Aziz Remzi
117 şiiri ve 104 yazısı kayıtlı Takip Et

Üç kuşak ııGünün Yazısı
Okuduğunuz yazı 7.11.2017 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Hacı Kamil Efendi ismiyle anılan dedem; işinin erbabı olarak çevrede itibar sahibi bir kişiydi. Ticaret, hayvancılık ve ilimle iştigal ederdi. Sabah ezanından önce kalkar abdestini alır, bir iki sayfa Kur’anı Kerim okur sonra namazını eda ederdi. Bu kalkış sonrası daha uyumaz,ineklerin bakımı ve meraya götürülmesi işini bizimle beraber yapar,sonra gelir dükkanı açardı. İlk müşteri gelene kadar da çeşitli kitaplar okur, notlar alırdı. Çocukluğumdan beri güneşin doğuşunu izlemek için erken kalkmayı dedem öğretmişti.Her sabah odalarımıza gelir; ebeveyn odasını sonra da benim odamın kapısını nazikçe tıklatırdı. Bin bir nazla kalkar, ikinci katta iğde ağaçlarının gölgelediği perdesiz penceremde o anı izler, kendimce tefekkür ederdim. Evet! Böylesi anların tekerrürü nefsime sıkıcı bir iş gibi gelse de, bu anı yaşamak ve ertesi güne nefes aldığımı görerek uyanmak, şükrün sahibine şükr etmek, kulluk vazifemizdi diye düşünürdüm. Ahşap penceremi açar,temiz havayı ciğerlerime kadar çeker öyle içeri girerdim. Çünkü dedem; "Rızık meleklerinin, o günün rızkını dağıtmak için insanların evlerinin etrafında dönüp durduğunu, kapısını ve penceresini erken açanların huzur ve rızkının daha bol olacağını " söylerdi.

Dedem, Osmanlıca’nın üç yazım türü olan "Sülüs, Nesih ve Rika’yı" iyi bilirdi. Çünkü, hat çalışmaları vardı kendine ait. Hayatını dolu dolu geçirirdi. Dükkanın arka kısmında bulunan "Ardiye" dediğimiz bu yerde kendine bir köşe yapmıştı. Osmanlıca’nın bu üç türünü ve hat sanatının inceliklerini burada bana da öğretmişti. Hatta kendi eliyle yazdığı ’İlmihal’ kitabını ve dört adet tablosunu; ’Bunlar sana hatıram olsun’ deyip vermişti. Babam ona pek çekmedi. Daha çok ticaret ve çiftçilikle uğraşır. Evet! kulluk vazifelerini yerine getirir. Çalışkandır, dürüsttür, konuya komşuya yardım eder, Kur’an okur ama o kadar... İşin ilmi kısmıyla fazla ilgilenmezdi dedem gibi. Ben daha çok dedemin yanında kalırdım. Onunla gezer, camiye-cemaate onunla giderdim. Dostlarıyla yaptığı sohbetlere katılırdım. O sohbetler hiç bitmesin isterdim. İlime tedrisata çok önem verirdi. ’Kişi, önce nefsini terbiye etmeli, sonra etrafına ahkam kesmeli ’ ’İlimsiz hayat, kurumuş ağaç gibidir.’ derdi.

Ata yadigarı üç katlı ahşap evimizin bahçesi; çoğunlukla elma, kiraz, iğde, dut ve diğer meyve ağaçlarıyla bezeliydi. En alt katın bir kısmı ahır, diğeri tandırbaşıydı. Dedemin babası Kırım Türklerinin bir kolu olan Alimoğulları soyundandır. Bin yedi yüzlü yılların sonunda buraya gelmişler. Dedemin babası Kırımlı Bekir Hoca ; İnançlı ve çalışkan olması sebebiyle çok eziyetler çekmiş ama sonunda burada yıllarca sevilmiş ve sayılmış... Üç kızı ve bir oğlu vardı.Kızlarını ilim erbabı insanlarla evlendirmişti. Dedemle ölene dek aynı evde yaşadılar.Yüz üç yaşına kadar sağlıklı ve aklı başında yaşadı. Biraz kulakları ağır işitiyor, yürümekte zorlanıyordu o kadar. Ona rağmen ölene dek namazlarını ayakta eda etti. Son on yılını beraber geçirmek bana da nasip oldu. Bekir Bey’in cenazesine Padişah Abdulmecit ve erkanı ile Arzen ovasına yakın tüm köylerin ileri gelenleri ve sevenleri katılmıştı. Ahali; ’Kırımlı Bekir Hoca öldü, bu ovanın bereketi gitti’ dediler. Dedem, babasının ölümüne epey üzüldü. bir ay kadar işlerini aksatır gibi oldu. Çünkü, gelen giden o kadar çoktu. Dedem, bu badireyi inancı ve metanetiyle atlattı. Ahırımızda bulunan inekleri, dedem, babam ve ben beraber otlatmaya götürürdük. Ahırdan meraya yaklaşık dört kilometrelik patika yol vardı. O yolda nice sureler, dualar, hadisler ezberletmiştir.
Dedemin sabah erkenden kalkıp çobanlık yapmasını yadırgayanlar olurdu çoğu zaman...’Hocam, sizin gibi alim birinin çobanlık yapması uygun mudur?’ dediklerinde; ’Çobanlık peygamber mesleğidir. Tüm peygamberler ve özellikle de bizim Habibi Edibimiz,iki cihan serveri, Peygamberler peygamberi Hz.Muhammed (SAV) çobanlık yapmıştır. Biz yapmışız çok mu?’ derdi. Bir defasında yine yolda gelirken; Veysel Karani Hazretlerinin hikayesini anlatmıştı. O da deve çobanlığı yapmış. Peygamberimizin aşkıyla yanıp tutuşan gönül eriymiş. Annesinin izni süreli olduğu için, Peygamber Efendimizin Hane’i Saadetlerine kadar gelip,evinde olmadığı için gerisin geriye gelivermiş... Sonrasında, Hz.Ömer ve Hz.Ali eliyle iki hırkasından birini ona göndertmiş ve onu taltif etmişlerdir. Ne büyük saadet...

O’nu çok seviyordum. Bir saat yanından ayrılsam özlüyordum. Her Pazartesi ve Perşembe oruç tutar akşamlarında ise ilmi sohbetler yapardı. Etrafında bir çok talebesi ve dost meclisi yarenleri o günleri iple çekerlerdi. Öylesine güzel bir hitabeti var ki, dinlemeye doyamayız. Sanki, ağzından bal damlardı. Hele hele Peygamber Efendimizi ve onun asr’ı saadet dönemine ait menkıbeleri anlatırken çoşar -çoşturur, ağlar - ağlatırdı. Kendine örnek olarak aldığı Resullullah Efendimizi dilinden düşürmezdi. Küçük çocukları sever onlara şekerler verirdi. Şehre indiğimizde Cami’i Kebir de verdiği vaazlarda ise cami dolar taşardı.

Devamı var...

Beğen

Aziz Remzi
Kayıt Tarihi:6 Kasım 2017 Pazartesi 17:32:58

ÜÇ KUŞAK II YAZISI'NA YORUM YAP
"Üç Kuşak II" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
İpekyildiz
7 Kasım 2017 Salı 23:23:25

Zaman çok değerli boşa geçirmemek gerek. Uzun bir ömür ve ne çok şey sığdırılmış içine en önemlisi ise hatırlanacak ve sevgi ile yad edilecek türden. Çok şanslıymışsınız...

Saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 8 Kasım 2017 Çarşamba 11:00:18
Çok teşekkür ederim değerli yorumunuza...selamlar
zakir
7 Kasım 2017 Salı 17:33:49
Harika bir yazı okudum.Yalnız affınıza sığınarak son paragrafta bir düzeltmeye ihtiyaç duydum.
(Öylesine güzel bir hitabeti var ki, dinlemeye doyamayız. ) bu cümlenin :Öylesine güzel bir hitabeti vardı ki, dinlemeye doyamazdık. şeklinde yazılması daha uygun olur diye düşündüm. Yoksa, yazı bütünlüğü, anlatım tekniği, akıcılığı mükemmel. Yazının devamının olmasına ayrıca sevindim. Bir hatıra roman veya biyografik roman çalışması yapılabilir. Başarınızı yürekten tebrik ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum. Daim olsun İnşallah. ( Ayrıca rahmetli dedenize de gıpta ettim. Allah gani gani rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.)

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 8 Kasım 2017 Çarşamba 10:59:35
Zakir bey uyarınız dikkate alınacaktır.Bu güzel yoruma sonsuz teşekkürler
su_misali(Gülhun Ertilav)
7 Kasım 2017 Salı 13:03:08

Alıp götürüyor geçmişe,

Güzel bir anı yazısı ve güne yakışmış

Kutlarım, saygılar


4 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 7 Kasım 2017 Salı 13:17:54
Teşekkür ederim...
Aziz Remzi 7 Kasım 2017 Salı 13:18:01
Teşekkür ederim...
Aziz Remzi 7 Kasım 2017 Salı 13:18:07
Teşekkür ederim...
Aziz Remzi 7 Kasım 2017 Salı 13:18:17
Teşekkür ederim...
DEVRİM DENİZERİ
7 Kasım 2017 Salı 10:54:30
Gözlerim dolu dolu geçtim her bir satırın üstünden. İğde ağaçlarının gölgelediği perdesiz camlar gün doğumu alınan her nefesinin değerini bilmek ve geride anlamlı izler bırakıp böylesine yad edilmek ne güzel. (Yapılan yorumlara cevap yazmak bir nezaket gereğidir bana kalırsa. Cevaplayın lütfen)

4 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 7 Kasım 2017 Salı 11:03:45
Değerli kalem dostu,bu güzel yorumunuza sonsuz teşekkürler...dikkatle bakarsanız yorumlara cevap verdiğimi görürsünüz...yine de uyarı için sağolun...selamlar
DEVRİM DENİZERİ 7 Kasım 2017 Salı 11:48:15
Gözümden kaçmadı elbette. Ben aslında asla cevaplamayan ya da canı istediğine cevap yazıp diğerlerini görmezden gelenlere sözüm bunların benim için hiç değeri yok yazıları Nobel almış olsa bile :))

Selam sevgi ve esenlikler dileklerimle.
Aziz Remzi 7 Kasım 2017 Salı 13:53:02
Haklısınız elbette...gelişim ve dostluk adına gerekli...selamlar
Aziz Remzi 7 Kasım 2017 Salı 13:54:17
Haklısınız elbette...gelişim ve dostluk adına gerekli...selamlar
Aziz Remzi Yazının sahibi
7 Kasım 2017 Salı 10:48:36
Yazı dizimizin 2.bölümünü günü yazısı olarak seçen değerli seçki kuruluna sonsuz teşekkürler...selam ve saygılarımla

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Hicran Aydın Akçakaya
7 Kasım 2017 Salı 10:16:15
Öykünün ilk bölümünü de okudum eksik parçalar kalmasın diye. İyi ki de okumuşum.
Ne kadar şanslısınız böyle ilim erbabı bir dedeyle geçmiş çocukluğunuz.
Oturduğunuz evi, sokağı, yaşantınızı öyle güzel tasvir etmişsiniz ki, ister istemez kendimi evinizin penceresinden güneşin doğuşunu izleyenlerden biriymişim sandım bi an. Bahçenizdeki meyve ağaçlarının baharda çiçek kokusu, meyveye durduğunda meyvelerinin kokusu geldi burnuma adeta. Büyük dedeniz Bekir Hoca Efendi'ye Allah'tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun. Dedeniz Kamil Efendi yaşıyorsa uzun ömürler, yaşamıyorsa ona da Allah'tan rahmet diliyorum.
Devamı var demişsiniz, merakla bekliyorum, başarılarınız daim olsun, tebrikler saygılar.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 7 Kasım 2017 Salı 10:45:58
Bu güzel yorumunuz bizi çok bahtiyar etti...kaleminiz ve gönlünüz daim olsun...selam ve saygılarımla
HakanKurtaran
7 Kasım 2017 Salı 09:53:36
Sabırla okudum.Çok güzel bir yazı.Tebrik ediyorum.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Aziz Remzi 7 Kasım 2017 Salı 10:46:37
Hakan bey çok teşekkür ederim...selam ve saygılarımla
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.