılan sınavlara da adam gibi hazırlanan, bir konuyu iyice anlamadan harekete geçmeyen insanların hayatta diğerlerine nazaran daha saygın ve başarılı olduklarını çocuklar bile fark ediyorlar. Bunun üzerine düşünerek engelli eğitimini mutlaka surette tamamlamalı.Eğitim almak, diploma almak artık eskisine nazaran artık daha kolay ve avantajlı aynı zamanda zevkli. Kitap okumayı seviyorsan evden dışarı çıkamasan bile, gelişen teknoloji ve imkanlar sayesinde eğitim ayağına geliyor.
Sevgili engelli dostum,
Ben 1982 yılında lise 1 de 49 kişilik sınıfta 25 kişilik sınıfta ki, bunların 24 tanesi engelli değildi. Sınıfta kalmıştım. O zaman açık lise yoktu. Bu arkadaşlardan birkaç tanesi sınıf tekrarı yaptı. Ben de dışarıdan beklemeyi tercih ettim. Ancak sınıfın diğer kalanı yaklaşık 20 kişi artık okumayı bıraktılar ki sonra bunların tamamına yakını da eğitimlerini yarıda bıraktıkları için pişman oldular. Ben ise “eğitim şart” diyerek buna “ilk emir ‘oku’yu da uygulamak lazım” diyerek, eğitime ara vermeden hem okuyarak hem yazarak hem okula devam ederek sonradan benim bile hayret edeceğim 2 Üniversite tamamlamak,5 kitap yayınlamak nasip oldu. Neden? Eğitimimi tamamladım. Okumayı sevdim. Okumayı aşk derecesine sevdim de ondan. Bundan da sen ders çıkarmaya bak.
Sevgili engelli dostum,
Eğitimine önem vererek engellerini aşıp hayatta örnek olan o kadar insana rastladım ki, “Engelleri Aşanlar” kitabımı hazırlarken engellilerin başarı için mutlaka eğitimlerine önem verdiklerini gördüm. Eğitimine önem verenler hem eserler üreterek hem de başkalarına örnek olarak onlara yol göstererek başarıyı elde etmişlerdi.
Sevgili engelli dostum,
Engelli olan belki eğitimini tamamladıktan sonra lider olamaz belki, belki müdür olamaz, belki çok yüksek makamlara çıkamaz ama emin ol ki, kesin rezil olacak şeylerle de karşılaşmaz ve hayatı kimseye muhtaç olmadan devam eder. Asıl amaç da bu değil mi sence?
Değerli engelli Kardeşim,
Hz Ali der ki “İşi olan işi ile meşgul olur. İşi olmayana da şeytan iş verir” Şeytanın vereceği iş de güzel bir iş olmaz değil mi? Şeytanla arkadaş olmamak ve güzel işler yapmak için insan eğitime ve okumaya yönelmeli işte. Amaç diğer insanlar arasında engelli kardeşlerimizin ezilmemesi, horlanmaması olacaksa o zaman eğitiminin önemini görerek her engelli hem kendini eğitmeye baktıktan sonra başka engellilere de yol göstermeye bakmalı. O zaman engellilerin birbirini desteklemesi ve gayreti bakarsın sağlamlara da örnek olur.
Çok kıymetli engelli Kardeşim,
Çok engelli insan kendi gibi engellilere faydalı olacak yerde onları yanlış anladıkları için üzerek küstürmeye bakıyorlar. Bunu da bilmeden yapıyorlar. Hani derler ya“acemi berber kaş yapayım derken göz çıkarır” Gerçekler ortaya çıkınca da çok kere kırılan kalpler tamir olmuyor. O yüzden eğitimin önemi burada daha iyi anlaşılıyor. Eğitim demek ilerleme demek, daha az hata yapmak demek, daha çok mutlu olmak başarılı olmak ve daha az olumsuzluklar yaşamak ve toplum tarafından ezilmemek, horlanmamak demek. Bunu anlamanı candan dilerim.
Değerli engelli Kardeşim,
“Oku”emri Allah’tan,”Beşikten Mezara kadar ilim öğreniniz” emri peygamberden, “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” sözü Hz. Ali’den, “Aman oğlum ben okuyamadım hep ezildim, sen oku da ezilme” sözü de babalarımızın nasihatı . O yüzden bizlere sanki” eğitimden kaçış yok”. Yani herkes engellileri seviyor. Bu sevgiye layık olmak için okumak okumak eğitim almak lazım.
Değerli engelli dostum,
Günün duasını da beraber edelim.
“Allah’ım. Bizlere okumayı emrettin, bizlere ilerlemeyi emrettin. Doğru olmamızı ve doğruluğu tavsiye etmemizi emrettin. Buna uymaya ve doğru insan olmaya gayret ediyoruz engelli olarak. Bizi ilim yolunda destekle, ilim öğrenme sevgimizi ve azmimizi artır. Bizi bağışla. Bize ilim öğretecek, eğitimimize destek olacak güzel öğretmen ve eğitmenlerle tanışmayı nasip eyle. Sevgimizi ve bilgimizi artıracak dostlar nasip eyle. Bizim ne istediğimizi sen bizlerden iyi bilirsin. Bizim ihtiyacımız olanı bize ver. Biz seni seviyor sana inanıyoruz. En büyük destekçimiz sensin. Amin.

Beğen

Turan Yalçın
Kayıt Tarihi:17 Ağustos 2018 Cuma 10:41:45

ENGELLI ÜNIVERSITE EĞITIMINI DE TAMAMLAMALı YAZISI'NA YORUM YAP
"Engelli Üniversite Eğitimini de Tamamlamalı" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.