alihaydarkoyun
87 şiiri ve 233 yazısı kayıtlı Takip Et

“Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin”“Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin”

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 28.4.2017 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından bir süre önce projesi hazırlatılan Engelsiz Yaşam Merkezi Kampüsü’nün temeli, 4.4.2017 tarihinde Battalgazi Mahallesi’nde atıldı. Yapılan temel atma törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin, Nurettin Yaşar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutan Albay Şerafettin Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Temel atma töreninde sırasıyla Battalgazi Mahalle Muhtarı Şükrü Kılıç, Türkiye Sakatlar Derneği Eski Başkanı olarak ben, Türkiye Beyazay Derneği Malatya Şubesi Başkanı Yılmaz Alaca, İnönü Üniversitesi BESYO Engellilerde Egzersiz ve Spor Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nurettin Konar, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ile Mustafa Şahin, Malatya Valisi Mustafa Toprak ve son olarak da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci bir konuşma yaptılar.
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın arayarak törene davet etmesi ve törende de bir konuşma yapmamı istemesi üzerine katılmıştım.
Temel atma töreninde yapmış olduğum konuşmada, “İlimizde yaşamlarını sürdüren engelli insanların sosyal, kültürel, eğitim ve sportif gibi faaliyetleriyle ilgili duyulan büyük bir eksiliği gidereceğine inandığım bu kampusun yapılmasında emeği geçen başta Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan ile emeği geçen tüm görevlilere başta şahsım olmak üzere tüm engelliler adına teşekkür ediyorum.30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden sonra ilimizdeki engellilerin sorunlarıyla ilgili yapmış olduğumuz tespitleri ve talepleri içeren bir dosya hazırlamış ve bu dosyayı yine bazı engelli dernek yöneticileriyle birlikte Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a, Yeşilyurt Belediye Başkanımız Hacı Uğur Polat’a ve Battalgazi Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a takdim etmiştik. Bugün burada temelinin atılması için toplanmış bulunduğumuz güzel projeyle ilgili talebimiz o dosyamızda mevcuttu. Üç yıl kadar önce hazırlamış olduğumuz dosyamızda ki bir talebin yerine getirilmesinden dolayı mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Bununla beraber bunun gibi projeleri Yeşilyurt Belediye Başkanımızdan da beklediğimizi ifade etmek istiyor ve dosyamızda belirtmiş olduğumuz diğer taleplerinde en kısa sürede yerine getirilmesini arzu ettiğimi belirtmek istiyorum.
Duyduğum mutlulukla birlikte bir üzüntümü de sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugün temeli atılan Engelsiz Yaşam Merkezinin bir benzerinin yapılmasıyla ilgili söz veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’ın daha önce temeli atarak hizmete açmasını çok arzu etmiş ve bunun içinde kendisiyle görüşmelerimde takipçisi olmuştum. Verilen söz 4 yıl gibi süre gecikti. Bundan dolayı üzüntü duyduğumu belirtmek istiyorum. Üzüntü duymamın nedeni ise başkanımız Ahmet Çakır’a duyduğum sevgi ve saygıdan dolayıdır. Hazırlanan projede son aşamaya gelindiğini ve yakında temelinin atılacağını bilmem üzüntümü bir nebzede olsa azaltıyor. İlimiz adına sevindirici bir proje olacaktır. İnşallah yakın bir zamanda onunda temelinin atılarak hizmete girmesini görmüş oluruz. Burada bir kez daha Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır’a bu sözün takipçisi olduğumu belirtmek istiyorum.” sözlerini dile getirdim.
Konuşmamın devamında ise “Bildiğiniz gibi yıllarca engelli sorunlarının çözümünün genelinin de belediyelerimizin görev alanlarına girdiğini vurgulardım. Artık vurgulamış olduğum bu sözler 5378 sayılı Engelliler Kanunu kapsamında çıkarılan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliğiyle belediyelerin görev alanlarında olduğunu doğrulamaktadır. Çünkü bir şehrin altyapı ve üstyapısıyla ilgili, imarıyla, çevre planlarıyla, kapalı ve açık alanlarıyla ilgili her konuda gerek kamunun yaptığı gerekse de özel sektörün yaptığı tüm çalışmalar belediyelerin görev alanıyla ilgilidir.
Bugün temelini atmış bulunduğumuz tesis elbette biz engellilerin ihtiyaç duyduğu bir eksikliği giderecektir. Ancak bu tür tesisler bizlerin yaşamış olduğu diğer sorunlara, erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik gibi sorunlarımıza çözüm getirmeyecektir. Bunun tam çözüm sağlanması ve daha anlamlı olabilmesi için yapmış olduğunuz diğer tüm çalışmaları da engellilerle ilgili mevzuatlara uygun olarak bir bütünlük halinde planlayarak yapmanızla sağlanmış olunacaktır.
Buradan bir kez daha belediye başkanlarımızdan istirham ediyorum, lütfen engellilerin sorunlarının çözüme kavuşması amacıyla erişilebilirlik ve ulaşılabilirlikle ilgili yasal mevzuatların standartlara uygun olarak yapılmasına daha çok özen gösterin. İmar ve Fen İşlerinden sorumlu görevlilerinizin bu konularda bilgi sahibi olmasına özen gösterin. Yapmış olduğunuz tüm projelerde artık engellilerle ilgili standartların uygulanmasına özen gösterin. Bunlara dikkat ettiğinize ve özen gösterdiğinize eminim ama daha çok dikkat etmenizi istiyorum. Malumunuz Anayasamızın eşitlikle ilgili 10.maddesinde engellilere pozitif ayrımcılık yapılması eklenmiştir. Burada belirtilen pozitif ayrımcılık engellilerle ilgili ayrı ayrı uygulamalar, düzenlemeler, projeler yapılması anlamında değildir. Burada belirtilen yapılan tüm hizmetlerde, tüm projelerde engelli, engelsiz her insanın eşit bir şekilde istifade etmesiyle ilgilidir. Demek istediğimiz eğer yapılan bir hizmette her insanın istifade ettiği gibi bizlerde istifade edemiyorsak bu pozitif ayrımcı bir çalışma olmadığı gibi bu eşitlik de değildir. Bununla birlikte engellilerle ilgili yapacağınız çalışmalarda engelliler adına engelsizler karar vermesin, mutlaka engellilerle, engelli STK’larıyla istişare etmeden uygulamayın. Bunu yapmadığınız takdirde sorunlar yaşanmaya devam edecektir. Yıllardır verdiğim mücadelemin amacı aynı zamanda hepimizin de amacıdır. Amacımız Engelsiz Bir Malatya ve Engelsiz Bir Türkiye’ye kavuşmak ve yaşamaktır.” diyerek Engelsiz Yaşam Merkezinin yapımıyla ilgili emeği geçenlere teşekkür ettim.
Sözün özü olarak, yapılacak olan bu tür sosyal tesisler elbette engellilerin bazı ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Ancak konuşmamda da belirtmiş olduğum gibi bu sosyal tesislerle birlikte kamuya açık yapılan tüm alanların da engellilerin kullanabileceği şekilde erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik standartlarına uygun yapılmasıyla bir bütünlük sağlayacak ve anlam kazanacaktır. Aksi halde kamuya açık olarak yapılan alanların engellilerin erişilebilirliği ve ulaşılabilirliğine uygun yapılmaması halinde bu sosyal tesisler anlamını yitirecek ve hiç bir şey ifade etmeyecektir.


Ali Haydar Koyun
Yazar/Engelli Aktivist

Beğen

alihaydarkoyun
Kayıt Tarihi:27 Nisan 2017 Perşembe 13:00:34

“ENGELLILER ADıNA ENGELSIZLER KARAR VERMESIN” YAZISI'NA YORUM YAP
"“Engelliler Adına Engelsizler Karar Vermesin”" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Keskinkalemzaman
29 Nisan 2017 Cumartesi 00:46:59
Gerçekçi bakış acı olsa da,doğru adına gerçekler söylenmeli engelli deyin ,özürlü deyin ,sakat deyin sonuçta aynı anlamı ihtiva eder başkalarının yardımına yada pozitif ayrımcılığına uğrayan kimselerdir, kendi haklarındaki kararları engelliler almalı değilde bu sorun ve ihtiyaçları hakkında en çok geliştirici ,yapıcı bu konunun uzmanları karar vermeli tabi bu uzmanlar özürlü yada sakatsa neden olmasın,bir spastiğin yada hiç okuması yazması olmayan bir amanın sorunlarını çözmekte ne kadar usta olacağı konusunda haklı şüphelerim olacaktır,bırakalım gerçek uzmanların ve teknokratların bu işlerin üstesinden gelmesi,tabi fikir verebilirler mi ,yardımcı olabilirlçer mi tabiki evet,yapıcı ve mantıklı olmalıyız,selamla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


alihaydarkoyun Yazının sahibi 29 Nisan 2017 Cumartesi 10:52:29
Turan bey, öncelikle göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ediyorum... Yazımda vurgulamak istediğim engelliler adına engelsizler karar vermesin derken elbette engelli sorunları ve konularında kendini yetiştirmemiş, bilgi sahibi olmayan her engelliye sorulsun anlamında demedim. Ülkemizde her meslek alanında kendini yetiştirmiş geliştirmiş engelli arkadaşlarımız var. Sizin kastettiğiniz uzmanlar konusunda ise evet uzmanlarımız yasaları standartları çok iyi bilebilirler yüzde 100 olmasa da yüzde 95'ni bilirler, geriye kalan yüzde 5 ise engellinin yani sorunu yaşayan kişinin hissiyatıyla tespit edilerek görülebilecek ve ortaya çıkarılacak bir olaydır. Nasrettin Hocanın dediği gibi "Bana daldan düşeni getirin" ben bunu kastetiyorum. Sevgiyle ve dostça kalın
Aynur Baş
28 Nisan 2017 Cuma 22:50:31
Klasik bir tabir olurdu gerçi ya...."Neremiz doğru ki," diye başlayıp,
üzerinde uzun uzun konuşulası bir konuydu, okuduğum.

Okudum ve paylaştım.
Selamım ve teşekkürlerimle yazana.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


alihaydarkoyun Yazının sahibi 29 Nisan 2017 Cumartesi 10:46:02
ilginizden dolayı teşekkür ediyorum Aynur hanım, sevgiyle ve dostça kalın
Aşkar
28 Nisan 2017 Cuma 22:03:07

böyle güzel ve duyarlı bir yazının ve Yazarın yorum almaması çok ilginç
bir müddet yoktum sitede güzel bir yazı günde karşıladı beni
teşekkürler seçkiye

Engelsiz Bir Türkiye’ye kavuşmak ve yaşamak
evet
ve en önemlisi mutlaka tüm engelli projelerinde görüş alınması engelli insanlarımızın bürokraside ve siyasetde ülke yönetiminde daha fazla aktif rol almasının önünün açılması

engel'sizsiniz demeli showdan öteye geçemeyen bürokrasiye
engel'sizsiniz demeli dünyanın en iyi bilimadamları ve liderlerinden bazıları engelli iken
ve bazı sanata damga vurmuş sanatçıları
bu ülkenin pırıl pırıl yarınlar vaad eden aydınlık engellilerini görmeyenlere
beyinlerindeki büyüklüğü fark edemeyenlere

duyarlılığınız ve mücadelenize teşekkürlerimle
saygı ve sevgilerimle...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


alihaydarkoyun Yazının sahibi 28 Nisan 2017 Cuma 22:12:54
Aşkar bey bu güzel ve anlamlı yazınızla farkındalığınızı gösterdiğiniz için çok teşekkür ediyorum, sevgiyle ve dostça kalın...

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Aynur Engindeniz
28 Nisan 2017 Cuma 21:11:25
Önemsiz konulara değinmişsiniz Ali Haydar Bey. Zira hiç "kalemine sağlık" çı vatandaş yok yazının altında.
Size ek olarak bir şey söylemek istiyorum. Engelli öğretmen adayları okullarını bitiriyorlar. E-KPSS ye girip yeterli puanı alıyorlar. Üstüne üstlük atamaları da yapılıyor -ki engelli kadrosundan engel raporları göz önünde bulundurularak atamaları yapılıyor.) Buraya kadar her şey normal. Bu aşamadan sonra insan beynini yakan MEB'in "Öğretmenlik yapabilir" raporu istemesi. Yahu arkadaşım bu kişi okumuş "öğretmenlik" diploması almış. Verdiğin diplomaya güvenmeyip bir de KPSS ye sokmuşsun diğer vatandaşlara yaptığın saçmalık gibi. Sonra bu kişiyi bir şehre öğretmen olarak atamışsın. Ama kişiyi devlet hastanesinin doktorunun insafına bırakmışsın. Ve doktorla Türkiye genelinde 1500 görme engelli öğretmene olumsuz rapor vermiş. İnsanlar km uzaklıktaki üniversite hastanelerinden rapor almaya zorlanmış. Kocaelideki görme engelli öğretmen Ankara Onkoloji hastanesinden rapor alabildi. Burada sizin dediğiniz gibi bir doktor nasıl oluyor da bir engelli bir öğretmen adayının hayatıyla bu derece oynayabiliyor? Türkiyede her şey yangından mal kaçırır gibi aceleyle ve düşüncesizce yapıldığı için bu sıkıntılar meydana geliyor.
Sevgi ve selamlarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


alihaydarkoyun Yazının sahibi 28 Nisan 2017 Cuma 21:25:30
Bu güzel ve anlamlı konuyla yazıma katkı yaptığınız için çok teşekkür ederim Aynur hanım... Yazılarımda dilim döndüğünce kalemim el verdiğince
yaşadığımız sorunları dile getirmeye gayret ediyorum başkalarına önemli gelse de gelmese de benim için önemli sayılır. En basit bir örneğini vereyim sizin dile getirdiğiniz konu bile binlerce insana önemsiz gibi gelebilir ancak o sorunu yaşayan engelliler açısından hayati derecede çok anlamlıdır. Ne diyelim bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz. Ta ki engelsiz bir Türkiye engelsiz bir dünyaya kavuşana kadar... Sevgiyle ve dostça kalın...
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.