BOZOK KIZI
558 şiiri ve 43 yazısı kayıtlı Takip Et

Kul hakkıdır kul hakkıCumhuriyet ve laiklik; ne istediniz de vermedi size?
1-Diyanet başkanlığınızla ne kadar övünseniz azdır bir kere, bu ülke de yaşayan diğer dinden ve mezhepten hiç bir ibadet hanelerin temsil edilmediği ve dahi bir kişsinin görevlendirilmediği, sadece sünni mezhebinin temsil edip hizmetlerini en ücra kasaba ve köylere hatta mezralara götürdüğü, bünyesinden on binlerce imamın ekmek yediği kurumunuzu; o nefret edip dinsiz, imansız dediğiniz Atatürk tarafından kurulduğunu görmezden geliyorsunuz...

2- Her mahalleye altları ticaret hane olan şaşaşlı görünümleriyle baş döndüren camileriniz den an az 3 tane yapmanıza mı yoksa bu camilerin elektirik suyunu, devletin sırtına yıkmanıza mı izin vermedi?

3- Bugün, en büyüğü ve dış bağlantılı olan, hepimizin darbesiyle muzdarip olduğu tarikitlarla, cemaatlerin oluşumuna mı, ne ye izin vermedi, ya da neyi yapmayıp eksik bıraktınız?

Daha ne istiyorsunuz bu cumhuriyetten ve laiklikten.

Bir de; ömrü boyunca ödediği vergilerden ne ibadet hanelerine ne diğer sivil toplum örgütlerine tek kuruş yardım alamayan halkı ve insanları düşünün, şu an aklıma gelemeyen sayısız kurum ve kuruluşlarınız la doymak ve kanaat bilmeyen aç gözlülüğünüz başınıza daha çok iş açacaktır, ayıptır günahtır.. kul hakkıdır, kul hakkı bunlar..

Aliye Uyanık

Beğen

BOZOK KIZI
Kayıt Tarihi:29 Eylül 2016 Perşembe 15:52:26

KUL HAKKIDIR KUL HAKKI YAZISI'NA YORUM YAP
"KUL HAKKIDIR KUL HAKKI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Selçuk KORKMAZ
30 Eylül 2016 Cuma 14:06:42
Bir de; ömrü boyunca ödediği vergilerden ne ibadet hanelerine ne diğer sivil toplum örgütlerine tek kuruş yardım alamayan halkı ve insanları düşünün, şu an aklıma gelemeyen sayısız kurum ve kuruluşlarınız la doymak ve kanaat bilmeyen aç gözlülüğünüz başınıza daha çok iş açacaktır, ayıptır günahtır.. kul hakkıdır, kul hakkı bunlar..

Yukarıdaki yazınızdan alınmış kısma atıfta bulundum Osmanlı dönemine siz değinmediniz ben örnek gösterdim.

Laiklik konusu ise başlı başına bir tartışma konusudur bu konuda bir çok fikir ve görüş mevcuttur.
Her insanın inancını özgürce yaşaması gerektiğine bende inanıyorum ama bu özgürlüğün adının laiklik olduğu konusunda şüphelerim var.
Hayırlı günler

Cevap Yaz
Selçuk KORKMAZ
29 Eylül 2016 Perşembe 21:55:35
Konu hakkında geçen gün bir tv kanalında bir tartışma programı izlemiştim o programda da sizin de belirtiğiniz gibi cami ve ibadet hanelerin Osmanlı döneminde tamamının vakıf ve derneklere bağlı olduğu ve bu mekanların tüm giderlerinin bu vakıflar tarafından karşılandığı dile getiriliyordu.
Osmanlı imparatorluğu her yaptırdığı Camii ve hayratlar için gelir getirecek bir vakıf oluşturup o vakfın gelirlerini o Camii yönetimine teslim ederek günümüz tabiriyle bir döner sermaye elde etmeleri sağlanıyormuş.
Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte İnkilap kanunları gereği tüm vakıf malları ve camiler ve diğer ibadethaneler hepsi devletin hazinesine katılarak tek elden yönetilmelerini uygun görülmüştür.
Camiler diyanet işlerine bağlanıp bu camilere gelir getiren tüm vakıfları gelirleriyle beraber devletin oluşturduğu vakıflar bankasına nakledilmesine karar verilmiş.
Gelirleri ellerinden alınan camilerinde giderleri devlet hazinesinden karşılanmıştır.
Yani benim anladığım kadarıyla Osmanlı devletin veya milletin parasını bu ibadethanelere ve hayratlara veripte kul hakkına girmemiştir.
Varın konuyu siz araştırın ve kimler kul hakkı yemiştir bu kadar ibadethanenin gider yükünü kim bu devletin ve milletin sırtına bindirmiştir araştırırsanız aklınızla görecek kalbinizle iman edeceksiniz.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


BOZOK KIZI Yazının sahibi 30 Eylül 2016 Cuma 08:07:58
Merhaba, ben Osmanlıya hiç deyinmedim burada sizde farkındaysanız, laikliği kaldırm çabasında olanların derdi nedir anlamakta zorlanıyorum doğrusu, Laiklik din ile devşet işlerini birbirine karıştırmamak ve inanç özgürlüne saygı duymaktır, hangi dinden veya mezhepten olursa olsun herkes inancını kendi bildiği gibi yaşamasına karışmamaktır. Ne yazık ki üsteki yazımdada belirttiğim gibi laikliğinde cumhuriyetinde tüm nimetlerinden yararlandıkları halde hala iki de bir gündeme getirip kaldırmak istemeleri, Bu ülkede sadece sunni mezhebi değil dmüslüm gayri müslüm bir sürü vatandaş varken ve onlar her halukarda yinede memnuyetle yaşamlarını sürdürüp saygı duyuyor da, bu yönetimdekiler ne oluyor . gerçi; ne olduğunun da farkındayız dertleri şeriaat devleti kurup, düşünmeyen sorgulamayan tek tip insan var etmek..saygılarımla
Kemnur
29 Eylül 2016 Perşembe 21:44:19
Cumhuriyet ve laiklik; size ne istediniz de vermedi ha?... DEĞERLİ YAZARIM, CUMHURİYETÇİ, ATATÜRKÇÜ KALEMLERE DENK GELDİKÇE ÇOK MUTLU OLUYORUM...

BALIK BAŞTAN KOKLARMIŞ. BİAT KÜLTÜRÜNE SAHİP CAHİL İNSANLARIN REİS TAYİN ETTİĞİ İNSANIN TEK HÜKÜMRAN OLDUĞU BİR ÜLKEDE YAŞAMANIN SANCILARINI ÇEKİYORUZ.

"LOZAN'I BİZE ZAFER DİYE YUTTURMAYA KALKIŞTILAR".
R .TAYYİP ERDOĞAN

CUMHURİYET VE ATATÜRK DÜŞMANLIĞININ NANKÖRLÜĞÜNÜ YAŞAMAKTALAR....

Hakarete tutunan her eleştiri cahillerden gelir...
Anıtkabre "kutsal mabet", Atatürk'ü sevenlere "putperest" diyenler, cahilliğin ahlaksız türevlerindendir...

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.