İD İDRİS ÇETİN
385 şiiri ve 222 yazısı kayıtlı Takip Et

İstiklal marşı üzerineİSTİKLAL MARŞI ÜZERİNEMehmet Akif Ersoy, kendini milletine ve İslam dünyasına adamış bir dava adamıdır. Onun istiklal şiirindeki korkusuzca dünyaya seslenişi, onun ne denli bir dava adamı olduğunu dünyaya göstermektedir. Şiirinin başında ‘’Korkma!’’ diye hitap ederek, Müslüman’ın hiçbir şeyden asla korkmayacağını haykırmaktadır.
Milli şairimiz, şiirinde özenle ’Hilal’ simgesini ve sözcüğünü seçmiştir. Hilal İslam’ı ve Müslümanları temsil eden bir simgedir. Milletimizin, İslam ümmeti olduğunu ancak ve ancak bu milletin hakka teslim olmakla aslından ayrılmayacağını dile getirmektedir.
Biz, bütün namazlarımızda okuduğumuz Fatiha suresinde şöyle ederiz: ‘’Rabbim, ancak sana dua eder; ancak senden yardım dileriz.’’ Müslüman’ın ancak ve ancak yardımını Allah’tan dilemesi ve dualarını da yine ona yapması gerekir.
Üstad, milletimizin İslam’ı tam yaşaması ve imamının da tam olmasıyla önündeki bütün tek dişli canavarların bu milletin önünde diz çökeceğini dile getirir.
Medeniyet diye bu millete dayatılan yaşam tarzının aslında bir medeniyet olmadığı, bunun milletimizi tuzağa düşürmek için verilen kasıtlı bir çabanın ürünü olduğunu bizlere hatırlatır.
Vatanımızın her bir karış toprağı şehitlerimizin kanıyla sulanmıştır ve çizilmiştir. Şehitlilik mertebesini istiklal marşına yansıtan Mehmet Akif, bu topraklarda adeta şehitsiz bir karış toprağın bulunmadığını dile getirir. Dinimize göre şehitlik en üst rütbelerdendir. Şehit olanlar, direk cennete gireceklerdir. Bu toprağın altında binlerce kefensiz yatan şehitlerimiz olduğunu anlatır dizerlinde.
Bu cennet vatanın güzelliğine öylesine parmak basmaktadır ki vatanımızın her karış toprağını sıksan şehit kanı fışkıracağını anlatır.
Akif, İslam dini olarak mabetlerimize, kutsallarımıza mahrem elinin asla değmemesi, onlara zarar verilmemesi gerektiği anlatır. Yine mısraların bu vatana, maddi ve manevi siperler edinilmesi gerektiğini; bunda da zorluklarla karşılaşılırsa Rabbimizin yardımının yakın olacağını ve bu yardım da öyle bir zamanda gelir ki belki yarın belki yarından da yakındır.
Akif, vatan ayrılığının ölümden daha zor olduğunu şu dizeleriyle dile getirir.
Canı cananı bütün varımı alsın da Huda
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.
Bu milleti millet yapan ve İslam ümmetinin bir parçası haline getiren ezanın nidaları yükselir dizelerinde.
Ezanlar ki şahadetleri dinin temeli,
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.
Dizelerini söylerken, ezanlardaki kelimeyi şahadet ve kelimeyi tevhidin bu milletin mayasında var olan bir inanç olduğunu kanıtlar. Kelimeyi tevhit ve kelimeyi şahadeti diliyle söyleyip kalbiyle tasdik etmedikçe bir kişi Müslüman sayılamaz. Bu milletin vatan köşelerinin minarelerden yükselen ezan seslerinin kesilmemesi gerektiğini vurgular. Ezan susarsa minarelerden, millet olma şuurumuzu kaybedeceğimizi dile getirir.
Başımızın arşa değmesini Akif, yaralarımızdan ilahi kanlı yaşın boşanması ile mümkün olduğunu ifade eder. Akif; sen, ben, o, biz, siz ve onlar kısaca hepimizin şehit oğlu ya da torunu olduğumuzu dile getirerek, bu cennet vatanı dünyanın bütün servetini alsak da asla kimseye vermemiz gerektiğini eğer böyle bir hataya düşersek, kendimizi de geçmişimizi de kaybedeceğimizi anlatır.
Bu millet, İslam özdeşleşmiştir. İslam, milletimiz için hava ve su gibidir. Büyük dava adamı Mehmet Akif, Müslümanlık olmayınca bizim bir millet olarak önemimizin kalamayacağını dile getirir.
Biz, istiklal marşımızı, Mehmet Akif’i ve onun davasını iyi anlamlıyız. Çağımızda medeniyet diye milletimize empoze edilmeye çalışılan, ahlaki erozyona geçit vermemeliyiz. Şehitlerimizin kanıyla aldığı bu cennet vatanımıza sahip çıkalım ve onu bütün düşmanlara karşı güzelce koruyalım.
Mehmet Akif Ersoy’un safahat adlı eserini mutlaka okuyalım. Şehitlerimizin ve Mehmet Akif Ersoy’un ruhları şad olsun. Onlar için, Fatihalar ve Yasinler okuyalım.
Sözlerimi üstadın şu dizeleriyle sonlandırayım
Geçmişe ibretle bakmayan kişi,
Geleceğe ibret olmaktır işi.
10.04.2013
Çekerek /Yozgat


Beğen

İDRİS ÇETİN
Kayıt Tarihi:12 Nisan 2013 Cuma 11:47:48

İSTİKLAL MARŞI ÜZERİNE YAZISI'NA YORUM YAP
"İSTİKLAL MARŞI ÜZERİNE" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
Minos
12 Nisan 2013 Cuma 12:35:50
Size katılmamak mümkün değil dost kalem.
bu vesile ile kıymetli cesur yürek şairimizi saygı ve hürmetle yad ederim
Saygı ve selamlar

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


İDRİS ÇETİN 12 Nisan 2013 Cuma 13:33:45
İlginiz ve güzel yorumunuz için teşekkürler.
cumanız mübarek olsun.
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.