Nar-ı Çiçek
216 şiiri ve 67 yazısı kayıtlı Takip Et

Tüm takvim yapraklarının canı maziye...Tüm Takvim Yapraklarının Canı Maziye...

Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 28.12.2015 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Güz’den kalma bir gün..
Yazdan kalma bir kuş olsa gerek deyip kuş cıvıltısının olduğu yöne doğru ilerlemeye başladım, o nahoş bestesi ile hangi kuş beni cıvıldıyor diyerek uyandığım yatağımdan.

-günlerden pazar aylardan aralık..

Balkon sefası yaptırmaktı amacım sesin sahibini ararken elimdeki bir fincan kahveye, zira aralığın 27’si olmasına rağmen dışarda güneş vardı gökyüzünde mavi.
Kahvem..üçü bir arada bana kokusunda herşeyi unutturabilen o kahveme daha ilk yudumda teşekkür bile etmiştim içimdeki tuhaf duyguyla, şükrettim bir Fatiha ekleyerek yine annemin ruhuna sonra.

Gözlerim evlerin çatısında sesin sahibi olan kuşu arıyordu.
Dalmıştım.
Bir zamanlar bir kuş kanadıyla bana sunulan hayatın nasıl bu durumlara gelebilecek olmasına hayranlık ve şaşkınlıklar içinde bakar gibi dalmıştım içimdeki buz gibi okyanusun içine.

Bir telefon sesiyle irkildim, yine ihtiyacı olan bir arkadaş ihtiyacı için aramış ve ağız ucuyla halhatır sorup işini ustaca bitirip kapatmıştı telefonu.

Öyle ya bu devirde dost çok az ihtiyaç sahibi ise fazlasıyla vardı, o yüzden ihtiyaç listem biraz kabarıktı.
(olsundu! yalnızlık çekmektense bu bile iyi der gibi aynanın önünden geçerken bir göz kırptı benimle dalga geçen şimâlim düşüncelerime)

Duvardaki takvime takıldı sonra gözlerim..iltifat etmek istedim bian kendisine, üstünden onca günün geçmesine aldırmadan bir yılı daha tükettiğinin gururunu taşırcasına "dünün yaprağınıda kopar üzerimden" der gibi bakıyordu bana. 26 Aralık parmaklarımda can çekişirken 27 Aralık " hiçbir baba, evladına güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır" sözü ile babamın sanki sesini duymuşumda içimdeki nar’a su serpilmiş bir ahval ile gülümsedim, evet iyi ki babam vardı hayatımda.

Takvim yaprağının önyüzünde diğer bölümde ise Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un vefat(1936) yazıyordu.. Birden yüzümdeki tebessüm ciddi bir hüzünle "korkma!" dedim vatan şairim, korma sönmeyecek bu şafaklarda yüzen alsancak..ardına şairimizin ruhuna bir Fatiha ekleyip tekrar balkona doğru yürümeye başladım.
Aklım hala takvim yaprağında bir yani hüzün bir yanı tebessümlü bir şekilde sesin sahibi olan kuşu ararken gözlerimle, tüm takvim yapraklarının canı maziye, gün bugün, şuandaysa yaşamanın garantisi yok Rabbim hayırlı ölümler vere diyen dilimi dinliyordu.

..derken hergün düzenli olarak aldığım ilacımın zamanı geldiğini anladım çalan saatimin uyarı alarmıyla..

-bir ilaç daha al, herşey çok güzel olacak, hastalar şifa bulacak, dertliler deva ve en fazla öleceğiz, ölüm gelecek herşey unutulacak diyordu o alarm bana..

Saate gözüm ilişti sonra, 09:55 ve Zarifoğlu üstadın esaslı bir sözü dilime "hayat nasıl da geçiyor zaman hiç geçmezken"
.. hadi dedim nâr, hazır mısın bir günü daha maziye gömmeye.

ve saat yine zamanı sollamış kendini 14:48’e getirmişti...

...
27.12.2015
-geçipgiden zamandan-

Z.Nâr

Beğen

Nar-ı Çiçek
Kayıt Tarihi:27 Aralık 2015 Pazar 15:59:55

TÜM TAKVIM YAPRAKLARıNıN CANı MAZIYE... YAZISI'NA YORUM YAP
"Tüm Takvim Yapraklarının Canı Maziye..." başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
ECE AYKAN
11 Temmuz 2018 Çarşamba 22:25:56
Rabbim vermesin devanı,
Sendin hala yüreģimin ortasında duran diyen o son yaprak mıydı...

Hayat kısa, tecrübeler uzun, fırsatlar geçici ne yazık ki...

Nicelerine inşaAllah...


Cevap Yaz
Kıyısız_deniz
5 Ocak 2016 Salı 11:15:39
Zaman sadece geçip gitse keşke ama
Gecerken ne cok şey aliyor bizden degil mi

Cevap Yaz
Neva Ney
29 Aralık 2015 Salı 13:45:44

Ölüm dediğin
düşseli hayatın
reel gayesi..

bugünkü tesellim;
Sarı sıcak bir yürek (Nar-ı Çiçek)

Cevap Yaz
İsmail Civelek
28 Aralık 2015 Pazartesi 23:22:20
Zaman akıp giderken bizi de tüketiyor farkında olmadan kutlarım...

Cevap Yaz
-Sude Nur Haylazca-
28 Aralık 2015 Pazartesi 22:28:32


öyle işte... zamanı biz mi tüketiriz yoksa zaman mı bizi tüketir...

Cevap Yaz
(-MELEK-)
28 Aralık 2015 Pazartesi 20:07:55
Çok güzel bir yazı okudum. akıcı anlaşılır, yüreginize saglık.. kurdela yakışmış kutlarım..Hastalıgınıza Allahımdan şafi adıyla şifa diliyorum, aldıgınız ilaclar sizi saglıgınıza dilerim kavuştursun. bu arada tüm hastalara, tedavi altında olanlara, Allahim şafi adıyla, şifa versin. aminn.. saygı ve sevgilerimle...

Cevap Yaz
SenAY.
28 Aralık 2015 Pazartesi 20:04:41
zaman bizden çok şey çalıyor.

kutlarım günün yazısını ve yazarı

sevgimle

Cevap Yaz
Funda SAĞLAM
28 Aralık 2015 Pazartesi 18:21:13
emeğine sağlık can

Cevap Yaz
küsss
28 Aralık 2015 Pazartesi 17:00:51
ah bu acı acı gülümseten yazılar... ah bu anlamak.

-(olsundu! yalnızlık çekmektense bu bile iyi der gibi aynanın önünden geçerken bir göz kırptı benimle dalga geçen şimâlim düşüncelerime)-

hep böyle değil mi. anladım, anlıyorum. ama öyle olmayanlar da var çok şükür ki. Allah eksiklerini göstermesin... ve evet Allah babanıza uzun, sağlıklı, hayılı ömürler versin.

Cevap Yaz
Hicran Aydın Akçakaya
28 Aralık 2015 Pazartesi 10:55:15
koskoca bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla her şey daha güzel olacak umuduyla girmek üzereyken bir takvim yaprağı ve düşündürdüklerini okumak güzeldi.

yazının ismi öyle iyimser ki, bu iyimserlik ışığında kötülerin payına düşen ''canı cehenneme'' deyimi hükmünü yitirmiş.

iyilikler güzellikler getirsin yeni yıl tüm dünyaya...

kutlarım sevgiyle...

Cevap Yaz
beren yılmaz
28 Aralık 2015 Pazartesi 09:04:41
farketilmyen hiç bir şey yok asılnda; çünkü zaman bile geçerken takvimleri yaprak yaprak koparırken
ömrümüzün sayılı günlerine bir çentik daha bırakır ve bizim hayat telaşı her yere yetişme telaşından hiç bir yerde olamamız . ve telaş telaş. panik panik. uçuşup giden yıllar. bi güzel farketiriki kendini. aynaya baktığınızda ki .o yüzünüzdeki derin çizgiler saçlarınızda ki' beyaz güller' ben onlara kır çiçeği diyorum )) saçımıza dolan aklar. belirince hüzünleniriz. farkederiz ki zaman bir su gibi akıp geçmiş olur.gençen herşey gibi. iz bırakır derin yüz hatlarınımızda..


severek ve beğeni ile okudum yazınızı. gereken kıymetide görmüş 'zaten yerinde ve hakkı ile. tebrik ve selamlar ..sevgili Nar-I Çiçek .. şimdiden mutlu yıllar..

beren yılmaz tarafından 12/28/2015 7:28:38 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
CaNMaYBuLL
28 Aralık 2015 Pazartesi 03:01:27

"hayat nasıl da geçiyor ,zaman hiç geçmezken"


Hayat, dört mevsimden ibaret…. Göz alabildiğince uzun soluklu yaşamak ister insan.. Hayatın bei kenarından bakarken hem geçmişi yeniden yaşamak hem geleceği yaşamadan bilmek isteriz. Zaman en korkulu rüyamız gibidir…Kendisini saydırırken o biç keyfi bir anda kibirli küsmelere döner… Ardına asla bakmaz. .Duygusuz ve acımasızdır.. Her şeyi ve herkesi ezip geçer… Geride kalan sadece gün ,ay, yıllardan ibaret takvim yapraklarıdır…

Önce isyan seslerini duyan toprak, medeniyet arayan insana ateşi hediye etti, ve ardından insanın nefesine eşlik eden zaman, insandan öcünü almak için sonsuz bir savaşa girdi.Öncesi : Varlık yasası, insanı en değerli kılmak için, duygularından bağımsız olarak akıl ,insanı zamanın ötesine taşımak için kendini sürekli yeniler. Zamanla bir yarış içerisinde kendini var etme savaşını böyle yüksek bir arzuyla açığa vurur. İnsan özgür olmaya mahkum edilince, önce kendi içinde savaşır ve ardından yeryüzündeki bütün savaşlara da zemin hazırlar. Çünkü amaç ,zamana meydan okumak ve yeryüzünde zamansız – mekânız var olmaktır.

Her insan dünyaya geldiği an’dan itibaren ,bedenine anlam veren akıl sayesinde gece-gündüz oyununa ister istemez katılır. Aldanma ise işte bu zamanda, yani insanın uyumaya başladığı vakittir . Oysa insanın yarattığı düşünceler zamana karşı direnirken, insan bedeni zamana yenilir ve zamana diz çöker. Toprağa düşen insan artık yaralıdır.

Bütün canlıların var-olma savaşı ,aslında basit bir hayaldir. Zaman bu basit hayatı bize bir anı olarak bırakır. Bu sayede ardımızda oluşan geçmiş, her daim zamanın kölesi olmuştur. Zamanın gerisidir insan ! Bütün kelimeler aydınlıktan doğar aslında . Her düşünceye önder olan akıl ,zamanı efendisi mi kılar ?

Geçmişi sorgulayan zaman, sürekli yargıç durumunda, kendini savunmaya devam eden insan, zaman karşısında ne kadar delil bırakırsa ,zamana köle olmaktan, o kadar çok kurtulacaktır. Buna karşı zaman, İnsan aklının yarattığı bütün her şeye karşı,uzun bir kahır mektubu yazmaya devam edecektir.

Geçen her an’yenilen insanın bestesi, yaşanan zaman sözleri, anlatılanlar ise güftesi değil midir?


Zaman, bütün canlıların en değerli varlığı iken; yine zaman bütün canlıların en büyük düşmanıdır.


Sevgiler…Cevap Yaz
Ayvazım Deniz
28 Aralık 2015 Pazartesi 00:32:19
Umarım 2016 size hep gülücükler getirsin.Her şey gönlünüzce olsun..
Tebriklerimle.

Cevap Yaz

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.
perimasalı
27 Aralık 2015 Pazar 16:58:59
zaman bizden hep alacaklı ki o yüzden an'ı dolu dolu yaşamalı değil mi Nar'ım?

yitirdiğimiz tüm canlara dua ile...

sevgiler..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Nar-ı Çiçek Yazının sahibi 27 Aralık 2015 Pazar 18:26:08


Dua ile Peri'mm..

sevgiler
Sakıncalı Piyade
27 Aralık 2015 Pazar 16:57:32
zaman ne çabuk geçiyor...

fark etmeden bir yılın daha sonu ve geçen sene sonundan daha kötü herşey

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Nar-ı Çiçek Yazının sahibi 27 Aralık 2015 Pazar 18:26:59

Zaman geciyor,
hayat yorgun insanlar karşisinda.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.