Serhat BİNGÖL
32 şiiri ve 147 yazısı kayıtlı Takip Et

Biji koalisyonBİJİ KOALİSYON

7/Haziran genel seçimlerinin sonuçları ülkemize hayırlı olsun. Şüphesiz ki seçim sonuçları Ak partili seçmenin istediği şekilde neticelenmemiştir. Ancak yinede yüce milletin iradesine herkes saygı duymak zorundadır. Gerçi Ak parti bu seçimden hiçte küçümsenmeyecek %40.8 lik bir oy oranıyla başarılı çıkıp birinci parti olmuşsa da tek başına hükümeti kuracak milletvekili sayısına ulaşamadığı için hükümeti kuramamaktadır. Bu duruma Ak parti seçmenİ üzülse de bu sonuç demokrasilerde görülebilen iktidar partilerinin yaşadığı gayet normal bir durumdur.

Normal olmayan ana muhalefet partisi CHP’nin bir önceki seçim sonuçlarına göre yaklaşık 2 puan oranında oy kaybettiği halde sevinç naraları atmalarıdır.!!?doğrusu bu durum çok ilginç bir akıl tutulmasıdır!

‘’Yüce milletimiz hiçbir partiye tek başına hükümet kurma izni vermemiştir. Yani koalisyon hükümetinin kurulmasını emretmiştir. İşte asıl sorun burada başlamaktadır. Çünkü muhalefet partilerinin hiçbiri Ak parti ile koalisyon hükümeti kurmayacaklarını, seçimlerin öncesinde ve hemen sonrasında defaatle üstüne basarak tekrar etmişlerdir. Buda muhalefet partilerinin en demokratik tercihidir saygı duymak gerekir eyvallah da o zaman da olası bir ihtimalle Ak partinin kuracağı azınlık hükümetinin dışında geriye bir tek alternatif kalıyor muhalefet partileri CHP,MHP,HDP’nin kuracağı koalisyon hükümetti.Matematiksel olarak mümkün olsa da siyaseten bu nasıl olacak oldukça düşündürücü!!? bir durum.

Eğer Cumhurbaşkanı muhalefet partilerinden birine hükümeti kurma görevi verirde bu görevden kaçar ve mazeret uydurup çamura yatarlarsa yani olası bir koalisyon hükümeti kurulamaz ve erken seçime gidilirse o zaman yüce Türk milleti öyle bir demokrasi tokatı patlatır ki, bütün muhalefet partileri kendilerini meclisin dışında ki asfalta yapışmış bulurlar. Öyle zannediyorum ki sipatulayla bile yerden kazıyamazlar yani kendilerini Türk siyasi tarihinin çöplüğünde bulurlar.

Bu nedenle de mutlaka koalisyon hükümetini kurmak ve yürütmek zorundalar.

‘’Öğretmen sınıfta ki öğrencilere sormuş büyünce ne olacaksınız? çocuklar hep bir ağızdan doktor olacağız demişler. Sınıfta ki bir roman çocuğun ağzını bile açmadığını gören öğretmen, çocuğun yanına gidip sormuş peki sen büyüyünce ne olmak istiyorsun? roman çocuk cevap vermiş; abe isterim doktor olmak ama bakicez .’’ Roman çocuğunun dediği gibi bizlerde bakacağız barış sürecini nasıl yönetecekler? Ülkenin kalkınmasını nasıl sağlayacaklar? Demokrasiyi nasıl geliştirecekler? Vs gibi uygulamalarını göreceğiz.

Gerçekten muhalefet partilerinin kuracağı koalisyon hükümetinin sonuçları çok merak edileceği kesin, gerçi insanın başına ne gelirse ya meraktan ya da ülkemizin karşılaşacağı sorunların sonrasında ülkemizin başına nelere geleceğine hep beraber şahit olacağız.

Umarım ülke insanın başına iyi şeyler gelir ülkemiz adına güzel şeylere şahit oluruz.

Serhat BİNGÖL 08.06.2015


Beğen

Serhat BİNGÖL
Kayıt Tarihi:8 Haziran 2015 Pazartesi 16:21:05

BİJİ KOALİSYON YAZISI'NA YORUM YAP
"BİJİ KOALİSYON" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
uranus
9 Haziran 2015 Salı 22:57:00
Şurası unutulmasın ki, dünyadaki güçlü liderlerin arkasında ''markalar'' vardır.Yorumları okudum da, üzüldüm.Ne üretmişsinde ne istikrarından bahsediyorsun arkadaş,markan var mı,bantlarında şekillenen mavi çelik var mı.Burada isimler değil,mesele olan bir ülkenin geleceği...sürükleniyoruz işte,ne yazık ki sürünenlerin memmun olduğu enlemde.En zayıf insanlar, sisteme laf etmeden kendisini başkalarının yönetmesini isteyenlerdir.Hiçbir katagoriye girmeyen,tanımlanamayanlar...Bu sitede binlerce şiir okudum,kime ait olduğunu hatırlayamadığım bir dize kaldı bende''çekil önümden,güneşe taş atacağım''

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serhat BİNGÖL Yazının sahibi 10 Haziran 2015 Çarşamba 14:03:02
Değerli dostum hoş geldiniz

Öncelikle yorumunuza ve ilginize çok teşekkür ederim.

Sayfa dostlarımızın yorumlarında üzülecek bir şey yok, nihayetinde her insanın bir siyasi görüşü vardır o görüş doğrultusunda ülke siyaseti adına yorum yapar bu doğaldır kaldı ki akp li olmamama rağmen ülkem adına ‘’bana göre’’ hükümet’in doğru bulduğum icraatlarını en az bir ak partili kadar da savunmuşumdur. Fakat bu seçimlerde ön çıkan unsur iktidar partisinden çok muhalefet partilerinin durumudur.

Öyle ya meydanlarda koalisyon ortamı oluşursa asla iktidar partisi yani akp ile hükümet kurmayız dediler. Üstelik televizyon ekranlarından hem de muhalefetin önde gelen isimleri hdp’nin meclise girmesini isteriz işimize gelir kabilinden sözleri de söylediler. Nihayetinde de istedikleri oldu. O zaman da yan çizmeden delikanlı gibi gereğini yapacaklar. Buna ekonomik vaatleri de dâhil. Yok, eğer geçmişte olduğu gibi dün, dündür. Bu günde, bu gündür. anlayışıyla hareket eder sözlerinde durmazlarsa binaaleyn yazımda da belirttiğim gibi halkın demokrasi tokadını enselerinde hissederler. Malum yüce milletimiz kendisini kandıranları, zulüm edenleri ve şımaranları asla affetmiyor. Kim olursa olsun feriştahını bile tanımıyor bunu bu seçimlerde de hep beraber gördük.

Şimdi göreceğimiz şey ise muhalefet partilerinin ne yapacağıdır. Umarım kendileri açısından felaket olabilecek, şekilde gaflete girip erken seçime gitmek gibi bir hataya düşmezler.

Saygı selamlarımla.Bir tutam hayat
9 Haziran 2015 Salı 06:21:37
Karışık bir mesele bu.
Tüm dünya,
AKP nin iktidardan indirilmesine kilitlenmişti.
Sonrasını galiba hiç düşünen olmadı.
Geçmişte çok koalisyonlar gördük, yaşadık.
İşin garibi,
iktidarı deviren partiler,
yönetime talip olmaktan çekinmekteler.
Bunların başında da MHP gelmekte.
Al işte sana iktidar.
Al yönetsene?
Hala tüm memleket,
AKP'nin ağzının içine bakıyor.
Eminim,
''Ya bırakıp giderlerse'' diye endişe taşımakta oy vermeyenlerde.
Demokrasi bu.
Bu gün ben, yarın sen.
Nöbetleşe yani.
Tabi ki, o kudrete, cesarete ve .öte sahipsen.

Milletimizin tercihine saygı duyacağız.
Gerisi boş.
Dolar, 2.80 olmuş, ne gam.
AKP düştü ya, hayat toz pembe artık.
İsrail, İngiliz, Amerikan, İtalya gazetelerine baksanıza?
Bayram yapmakta her biri.
Neden yapmasınlar.
Sonunda önünü kesmeyi başardılar bu ülkenin.
Hayırlısı diyelim.
Güneşin nasıl doğacağını hep birlikte göreceğiz.
Ya da,
nasıl doğamayacağını.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serhat BİNGÖL Yazının sahibi 9 Haziran 2015 Salı 09:49:28
Gökhan hocam hoş geldiniz

Hocam hangi siyasi düşünceden gelirsek gelelim bizler artık aktif siyasetin içinde değiliz bizler için önemli olan ülke insanın huzuru mutluluğu daha iyi yaşam standartlarına sahip olmasıdır. Dolayısıyla da ülkemizin kalkınmasını ve güçlenmesini istiyoruz. Yoksa her siyasi parti bu ülkenin bir değeridir elbet. Ancak sorun nerede başlıyor adamlar halen geçmişte olduğu gibi yüce milletimizi kandırarak seçimi kazanmak yalan üzerinden ekonomik ve demokratik vaatler vererek iktidar olmak istiyorlar (bu konuda mhp daha da felaket resmen şirazesi kaymış alenen siyonizm’in neferi olmuşlar. Kaldı ki mhp nin hükümet kurmak gibi öyle bir talebi ve ciddi bir çabası da yok milletin milli duygularını sömürüp oyları cebe atıyor. yani Türk’e Türcülüğü pazarlıyor ne vizyon ne bir proje hiçbir şey yok )ne güzel iş)

Sizin yorumunuzu okuyunca yorumunuzu destekleyen dün yaşadığım bir durumu paylaşmak istiyorum. Sizin kadar kıymetli biri mhp diğeri chp’li iki dostumla ofisimde oturmuş sohbet ediyorduk. espri yollu gözünüz aydın istediğiniz oldu dedim. Hocam, hiç beklemediğim bir tepkiyle birazda küfürlü bir şekilde ikisi birden şu cevabı verdiler; biz böyle olacağını beklemiyorduk. Sandık kurulursa gereğini yaparız türünden bir şeyler söyleyip devamında ise siyasi görüşlerimiz başka şey çocuklarımızın ve ülkenin geleceği başka şey şeklinde bir değerlendirme yaptılar. Bu iki dostumun dışa vurdukları o tepkileri sizinde dediğiniz gibi aslında toplumun genelinde de var. En azından sosyal çevrem bazında böyle olduğunu gözlemliyorum.

Hani bir laf vardır ya insanın nefsine güç giden hakkında hayırlıdır, ya da her şerde bir hayır vardır diye işte bu seçimin sonuçları ak parti için aynen öyle oldu.

Yorumunuza ilginize çok teşekkür ederim.

Saygı sevgilerimle.
Yekta Attila
8 Haziran 2015 Pazartesi 17:39:16
Özün özü: Siyasi denklemde ortaya çıkan bu çözümsüzlüğe rağmen, ekonomik denklemdeki çözümleri bakalım kim, hangi beyanatlarıyla kilitlemeye, istikrarı bozmaya, spekülasyonlara kapı açmaya, kalkınma ve rekabet hamlelerinin önünü kesmeye çalışacak...
Yok, şimdiden "bu yapının temelleri sağlam, kolay kolay çökmez" deniyorsa...
Daha fazla demeye ne hacet!...
Saygılarımla.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serhat BİNGÖL Yazının sahibi 8 Haziran 2015 Pazartesi 18:02:45
Değerli Yekta hocam

Sonuçta bu ülkenin ekonomik parametreleri belidir. Önemli olan kim ne kadar bu ekonomik parametreleri üst seviyeye çekecek asıl olan budur onu da kuşkusuz zaman gösterecektir. Ancak muhalefette olup aldığı oy oranıyla yerinde saymayı başarı gören bir anlayışın ekonomik planlaması ve bakışı açısı beni düşündürüyor doğrusu.

Yorumunuza ve ilginize çok teşekkür ederim.

Saygı selamlarımla.
Reva
8 Haziran 2015 Pazartesi 16:48:33
İsrail Today :"İstanbula geri dönüyoruz" Netenyahunun diğer gazetesi: "Bu zaferden sonra İstanbula dönüşler müthiş artacak...
İtalyan le Repubblica: "Yeni Bin yılın Selehaddin Eyyübisi durduruldu."
Amerika ve Avrupa basını zaten aylardır durduracağız diye bas bas bağırmıştı.....

Siirt polis lojmanlarında Fetoşçu abilerin sayesine HDP ye oy çıkması zaten Ekrem Dumanlı Hdp görüşmelerinyle gizlenmiyordu...
dünyanın en büyük şer odakları ancak bu kadar becerebildiler...sadece Ülkenin hızını kestiler...
Bu arada İngilteredeki seçimi %36 lık zaferle kazananlar.... %41 lik 11. zaferi yenilgiymiş gibi göstermeleri algının ne kadar gerçekdışı işlediğinin ispatı...

Devletin kasası Cumhuriyet tarihinde görmediği kadar dolu..yatırımlar sayısız...herşey mükemmel.....sanırım bu kadar rahatlık batması milletimize fazla geldi....

Reva tarafından 6/8/2015 4:54:23 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serhat BİNGÖL Yazının sahibi 8 Haziran 2015 Pazartesi 17:39:00
Değerli arkadaşım Alper

Yazı ve yorumlarınıza denk geldiğim kadarıyla sanırım hızlı bir Ak partilisiniz bu güzel bir şey ancak unutmamak gerekir ki Ak partiye 8 seçimdir zafer yaşatan da yine aynı halk dolayısıyla halkın iradesine herkes saygı göstermek zorundadır. Halka küsmek yerine her siyasi parti kendi öz eleştirisini yapmalı.

Dış basında seçimle ilgili yazılanları doğrusu sizden öğrendim ama doğrudur bunda şaşılacak bir şey yok Osmanlıdan bu yana adamların işleri bu.

Sonuçta yüce Türk milletinin iradesine güvenmek gerekir ve şundan emin ol, belki bizim milletimizin eğitim ortalaması dünya standartlarının biraz altında ama bizim ülkemizin insanı zengin Anadolu kültürünün öğretilerinden beslenmiş İslam dinin aydınlıkçı medeniyetini benimsemiş eşsiz bir milletin insanlarıdır. Dolayısıyla nerde ne zaman ne karar vereceğini çok iyi bilir.

İlgine ve yorumuna çok teşekkür ederim.

Saygı selamlarımla
Reva
8 Haziran 2015 Pazartesi 16:48:25


Reva tarafından 6/8/2015 4:48:22 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
CaNMaYBuLL
8 Haziran 2015 Pazartesi 16:35:03'Işıkları söndürün,zira güneş doğmak üzere'' :)

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Serhat BİNGÖL Yazının sahibi 8 Haziran 2015 Pazartesi 17:48:35

Diyorsunuz? Değerli hocam siz öyle diyorsanız daha bir umutlandım şimdi..)

İlginize ve moral veren yorumunuza çok teşekkürler.

Saygı selamlarımla.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.