el elbistan
0 şiiri ve 1045 yazısı kayıtlı Takip Et

Zeytin DalıNe güzel bir şey değil mi, ne anlamlı ne manidar.. Zeytin dalı uzatmak. kırdığınız, üzdüğünüz, gücendirdiğiniz insanlara zeytin dalı uzatmak.. Evet barışı, huzuru, mutluluğu simgeleyen bir zeytin dalı..
Zeytin dalı uzatarak var olan tüm kini ve husumeti bir çırpıda bitirivermek.. Anlamsız bir küskünlüğü, bir düşmanlığı sonlandırmak. Bir zeytin dalı uzatarak son vermek tüm olanlara, tüm yaşananlara.
Zeytin dalı uzatarak barışa ulaşmak, yakınlaşmak, kaynaşmak biz insanlara özgü bir şey. Bir çok şeyde olduğu gibi buna da bir çözüm bulmuş insanlık.
Ne çetin mücadeleler verilecek, ne savaşlar yapılacak, ne kanlar dökülecek, ne canlar alınacak ve sonrasında bir barış eli uzatılacak. İşte bu barış elinin simgesi zeytin dalı. Hemen her toplumun ortak değeri ortak ürünü olan zeytin dalı..
Ne büyük kolaylık değil mi, ne büyük rahatlık.. Zeytin dalı uzatarak bir savaşı, bir kavgayı, bir husumeti sonlandırmak. Anlamsız yere kan dökülmesini önlemek.
Günümüzde çok ihtiyaç olsa gerek zeytin dalına. Görüyorsunuz her taraf kan revan içerisinde. Dünyanın her tarafında savaş.. Devletler arası savaş, toplumlar ve medeniyetler arası savaş, kabileler arası savaş.. İnsanlar birbirine kıyıyor. En yakın olanlar, kardeş olanlar, aynı soydan gelenler, aynı toprakta yetişenler birbirine kıyıyor birbirini yok etmenin mücadelesini veriyor. Ne büyük acı ne büyük ıstırap değil mi?
Cidden çok acı ve ıstırap verici bir durum bu. İnsanın insanı yok etmesi. İnsanın insana kıyması. Yazık çok yazık..
Hemen hepimiz seyrediyoruz. Hiç bir şey yapamadan, elimizden hiçbir şey gelmeden. Olan bitene hiçbir müdahalede bulunamadan.
Geçmişten günümüze hep savaş hep savaş. Hep acı, hep göz yaşı. Durduramıyoruz bir türlü. Güçlü olan zayıfı alt etmenin, yok etmenin peşinde. Hakimiyet hep bende olsun derdinde. Hükümranlığım hiç bitmesin derdinde.
İnsanın hiç mi önemi hiç mi kıymeti yok? Ölen, yok olan insan.. Kolay mı geliyor bu dünyaya, kolay mı yetişiyor? Ne özenle, ne ihtimamla yetiştirdiğimiz, bakmaya dahi kıyamadığımız yavrularımız ya atılan bir bombanın, ya basılan bir mayının ya da sıkılan bir kurşunun hedefi oluyor ve bu dünyadan göçüp gidiyor. Kalanların da kiminin gözü, kiminin kolu bacağı kaybedilmiş olarak ağır aksak yaşamları sürüyor.
Hep ne uğruna bunlar. Hep hakimiyet hep hükümranlık uğruna.. Güçlü olanın egemenliğini sürdürmesi uğruna.
Kolayı var, çözümü var tüm bunların. Bu bir akıl işi. Oturup düşünme işi. Akıllı insanlar işi.
Ne yapmalı o zaman? Bu işi biz insanlar çözmeli. Simgesel anlamda bir zeytin dalı uzatmalı başkalarına. Gerçek anlamda bir barış eli.
Sıcaklık olmalı o elde, samimiyet olmalı, iyi niyet olmalı.
Kararlı olunmalı, sağlam duruş sergilenmeli. Yalpalanmamalı bu yolda. Geri adım atmamalı. Bir irade sergilenmeli. Ön şartsız, koşulsuz, yargısız, hesapsız olunmalı.
En yakınımızdan başlayarak; içimizden ailemizden çevremizden başlayarak atılmalı bu adım. İlk barış elini en yakınımızdan başlayarak uzatmalıyız.
İnanıyorum ki dalga dalga yayılacak bu barış ve kardeşlik eli. Tüm insanlığa uzanacak. Huzur ve sükun bulacak bu sayede bütün insanlık. Barışa kavuşacak, huzuru ve mutluluğu tadacak.
Paylaşılamayan ney ki; kavga insanların kavgası değil, kavga egemenlerin kavgası. İnsanlar üzerinden hükümranlığını sürdürmek isteyenlerin kavgası. İnsanlar sürülecek öne, insanlar ölecek sakat kalacak ön safta, arkada hükümranlar ilelebet hakimiyetini sürdürecek.
Bakın Ortadoğu ne halde. Kim kazançlı bu işte. Kimin hesabı bu. Kardeş kardeşe kırdırılmıyor mu?
Dinimiz barış ve kardeşlik dini değil mi? Paylaşılamayan nedir? Müslüman müslümana kırdırılıyor bu coğrafyada.
Görelim tüm bunları. Boşa çıkaralım tüm bu hesapları. Bir zeytin dalı uzatalım en yakınımızdan başlayarak tüm insanlığa. Sonlandıralım bu savaşı, bitirelim acıları. Durduralım bu kan ve gözyaşını. Huzura erdirelim tüm insanlığı.
Barışalım bir olalım, birlik olalım, beraber olalım, birlikte yaşayalım. Koşalım geleceğe. Uzanalım sonsuzluğa..

Kemal GÜL
07.10.2013

Beğen

elbistan
Kayıt Tarihi:12 Kasım 2013 Salı 15:33:13

ZEYTIN DALı YAZISI'NA YORUM YAP
"Zeytin Dalı" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
athena
13 Kasım 2013 Çarşamba 09:35:43
Özür dilemek bizi küçültmez, küstüğümüz, kırıldığımız insanlara barış elini uzatmak bilakis bizi yükseltir ama işte bunlara engel saçma bir gurur ve bu ilk adımı atanların zayıf duruma düşeceği gibi ön yanılgılarla hareket ediyoruz.Hepimiz karşıdan bekliyoruz.Oysaki affetmenin hafifliği rahatlığı da bambaşka bir duygu.Ne diyelim insanlığımızı gurur,kin, öfkeden arındırmak dileğiyle.Güzeldi yazınız teşekkürler.

Cevap Yaz
remzi kokargül
12 Kasım 2013 Salı 23:32:43
Beğeniyle okuduğum güzel bir yazıydı. Gönülden kutlarım.

Cevap Yaz
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.