Elmas nasıl yontulmadan kusursuz olmaz ise; insan da acı çekmeden olgunlaşmaz. (Konfüçyüs) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu

Karamanın koyunu sonra çıkar oyunuHalk arasında söylenegelmiş birçok deyim ve atasözlerimiz vardır. Bu sözlerin, haklı bir çıkış noktası da vardır elbet. Birçoğumuzun bildiği ama nasıl çıktığını bilmediği, dilden dile geçerken değişime uğrayan; Karamanın koyunu, sonra çıkar oyunu deyimi de bunlardan biridir. Peki, nasıl çıkmış bu deyim bir göz atalım mı?

Hepimizin bildiği gibi; Osmanlı İmparatorluğu dünyaya hükmetmiş bir imparatorluktu. Dostları olduğu kadar, düşmanları da vardı. Bu düşmanlar uzaktan olmazdı çoğu zaman. Şimdiki gibi… Ne hikmetse, çoğunluğu kardeşleri ve soydaşlarıydı. E yabancılar zaten düşmandı, en azından düşman oldukları biliniyordu. İnsanın zoruna giden, kendi soyundan olanlarla savaşmasıydı...

Karamanoğulları ve Osmanoğulları yıllarca savaşmış. O zamanlar, Osmanlı henüz İstanbul’u feth etmemiş, durmadan feth hazırlıkları yaparken, bir yandan da haçlı ordularıyla savaşıyormuş. Koskoca İmparatorluk bunlarla uğraşırken, bizim Karamanoğlulları da boş durmuyor, Osmanlılara saldırıp bezdirmeye, küçük küçük toprakları ele geçirmeye çalışıyordu. Bu duruma üzülen zamanın büyükleri, kardeş kavgasına son vermek için, Karaman Beyi ile Osmanlı Beyini Konya’ya çağırmışlar, her iki tarafın şikâyetlerini dinlemişler. Sözü tatlıya bağlayıp her iki beye de bir daha savaşmayacaklarına dair yemin ettirmişler.

Karaman Beyi yemin ederken, elini koynuna götürerek;

“Bu can burada durdukça, Osmanlı’yı kardeş bilip, kılıç çekmeyeceğime söz veriyorum” demiş.

Demiş demesine de, Karaman Bey’i, toplantıdan çıkar çıkmaz, kaftanının altına sakladığı bir kuşu çıkarıp salıvermiş.

“İşte can çıktı, söz bitti” demiş.

Karaman Bey’inin yaptığına tanık olan saraylı bir zat; “Karaman’ın koynu, sonra çıkar oyunu” diyerek üzüntüsünü dile getirmiş.

Daha sonra bu deyim, dilden dile söylenirken değişime uğramış “Karaman’ın koyunu, sonra çıkar oyunu” diye belleklerimizde kalmıştır.

24.03.2012 Emine UYSAL

Etiketler:


MEFTÛN.  | ALİ AŞKIN  KURT
23 Şubat 2013 Cumartesi 05:09:50


Bu hikayenin kaynağı nedir acaba BUNDAN BÖYLE TÜRKÇEDEN GAYRI BİR DİL KONUŞULMAYA diyen bir KARAMAN beyi böyle bir şeyi yapması mümkün değildir bunun aslı işgal döneminde koyun postuna bürünerek düşman kampına sızmadır ve cephenin kazanılmasıdır ve haber anadoluya gittiğinde bu sözün söylenmesidir KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU.Son dönemde bu osmanlıya ihanet hikayesini heryerde görmekteyim hayırlısı ne diyelim.


    [ Cevap yaz ]    

Doğan DÜDÜKCÜ  | Doğan  DÜDÜKCÜ
09 Temmuz 2012 Pazartesi 17:24:54


Emeğinize ve yüreğinize sağlık, Selam ve Saygılar sunarım.


    [ Cevap yaz ]    

25 Mart 2012 Pazar 15:44:29


anacım bu lafı çok kullanır..
ne zaman duysam o aklıma gelir..
çok güzel bilgilendiriciydi..
emeğe saygılar.
selamlarımla..


    [ Cevap yaz ]    

handan akbaş  | handan akbaş
25 Mart 2012 Pazar 10:01:44


Her deyimin farklı bir öyküsü olduğu muhakkak, hangisi olursa olsun, bilgilendirdiğiniz için Emine'ciğim sana ve diğer arkadaşlara teşekkürler, selam ve sevgiler.


    [ Cevap yaz ]    

tacettin yıldırım  | tacettin  yıldırım
25 Mart 2012 Pazar 07:20:38


bu da çok güzeldi....öğrenmek keyif veriyor sağolun varolun saygılar


    [ Cevap yaz ]    

Billur T. Phelps  | Billur T.Phelps
24 Mart 2012 Cumartesi 22:07:55


Sevgili Emine,

Karamanlı bir arkadaş'ta bu deyişten yola çıkarak sıkıntısını belirtmiş ve bizi hile yapan birileri gibi görüyorlar o işin aslı şudur demişti. Aklımda kaldığı kadar yazayım.

Karamanlılar yine böyle bir savaşa giderken, düşmana karşı kendi askerlerinin yetersiz kalacağını görünce, onları sayıca fazla olduklarına inandırabilmek için, orada bulunan koyunların her bir boynuzuna yanan küçük mesaleler bağlamışlar ve yanlarına dizmişler. Düşman ordusu da karanlıkta anlayamamış ve yığınla mesaleli adamın üzerlerine geldiğini sanarak, pes edip kaçmış.

Karamanın koyunu, sonra çıkar oyunu sözü de böyle çıkmış ortaya. Ben söyleyenin yalancısıyım vallaha :))))    [ Cevap yaz ]    

24 Mart 2012 Cumartesi 22:01:55


Hikayesini ilk sizden öğrendim ilginçti.Çoğu atasözlerimizin yada deyimlerimizin tarihteki olaylardan çıka gelmesi güzel bir yanı.Emeğinize sağlık .


    [ Cevap yaz ]    

24 Mart 2012 Cumartesi 21:29:04


Her ne kadar Karaman'ın koyunu da meşhur ise de deyimi n doğrusu ''Karaman'ın koynu''dur. Fakülte yıllarımda Hocamız Rahmetli Prof. Dr. Mehmet Cemalettin Şehabettin Tekindağ'dan dinlemiş olduğun bu olayı bu gün sayfanızda görmekten dolayı çok menun oldum.

Selam ve sevgilerimle.


    [ Cevap yaz ]    

AYSE 09  | AYŞE KARAN
24 Mart 2012 Cumartesi 20:43:34


çok güzelanlatımdı cancazım
ne doğru sözler eskilerin sözleri saygı sevgimlesin


    [ Cevap yaz ]    

BOZOK KIZI  | Aliye  Uyanık
24 Mart 2012 Cumartesi 20:32:24

Okuduğunuz yorum yazar tarafından etkili yorum olarak seçilmiştir.

Şimdi ve yüz yıllar boyu kardeş kavgalarına harcadığımız zamanı bir birimizi anlamaya, bu milletin yararına olacak tüm işlerde birlik olmayı başara bilseydik bugün biz de dış ülkelerin teknolojisine bağımlı olup mallarını tüketen toplum değil kendi mallarımızı dışarıya satan ilimde üretimde ileri giden bir ülke olurduk sanıyorum.. saygılar aslında içeriği çokça derindi arkadaşım, kutluyorum kalemini sevgiler..


    [ Cevap yaz ]    
Karamanın koyunu sonra çıkar oyunu başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
24.03.2012 19:05:24
Toplam 10 yorum yapıldı
6272 çoğul gösterim
5810 tekil gösterim