hacı ali
1073 şiiri ve 877 yazısı kayıtlı Takip Et

Hikmetli mektuplar-9 /. vahiy yahut ilham

Aleykümselam muhterem …x.. hanımefendi..

Rüya da Kabeyi Mükerremeyi görmek Allah ve resulüne özlemi, insanın kendi hakikatine yolculuğu, nuru tevhit (miraç) arzusunu temsil eder. Allah yolculuğunuzu ve rüyanızı hayırlara getirsin.
Yeşil kemalde olduğunuzu, şu anda ki durumunuzun orta yol olduğunu, huzur ve güveni işaret ediyor. Rüyalarınızın önemsenmesi gerektiği, olup bitenden haberdar olmanın aracı olduğunu, işaret dili olan vahiy den kırkaltıda biri olduğunu, o sebeple dikkate alınması tembihini de içeriyor.
Cenabı Allah habir sıfatının icabı olarak yarattığı her kulu ile düzenli haberleşir. Müminlerle daha açık ve sık iletişim kurar. Bunun esas adı vahiy (işaret dili ile haberleşme) olduğu halde vahiy tabirini Peygamberliğe has bilip, evliyanın yani diğer Allah yolcularının aldıklarına ilham denilmektedir.
Bu ilham sözcüğü içine de vahiydeki her türlü haberleşme vasıtaları dâhil edilmektedir.
Bunlardan biri sadık rüyalardır. Efendimiz sav. Sadık rüyaları peygamberliğin kırk altıda bir olarak tanımlamıştır. Öyleyse rüyalarınızı önemsemelisiniz. Ancak rüya yorumu çok zordur. Remzlerle yorum gerektirmektedir.
Firavunun rüyasındaki semiz ineklerin verimli yıllarla temsil edilmesi gibi. Merdivenle dünyevi ve uhrevi yükselişlerin yahut düşüşlerin temsil edilmesi vb.

Diğer vahiy(ilham)yollarından birisi ise vücuttaki damarların depreşmesi ile bildirilen tecellilerdir. Buna ihtilaç ilmi yahut ilm-i ebedan (beden ilmi) denir.
Allah Teâlâ seyrimelerle okuduğumuz duanın kabul edilip edilmediğini, celal yahut cemale sebep olduğunu, keder veya sevinçlerimizi, tehlikeleri, rızasını yahut gazabını, olaylar henüz beşeriyete intikal etmeden, Muallâk kader halinde, meleki âlemde iken haber verir ki olumsuzlarından rahmetine, keremine, affına sığınalım; olumsuzlarını af dileyerek iptal ettirebilelim.
Bu olağan üstü haberleşme şekli dahi bilinmiyor. Sayfamda yitik bilgiler yahut’’ ihtilaçname’’ olarak yayında olan bu bilgilerden yararlanmanızı, hâk dostlarının tecrübe ederek armağan bıraktıkları deneyimleri içselleştirmenizi öneririm.

Hâk talanın dostları ile haberleşmesinin yol ve yöntemlerinden birisi ise gördükleri nurlardan sonuçlar çıkarmaktır. Bu ilim dahi çok zor bir ilim olmakla beraber, uyanık olursak az çok çözümler üretebilir, davranışlarımızın yönünü gördüğümüz nurların rehberliğinde tayin edebiliriz.
Atıftan sesle uyarılmak, meleklerle irtibat sağlamak, insanların veya tabiatta olup biten hadiselerin, mahlûkatın davranışlarından işareten sonuç çıkarmak gibi daha birçok haber kaynağı vardır. Her biri ihtisas gerektiren ince ilimlerdir. Mutlaka bir önderden öğrenicisine aktarılması gereken ‘’hakikat ilmi’’ yahut ‘’ilmullah’’ veya ‘’ilmi ledün’’,’’hikmetullah’’ gibi isimlerle adlandırılan tasavvuf öğretisi diye de tanımlanabilecek bilgilerdir. Bu ilmullahın tahsilinde en önemli iş ise zikir meselesidir. Gönderdiğim zikir adabı yazısında nispeten bu konuya değinilmiştir.
Siz şimdilik, önerilen zikrinizi yapmaya devam ederken kaynaklardan yararlanıp bilgilenmeye de devam ediniz lütfen. İhtiyaç duydukça bize yazınız. Allah yar ve yardımcınız olsun. Yeniden görüşmek üzere sağ ve sağlıklı kalınız.
Hizmetlerinizden dolayı Allah sizi ve mümin kardeşlerimizi yakınlarından kılar inşaallah. Duadan kalmayın, bizi de güzel dualarınızda ismi geçenlere dâhil ediniz lütfen.
Selam es selame

Beğen

hacı ali
Kayıt Tarihi:9 Ekim 2016 Pazar 17:15:24

HIKMETLI MEKTUPLAR-9 /. VAHIY YAHUT ILHAM YAZISI'NA YORUM YAP
"Hikmetli mektuplar-9 /. Vahiy yahut ilham" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
Aynur Engindeniz
10 Ekim 2016 Pazartesi 16:12:20
Bir yazınızda Allah'ın celal isimlerinin önüne la takısı koyarak okumayı tavsiye etmiştiniz. Bunu genel olarak mı yoksa sadece mektubuna cevap verdiğiniz hanım için mi söyleyebilirsiniz? Yani ben gerçekten anlayamadım. Neden Allah'ın adları mana olarak tersine döndürülsün ki? Allah Kahhar ise, "Kahhar değil" demeyle kendimizi kandırmış, ayrıyeten de Allah ile ters düşmüş gibi oluyoruz sanki. Benim algıladığım bu. Açıklama yaparsanız sevinirim.

Saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


hacı ali Yazının sahibi 10 Ekim 2016 Pazartesi 19:41:38
la mümit okursanız şimdilik ölümü istemiyorum bana hayrt ver demiş olursunuz.la kederi demekle keri kaldır yerine sürur ver dersiniz.allah herşeyin kaynağıdır..la takısı da duadır..ya dersen dileğini yaratır la dersen tahammül edemediğin derdini kaldırı..her zaman geçerlidir.herkese emirdir.kurana iyi bak.kötülükten sakındırır.
la kezbiı demekle yalancılığı kaldırmış olursun, yalan söylemez olursun.bunun neresi allahla ters düşmektir.selam esselame
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.