Cahil cesur olur. Hz. Muhammed (S.a.v) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

TEKİRDAĞ'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER...

KERİM ÖZBEKLER
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

TEKİRDAĞ RAKISI VE ŞARABI İLE ÜNLÜ 1 İLİMİZDİR, BURAYA GELENLER BU 2 ÜRÜNÜ HEDİYELİK EŞYA OLARAK ALIRLAR. BU ÜRÜNLERİ TEKİRDAĞ VE İLÇELERİ’NDE Kİ DÜKKAN VE MARKETLERDE BULMAK MÜMKÜNDÜR, FİYATLARI ÜRÜNÜN KALİTE VE GRAMINA GÖRE DEĞİŞMEKTEDİR.

NAMIK KEMAL ANITI;TEKİRDAĞ İÇİNDE BULUNAN BÜYÜK PARK İÇİNDEDİR, 1949 YILINDA DİKİLMİŞTİR. AYRICA BELEDİYE ÖNÜNDE 1 ANITI, HÜKÜMET MEYDANI’NDA MERMER 1 HEYKELİ MEVCUTTUR.

RÜSTEMPAŞA CAMİİ;KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN DAMADI RÜSTEMPAŞA TARAFINDAN MİMAR SİNAN’A YAPTIRILMIŞTIR.

BEDESTEN CAMİİ;MİMAR SİNAN’IN YAPTIĞI 1 CAMİDİR.

RAKOÇİ EVİ;MACARİSTAN’DAN KAÇARAK TÜRKİYE’YE SIĞINAN VE 1724’DEN 1740 TARİHİNE KADAR 18 YIL TEKİRDAĞ’DA YAŞAYAN MACAR KRALI RAKOÇİ FERENÇ’İN EVİDİR, 1784’TE ÖLÜNCE EVİ MÜZE HALİNE GETİRİLMİŞTİR. XV111.Y.Y.DAN VE LALE DEVRİNDEN KALMA OLAN BU ESERİN MÜLKİYETİ MACARİSTAN DEVLETİ’NE AİTTİR.

RAKOÇİ ÇEŞMESİ;MACAR KRALI RAKOÇİ FERENÇ TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, ÇEŞMENİN TÜRKÇE VE LATİNCE KİTABESİ VARDIR. TEKİRDAĞ’DADIR.

KUMBAĞ;TEKİRDAĞ’A 15 KM. UZAKLIKTADIR, DOĞAL 1 PLAJA SAHİPTİR. DENİZ-BALIK-BAĞ’LARI İLE ÜN YAPMIŞTIR. KİRALIK OLARAK EV TUTMA ŞANSI VARDIR, PANSİYON VB.GİBİ TESİSİLERE SAHİPTİR.

BARBAROS;TEKİRDAĞ’A 10 KM. UZAKLIKTADIR, HER MEVSİMİN MEYVASININ VE HER ÇEŞİT BALIĞIN BULUNDUĞU 1 MINTIKADIR. HER TARAFINDAN DENİZE GİRİLEBİLİR, PANSİYON VB.TESİSLER MEVCUTTUR.

DEĞİRMEN ALTI;TEKİRDAĞ’A 8 KM. UZAKLIKTADIR, BÖLGENİN MESİRE YERİDİR. BURADA KUMSAL-OTEL-MOTEL VB.GİBİ TESİSLER MEVCUTTUR.

DEREAĞZI;TEKİRDAĞ-İSTANBUL KARAYOLU ÜZERİNDEDİR, TEKİRDAĞ’A 3 KM. UZAKLIKTADIR. GÜZEL 1 PLAJA SAHİPTİR.

TOPAĞAÇ;TEKİRDAĞ’A 6 KM. UZAKLIKTADIR, TABİİ 1 PLAJA SAHİPTİR. KORUSU VE DENİZİ İLE İNSANI BÜYÜLEYEN BİR ATMOSFERE SAHİPTİR, MESİRE YERİ OLARAK KULLANILMAKTADIR. İÇME SUYU İLE MEŞHURDUR.

KARAEVLİALTI;15 KM. UZAKLIKTADIR, İSTANBUL KARAYOLU ÜZERİNDE 1 PLAJDIR.

UÇMAKDERE;36 KM. UZAKLIKTADIR, ÜZÜM-ŞARAP-DENİZİ İLE ÜNLÜDÜR. TEKİRDA-BARBAROS-NAİP-MERMER-YENİKÖY ÜZERİNDEN ULAŞILABİLİR.

ÇORLU’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

SÜLEYMANİYE CAMİİ VE KÜLLİYESİ;1521 YILINDA MİMAR SİNAN TARAFINDAN YAPILMIŞTIR, BU GÜN AYAKTA KALAN BÖLÜMÜ CAMİ’NİN KENDİSİDİR.

KIRKGÖZ KÖPRÜSÜ;M.S.1.Y.Y.ESERİDİR, ROMALILARA AİTTİR. HARAP 1 DURUMDADIR, ÇORLU YAKINLARINDADIR.

ÇORLU ÇAMLIĞI;ÇORLU-LÜLEBURGAZ ARASINDADIR, ÇAM AĞAÇLARI İLE KAPLIDIR. İÇME SUYU MEŞHURDUR.

TAŞKÖPRÜ;ÇORLU’DADIR, ROMALILAR DEVRİNDEN KALMADIR

FATİH CAMİİ-TAHTALI CAMİİ-BURMALI CAMİİ-REŞADİYE CAMİİ-YENİ CAMİ-KOCATEPE CAMİİ-ÇORLU DERESİ İSTASYON KÖPRÜSÜ-ERGENE NEHRİ ÜZERİNDE Kİ KÖPRÜ-CUMHURİYET MEYDANINDA Kİ ATATÜRK HEYKELİ-BELEDİYE HAMAMI-SAUNA-ÇUKUR ÇEŞME-ÇOBAN ÇEŞME-NAYLON ÇEŞME-ÇARŞI ÇEŞMESİ-PAŞA ÇEŞMESİ-ACI ÇEŞME-ÇARDAKLI ÇEŞME-FATİH ÇEŞMESİ-KUMYOL ÇEŞMESİ-HATİP MAHALLESİ ÇEŞMESİ-BALIK PAZARI-KÖMÜR PAZARI-MANİFATURACILAR ÇARŞISI-SANAYİ ÇARŞISI-BİZANSLILARDAN KALMA SUR KALINTILARI-HACI ŞEREMİT MESİRE ALANI-HAVUZLAR MESİRE ALANI-ÇAMLIK MESİRE ALANI ÇORLU’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK DİĞER YERLERİN ADIDIR.

HAYRABOLU’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

GÜZELCE HASANBEY CAMİİ;1499 YILINDA 11.BEYAZIT’IN DAMADI GÜZELCE HASANBEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.

PAŞA CAMİİ-ÖMER EFENDİ CAMİİ-ÇARŞI CAMİİ-BELEDİYE HAMAMI-SARBENİ AHMEDİ VELİ TEKKESİ (TÜRBESİ) HAYRABOLU’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK DİĞER YERLERİN ADIDIR.

MALKARA’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

ÖMERBEY CAMİİ;1494’TE TURHANOĞULLARI’NDAN ÖMER BEY TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR, İLK OSMANLI ESERLERİNDENDİR.

TAŞOĞLU CAMİİ;XV.Y.Y. SONLARINDA YAPILMIŞTIR, MİNARESİ’NİN TAŞ İŞÇİLİĞİ DEĞERLİDİR. CAMİ HALEN HARAP VAZİYETTEDİR.

MALKARA PARKI-ŞEHİTLİK ABİDESİ MALKARA’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK DİĞER YERLERİN ADIDIR.

MARMARA EREĞLİ’SİNDE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

EREĞLİ KALESİ;ROMA VE BİZANS DEVİRLERİNE AİTTİR, SURLARI İLE DİKKATİ ÇEKMEKTEDİR.

CEDİT ALİPAŞA CAMİİ;MİMARI MİMAR SİNAN’DIR, ONARILDIĞI İÇİN ŞEKLİ DEĞİŞMİŞTİR.

MURATLI’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

GÖÇMEN EVLERİ ATATÜRK ANITI-İNANLI ÇEŞMESİ MESİRE ALANI-ÇEŞME MESİRE ALANI MURATLI’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLERİN ADIDIR.

SARAY’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

AYASPAŞA CAMİİ VE KÜLLİYESİ;1599 YILINDA YAPILMIŞTIR, KÜLLİYEDEN BU GÜN CAMİ VE HAMAM AYAKTADIR. ÇEVRESİ PARK HALİNDEDİR.

KASTROS ÇAMLIKÖY PLAJI;SARAY İLÇESİ’NİN KARADENİZ SAHİLİDİR, BAHÇEKÖY’DEN GİDİLİR. ORMAN-KUM-DOĞAL PLAJLARA SAHİPTİR, İLÇE’YE 10 KM. UZAKLIKTADIR.

AYAZPAŞA HAMAMI-HÜKÜMET BİNASI’NIN KUZEYİNDE Kİ ATATÜRK ANITI-SOĞUKSU ÇEŞMESİ MESİRE ALANI-LALADERE MESİRE ALANI-KASTROS DOĞAL PLAJI VE MESİRE ALANI-KASTRO MİLLİ PARKI SARAY’DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK DİĞER YERLERİN ADIDIR.

ŞARKÖY’DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER;

AYASPAŞA CAMİİ VE KÜLLİYESİ;1599 YILINDA YAPILMIŞTIR, KÜLLİYEDEN BU GÜN CAMİ VE HAMAM AYAKTADIR. ÇEVRESİ PARK HALİNDEDİR.

ŞARKÖY PLAJI;5 KM. UZUNLUĞUNDA 1 KUMSALA SAHİPTİR, DENİZİN HER TARAFI YÜZMEYE ELVERİŞLİDİR. OTEL-MOTEL-PANSİYON VB. GİBİ TESİSLER MEVCUTTUR, DENİZ-ÜZÜM-ŞARAP VE BALIKLARI İLE ÜNLÜDÜR.

MÜREFTE;ŞARKÖY’E 10 KM. UZAKLIKTADIR, SAHİLDEDİR. ŞARKÖY ÜZERİNDEN ULAŞILABİLİR, KÖY HAYATINI ÖZLEYENLER İÇİN İDEAL 1 YERDİR.

ERİKLİCE;ŞARKÖY ÜZERİNDEN ULAŞILABİLİR, ÜZÜM-ŞARAP-DENİZ’İ İLE ÜNLÜDÜR. ŞARKÖY’E, 6 KM. UZAKLIKTADIR.

GAZİKÖY;ŞARKÖY ÜZERİNDEN ULAŞILABİLİR, ÜZÜM-ŞARAP-DENİZ’İ İLE ÜNLÜDÜR. ŞARKÖY’E, 24 KM. UZAKLIKTADIR.

HOŞKÖY;ŞARKÖY ÜZERİNDEN ULAŞILABİLİR, ÜZÜM-ŞARAP-DENİZ’İ İLE ÜNLÜDÜR. ŞARKÖY’E, 21 KM. UZAKLIKTADIR.

MERKEZ CAMİİ-MERKEZ HAMAMI-HOŞKÖY KALESİ-GÜZELKÖY KİLİSESİ ŞARKÖY’DE GEZİLECEK GÖRÜLECEK DİĞER YERLERİN ADIDIR.

TEKİRDAĞ’IN BAZI İLÇELERİNE UZAKLIĞI;

TEKİRDAĞ-ÇERKEZKÖY;61 KM.
TEKİRDA-ÇORLU;37 KM.
TEKİRDAĞ-HAYRABOLU;54 KM.
TEKİRDAĞ-MALKARA;58 KM.
TEKİRDAĞ-MARMARA EREĞLİSİ;40 KM.
TEKİRDAĞ-MURATLI;24 KM.
TEKİRDAĞ-SARAY;81 KM.
TEKİRDAĞ-ŞARKÖY;86 KM.


Etiketler:


inci*  | naz Arık
21 Şubat 2012 Salı 14:32:27


Binlerce teşekkürler size..... bu ne güzel bir paylaşım... okudum ve aklımdan çıkmayacak bilgiler eşliğinde gezeceğim Tekirdağı bir gün.. Rehberim sizin yazınız olacak...... sağlık ve huzurla değerli Üstadım.


    [ Cevap yaz ]    
TEKİRDAĞ'DA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER... başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
21.02.2012 09:43:24
Toplam 1 yorum yapıldı
14360 çoğul gösterim
12362 tekil gösterim