Esmize - Perihan Kılıç
181 şiiri ve 114 yazısı kayıtlı Takip Et

Bu gün insanlık için ne yaptın?Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 27.1.2013 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bu gün gazeteyi elime aldığımda ilk gözüme çarpan haber Manşetten verilen Arakan’daki Müslümanlarla ile ilgili idi. Arakan Dayanışma Organizasyonu Başkan Yardımcısı Muhammed Eyüp diyor ki; “Gençlerimiz zulüm yüzünden kaçıyorlar ancak kaçan gençler organ mafyasının eline düşüyor. Geride kadın yaşlı ve çocuklar kaldı. Genç kızlarımız fuhuş çetelerine satılıyor.”

Kısaca olayların gelişimine bakarsak: Budist bir kadın tecavüze uğrayıp öldürülüyor, bu işin sorumlusu olarak Müslüman Rohingyaları gören Budist Rakhine halkı öç alma girişimine çağırıyor.
Türkiye Gazetesi muhabiri Osman Sağırlı olanları anlatırken, "Dünyadaki bütün mülteci kamplarını dolaştım ancak böyle bir zulüm görmedim" diyor.

Sibel Eraslan bir yazısında anlatıyor Arakan’ı; “Allahım kıyamet kopmuş da bizim mi haberimiz yok? Geniş güvenlik önlemleri alınmış, çadırlar, sazlıklardan kurulmuş kulübeler, yollara akın etmiş “Esselamu Aleykum” derken katıla katıla ağlayan zapzayıf erkekler. Kucaklarındaki bebekleriyle yollara atılan erimiş bitmiş kadınlar... Otuz-otuz beş kilo var yok bir kızcağız inişte boynuma sarılarak titremeye başlıyor; “Ya rabbi” dedikten sonra baygınlık geçiriyor. Bir hayal gibiler, suyun üzerinde yürüyen canlı cenazeler gibi, erimiş mumların son kısık ferleri gibi gözler... Yusuf masalındaki gibi sanki kuyuya atılmış bir yurt Arakan... 90 bin evi yakılmış insan, binlerce ölü, sandalların üstünde binlerce sürgün, haymatlos... “

Okudum okudum okudum..Ve şu cümle çıktı ağzımdan “İnsanlığın yüzü kapkara” Sordum kendi kendime nedir bu vahşetin sebebi? Irk ayrımı, din ayrımı ve para..Hangi canlı bir insan kadar cani ruha bürünebilir? Hangi canlı para için, zevkleri ve bağnazlığı ile bir başka canlının kanına canına kast edebilir?..Hangi canlı bir başka canlının acısından zor halinden istifade etmeye çalışır?..Hepsi ne için? Daha çok para için… Bizim oralarda bir söz vardır :”Para dediğin nedir ki, itin önüne at dönüp bakmaz” Ama insana bakıyorsun para için bir başka insanın kanını içmekten, etini yemekten çekinmiyor.

Canlar satılıyor yağmalanıyor gururları çiğneniyor, şerefleri ayaklar altına alınıyor..Bir başkasının acısı ile diğer insan; bir tufeyli bir asalak gibi semirme cebini cüzdanını doldurma derdine düşmüş..Yarabbi nasıl olur da bunların adı insan olur? İdrakimin tıkandığı noktadayım.

Sadece Arakan mı? Dünyanın dört bir yanında kan zulüm ve işkence var..Dünyanın her tarafında insan insan elinden zar ağlıyor. Gözyaşlarının tuzunda inşa ediliyor sermayenin adı batası çarkları..Yiyeni ayrı bela, seyircisi ayrı bela, bananecisi ise apayrı bir bela…Oysa bize böyle mi öğretmişti İnsanlığın Efendisi o güzel peygamber “Sizden biri bir kötülük gördüğünde gücü yetiyorsa eliyle düzeltsin, yetmezse diliyle düzeltsin, onu da yapamazsa, hiç olmazsa kalbiyle buğz etsin. Fakat bu, imanın en zayıf mertebesidir.”

Maide süresi 32. ayette yüce Allah buyuruyor: “"Kim bir cana kıymamış veya yeryüzünde fesat çıkarmamış birisini öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de birisinin hayatını kurtarırsa, bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur" (Maide Sûresi: 32)

Her gün yüzlerce kez insanlık ölüyor ..Kimi seyirci, kimi görmezden geliyor, sessizce… Kimi zulümden nemalanma derdinde, kimi bananeci..Bilmiyorum nedense bu gün tüm insanlığın acısı çöreklendi oturdu kaldı boğazımda… Yüreğim incesinden kaybolan insanlığın ardına takıldı için için kanıyor yine..Aklımın almadığı idrakimin tıkandığı bir noktadayım..İnsan insana nasıl böyle bir zulmü reva görür. Ya Rabbi medet et! Yetiş her bir mazluma…

Boşa değildir İlahi hitabın insanlara farklı seslenişi. Herkese Âdem ya da insan demiyor Cenâb-ı Hakk, Tin Süresi 4-5 ayetleri Ahmet Tekin mealinden okursak “Biz insanı en güzel bir biçimde, en güzel duygularla, ilâhî ahlâk ile ahlâklanacak güzellikte, hayat şartlarına katlanabilecek, dünyadaki sorumluluğunu üstlenebilecek mükemmeliyette imkân ve kabiliyetlerle yarattık. Dahası ona, en düşük ahlâkî seviyeye inebilecek, sorumsuzluğun dibine vurabilecek hayat şartlarına hiç katlanamayacak, ömrünün en verimsiz en fena çağını yaşayabilecek zaafları da verdik.” Der.
Galiba sözün bittiği noktayı bu ayet en güzel şekilde açıklıyor… İnsanoğlu iyi veya kötü olma yolunda kendi tercihlerini kullanıyor…

Zulüm kol geziyor her bir yerde nesl-i Kerbela’dan ne farkımız var… Yine açlığa susuzluğa mahkum insanlar.. Hasanlar, Hüseyinler yine zulüm görüyor..Zulmün çiçekleri kan rengi açıyor. Merhameti yok zalimin dini imanı yok. Tek tanrısı kıblesi var o da para…Yezitler bir değil, binlerce zulüm kol geziyor…

Çoraklığa terk edilmiş yarınları talan edilmiş topraklarda ana yürekleri ilengili. Feryatları arş-ı alaya dayanmış seslenişlerine aksi seda yok..

Seslenişim sizlere ey insanlık
Zulme bilerek bilmeyerek ortak olanlara
Bizim derdimiz bitti sıra başkalarına mı geldi diyen bananecilere
Görmezden gelenlere feryatlara kulaklarını tıkayanlara
Soruyorum sizlere insanım diyorsunuz madem
Öyleyse anlatın lütfen “Bu gün insanlık için ne yaptın?”

Perihan KILIÇ
ESMİZE
26 Ocak 2013 İZMİR

Bu gün insanlığın yaşadığı her dramda; görmezden gelenlerin suçu çok büyük bana göre bananecilik büyük suç..Dilerim bir gün dünyada kim acısını yüreğinde taşıyamayacak kadar yüklü ise onun yükünü paylaşanlar dünyanın dört bir yanından ses verirler..O gün insan kelimesi anlam kazanacaktır..

Saygı ve sevgi ile herkese teşekkür ederim...selamlar


Beğen

Esmize - Perihan Kılıç
Kayıt Tarihi:26 Ocak 2013 Cumartesi 00:03:44

BU GÜN İNSANLIK İÇİN NE YAPTIN? YAZISI'NA YORUM YAP
"BU GÜN İNSANLIK İÇİN NE YAPTIN?" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
kayıtlı
27 Ocak 2013 Pazar 23:37:10
herşey kullanma kılavuzunda yazılı
o kılavuz kur'an-ı kerim' in ta kendisi
biz ona uyarak yaşasak huzur mutluk hep bizimle olur
yüreğiniz gibi tertemiz satırlarınız

“Bu gün insanlık için ne yaptın?”

bunu herkez sormalı kendi kendineen içten saygı ve sevgimle1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 23:45:48
çok teşekkür ederim Gökhan kardeşim...Güzel bakan güzel görür... Allah razı olsun selam ve dua ile...
Emine UYSAL (EMİNE45)
27 Ocak 2013 Pazar 22:37:53
Dünyada olan olayları izlediğimizde zulme uğrayanların çoğu Müslüman. Neden? diye sorası geliyor insanın. Sınandığımız için mi? yoksa birlik olmamız için mi mi oluyor bunlar.

Her neden olursa olsun, sır şu sözde gizli; Bugün insanlık için ne yaptın?

Kendimiz için istediğimizi diğer kardeşlerimiz için de istedikçe, adalet kaybolmadan, insanlık zulme uğramadan yerli yerinde duracaktır.

Emek verilmiş güzel bir yazıydı. Teşekkürler, tebrikler Esmize.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 23:46:39
seni görmek her zaman çok güzel..teşekkürlerim ve sevgimle kendine çok iyi bak emine sevgiler
tacettin yıldırım
27 Ocak 2013 Pazar 20:39:36
iki gündür yağmur internet nazlı bir türlü yorum yazamadım güne yakışan yazında ben gerekli öğretileri aldım keşke sen tv de çıkıp konuşsan ..... son günlerde din adına çıkıp konuşanlara bakıyorumda onlar adına ben utanıyorum...yazın çok güzeldi hocam saygılarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 20:54:57
Allah razı olsun sonsuz teşekkür ve saygımla Tacettin abim
.Neva.
27 Ocak 2013 Pazar 16:25:44
-Uzunca bir yorum yazmıştım tam paylaşacakken elektrikler kesildi...tuz buz oldum:(

"Dünyanın dört bir yanında kan zulüm ve işkence var..Dünyanın her tarafında insan insan elinden zar ağlıyor. Gözyaşlarının tuzunda inşa ediliyor sermayenin adı batası çarkları..."

Farkındalık, duyarlılık, diğergamlılık insana dair güzel erdemler. Lâkin yıpratıyor, yaşama sevincini an be an dumura uğratıyor...Olanları okudukça,gördükçe hissettikçe uzaklaşıyorsun gülüşlerinden, gülümsemelerinden... Sevmek bir yana tiksinir oldum bu dünyadan....
insanlığı kasıp kavuran sermaye çarkının sahiplerine, bu cennet dünyayı kan gölüne çeviren canilere, zorbalara lanet olsun!


Tebriklerimleİlyada odyssiea(N.D) tarafından 1/27/2013 5:40:17 PM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 20:41:36
Senin canın sağolsun okumak isterdik ama nasipten ötesi yok..çok teşekkür ederim katkına yoruma selam ve sevgi ve dua ile Allaha emanet ol
gül peri
27 Ocak 2013 Pazar 14:23:20
Yorumuma verdiğiniz cevaptan çok duygulandım.
Ben de yazmadan edemedim.

HZ.Musa,her gece yatmadan dua eder,ne olursun Allah'ım bir kere bana cemalini göster dermiş..Nihayet bir gün Allah-u Taala dan haber gelmiş.

--Yarın seni ziyarete geliyorum.

Hz. Musa ser sevinç olmuş,başlamış hazırlanmaya.Evde bir telaştır başlamış.Bu arada kapı çalınmış,hizmetkarlardan biri kapıyı açtığında üstü başı hırpani kim olduğu belli olmayan bir fakiri görmüş.
Hz.Musa,
---Oyalanmayın akşam oluyor zaman kalmadı.kapat kapıyı işine bak demiş.

Gün bitip gece olmuş.Hz. Musa ağlamaklı bir sesle Allah'a yalvarmış.

----Yine gelmedin Rabbimiz, sevinçlerim yarıda kaldı.Hüsrana uğradım.

Gaipten bir ses,

----Ya Musa ben geldim ama yüzüme bile bakmadın kapıyı yüzüme kapattın demiş..

Meğer Rabbimiz o fakir kılığında gelmiş Musa'nın evine.

Burada insanlara verilecek çok büyük bir ders var.

Sizin yorumunuzu okuyunca aklıma geldi.Yazayım dedim.

Allah'a emanet ol sevgili arkadaşım.Selam sevgi ve dua ile...
Cevap Yaz
gül peri
27 Ocak 2013 Pazar 13:57:25

Bugün Allah için ne yaptın sorusunun dünyevi şekli. dünyaya, insanlığa bir gram yararı olmayan neslimizin kendisine sorması gereken soru.

Genelde kendimize sormadığımız bir soru cümlesidir.

İnsanlık kaldı mı ki diye düşünmeye neden olan bir sorudur.
Yazınızı beğeniyle okudum.

İyi ki günün seçkisi olmuş.İnsanı kendine getiren bir yazı..Selam sevgilerimi gönderiyorum .


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 14:03:28
çok teşekkür ederim sevgili Ülkü dediğin gibi Allah için yaptın sorusunun dünyadaki karşılığıdır bu vicdani sorgu ile yaşamak...ne aç kalmamız ne namazımız ne kurbanlarımızın kanları Allaha ulaşır Allaha ulaşacak olan sadece amellerimizle ibadetimizi bütünleştirmektir....

Bir kıssa vardır onu da eklemek isterim "Hak teâlâ buyurur ki, ey kulum, ben acıkdım,beni doyurmadın. Kul cevâben der ki:

Yâ Rabbî! Bütün âlemleri doyuran sensin!Ben seni nasıl doyurabilirim?

O zemân cenâb-ı Hak buyurur ki, falan fakîr kulum aç idi,sen ise bol bol rızklar içinde yüzüyordun. O fakîr kulumu doyursaydın, benim rızâmı kazanmış olacakdın.

Yine Allahü teâlâ buyurur ki,ey kulum, ben susamışdım. Bana niçin su vermedin? Kul aynı şeklde:

Yâ Rabbî! Bütün âlemlere su veren sensin, benim seni sulamağa kudretim var mıdır?

Allahü teâlâ buyurur ki,falan kulum susamışdı, eğer onu sulamış olsaydın,benim sevgi ve muhabbetimi kazanmış olacakdın. Yine bunun gibi,çıplak olanı giydirmek için bu süâl-cevâb vârid olur. Yine bunun gibi,ben hasta idim de, benim hâl ve hâtırımı gelip sormadın.

Yâ Rabbî, seni nasıl ziyâret edebilirdim?

Allahü teâlâ buyurur ki,falan kulum hasta idi, onu ziyâret edeydin,orada benim rızâmı bulacakdın."

selam ve dua ile
Cehalet,şirk ve aslolan İslamiyetten uzak yaşam... daha çok kurşun sıkarız kendi ayağımıza Hayrettin Hocamın dediği gibi..eğer hala dinimizi yaşamamaya öğrenmemeye devam edersek..ben bu yazıyı sadece "müslüman" diye de yazmadım Arakan sadece yola çıkış noktam ile dünyanın gözü kör emperyalistleri idi ...ben elime silah alıp İzmir'den Arakan'ı kurtarmaya gidemem ama banane demiyorum en azından..

Rachel Coorie yi düşünmek lazım ben onu her zaman hayranlıkla anarım..Mekanı cennet olsun..Dünyanın diğer bir yanından kalkıp hiç bilmediği bir coğrafyaya O'nu getiren daha 23 yaşında iken zulmün tekerleri ile ezilemeyi gözünü kırpmadan O'na karşılatan güç nereden geliyordu.....O demedi adam sende oradakiler zaten birbirini yiyor..veya amerika zaten ekonomik kaosa gidiyor ben gemimi kurtarayım...O oradaki masumları çocukları gördü...Acaba öldüğü ile mi kaldı yoksa Rachel Coorie vicdanını uyutan dünyanın suratına bir tokat gibi mi indi toprağa inerken genç bedeni...

Evet bütün suç gavurun değil bizler çok suçluyuz 73 fırkadan bahseder peygamberimiz dinimizi bilmiyor yaşamıyoruz ilmi aramak değil bir elimize tesbihi alıp çek otur bekle öğretilmiş bize ..İnsan canlı Kurandır diyor yaratıcımız biz KurAnı yaşıyormuyuz...Kuranı hayata geçirip yaşatıyor muyuz...halbuki ne idi alimin mürekkebini şehidin kanından üstün tutan..din yanlış değil biz yanlış yaşıyoruz Eyvallah buraya kadar..Ama çözüm mü nedir ?

bir kere kendimize bakalım sonra düşmana buğz ederiz demekle çözülmez bu mesele.. gerek fiille gerek maddi gerek dua gerekse zalime nefretle zulme uğrayanın yanında olmamız gerekir diyorum..HAK'kın sesi olmak kolay değildir kardeşim ... işte kendi insanımla derdim bitmedi ki sıra başkasına gelsin demek ...kendimizi kandırmanın vicdanımızı uyutmak için söylediğimiz ninninin yumuşak sesidir..

Bırakalım vicdanlar uyansın Fırat kenarında bir kurt bir kuzuyu kapsa Allah bunun hesabını Ömer’den sorar diyerek adaletin ne olduğunu bize anlatan Hz.Ömer'e kulak verelim...Nice kuzuları kurtlar kapıyor biz ise hala üç maymunu oynuyoruz..

Halk'a hizmet Hak'ka hizmettir bu gerçeği de asla unutmayalım..Allah için yapacaklarımız zaten halk'a yapacaklarımızla tartılacaktır..yoksa Allahın bize ve yapacaklarımıza asla ihtiyacı yok... selam ve dua ile

Esmize - Perihan Kılıç tarafından 1/27/2013 1:34:07 PM zamanında düzenlenmiştir.

Esmize - Perihan Kılıç tarafından 1/27/2013 1:56:04 PM zamanında düzenlenmiştir.

Esmize - Perihan Kılıç tarafından 1/27/2013 1:57:29 PM zamanında düzenlenmiştir.

Cevap Yaz
hyazici58
27 Ocak 2013 Pazar 12:09:11
Evet bu derdi biliyoruz, biliyoruz da bir şey hep gücümüze gidiyor. Neden daha çok müslümanlar ? Hani birileri hep der ya, ya Osmanlı buradan çekildi başımıza kıyamet koptu. Osmanlı'nın kendi halkına olmadığı zamanlar olsa da, çoğu halklar için bir güvence olduğu doğru. Arakan'dan da Osmanlılar çekildi diye bütün bunlar olmadı. Bir yerlerde, tarih içinde büyük yanlışların olduğunu artık görmek gerekiyor. Belamızı bulalım diye Allah bu dini bize göndermediğine göre, dönüp kendimize yeniden, yeniden bakmamız gerekiyor. Şu an tutulan yolunda bundan farklı sonuçlar doğurmayacağını üzülerek şimdiden görüyorum. Çünkü öne çıkarılan hiçbir şeyin gönüllerimizle ilgisi yok.Her şey gözümüzün içine sokulmaya çalışılıyor ve kendi ayağımıza kurşun sıkmamız isteniyor. Bu o denli siznsice yapılıyor ancak sonunda tüm bölgede ve müslümanların yaşadığı tüm bölgeler kan revan içinde kalıyor, kalacak...Hafızası zayıf müslümanım yine dönüp tarih içinden suçlular arıyacak. Oysa her şeyi kendi elleri ile yaptı, yapıyor bunu kimse sorgulamayacak. Nasılsa bir gavur bulunur suçu yıkacağımız !

Yazınız çok güzeldi hocam...Yürekten kutladım...Selam,saygı...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 13:25:51
çok teşekkür ederim Hayrettin hocam yoruma anlatıp aktardıklarına cevabı çoklu vermeyi uygun buldum aynı tip yorumlar alınca selam ve saygımla
HakkınSesi
27 Ocak 2013 Pazar 02:45:57yazı nefse hoş gelmeyen şeyleri avam haliyle iyi irdelemiş, güzel belirtmiş. ancak insan, insanlık için illa ki bir şey yapması gerekiyor mu diye asıl ilaçlık soruya değinmemiş.

nasıl yani, insan, insanlar için bir şey yapmadan nasıl insan olabilecek peki? pek ala melekler, şeytanlar da bu kainatın varlıkları ve onlar da kendi beis ve hüsün çeşitlendirilmelerine göre var olabiliyorlar. insan da bu bakımdan bakmalı konuya. insan var olabilmek için ne yapmalı?

kusura bakmasın kimse ama biz, bizden değil millerce öte yerdeki müslümanlara, kendi müslümanlarımıza, müslümanı da geçtim de insanımıza sahip çıkamıyoruz. o zaman bu durumda son söylediğim bahane mi üretmek oluyor? tabi ki hayır, ama gerçek bu. ha dua edilir, çeşitli enternasyonal platformlarda hak iddia edilir, müzakereler edilir ama daha fazlası olmaz, olamaz da. bir kere sözü geçecek ne ekonomik ne de siyasal bir gücümüz var. en güzeli de duadır ki, o da nefis el verdikçe.

biz insanlığı kendi yuvasında yitirmiş dünyanın silsilesiyiz. düşünüyoruz yalanı ile beslenir, yer içer uyuruz. eğer maksat insanlık ise, her devlet önce kendi eksik gedikleriyle uğraşmalı! her insanda kendisiyle. insanlık için bir şey yapmayı bırakın, dedikodu yalan gırla...

insan kalın giyinmeden havadan şikayetçi olmamalı. zamanında Elmalılı Hamdi Yazır yazdığı kuran tefsirinin başında şöyle yazmıştır: ' mektep de coğrafya okuduğum zamanlar Arabistan'ı bizim diye belledim.' sonradan bu söz tefsirden çıkarılıyor. biz hafızasız kalmış milletiz. değil Arakan, Bağdat bombalanırken kaç kişinin içi yandı? ya da Musul, Kerkük, Kuzey Suriye?


derin mevzular bunlar. zannımca bir yazıyla tüketilmesi gereken mevzular değil bunlar. Asr süresinde de geçtiği gibi.. Ben artık o asrı yaşıyoruz diye hissediyorum. Allaha inanan, salih amel işleyen, hakkı tutup kaldıran ve sabrı tavsiye edenler hüsranda olmayanlardan...

sabırla...ne diyelim başka?

..

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 13:26:18
çok teşekkür ederim Hakkın sesi yoruma.... anlatıp aktardıklarına cevabı çoklu vermeyi uygun buldum aynı tip yorumlar alınca selam ve saygımla
Ahretahû
27 Ocak 2013 Pazar 02:17:51
Çok elîm bir konuyu dile getirmişsiniz. "Bu gün Allah için ne yaptın?" sorusuna cevap vermekten aciz olan insanoğlu, "Bu gün İnsanlık için ne yaptın" sorusuna nasıl cevap verebilsin ki, günümüzde yalnız ben diyen, kendisinden başkasına hayat hakkı tanımayan kitleler, milletler; Oluşturmuş oldukları sömürü düzenlerini sürdürmek için, insanları öldürenleri; Durdurmaktan bile aciz maalesef insanoğlu... Cenab-ı Allah'ın rahmetini talep ediyor, bütün islâm alemini, bütün din kardeşlerimizi huzura kavuşturmasını diliyoruz...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 13:28:33
çok teşekkür ederim saygımla...
Nilgün Akçay
27 Ocak 2013 Pazar 00:54:55
Kendimizi aklayanlardan değil de hesaba çekenlerden olabilsek keşke!...

Dilerim önce kendimizi bulur, sonra biz'e hizmet edebilme yetisine sahip oluruz.

duyarlı yüreğe selam olsun.


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 13:29:42
çok teşekkür ederim Nilgün beni hiç yalnız bırakmadın Allah razı olsun selam ve dua ile
ALPEREN OZAN
27 Ocak 2013 Pazar 00:17:10
gerçekten tam bir insanlık dersi.

ben de dersimi aldım sayenizde.

kutlarım sizi.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 13:30:22
Teşekkürler sadece vicdanlara ufak birer dokunuştu selam ve dua ile
Mehtap ALTAN
27 Ocak 2013 Pazar 00:09:55
Bugün insanlık için ne yaptım/k!..

İnsanlık için evreni kuruttuk savaşların bereketinde!...

İnsanlık için her türlü ayrımı yaptık; din, dil, ırk demeden sınıflandırdık anlamı tek olanı!

Yetmedi merhametin adını acizlik, vefanın adını zayıflık, başarının adını eze eze büyümek koyduk, modernliğin adını da yalnızlaşıp insana dair herşeyden soyutlaşmak koyduk!

Hatta bugün değil dün de bugün de yarın da çığlığı hiç bitmeyecek çocuklar bıraktık sonsuzluğun duvar dibine!...

Sahi bugün insanlık için daha ne yapacağız Sevgili yazarım...

Gönülden tebrik ediyorum seni...


1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 13:35:23
Canım arkadaşım çok ama çok teşekkür ederim..Güzel fikirlkerinle yazılımı desteklediğin için selam ve dua ile
AYSE 09
26 Ocak 2013 Cumartesi 22:19:56
ne güzeldi anlatımın gerçekleri evet ya bu gün biz insanlık için ne yaptık
saygımlasın bitanem

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 27 Ocak 2013 Pazar 13:31:35
çok teşekkür ederim Ayşe beni hiç yalnız bırakmadın Allah razı olsun selam ve dua ile
mehmet ali unsal
26 Ocak 2013 Cumartesi 00:50:36
Seslenişim sizlere ey insanlık
Zulme bilerek bilmeyerek ortak olanlara
Bizim derdimiz bitti sıra insanlığa mı geldi diyen bananecilere
Görmezden gelenlere feryatlara kulaklarını tıkayanlara
Soruyorum sizlere insanım diyorsunuz madem
Öyleyse anlatın lütfen “Bu gün insanlık için ne yaptın?”

Değerli kardeşim duyarlı yüreğine sağlık.değerli çalışmanızı yürekten tebrik eder,sizin değerli çalışmanızı bir şiirimle destekliyorum..selam ve saygılarımla.

BU GÜN ALLAH İÇİN NE YAPTIK..?

Söyleyin bu nefesi bizlere veren
Yüce Allah değilmi?
Söyleyin bu hayatı bahşeden
Yüce yaratan değilmi?
Söyleyin bu gün
Allah için ne yaptık?

Kimi sevindirdik?
Kimi sevdik okşadık?
Hangi fukaranın kapısını çaldık...?
Hangi dertlinin derdine merhem olduk..?
Söyleyin bugün Allah için neyaptık?
Sorduk’mu bir gün kendimize ?
Acaba ben bugün Allah için ne yaptım...?

Bize bu nefesimiz haktan hediye
Anlayamıyorum neden geçiriyoruz
Değerli vaktimizi gafletle geçiriyoruz
Bilemiyorum ne diye..?
Yarın hak divanında
Karşılaşmayacakmıyız ki sefalatle
Söyleyin bugün Allah için neyaptık?

Her günümüz başlıyor
Dünümüzden farksız’mı farksız
Bu gün orada yarın şurada
Yarınını düşünmeden aralıksız
Çoğumuzun zamanı geçiyor
Söyleyin bugün Allah için neyaptık...?

Yüce kitabımızda ne ilimler var ne ilimler
Çeşit çeşit dualar ve bilgiler...
Kaçımız elimize alıyoruz..?
Kaçımız bir sayfasına bakıyoruz?
Kaçımız manâsını biliyoruz
Söyleyin bugün Allah için neyaptık...?

Yaratan sağlığını nerede harcadın derse
Biz ne diyeceğiz yüce yaratana...?
Zevk’i ve sefalar içindeydin
Bir gün şükür etmedin
Bana kuluğunda tembellik ettin derse bize
Bilmiyorum ne diyeceğiz soralım kendimize
Gerçekten bu gün Allah için ne yaptık...?

Yaşlı anne ve babamızı saygı ile andıkmı
Gidip ziyaret edip ellerinden öptük mü.?
Sılai rahim yaptıkmı...?
Dost ve akrabaların hatırını aldık mı...?
Yolda bir öksüzün başını okşadık mı..?
Söyleyin bugün Allah için neyaptık...?
Gerçekten bu gün Allah için ne yaptık...?

23/12/2010

MEHMET ALİ ÜNSAL.

mehmet ali unsal tarafından 1/26/2013 12:53:42 AM zamanında düzenlenmiştir.

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


Esmize - Perihan Kılıç Yazının sahibi 26 Ocak 2013 Cumartesi 02:11:42
Teşekkür ederim Allah razı olsun... saygılar selamlar
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.