arıkan akar
141 şiiri ve 17 yazısı kayıtlı Takip Et

Gelişmiş ülke ve gelişmemiş ülkeKalkınmanın doğuşu bir oyun teorisidir.Kapitalist ülkelerin sömürge ile elde ettikleri ve aydınlanma sınıfının bu sömürü kaynağını birer fırsat olarak değerlendirdiği bu ülkeler sözde kendilerine göre gelişmemiş ülkelere şunu yaparsanız böyle olur gibi tavsiyelerde bulunması ironiktir. Imf,Dünya Bankası ‘’kalkınamamanın’’büyük mimarlarıdır.Kalkınma iktisadının gelişimi ile kendilerine göre az gelişmiş ülkelerin gelişmiş ülkelere olan borçların artması,daha sonra bu ülkeler arasında gelir adaletsizliğin yükselmesi, aradaki teknolojik gelişimin gün geçtikçe fazlalaşması birer tesadüf müydü ?Ayrıca gelişmiş ülkelerin toplumsal yaşam ve kültür biçimini gelişmemiş ülkelere götürmesi daha sonra modernleşme ve post-modernizm gibi kavramların ortaya çıkması yine bu kalkınma iktisadı oyunun bir parçasıdır.Gelişmiş ülkeler size modernlikten ,modern teknolojiden bahseder ?Peki bu teknoloji kim için var ,telefonun var ama çılgınca bir sosyal medyanın sonucundan dolayı kontörün yok ,araban var ama benzinin yok.
Modern teknoloji insanların modern köleliğe ve sömürüye boyunsunmasını daha da zorunlu hale getirmiştir: İşten atılma ve iş bulamama korkusu, modern kölelerin her türlü sömürüye ve kullanışa yatkınlığı, elinde olanı tutabilme savaşının getirdiği neticelerden biridir.Kalkınma teorileriymiş, buna kim karar veriyor? gelişip gelişmediğimize gelişen ülke penceresinden hep bakıldı ve öyle de devam ediyor.
Kapitalizm hem piyasa ekonomisini savunuyor hem kalkınmada ya da dengeli kalkınmadan bahsediyor.Üretici açısından sürekli artırması gereken bir kar mekanizması ve tüketici açısıdan fayda maksimizasyonu ile çalışan kapitalist sistem nasıl bölgeler arası gelişmişlik farkını nasıl azaltacak?
Gelişmiş ülkeler dünyadaki önemli kaynakları kendi amaçları doğrultusunda kullanmaktadır.Bu durum az gelişmişlik sorunun kavramsal boyutunu analiz etmemizi engellemektedir. Çünkü bir taraftan sürekli az gelişmiş ülkelere yapılması gerekenleri söyleyen gelişmiş ülkeler ,diğer taraftan bu yapılması gerekenleri yıllarca yaptığı halde kalkınamayan az gelişmiş ülkeler.Çünkü bu bir yapısal sorundur.Az gelişmiş ülkelerin en temel sorunu olan düşük gelirlilik, dolayısı ile tasarruf ve yatırıma kanalize edilemeyen bu düşük gelir sorunu çözülmeden ,yığınca kalkınma teorileri bu tür ülkelere uygulamanın pek faydası olduğu düşünülemez.
Özet itibari ile ; gelişmiş ülkelerin çıkarları doğrultusunda uygulanan ‘’katı-merkeziyetçi’ kalkınma politikaları kapitalist- emperyalist aşamaya geçişte ‘’küreselleşme ve modernizm’’ bayrağı altında kendisini gittikçe kurumsallaştırmıştır.Bu kapitalist kurumsallaşmanın karşısında duracak yine uluslararası emek cephesidir.Reel Sosyalizm’den politik ve ekonomik dersler alan ve bu kitlesel saldırılara bir yumruk gibi cevap verebilecek proleter bir sesin doğuşuna kulak vermek gerekir.

Beğen

arıkan akar
Kayıt Tarihi:18 Ağustos 2017 Cuma 15:13:43

GELIŞMIŞ ÜLKE VE GELIŞMEMIŞ ÜLKE YAZISI'NA YORUM YAP
"Gelişmiş ülke ve gelişmemiş ülke" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.