Halukgta
0 şiiri ve 362 yazısı kayıtlı Takip Et

TEVBE SURESİ 5. AYET BİZLERE NELER ANLATIYOR.TEVBE SURESİ 5. AYET BİZLERE NELER ANLATIYOR.

Bugünkü makalemin konusu, Tevbe suresi 5. ayet olacaktır. Bu ayette geçen bazı kelimeler, Kur’an ın bütünlüğünde düşünülmeyerek, çok farklı anlamlara çekilmiş ve Allah ın asla söylemesi mümkün olmayan hükümler çıkartılmıştır. Önce ayeti yazalım, daha sonra üzerinde birlikte düşünelim.

Tevbe 5: Haram aylar çıkınca, sizinle savaşan MÜŞRİKLERİ BULDUĞUNUZ YERDE ÖLDÜRÜNÜZ; onları yakalayınız; onları hapsediniz ve onları her gözetleme yerinde oturup bekleyiniz. EĞER TÖVBE EDER, NAMAZI DOSDOĞRU KILAR, ZEKÂTI DA VERİRLERSE, ARTIK ONLARI SERBEST BIRAKINIZ. Allah affedendir; merhamet edendir. (Bayraktar Bayraklı meali)

Ayetin ilk cümlesinde, MÜŞRİKLERİ BULDUĞUNUZ YERDE ÖLDÜRÜN DİYOR. Eğer bu ayetin öncesindeki ayetlerine bakmaz, bu emri Kur’an bütünlüğünde düşünmezseniz, şöyle bir emrin var olduğunu düşünebilirsiniz. Allah müşrikleri, yani iman etmeyenleri, nerede bulursanız öldürün diyor anlamı çıkartabilirsiniz. Elbette bu mümkün değildir, hatta Kur’an bunun tam tersini söyler bizlere. Bu ayetin öncesindeki dört ayete baktığınızda, Allah ın elçisiyle savaşmayacakları yönünde anlaşma yaptıkları halde, bu anlaşmayı bozarak, Müslümanlara savaş açan kişilere karşı, Müslümanlarında savunma görevlerini yapmaları adına savaşmalarından bahsedilir. Savaşma yasağı olan Haram aylardan sonra, tekrar savaşın devam edeceği anlatılır. Hatta anlaşmalarını bozmayıp savaşmayanların, bunun dışında tutulmasından bahsedilir, önceki ayetlerde.

Kur’an ın birçok ayetinde, savaşın zorunlu olmadığında, yapılmaması özellikle anlatılır. Peygamberimizin yaptığı bütün savaşlarda zaten kendilerini savunma amaçlıdır, asla müşrikleri, inanmayanları Müslüman yapmak adına hiçbir savaş yapılmamıştır. Çünkü Allah bu konuda çok açık bir emir verip şöyle demiştir, Bakara suresi 256. ayette.” DİNDE ZORLAMA YOKTUR. ARTIK DOĞRU, YANLIŞTAN AYRILMIŞTIR” Bu emri alan Allah ın elçisi, sizce savaş yaparak esir aldığı müşrikleri, zorla Müslüman yapmaya çalışır mı?

Bakara suresi 190. ayette, “Sizinle savaşanlara karşı, Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin.” Diye uyarmıştır. Bakara suresi 193. ayette de, SİZİNLE SAVAŞTAN VAZGEÇERLERSE SİZDE VAZGEÇİN, SAVAŞMAYIN DEMİŞTİR. Çok net anlaşılıyor ki, Müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün emri, sizlere savaş açmış ve sizleri öldürmeye gelen düşmanlarınıza karşı, sizde acımayın onları öldürün demiştir. Bu emrin özellikle verilmesinin çok önemli bir nedeni vardır. Allah Kur’an da insanın insanı öldürmesini yasaklamıştır. Hatta kısasa kısas emrini yerine getirme konusunda ölüme izin verdiği halde, bunun bağışlanmasının çok daha sevap kazandıracağı bilgisini vermiştir. Eğer savaşta öldürme izni verilmemiş olsaydı Kur’an da, hiçbir Müslüman savaşamaz, insan öldüremez, hatta tüm Müslümanlar esir olurdu.

Şimdide gelelim, Tevbe suresinin devamında ki bölümlere. Savaştığınız müşrikler içinden bir kısmını yakalayıp, hapsedip esir alın diyor. Bundan sonra söylenenler üzerinde lütfen sizlerin dikkatle düşünmenizi rica ediyorum. Diyor ki ayetin devamında, “EĞER TÖVBE EDER, NAMAZI DOSDOĞRU KILAR, ZEKÂTI DA VERİRLERSE, ARTIK ONLARI SERBEST BIRAKINIZ.” Bu ayette geçen SALÂT kelimesine, bizler eğer direk namaz kılmazlarsa diye tercüme edersek, inanılmaz yanlış bir anlam vermiş oluruz. Yani bu şekliyle salât kelimesini tercüme eder, açıklama yapmazsak, Allah ın dinde zorlama yoktur hükmüne tamamen ters bir durum ortaya çıkarmış oluruz. O zaman şöyle demiş oluruz, savaşta yakaladığımız esirlere; “MÜSLÜMAN OLMAZSAN SENİ SALIVERMEM.”

Böyle bir şeyi söylememiz mümkün değildir. O zaman insanları ikiyüzlülüğe teşvik etmiş oluruz ki, bu anlayış Kur’an ın öğretisine, emirlerine taban tabana ters düşer. Buradaki tövbe edip, salata katılmaları sözünü, direk namaz olarak almak yerine, salâtın diğer ayetlerde geçen farklı anlamını anlamalıyız. Örnek vermek gerekirse, Müşrikler toplumlar arası bozgunculuğu bir daha yapmayacaklarını ve insanlar arasında yardımlaşmayı, hoşgörüyü ve barışı kabul edip, birbirine destek olacakları sözünü vermeleri şartıyla serbest kalacaklarının söylendiğini, teklif edildiğini anlamalıyız. Devamındaki zekâtı vermeleri sözünden de, yaptıkları bu yanlış, haksız savaşın getirdiği zulüm ve verdikleri zarar karşısında, yaptıklarına karşılık gelecek, onları arındıracak bir fidye vermeleri karşılığında da, salıverilebilecekleri anlatılıyor ayette.

Tabi bu düşünceleri, Kur’an ın hangi ayetlerinden yola çıkarak söylediğime gelirce. Muhammed suresi 4. ayetinde esirler ile ilgili iki kıstas getiriyor Allah ve bakın ne diyor. “SAVAŞ SONA ERDİĞİNDE, YA BİR LÜTUF OLARAK KARŞILIKSIZ SALIVERİN, YA DA FİDYE ALARAK SALIVERİNİZ” Demek ki esirlerin sürekli bekletilmesine Allah kesinlikle karşı. Ya kendiniz bırakın, ya da fidye karşılığı bırakın diyor. Hatırlayınız Allah elçisine ne diyordu, bu konuyla ilgili hatırlayalım.” YERYÜZÜNDE DÜŞMANI TAMAMIYLA SİNDİRİP HÂKİM DURUMA GELMEDİKÇE, HİÇBİR PEYGAMBERE ESİR ALMAK YAKIŞMAZ. “ Buradan da anlıyoruz ki, savaşta alınan esirlerin sürekli esir olarak tutulması, hatta söylendiği gibi olmayıp, yani onları köle olarak tutulmasına Allah, asla izin vermiyor. Çünkü Kur’an köleliği kaldırmaya çalışıyor. HELE HELE ZORLA MÜSLÜMAN YAPIP, BAKIN MÜSLÜMAN OLURSANIZ SİZİ ESİRLİKTEN AZAT EDERİZ DENMESİ, ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Tevbe suresi 5. ayetin devamında bahsedilen ayet, aslında bu konuda çok net bir açıklama yapıyor. Ayeti yazdığımızda, konuyu daha açık anlayacaksınız.

Tevbe 6: MÜŞRİKLERDEN BİRİ SENDEN GÜVENCE İSTERSE, ALLAH’IN KELÂMINI ANLAMASI İÇİN ONA FIRSAT VER; SONRA YİNE MÜSLÜMAN OLMAZSA, ONU GÜVEN İÇİNDE BULUNACAĞI BİR YERE ULAŞTIR. İşte bu müsamaha, onların bilmeyen bir kavim olmalarından dolayıdır. (Bayraktar Bayraklı meali)

Bizler ne yazık ki ayetleri, kendi nefislerimizin yön verdiği, rivayetlerin etkisinde anlamaya çalışıyoruz. Hâlbuki Allah tüm ayetlerini, bizzat Kur’an ın içinde açıkladığını, her şeyden nice örnekler verdiğini, bunun nedenini de açıklarken, başkasına kulluk yapmayasınız, muhtaç olmayasınız diye böyle yaptık, dediğini açıkça görüyoruz. Tabi gözlerde perde yoksa gönüller mühürlenmemişse, bu gerçekleri görebiliriz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

/Kuranadavet1/?ref=aymt_homepage_panel
halukgta.blogcu.com/
kuranyolu.blogcu.com/
hakyolkuran.com/


Beğen

Halukgta
Kayıt Tarihi:8 Ocak 2018 Pazartesi 23:20:25

TEVBE SURESİ 5. AYET BİZLERE NELER ANLATIYOR. YAZISI'NA YORUM YAP
"TEVBE SURESİ 5. AYET BİZLERE NELER ANLATIYOR." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Halukgta Yazının sahibi
14 Ocak 2018 Pazar 12:49:47
Amacımız kurdele takmak değil, kardeşlerimizi Kur'an ile bilgilendirmektir. Gerisi benim için önemli değil. İlginize teşekkür ederim.

Halukgta tarafından 1/14/2018 12:49:38 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
temel48
9 Ocak 2018 Salı 18:53:49
Haluk bey
Teşekkür ediyorum.
Değerlendirmelerinizden dolayı.tamamına katılıyorum.
saygılarımı sunuyorum.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Halukgta Yazının sahibi 19 Ocak 2018 Cuma 11:32:28
İlginize çok teşekkür ederim.
Cliff Burton
9 Ocak 2018 Salı 17:20:10
Sayın Filiz Hanım ; oldu

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Den(iz) 9 Ocak 2018 Salı 17:46:27
Ah Ozan ah :)))
Filiz Şahin.
9 Ocak 2018 Salı 12:26:11
Haluk beyin yazılarını zaman zaman okurum. Sabah erken saatte geldiğimde günün yazısı seçildiğini görünce işimi gücümü halledip rahat rahat okurum, bu arada başlıktan yola çıkıp araştırma da yaparım düşüncesiyle ayrıldım Tevbe suresinin mealini indirdim dinleyerek geldim açıkçası yorum yazmak düşüncesinde değildim ama geldim gelmesine de
kurdele yok
Chaotica'nın yorumunu görünce, yorum ve soru sormak şart oldu günün yazısının kurdelesi nerede ?


Umuyorum ki yönetim bize gerekçeli bir karar açıklayacaktır?

5 cevap yazılmış Cevap Yaz


chaotica 9 Ocak 2018 Salı 13:00:14
Beğendiğiniz yazıları puanlayın. Sistem kendisi seçiyor. Anladığım kadarıyla yazının günden düşmesi teknik bir durum. Suçlu aramayı bırakıp, ahbap çavuş ilişkisinden uzak durarak, iyi yazılara sahip çıkmamız gerekiyor. Öğrendiğim ve ikna olduğum durum bu. Sanırım forumda da paylaşırsak, çoğu kişinin durumdan haberi olur.
Filiz Şahin. 9 Ocak 2018 Salı 13:43:01
sizi anladım . Sağ olun
Cliff Burton 9 Ocak 2018 Salı 16:23:36
Chao tatmin olmuş ben pek olamadım, haram aylar çıktığında bu süre savaş diyor, fitne ortadan kalkana kadar, fitne nedir, öldürmekten beterdir ( yani fitne dinden çıkmak, yayılmayı engellemektir) bu islamın sinsi bir politikasıdır, güçsüzken işbirliği güçlüyken tanımaz aynı mantığı bakarada görebilirsin inananlardan (samiler bile) cennete girme şansı varken, ali imranda böyle bir şans artık yoktur, sadece islama tabi müslüman olanlar cennete girebilir, çünkü bakara islamın giriş bölümü ali imran sonuç bölümüne yakın bir koddur. tevbe'de asıl önemli konu savaş falan değil Allah'ın savaşmak istemeyen savaşa gidip mücadele etmek istemeyen inanırları fasık ilan edip müjdelemesidir, tıp ki 3 arkadaşın kavga ederken ben kavga etmek istemiyorum abi korkuyorum dediğinde o kişiyi dışlamak gibi İslamın tanrısının böyle garip halleri vardır, eğip bükmeye gerek yok bu kadar kafa karışıklığının tek nedeni islamın günlük politakası yeni muhammedin günlük davranışlarının sonucudur, biriyle kavga eder, o kişi lanetlenir başka bi ayette ileride barışılır ya da unutulur, ve bu tip insani hata veya çelişkilern hepsi nesh kavramı ile örtülür, nesh bize göre insani ve mantıklıdıri, çünkü değişimi ifade eder, ama her şeyi bilen bir tanrı için değiştirme öngörü hatasıdır, buradaki mantık hatası tanrı fikir değiştirmesi değil yanılmasıdır, öngörüsünün tutmamasıdır,denilebilir ki tanrı çelişkili bir şey yaratmaya kadir olamaz mı bence olur, hatta çelişkileri görebilecekler mi acaba diye insanı sınava da tabi tutmuş olabilir, bunların hepsi yorum, işid te böyle yorumluyor mevlana da , önemli olan tanrının kafa karıştırmadan tek bir kitap getirme yetisi var mıdır yok mudur ? bugüne kadar mümkün olmamış,

mantık şöyle işliyor ?

tevratı yarat, incili yarat,bunlar bozulduğu için hop kuranı getir

1 kuranın bozulmadıgına dair kanıt ?
2) incil tevratı neden korumadı
3) tevratın bozulduğuna dair kuran da kanıt ?

dediğim gibi bu işler ontolji işi, ampirik gözlem ve şüpheci yaklaşıma izin vermez o yüzden siz fitneyi ışıd gibi değil de mevlana gibi algılayın en azından ...
chaotica 9 Ocak 2018 Salı 16:39:10
Beni yanlış anlamışsın dostum, Filiz Şahin'e verdiğim yanıt güne gelen yazılarla ilgiliydi, yukarıdaki yazının içeriğine dair bir yorumda bulunmadım.
Filiz Şahin. 9 Ocak 2018 Salı 16:39:28
BAY BURTON
SİZİN KİŞİSEL TATMİNSİZLİĞİNİZİN MUHATABI SAYFA SAHİBİDİR YAZIYA DAİR YORUMUNUZ BENİ DEĞİL SAYFA SAHİBİNİ İLGİLENDİRİR.
SİZE AYRILAN BÖLÜME YORUM YAZABİLİRSİNİZ.
chaotica
9 Ocak 2018 Salı 10:59:51
Bu yazı bu sabah 07:30 civarında güne seçilen yazıydı. Sonra bir şey oldu.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.