Halil Manuş
637 şiiri ve 154 yazısı kayıtlı Takip Et

Şanlıurfa şimdi madalyalı

“Müttefikler, güvenlerini tehdit edecek bir durum ortaya çıktığında herhangi bir stratejik noktayı işgal hakkına haiz olacaklardır”

Bu madde, Mondros Mütarekenâmesi’nin 7. Maddesidir.

Bu madde gerekçe gösterilerek yurdun pek çok yeri gibi 24 Mart 1919 (bazı kaynaklara göre 7 Mart 1919) tarihinde Urfa, İngilizler tarafından işgal edilir.

15 Eylül 1919 tarihinde Paris’te yapılan ve Suriye İtilafnamesi olarak da bilinen Suriye ve Kilikya’da İşgal Kuvvetlerinin Değiştirilmesine İlişkin İngiliz-Fransız Anlaşmasına göre Urfa ve çevresi Fransızlara verilmesi öngörülmekteydi.

Mustafa Kemal Fransız işgalini “haksızlık üstüne haksızlık” olarak nitelendirip, bu bölgelerin Fransızlara işgal ettirilmemesini istese de İngilizler Ekim ayı sonunda Urfa’yı boşaltarak Fransızlara teslim ederler.

Halk arasında Onikiler olarak adlandırılan Reisler, kurtuluşa kadar mücadele edileceğine Kur’ân-ı Kerim üzerine and içerek Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin temellerini atmışlardır.

Sonuç… 11 Nisan 1920’de halkın direnişi ile Fransızlar kovulmuş, 140 kadar Fransız da esir edilmiştir. Bu direniş Urfa’nın kaderini belirleyen bir direniş olmuş ve şehre yıllar sonra "Şanlı" unvanını kazandırmıştır.

Urfa’ya TBMM kararı ile 1984 yılında “Şanlı” unvanı verilince artık o günden beri Şanlıurfa diye anılmaktadır.

Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği destansı mücadeleyle büyük kahramanlık göstermesi dolayısıyla Şanlıurfa’ya İstiklal Madalyası verilmesi TBMM’de oybirliği ile kabul edilmiş, Bakanlar Kurulu, Ankara dışında Şanlıurfa’da toplanmış ve şehrin kurtuluş günü Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından İstiklal Madalyası takdim edilmiştir.

Tarihi özet olarak bu.

Teferruatlı öğrenmek isteyenler araştırıp daha geniş bilgi edinebilirler.

Ben tarihçi değilim, şair olarak esas gönlüme düşenleri sunmak istedim köşemde.

KİM VERİR ŞANLIURFA’YI?

İşgal etti ya Fransız dün
Nasıl yakılmaz ağıtlar?
Urfa’yı kurtardık bugün
İnletsin Arş’ı zılgıtlar

Yanıktır bağrımız bizim
Ezilmişiz ezim ezim
Bizde sabır bizde azim
Rahat bırakmaz çaşıtlar

Nisan ayının on biri
Ayakta Urfa’m dipdiri
Silindi Fransız kiri
Dikilsin yurda anıtlar

Nisan öncesi hazandık
Yel esişince tozandık
Duysun dünya şan kazandık
Silahımızdı çarkıtlar

Toptan saldırsa alayı
Kim verir Şanlıurfa’yı?
Millet de ki bu sevdayı
Anlayamaz aklı kıtlar

İşçi ırgatlar bizdedir
Yanık hoyratlar bizdedir
Gözde naatlar bizdedir
Dünü anlatsın yazıtlar

Şükürler arşı âlâya
Erler yetişti alaya
Koş aney katıl halaya
Defolup gitti Çıfıtlar

HALİL MANUŞ


Beğen

Halil Manuş
Kayıt Tarihi:15 Mayıs 2016 Pazar 08:31:48

ŞANLIURFA ŞİMDİ MADALYALI YAZISI'NA YORUM YAP
"ŞANLIURFA ŞİMDİ MADALYALI" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR


Henüz yorum yapılmamış.

Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.