Necati Kavlak
224 şiiri ve 258 yazısı kayıtlı Takip Et

Pinterest ve osmanlı’da eğitim!        Pinterest Ve Osmanlı’da Eğitim!Değerli dostlar! Bu gün sizinle, pinterest’te yayınlanan bir resim ve altındaki yazıyı paylaşmak istiyorum. Yazılanları okuyunca ve metin üstündeki siyah beyaz resme bakınca ister acı acı tebessüm edin, isterseniz ağlanacak hale kahkaha ile gülün.
Buyurun , önce metni bir kez de birlikte okuyalım. “Osmanlı mekteplerinde her çocuk kendi ilgi alanı ve yeteneğine göre değerlendiriliyor, ona göre eğitiliyordu. Bütün öğrencilere aynı dersler verilmiyordu. Ve mektebin duvarında da şöyle yazıyordu;” Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanamaz.”
Vallahi şaka gibi…
Sanki imparatorluğun medreselerden başka okunacak okulu varmış da çocuklara yeteneklerine göre okuma fırsatı veriliyormuş.
Muharrem Kılıç’ın yazdığı, “Soysuzlar Mektebi ENDERUN ve Türklerin Kaderi kitabını okuyanlar yukardaki metni okuyunca; onların da benim gibi yüzüne; acı bir tebessüm yayılacak.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde, bırakın kendi ilgi alanına göre eğitim almayı; Kılıç’ın ifadesiyle Devşirmelerin okuduğu “ENDERUN” mekteplerine Türk çocuklarının girmesi ve okuması bile yasak.
İmparatorluk döneminde okuma yazma oranı %3 civarında. Anadolu’da yaşayan halk ne okur ne de yazar.
Kadim Türk Milletinin dili Türkçe, Hanedan kendine göre bir dil uydurmuş ,“Osmanlıca” konuşuyor.
Yazı dili Arapça.
Muharrem Kılıç’ın ifadesiyle “Ne kadar Arap gibi yaşarsan o kadar iyi Müslüman olursun” zihniyeti hakim.
Tıpkı şimdi Türk Milletine dayatıldığı gibi dayatılmış.
Keşke İmparatorluk, yazıldığı gibi çağdaş düşünceye sahip olsaydı.
O zaman bilimde, fende geri kalınmaz, ilimde nal toplanmazdı.
Matbaayı gavur icadı diye kullanmayan imparatorluğa, öğrenciye yeteneği doğrultusunda eğitim verildiği yakıştırılmaz, gerçek olurdu.
Oğuz Hakan Göktürk’ün ifadesiyle, Türkiye’de yaşayan kripto Bağratuniler: sözüm ona, Osmanlı hayranını oynuyorlar. Ve gözümüzün içine baka baka cumhuriyetin altını oyuyorlar.
Hedeflerinde Atatürk’ün kurduğu çağdaş/ laik Türkiye Cumhuriyeti var.
Atatürk ilke ve inkılapları, Türk dili; örf ve adeti de hedefte. Biliyorlar ki: Türk dili yaşarsa, Türk milletini ve de Türkiye Cumhuriyetini yok etme hedeflerine asla ulaşamayacaklar.
Onun içindir ki küçücük çocukları, camilere toplayıp, Kur’an öğretisi adı altında; Türk milli kimliği asimle ediliyor.
İmam Hatip okullarında, kuran kurslarındaki cinsel istismar da, masum işlenmiş sıradan zabıta vakıası olarak değerlendirilmemeli.
Sözüm ona dindar gençlik yetiştirme iddiası ile yola çıkanların iktidarında: cinsel istismar %700 artmışsa, Kadına şiddetin önü alınamıyorsa; iyi niyetli olmak saflık olur.
Atatürk” Ben ülkemde iş başına gelecek insanların soyuna sopuna bakmam, ancak ihanetlerini gördüğüm vakit damarlarındaki kanlarına bakarım” diyor.
Türk milletinin de Atatürk gibi düşündüğünü bilmek ve görmek istemek hakkımız olmalı.

Beğen

Necati Kavlak
Kayıt Tarihi:2 Aralık 2016 Cuma 16:20:36

PINTEREST VE OSMANLı’DA EĞITIM! YAZISI'NA YORUM YAP
" Pinterest Ve Osmanlı’da Eğitim!" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.