Albatros Piyal
1 şiiri ve 49 yazısı kayıtlı Takip Et

Yeni nesil alçaklık 'objektivistlik'Çekirdekten muhalefetim dünyanın düzenine. Zor ötesi geçen çocukluğum ve kazanımlarım, bana her zaman doğrularımı savunmayı öğütledi. Lakin bu hayatta değil. İçimdeki ütopya da yaşattım ben her şeyimi. Aşkımı, üzüntümü, doğrularımı, yanlışlarımı vs. Yaşım gereği soyut kavramlara muktedir değilken bile, bir yetişkinin niyetini anlayabilirdim simasından. Neyi kimden öğrendiğinize göre değişiyor bilginin niteliği. Mesela siyaset. Bir çok yaşıtım şimdilerde sahip olduğu siyasi görüşü ailelerinden almakta. Oysa ki bu kazanım parmak izi gibi olmalıdır. Kişiden kişiye değişmelidir. Saltanata karşı olanlara baktığınızda, çocuklarını kendileri gibi yetiştirip, farklı bir bakış açısına sahip olmalarına asla izin vermezler. Vekaleten siyasi görüş mü olur arkadaşım ? Bırak çocuğu, doğruyu yanlışı kendi bulsun. Çocuk dediğime bakmayın; şimdilerde çoğu üniversite okuyan, çoğu da benim gibi mezun. Hiçbir fikriyata sahip olmayanlara tek kelime lafım yok. Onlar dayatılanı yaşamak zorundalar. Ama daha da acınacak halde olanlar, maddi olarak zengin ortamlarda yetişmiş, bir çok imkana meyil verip tabiri caiz yata yata büyümüş olup, ailelerinin verdiği narkozlu dayatımları gözü kapalı yutan kişilik sahibi fakat karakter yoksunu insanlar. Alıp karşınıza muhatap olduğunuzda sanki sizinle ezbere konuşuyorlarmış hissiyatı verirler. Bir süre sonra da kabak tadı verirler. Çok az işitirsiniz bence diye başlayan cümleleri. Pek bir maruzatım yok fakat bu tiplemeler kendine aydın diyen güruhtan ve bir milliyetçiliktir tutturmuş gidenlerden çıkıyor çoğunlukla. Sağ kesimde ise sahip oldukları manevi inanç ve değerleri kendine maske yapıp sorgulamadan, ucu fanatizme varacak derecede hırçın bir siyasi fikir akımı mevcudiyetini korumakta. Hepsi böyledir demiyorum elbette. Maalesef çoğunluktalar.
Ben Aşık Mahsuni’de dinliyorum, Neşet Ertaş’da dinliyorum. Ben Erdoğan’ıda izliyorum Obama’yı da. Ama hiçbir zaman siyasi fikrimi, herhangi bir partinin politik yaptırımlarıyla sınırlandırmıyorum. Eleştirmem gereken yerde eleştiriyorum. Dinlemem gereken yerde dinliyorum. Ben özgür bir bireyim. Sahi neydi özgürlük ? Üniversite söyleşilerinin birinde yöneltilmişti bu soru. Ve bir arkadaşım şöyle cevaplamıştı: ’ benim özgürlüğüm, bir başkasının özgürlüğünün bittiği yerde başlar.’ Çok hoşuma gitmişti bu cevap. Benim özgürlüğüm bir başkasının özgürlüğünün başladığı yere kadar da diyebilirdi. Ama o özgürlük kavramına yakışır bir şekilde özgürlüğü ifade etmeyi tercih etti.
Mesele anlaşıldı biraz sanırım. Asıl mesele hangi fikre ya da akıma mensup olup olmadığınız değil, buna nasıl sahip olduğunuz. Sorgulayarak, okuyarak ve araştırarak mı yoksa dayatılanı yiyerek mi ?

İnsanın en üst seviye amacı kendini gerçekleştirmesidir. O zaman insan oluyoruz sanırım. Hepimizin insan olabilmesi dileğiyle esen kalın.. Ya da Allah’a emanet olunuz efendim.

Beğen

Albatros Piyal
Kayıt Tarihi:22 Temmuz 2016 Cuma 18:22:36

YENI NESIL ALÇAKLıK 'OBJEKTIVISTLIK' YAZISI'NA YORUM YAP
"Yeni Nesil Alçaklık 'Objektivistlik'" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Göktürkmen
24 Temmuz 2016 Pazar 15:53:37
Gördüğünüzle (obje) biriktirdiğiniz (suje) arasındaki ilişki doğrusallığı, bakma ve görme ayrımı (ilişkisel-akt) yapabilirlik (mukayese-tahlil) yetinizi etkiler.

Bunu biliyorsanız dahi, sorun yok diyemiyorum.. belirtme gereği duyuyorum.

Düşünsel ve duyumsal dizge verileri (elemanları), bir şekilde yasa gibidir.

O mekanizasyon ile işlerler...

Birini hafifsediğiniz veya dizgeye sokmadığınız anlarda, sonuçlar tevatür-tesatürlü şekliyle çıkabilir.

Bir şekilde akli ve kalbi yıkımlılık konum ve durumu vardır.. insan tanımlarında skolastizme evrilmeye, kula kulluk riskine varabilen nedenselik taşır.. en azından, hafifinden !

Esenlik...


Göktürkmen tarafından 7/24/2016 3:57:57 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Albatros Piyal 25 Temmuz 2016 Pazartesi 12:47:09
Eleştirellik ile ön yargılı olmanın çatıştığı şu sözcükleriniz dışında ki belirttiğiniz olguya bi mukabele katılıyorum: '..akli ve kalbi yıkımlılık..'
Göktürkmen
23 Temmuz 2016 Cumartesi 12:49:07
Suje, obje, subje (bilgi akti).. düşünsel veya duyumsal anlamda insani görü-dizgeye; obje(ktivite) üzerinden reddiye,

Mutlaka siz ne yaptığınızın farkında olmalısınız.?!Göktürkmen tarafından 7/23/2016 12:53:40 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Albatros Piyal 23 Temmuz 2016 Cumartesi 16:56:19
Yazımda, göreceli bir tenkit-vari betimleme üslubu hakim olduğu için mutlakiyetten uzak olmayı ve kesin hükümlerden kaçınmayı tercih ettim. Ama farkındalık konusuna değinecek olursak; sorgulamayı ve fark etmeyi kendime düstur edindiğim mutlaktır. Fikriyatınızdan bir parçayı, değerli zamanınızdan feragat edip dillendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Çakır--Bey
23 Temmuz 2016 Cumartesi 12:03:11
Tebrik ediyorum üstadım
İçimizde barınan çürük elmaları her hali ile özetlemiş ve olması gerekeni çok güzel söylemişsiniz.

Selamlar saygılar olsun

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Albatros Piyal 23 Temmuz 2016 Cumartesi 16:52:17
Fikriyatınızdan bir parçayı, kıymetli zamanınızdan feragat edip dillendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.