DemAN
320 şiiri ve 178 yazısı kayıtlı Takip Et

Sana/l mektupSANA/L  MEKTUP


Ölümlerin, cellâtlarıyla kol kola gezdiği bir coğrafyadan, tetikçilerin kele başı mesaisi sayesinde dünya silahlar örgütlerin palazlandığı bir uzay çağın derinliklerinden yazıyorum bunları…

Ah Simya’m! Eskiden çiçek, kuş motifli zarflar içinde beyaz kâğıtlara sevgiyle kutsanmış sevda sözcüklerini, aşk dizelerini sıralardık. Şimdi imkânı yok! Ne zarflarımız vardır beyaz ne de duygularımız vardır sevgi dolusu…

Bir teknolojidir hızla gelip gidiyor, parmaklar arasında “gönder” talimatıyla kısa mesajlarla aşk destanlarını yazmaya çabalıyoruz fakat mümkün değil; çünkü metalik bir ses, soğuk cılız kelimeler raptiye gibi duygularımıza saplanır gibi oluyor.

Ne yazsak ne düşünsek politik… Oysa apolitik zamanlarda sade, gerçek ve süssüz aşklarla büyüdük, büyütülmüştük. Şimdi ne yazsak ya sanal ya da yalan gibi duruyor; yalanları kanıksadık, yüzsüzleştik adeta. Kime karşı mı? Sevdiklerimize karşı makineleşen duygularımızla, sahici olmayan aletlerle duygularımız Titanik gemisinin çarptığı buz dağlarından buz ç/alarak buzlaştı; buzlaşan duygular neye yarar ki…

Modern cinayetlerin, intiharların eşiğinde kalan insanlar artık AVM’lerde torba torba mutluluğu, sevinçleri satın alıyorlar! Ne garip değil mi? Kapitalizmin bu buluşu ne kadar mutsuz insanlar varsa onların derdine çare bulmanın haklı gururunu yaşıyorlar; ne kadar çok alış veriş o kadar sevincizm! Tüketicilerin mutluluğu, kapitalizmin neşesinin ahenkle dansına gark oluyor dünya!

Ben de bugün bir AVM’nin içinde mutlu olmak için değil hayata kalmak için “kampanyalı, Halk günü ” ürünlerinden yararlanarak asgari ücretimi sarsmasın diye geldim! İnan! Aybaşını nasıl getireceğim diye kara kara düşünmeye başladım velhasıl tüketmekle mutlu olunmuyor! Oysa yanı başımda duran, cüzdanında bir sürü kart olan bir beyefendiye sordum
“Niye bu kadar çok kart?” adam yabani bir gözle, alayla ve kahkahalara tarak:
“Bunlar kart değil, bunlar her kapıyı açan Anahtarlardır!”

Şimdi “ben de mi ?” diye soruyorum fakat cevapsız kalıyorum…

Ah Simya’m! Bu kadar sorunsallıklardan sonra insanın aklına sevici kelimeler gelmiyor ki!
Senden yana duyduklarımın yalancısı olarak senin bir cennet hayatını yaşadığına dair duyumlar aldım. Altında son model bir araba, elin altında altın tasmalı bir köpek, adına katlar ve cennetten ç/alınmış bir evin varmış! Kıskanmıyorum inan çünkü aklını kullanıp yoksul âşıktansa duygusuz, yaşlı bir zengine varman çok ama çok akılıcaydı. İstediğin oldu fakat senin istediğin bir başkasının hayattan ve kendinden vazgeçmesi oldu, biliyor musun?

Ölümlerin, cellâtlarıyla kol kola gezdiği bir coğrafyadan VE insan değerinin parayla ölçüldüğü bir uzay çağın derinliklerinden yazıyorum bunları…

Ah Simya’m! Böyle bir mektubu yazmama sebep olan ben değilim inan. Sinsi ve gizil bir sistemin çarklarından öğütüldüğümün farkında değilim… İnan değiliz!

Bazen hayatın yularını kaçırmış gibi hissediyorum kendimi; kabullenmişlikten başka ne yapabilir ki insan? Bazen de hayatın, hayata sarılmak olduğunu söylerken yalan attığımı düşünüyorum! Oysa Hayatın, paraya sıkı sıkı sarılmak olduğunu ve bunu geç öğrenmenin şaşkınlığı içindeyim.

Ah Simya’m! her şeye rağmen hayat güzel, galiba ben bazen hayatın güzelliğini ya fark etmiyor ya da bazen aşırı duygusallığıma kapılıp hayatın renklerini kaçırıyorum.

Ah Simya’m! Sen hayatını dolu dolu yaşa ben de hayallerimin derinliklerinden masrafsız, zararsız ama sıradan hayatıma devam edeyim… olur mu?

Biliyorum sevgili! Bu mektupta ne kokum ne de gözyaşlarım var. Soğuk klavye tuşlarına dokunmakla yazılmış bir mektuptur!

Hoş çakalsın! Sevgili:)

Patetik Mektuplar/ 2BİN15


Beğen

DemAN
Kayıt Tarihi:15 Haziran 2015 Pazartesi 16:38:00

SANA/L MEKTUP YAZISI'NA YORUM YAP
"SANA/L MEKTUP" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
newstarshine
21 Haziran 2015 Pazar 00:36:21
Kapitalizm bize sunduğu soğuk duygular...
Kar yağıyor bu mektubun üzerine de. Duygular mı değişti. Yoksa kelimeler mi . Her ikisi de değil sanırım bizler değiştik ve ucuzlattık duyguları...
Sanal mektup ne kadar serin olsa da bu mektupta halen çok sıcak duygular var...
Yüreğe dokunan mektuptu...
Sonsuz saygı ve sevgilerimle emeğine yüreğine sağlık...


Cevap Yaz
NUR-ZEN
20 Haziran 2015 Cumartesi 22:57:30
Sıkı bir mektuptu sıkıca tuttum bu mektubu sağlam mektup Sevgili Deman ...

Cevap Yaz
lacivertiğnedenlik
16 Haziran 2015 Salı 13:00:39
mektup geldi, postacı gelmedi...)

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


DemAN 16 Haziran 2015 Salı 14:33:10
Okudun ya, postacı gelemse de olur :)

sevgiyle selamlıyorum güzel yüreğini
levent taner
15 Haziran 2015 Pazartesi 22:57:55
"sahip olmak mı, olmak mı?"

Maddesel olana ne kadar çok sahipsek o kadar yoksuluz gerçekte

Teknoloji araçsallığını yitirmemeli

Amaç halini aldığında ve giderek tanrısal bir hüviyet kazandığında teknoloji, tüm bir yaşamı çöle çeviriyor

Yüreğinize, emeğinize, kaleminize sağlık hocam.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


DemAN 16 Haziran 2015 Salı 10:57:44
Hoş geldiniz değerli dostum


Metayı araç oalrak kulanırsan efendisi, amaç olarak kulanırsak kölesi oluruz, edindiğim temadan kapitalizmi eleştirmeyi irdelemey çalıştım. dediğiniz gibi metanın araçsal olarak kalmasını öğrenmeliyiz, değil mi?

Değer katınız, onur verdiniz hocam

selamlar

Gule
15 Haziran 2015 Pazartesi 22:27:28
pulsuz mektupları seviyorum...ne kadar buruk ve hüzünlü de olsa kapılıp gidiyor insan girdabına...aşırı dozda sevgi ve duygusallığı bir yana, gerçekleri de tokat gibi suratımıza çarpışı var bir de yüreği yanık bu mektubun

çok güzeldi...teşekkürler...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


DemAN 16 Haziran 2015 Salı 10:55:21
Hoş geldin sevgili Yaralım

Mektubuma değer katınız; çok sağolun...

teknoojiye ve kapitalizme gösterdiğimiz ilgiyi, insanlara ve kendimize verememenin eleştrisiydi bir bakıma...


Sevgiyle selamlıyorum
İpekyildiz
15 Haziran 2015 Pazartesi 19:47:21

Öz'ünde sitem genele güzel yayılmış mektupta. Her şey tastamam olsaydı mesela O olsaydı yanında yazıdaki kahramanın, yani seçimi farklı olsaydı sevilenin ne olurdu diye düşündüm öylece. Galiba bu mektup ve daha onlarca yazılan olmazdı negatifliğinden tutup pozitiflenecek.Yani demek istediğim hayat yaşanılan doğrultusunda olması gerekene yönlendiriyor insanı; tutunabilmek adına da her birimiz kaybediyor görünebiliyoruz gözyaşlarımızı.

Çok güzel bir paylaşımdı

Yürekten teşekkürler

Sevgiler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


DemAN 16 Haziran 2015 Salı 10:51:13
Hoş geldin güzel yürek

Metayı araç oalrak kulanırsan efendisi, amaç olarak kulanırsak kölesi oluruz, edindiğim temadan yola çıkmıştım. değerli katkınız için çok teşekkür ederim


Sevgiyle kalın :)

!.sean.!
15 Haziran 2015 Pazartesi 19:45:58
1 mektubu 2 kez okumamışımdır
Gayet fazlaca beğendim.. estetik dokunsal doyumsal..


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


DemAN 16 Haziran 2015 Salı 10:49:56
Hoş geldin Sevgili Sean

Beğenmenize çok sevindim, bu mektup, kapitalizmi ve sanal hayatı sevgili-çok sevildiği ve amaç edinmesine sıkı bir eleştriydi...

Tekrar teşekkür ederim, çok sağolun

Sevgiyle kalın
Jale Keskin (Karadurmuş)
15 Haziran 2015 Pazartesi 19:23:06
"Makineleşen duygular" gerçekçi ve bir o kadar da yürek burkan. Güvensiz bir dünya kendi yıldızını parlatırken insanlar kendi ekseninde mat ve silik bir hale dönüşüyor. Yazık! hangi ara duygularımızı öldürdük! Yada duygularımızı telafuz etmekte zorlandık. Ben umudumu yine de kırmak istemiyorum zira klavyeye değen parmaklarım sıcak... Çok beğendim. Tebriklerimle.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


DemAN 15 Haziran 2015 Pazartesi 19:35:14
Hala umudun varsa doğalığını yitirmemiş güzide bir insansındır, ki bizler umutla o doğal günleri ararrız fakat teknoloji karşısında ne kadar durabiliriz o meçhuldur.

Güzel, etkili bir mektup analiziydi... Değer katınız çok ama çok teşekkür ederim hocam...

Sevgiyle selamlıyorum
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.