Osman Kılıçkıran
22 şiiri ve 11 yazısı kayıtlı Takip Et

Kıbrıs türk ve rumlarının yeminleriKIBRIS TÜRK VE RUMLARININ YEMİNLERİ

Osman KILIÇKIRAN

Kıbrıs çeşitli milletlerin hakimiyeti altında yaşamış bir adadır. 1571’lerden sonra da sahibi Osmanlı Devleti olmuştur. Osmanlı Devletini yıkmak için anlaşan devletlerden biri olan İngilter’ye geçici bir süre emanet olarak bırakılmış Kıbrıs’a el konulduktan sonra, bağımsızlığa kadar iki toplum da sıkıntılı günler yaşamışlardır.
1960’da bağımsızlığına kavuşan Kıbrıs iki toplumun ortak ülkesi olmuştur. Yunanlılar Kıbrıs üzerinde çeşitli hedefler belirlemiş ve planlamalar yapmıştır. Rumların içinde Yunanistan’a bağlı lider ve topluluklar Kıbrıs’ı Yunanistan toprağı yapmak için uğraşmışlardır. Buna engel olarak gördükleri Türkleri de sindirmeye çalışmışlardır. Kıbrıs’ta devlet başkanlığı yapan liderlerin enosis’e ( Kıbrıs’ı Yunanistan’a katma) olan bağlılıkları toplumlararası çatışmaların sürmesinde rol oynamıştır.
Devleti kuran ve Kıbrıs’ın sahibi olan Türkler ve Rumlar birbirleriyle cepheleşip çatışma yaşadıklarından, örgütlenme mecburiyeti hissetmişlerdir.
Rumların kurduğu örgütlerin önemlisi EOKA’dır.
EOKA örgütünün ‘Askeri Başkomutanı Georgios Grivas = Digenis’in ‘ 1955 – 1958 EOKA Mücadelesi Tarihi’ adlı kitabında şunları yazmıştır :
“3. …mücadelenin ENOSİS için yapıldığına inanmadılar….
4. …Şahsen görevimi tamamen yaptım. Verdiğim yemini tuttum ve yaşadıkça ENOSİS için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğim.
Georgios Grivas – Digenis
( EMT önsözünden )
Atina’daki Mücadele Komitesi üyelerinin Kıbrıs’ın Yunanistan’a ilhakı için verdikleri yeminin metni şu-dur :
“Aynı ve ayrılmaz Ekanimi Selase adına Kıbrıs’ın ilhakı ( Yunanistan’a ekleme Y.N. ) davası için bildiğim ve işiteceğim her şeyi KENDİ HAYATIMI DAHİ FEDA ETMEK PAHASINA ve ağır işkenceye de dayanarak gizli tutacağıma yemin ederim.
Bana verilen bütün emirlere KÖRÜ KÖRÜNE İTAAT EDECEĞİM.”
Atina 7 Mart 1953
Kıbrıs Başpiskoposu Makarios
Nikolaos Papadopullos
Georgios Grivas
………..
(DEMİRAĞ Hasan, Kıbrıs : Onlar ve Biz – 4 - 1. 06. 1958- 31. 07. 1958, Kıbrıs TMT Derneği Yay., Ateş Matbaacılık, Lefkosa, 2004, sh. 8 )

Türklerin kurduğu önemli örgüt Türk Mukavemet Teşkilatı’nın ( TMT ) yemini ise aşağıdadır :
“Kıbrıs Türkünün yaşayış ve hürriyetine, canına, malına ve her türlü anane ve mukaddesatına, her nereden ve kimden olursa olsun vaki olacak tecavüzlerine karşı koymak için kendimi Türk Milletine ada-dım.
Ölüm dahi olsa verilen her vazifeyi yapacağım. Bildiğim, gördüğüm, işittiğim ve bana emanet edilen her şeyi canımdan aziz bilip, sonuna kadar muhafaza edeceğim. Gördüklerimi , işittiklerimi, hissettiklerimi ve bana emanet edilenleri hiç kimseye ifşa etmeyeceğim, ifşaatın bir ihanet sayılacağını ve cezasının ölüm olacağını biliyorum.
Yukarda sıralanan hususları harfiyen tatbik edeceğime, şerefim, namusum ve bütün mukaddesatım ü-zerine söz verir ant içerim. “ ( Son Sancak Mehmet-çik, Mücahit komutanları Derneği Yay., Keleş Matba- ası, Gazi Magosa, KKTC, sh. 22 )

* Bu çalışma Türkiye Kıbrıs Haber dergisinin 2015 tarihli sayısında yayınlanmıştır
www.turkiyekıbrisbirliğicemiyeti.org Tukiye-kkktc@hotmail.com


Beğen

Osman Kılıçkıran
Kayıt Tarihi:14 Temmuz 2015 Salı 17:36:24

KIBRIS TÜRK VE RUMLARININ YEMİNLERİ YAZISI'NA YORUM YAP
"KIBRIS TÜRK VE RUMLARININ YEMİNLERİ" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
bahattintonbul
25 Temmuz 2015 Cumartesi 12:08:09
GÜZELDİ

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Osman Kılıçkıran 26 Temmuz 2015 Pazar 00:25:55
Kıbrıs' la ilgili kitaplarda fazla görülmeyen bir husus.

Belki önemsenmiyor ama tarihi bir hakikat.

Selamlar
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.