dağ gülü
353 şiiri ve 16 yazısı kayıtlı Takip Et

Yorumdan esintiler....(taşlama üzerine)Yorumdan Esintiler....(taşlama üzerine)Taşlama elbette var edebiyatımızda lakin site içi değil de toplumun geneline yazılırsa edebi değer kazanır, çok güzeldi, güzel yazmışsınız lakin bu şiirinizi başka bir yerde yayınlarsanız hiçbir anlamı yok. Elbette gönül ister ki her bir birey haddini bilsin, özellikle de şiir yazan gönül adamları daha da haddini, bilmeli, sevgi de saygı da bonkör olmalı, en çok insani değerlere onlar önem vermeli ve dile getirmeli şiirlerinde nesillere bir eser bırakmak istiyorlarsa. Geçici duygularla, kinle, hırsla, öfkeyle yazılanlar da kalıcı olmaz.

Sitelerin belli kural ve kaideleri var, yorumlar üyelerin birbiriyle sorun yaşaması için önerilmemiş ki! Yorumlar şiirlerin gelişmesi için, dostane ilişkilere kapı açılması için, fikir alışverişlerinde kolaylık olsun diye sunulmuştur üyelere. Gel gör ki her şeyde olduğu gibi bu güzel, önemli seçeneği de kötüye kullanmakta çok başarılıyız.

Yorumdu seçkiydi derken birbirimizi nasıl da kırar olduk, oysa ne kazandırıyor bize çok yorum olması ya da çok seçki olması, sadece geçici bir gurur okşamadan öte gitmiyor. Bu kısa gurur okşamalara ne kadar da ihtiyaç duyuyormuşuz ki birbirimizi ağır ithamlarla suçlar olduk Sitedeki sorunlarla elbette Allah ilgilenmez, ama insanlığa zarar veren, kalp kıran, iftira atan, yaşantısında bir başkasının rızkını kesenler için de ilahi adaleti vardır.

İnsan sanal ortamda da insandır, real ortamda da. Farklılık göstermesi mümkün değil, yani insan neyse odur her ortamda. Vicdanı varsa, inancı varsa, insani değerlerini gözü gibi koruyup, önemsiyorsa, sağlam bir aile terbiyesi almışsa o kişiyi hiçbir ortam bozamaz. “Ordunun içine de girse aynı kişilikte çıkar” diye bir söz vardır. Burada da geçerlidir bu söz. İnsan her ortamda alının akıyla bulunmalıdır, şahsiyetine bir zeval vermeden, bir başkası tarafından zeval görmeden.

“Birbirimizi sevmedikçe, iman etmiş olmayız!” Hz. Muhammed

Sağlıcakla kalınız arkadaşlar

Sayılı günlerden ibaret olan oruç, yine sayılı günlerden ibaret olan hayatımıza incelik,
derinlik ve zerâfet kazandırır. Hayırlı ve bereketli bir ramazan ayı diliyorum….

Selamlar saygılarımla

* * *


Beğen

dağ gülü
Kayıt Tarihi:20 Temmuz 2012 Cuma 20:16:44

YORUMDAN ESINTILER....(TAŞLAMA ÜZERINE) YAZISI'NA YORUM YAP
"Yorumdan Esintiler....(taşlama üzerine)" başlıklı yazı ile ilgili
düşüncelerinizi ve eleştirilerinizi diğer okuyucular ile paylaşın.


YORUMLAR
ayvalıklı
25 Temmuz 2012 Çarşamba 17:31:39
BİR BAŞKADIR BENİM MEMLEKETİM
İNSANI İLE YAZARI İLE
ŞAİRİ İLE TEBRİKLER
DOST KALEM

Cevap Yaz
Mehmet Turgut
24 Temmuz 2012 Salı 10:42:39
Öncelikle kutlarım.Methiyede yazsak taşlamada yazsak sevda şiiride tazsak hepsi yerini bulmalı
Kırmadan üzmeden sınırları aşmadan tabi
Yüreğinin sesi daim olsun dilerim

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


dağ gülü Yazının sahibi 30 Temmuz 2012 Pazartesi 15:17:40
Çok haklısınız değerli hocam, sağ olunuz, güzel düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Mutlu ve esen kalınız..


Selamlar saygımla


* * *
tacettin yıldırım
21 Temmuz 2012 Cumartesi 12:11:38
bu güzel sitede binlerce yorum yazdım.....sağlığım elverdiği müddetçe dahada yazacağım inşallah...hiç bir kimseye olumsuz bir yorum yazmadım yazmayacağımda...binlerce arkadaşım oldu hepsindende saygı sevgi gördüm...sağolsunlar varolsunlar...ufak bir hatayı büyütenler burnundan kıl aldırmayanlar..... kendisini erişilmez sananlar...zaman içinde yok olup gidiyorlar...halbuki ne gerek var....beğenmezsen okuma okuduysan yorumunu etik değerler içinde yaz... unutulmamalıki....dal rüzgarı affetsede bir defa kırılmıştır.... baki kalan hoş bir sadadır...kolayı değilde zoru başarmak büyüklüktür...okuma özürlü ülkemde bari yazanları kırmasak onları teşvik etsek daha güzel olmazmı...yazın çok yerinde ve çok güzel usta kalem saygılar sevgiler

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


dağ gülü Yazının sahibi 21 Temmuz 2012 Cumartesi 16:54:28
Sağolunuz Tacettin hocam, öyle iyi niyetli düşünüyoruz lakin dün okuduğum bir taşlama yorumlar seçkiler üzerineydi, yorum yazanlar da ateşe körükle gitmişler destek çıkıyorlardı yorumlarıyla. Çok üzüldüm üstelik şiirin hikayesine de hayvanlarla ilgili bir benzetme yazmış, olmaz ki üyeleri hayvana benzetip, yani hayvanlar üzerinde örnekler sergilemiş. Ben kendi adıma çok utandım, insanlık adına da. Bu kadar ucuz olmamalı insanoğlu, geçici şeyler için. Yukarıdaki yorumu yazdım, aslında bu yorumumu daha da geliştirerek eklemek isterdim, öyle asabım bozuldu ki hemen ekledim olduğu gibi. Maksat nedir anlamadım, bizler burada yorum seçki peşinde miyiz yoksa duygularımızı paylaşmak, edebiyat adına edeple dostluklar kurmak için mi anlamadım gitti. İnanın yorum yazmaktan soğutuyor bu tür şiirler ve yazılar, seçki alınca neden suçluluk hissetmemize sebep oluyor? Hiç kimsenin böyle bir şeye hakkı yok ki, böyle hissettirmeye seçki alanları. Bu ne fesatlıktır önüne geçilemeyen. Beğenmediğine yorum yazma, görme, eleştirme, kimsenin önüne kütük gibi düşme, haddini bil, iyi olanı takdir et, baltalama diye haykırmak mı gerekiyor. İşte görüyorsunuz insanlarımızı, bu tür zihniyetler yüzünden ülkemiz de karışıyor, bir türlü felah bulmuyor. Burada bir avuç insan birbirini çekemezken, neredeyse parti kuracaklar kendi aralarında ki gurup oluşturmuşlar. Gerek facbook da gerekse msn konuşmalarında birbirlerine akıl verip hedef belirliyorlar, gerçi ben takılmıyor bu tür guruplaşmalara, er geç birbirlerine de ters düşüyorlar.Keskin sirkenin zararı kendine. İyi niyetli insanlar kendini belli ediyorlar, şiire gönül verenler. Ben doğru yolumda yürüyorum gölgelere takılmadan.

Sağlık ve huzurla kalınız...

Sayılı günlerden ibaret olan oruç, yine sayılı günlerden ibaret olan hayatımıza incelik,
derinlik ve zerâfet kazandırır. Hayırlı ve bereketli bir ramazan ayı diliyorum….


Selamlar saygılarımla* * *


Mevlüt GÖZDE
20 Temmuz 2012 Cuma 22:41:35
Hatta Güler Hanım iş öyle bir noktaya geliyor ki, hızını alamayan bazı arkadaşlar "şunu niye etkili yorum seçiyorsun, bunu niçin favorilerinize ekliyorsunuz" diye alenen ileri gitmektedirler.Kendi dar kalıplarına ve görüşlerine uygun şairler yetiştirmek gibi beyhude bir gayretin içinde olanlar da maalesef ki birer gerçektir.Kırılmasın diye yaptığınız açıklamaları da size karşı kullanmaya çalışanlar da...Bu bağlamda yazınızı değerli ve anlamlı bulduğumu ifade etmeliyim.

Aslında eklediğiniz hadisi şerif tüm gerçeği anlatmaya yeterli...

Mübarek Ramazan ayının tüm insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ederim...

Sevgi ve saygılarımla Güler Hanım...

2 cevap yazılmış Cevap Yaz


dağ gülü Yazının sahibi 20 Temmuz 2012 Cuma 23:53:09
Aynen inanırım, benim içinde çok yapıldı bu dedikleriniz Mevlüt hocam, hani pazarlarda zabıtanın dışında korsan denetçiler vardır, takip ederler fiatları ve kaba güç gösterisiyle pazarcılara bela olurlar, ürünlerin fiatlarını kendi belirledikleri düzeyde tutmak adına. Bunu gibi bazı uyanık fesatlar dediklerinizi yapıyor ve bazı koyunlarda o çobanların eşliğinde kaval dinleye dinleye peşlerinden gidiyor ne hikmetse. Sıkıysa biri gelsin bana söylesin de göreyim onu)) şunu etkili seçme ya da favori listene alma, yok ya)) benim kendi öz iradem ne güne duruyor ya da zekam eksik mi ki beni birileri yönetecek)) asla izin vermem babam dahi olsa. Benim bir kişiliğim var ve ben o kişilikle kendimi, temsil ederim. İnsandaki kalite davranışlarından belirlenir. Öyle kişilerden zaten bir beklentimiz de yok, olmaz da. Kendini temsil etmeyen, edemeyenler ne işe yarar ki? Ben ne bir guruba dahilim ne de bir kişinin gölgesinde varım, ben kendi bireysel savaşımı veriyorum ve de özgürüm. Varsın favori listesine almasın kuklalar, varsın etkili seçmesin, onların seçkileri benim karnımı doyurmaz ki)) sizin de)) öyle değil mi hocam. Hani, Midyat'a pirince gitmiyoruz ki evdeki bulgurdan olalım. Bırakalım herkes kendi keyfince yapmak istediğini yapsın, yani çevresine zarar vermeden, favorisine alsın almasın ya da etkili seçsin seçmesin önemli değil yeter ki zararı dokunmasın, bulaşmasın sebepsiz yere. Öylelerinin de dostluğu şöyle durusun)) Bu yorumum bir şiire yaptığım yorum, taşlama yazılan bir şiirden, buraya taşımayı uygun ve gerekli gördüm.
Çok teşekkür ediyorum Mevlüt hocam sağ olunuz. Sağlıcakla kalınız....

Selamlar saygılarımla

* * *
Mevlüt GÖZDE 21 Temmuz 2012 Cumartesi 01:57:22
Yüreğinize sağlık Güler Hanım, inanınız tüm duygularıma tercüman oldunuz bu güzel ve dobra dobra görüşünüzle. Buyurduğunuz gibi;"Kendi alın terim yüreğimin eseri olan bir çalışmamda istediğim kişinin görüşünü etkili yorum seçemeyeceksem, puan verip veremeyeceğime , favorime alıp almayacağıma" ben karar veremeyeceksem, benim özgürlüğüm ve hür iradem nerede kalır...Benim karakterim, kişiliğim , bilgi ve birikimim ne ifade eder ki, kendim ve çevremdekiler için... Kendi adıma gerekliş cevabı verdiğime inanıyorum...Bir kez daha sayfanızda hatırlanmasını ve okunmasını istedim...Dediğiniz gibi asla bir gurubun üyesi olmamak ve birey gibi birey olabilmekten geçiyor işin esprisi... Bu tür kısır düşünceler peşinde koşanlar, asıl bir süre sonra yalnız kalacak olanlardır bence...

Duyarlılığınıza ve objektif, dobra görüşlerinizi paylaşmanıza yürekten teşekkür ederim...

Selâm ve saygılarımla...
yaban böceği
20 Temmuz 2012 Cuma 21:06:15
Güzel hatırlatmalarda bulunmuşsunuz yazınızda.Tebrik ediyor, gönül dolusu selam ve saygılarımı sunuyorum.Hayırlı Ramazanlar Güler hanım...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


dağ gülü Yazının sahibi 21 Temmuz 2012 Cumartesi 00:21:20
Teşekkür ederim Ahmet hocam, sağolunuz. Okuduğum bir taşlamaya yazdığım yorumu buraya taşıdım, gerçekten rahatsız oldum insanlık adına. Değer mi seçki ve yorum adına oturup da şiir yazmaya, insanları aşağılamaya. O kadar ucuz mu bütün değerler, iki kelimeyle harcama çabaları ne kadar da anlamsız, ne kadar da gereksiz bence. Eğer ki taşlama ve hiciv konusunda geliştirmek istiyorsa yazan kendini, başka malzeme bulmalı, üyelerden değil de yaşamın içinden diye düşünüyorum. Burada birbirimizi karalamak adına durmuyoruz, duygularımızı paylaşmak için olduğumuzu düşünüyorum.

Sağlıcakla kalınız..

Selamlar saygılarımla

* * *
Adem Güngör
20 Temmuz 2012 Cuma 20:52:52
Güler Hocam, güzel bir yazı olmuş. Sanki içimi okumuşsunuz son günlerde her şey iyice çığırından çıktı. Her şair sitenize gelirken farklı duygularla geliyor. Emeğinize sağlık kutlarım Hocam, Saygılarımla...

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


dağ gülü Yazının sahibi 21 Temmuz 2012 Cumartesi 00:20:13
Teşekkür ederim Adem hocam, sağolunuz. Okuduğum bir taşlamaya yazdığım yorumu buraya taşıdım, gerçekten rahatsız oldum insanlık adına. Değer mi seçki ve yorum adına oturup da şiir yazmaya, insanları aşağılamaya. O kadar ucuz mu bütün değerler, iki kelimeyle harcama çabaları ne kadar da anlamsız, ne kadar da gereksiz bence. Eğer ki taşlama ve hiciv konusunda geliştirmek istiyorsa yazan kendini, başka malzeme bulmalı, üyelerden değil de yaşamın içinden diye düşünüyorum. Burada birbirimizi karalamak adına durmuyoruz, duygularımızı paylaşmak için olduğumuzu düşünüyorum.

Sağlıcakla kalınız..

Selamlar saygılarımla

* * *
zaralıeren
20 Temmuz 2012 Cuma 20:21:41
haklılığı var olan bir makleydi emeğine sağlık selamlarımla

1 cevap yazılmış Cevap Yaz


dağ gülü Yazının sahibi 20 Temmuz 2012 Cuma 23:54:39
Çok teşekkür ediyorum Azimet hocam, sağolunuz,
esen kalınz


Selamlar saygımla


* * *
Edebiyatdefteri.com, 2016. Bu sayfada yer alan bilgilerin her hakkı, aksi ayrıca belirtilmediği sürece Edebiyatdefteri.com'a aittir. Sitemizde yer alan şiir ve yazıların telif hakları şair ve yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Sitemiz hiç bir şekilde kâr amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Sitemizde yer alan şiirler, öyküler ve diğer eserlerin telif hakları yazarların kendilerine veya yetki verdikleri kişilere aittir. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Ayrıca sitemiz Telif Hakları kanuna göre korunmaktadır. Herhangi bir özelliğinin kısmende olsa kullanılması ya da kopyalanması suçtur.
Edebiyatdefteri.com'u kullanarak Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.