Televizyonu çok eğitici buluyorum. Ne zaman biri televizyonu açsa, öteki odaya gidip kitap okuyorum. (Groucho Marx) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Özleme ve Sevgiliye Mektuplar 7

Özleme ve Sevgiliye Mektuplar 7


Kanamalı hüzünlerin dolunaylarında özlemin zamansızlık filmi oynuyor perdede
Yazgımızın acılı ütopyasında ruhumda uyaksız şiirler, yokluğun zulüm gönlümde
Kendimizi arıyoruz talan bir coğrafyada, yalan sevmelerden itilmişiz bir köşeye
Hüzzam bir şarkıdır gülüm seni sevmek, sonsuza dek beklemek olsa da sözlerinde


Karlı bir akşama atmıştın adımlarını, yalnızlık peşimizdeki tepe lambası gibi sürüklüyordu anılarımızı ve biz içli bir keman sesinin siluetine tutunarak yürüyorduk seninle aynı yolu. Az gidip, uz gidip, biraz da dere tepe düz gidip ulaştık bir dağ evine ve ittik bir önceki aşklardan kalan anıları bir köşeye. Sızdık karanlığın en mahremine ve uzandık zar zor yaktığımız bir ateşin cızırtılı sessizliğine, sokulduk birbirimizin aşk kokulu nefesine, ısındık bakışlarımızın neyiyle. Bir düş, bir serapmış gördüğümüz, uyandık yaşamın gardiyan sesiyle.

O yangın artığı havanın ardından doludizgin bir sepkenle koşabilmeyi istediğimiz anlardır göğsümüzdeki hüzzam sancıların isyankâr telvesi. Ellerimizle yokladığımız çıplak düşünüşlerimizin ılıman denizlerinde bir tuvale dökeriz yüreğimizin çıplak sözlerini ve bu hayal meyhanesinde bir kavalın yüzyıllık dokunuşlarıyla aşkı çağırırız hüznün kıraç ovalarından.

Anla ki sevgili, o talan ovalarında kendimizi toprağa bıraktığımızda bir musalla nidası duyulur gökten, üşür çiçekler, saklanır böcekler ve tanımsızlığın hazzını içer pınarlar. O ki, her zerresi içimizin kırık coğrafyasına hükmeden, o ki, inancın zerre ikliminde bile bir evrene hükmeden, o bizi düşündüren, o kıl köprülerden geçiren bir devrin sebebi. Kâinattır iliklerimizdeki ruh, coşku ve doyumsuz şölendir bunları bize hissettiren.

Her ayraç hüzünlerle yoğrulan masalımızda gül kokulu bir tül, her şarkı incinmiş gönlümüzün kırık ışıklarını arayan üşümüş bir gül gibi sokulur bedenimize. Aşka sunulmuş her renk uzak bir rakım gibi yamacımızdaki akşamlara rahvan koşumlarla ilerler ve biz mor desenli bir göğün yamacında sevgiliyi bekleriz sabırla.

Öpüşümüzün korkulu tarlasında dudaklarımızdaki o kayıp medeniyetleri bunun için arar sevgililer ve bunun için topuklarımda kangren bir türkü, yanaklarımda asırlardır buruşmayan bir ülkü bunun içindir. Gövdesini terk etmeyen bir dal gibi, sırrından ayrılamayan aynalar gibi ve sincice avuçlarımızdan kayıp bizden giden an’lar gibi o sorgulu vakitlerin ütopyasında vakit ne çok aşksa ve bizler hayatın susku denizlerinde çırpınan bir balıkça elde kalan hüzünlerle en son demini yudumlarız bu yaşam meyinin.

Adın, sığ bir kumsala seni yazmaktır, boylu boyunca, en ışıltılı çakıl taşlarını dizerek. Adın ülküsüz bir yaşanmışlığın düş savruklarını göğsümde toplamaktır. Adın içsel bir isyanı bastırarak yeni ülkelere seferlere çıkma sebebim ve adın ki medeniyet kapılarına tapu, kırık gün ışıklarını toplamaktır avuçlarıma. Can’lar küskün kalır bir yonganın etrafında, su kendi saydamlığında üşür. Madımak türküler fışkına durur uzaklarda, dağlar bunun için mora dönüşür.

Bir yolculuk hikâyesidir aşk, her adımda yürek güneşi özler, özledikçe dudaklardaki bekleyiş resitalleri dünleri bugüne işler. Uçsuzluğun kırılmalı mevsimlerinden arınarak kendi yolumuzu kucaklarız biz, dalgalı kaçışların hicran sızılarını avuçlarımızda saklarken. Gökyüzünün sırma yaşlarıyla yaman bir sarılışın sevda duraklarına atarız bedenimizi, içimizdeki yokluğa çareler arar iken. Her tutunuş yaşamdır bir gövdede, biz o yaşanası zamanların iklimlerini belirleriz özlemli şiirlerimizle.

Sözcüklerin kalıplarından çiçekler çıkaran bir kadının yüreğini görmektir aşk. Biliyorum ki, biliyoruz ki ve hep bileceğiz ki bu gökyüzü atlasında, bu aşk coğrafyasında bizler hep o elim yazgının iç sesi olacağız, hayatla kendimizi sınamak, sonrasında bir dalda olgunlaşmak, gün gelip toprağa düşebilmek için. Bu kocaman aynalarla donatılı atlasta hangi yüzümüzü çok sevdiğimizi, hangi aslımızı görmezden geldiğimizi hiç bilmeden yaşayıp gidenlerdeniz işte.

Hayat, hepimizin gelip geçtiği o gözyaşımızla ıslanmış hüzün köprüsü, ağrılı vakitlerin ütopyasıyla ağırlar bizi. Umutlar yüreğimizin o ağrılarına en iyi ilaçtır, içilince üzerine bir yudum mutluluk iksiri. Sesinin düş bentlerinden avuçlamak güneşi, ışıklarla süzülen bir tülbendin öpüş yerinde beklemek sevdanla mahşeri. Seni sevmek, tersine çevirmek güneşi, ısıtmak sevgiyle evreni. Seni sevmek, ters düz etmek kâinatı, tüm kötülüklerden arındırarak yürekleri.

Selahattin Yetgin

Etiketler:

 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 

LutfiyeCanacik2050  | Lütfiye Çanacık
24 Eylül 2017 Pazar 11:26:13


Çok güzel bağ kuran, icsellestirebilen, zehirden uzak büyük bir enerji kaynağı, latif, kendi yaralanan ama kimseyi yaralamayan güzel sozler, bende aldım kabul ettim izninizle.Saygilarimla


    [ Cevap yaz ]    

24 Eylül 2017 Pazar 10:48:32


) İmgelerin dansı yürek sesinizde çağlamış usta kalem...Candan kutlarım kaleminizi... En derin Saygılar,Selamlar olsun güzel yüreğinize....)


    [ Cevap yaz ]    

21 Şubat 2012 Salı 21:25:36


Bu başarılı çalışmayı ve yazarını yürekten tebrik ediyorum. Her zamanki kıvamında ve ziyadesiyle doyurucuydu... Ne hoş bir serüven kaleminize yarenlik etmek.


    [ Cevap yaz ]    

21 Şubat 2012 Salı 19:21:50


Her zaman dediğim gibi imgelerinizin hayranıyım ve aynı zamanda da kıskanç biri olmadığım halde bu konuda kıskancım Selahattin Bey. Güne layık bir paylaşımdı. Tebrik ediyor saygılarımı sunuyorum.


    [ Cevap yaz ]    

21 Şubat 2012 Salı 17:14:06


okunası tadda idi...
tebriklerimle...


    [ Cevap yaz ]    

21 Şubat 2012 Salı 15:02:25


imgelerin şairine kucak dolusu tebrikler..

hüznünüz
sevginiz
özlemleriniz
kaleminiz
hiç
bitmesin.
selamlarımla..


    [ Cevap yaz ]    

21 Şubat 2012 Salı 11:58:06


.. beklemek sevdanla mahşeri.
Seni sevmek, tersine çevirmek güneşi,
ısıtmak sevgiyle evreni.
Seni sevmek, ters düz etmek kâinatı, tüm kötülüklerden arındırarak yürekleri.
---
paragraf paragraf okuduğum , bir şiirdi.. saygı ve hürmetlerimle hocam..    [ Cevap yaz ]    

21 Şubat 2012 Salı 09:58:58


Kutluyorum Selahattin Bey. Tarzınızdan zerrece sapmıyorsunuz.

Saygılar, hayırlı başarılar.


    [ Cevap yaz ]    

21 Şubat 2012 Salı 09:24:44


tebrik ederim , emeğine sağlık , sayfama götürdüm :-))


    [ Cevap yaz ]    

21 Şubat 2012 Salı 01:02:27


Tebrikler .Çok nadir anlamlı satırlar.Zaten beğendiğim bir kalemsiniz ...


    [ Cevap yaz ]    


 « Önceki 10 eleştiri   1   2   Sonraki 10 eleştiri » 
Özleme ve Sevgiliye Mektuplar 7 başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.Günün Yazısı
Okuduğunuz yazı 21.2.2012 tarihinde günün yazısı olarak seçilmiştir.

Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
20.02.2012 10:06:26
Toplam 12 yorum yapıldı
2764 çoğul gösterim
2508 tekil gösterim