Sessizlik, çok kez toplumun değer ve hükümlerini sözlerden daha güçlü olarak belirtir. Benjamin Disraeli [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ATATÜRK KİMDİR ?

ATATÜRK  KİMDİR ?

Bu makalede yer alan bazı anlatımlar ve bilgiler Sayın Prof Dr. Güntürkün Kalıpçı’ın yaptığı bir konuşmadan alınmıştır.Kendi bilgilerimi de katarak bir makale halinde sunmak ve Çok da fazla bilinmeyen hususlar olduğu için değerli Edebiyat Defteri arkadaşlarımla paylaşmak istedim...Sayın profesöre ait olanlar italik yazılmıştır.

Bu gün ölümünün yetmiş üçüncü yılında hasretle andığımız Milletimizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk’ün kim olduğunu elimden geldiğince, dilim döndüğünce sizlere aktarmaya çalışacağım.

Atatürk her şeyden önce dünya liderleri içerisinde kendisini Yirmi birinci Yüzyıla taşıyabilen tek lider olmuştur. Onun çağdaşları ya kendi halkları tarafından öldürülmüş, ya da öldükten sonra unutulmaya terk edilmişken sadece ve sadece Atatürk kendisini bu yüzyıla taşımış ve milletinin nabzında canlılığını hala muhafaza edebilmeyi başarmıştır. Neden böyledir? Nasıl böyle olabilmiştir? İşte bunu anlayabilmek için ‘’ Atatürk Kimdir ‘’ konulu bu konuşmamızı isterseniz gelin iki bölüme ayıralım. 1- Hayattayken Atatürk 2- Hayata Gözlerini Yumduktan Sonra Yaşayan Atatürk

Değerli Okuyucular.. .

Bu gün burada saatler süren uzun bir konuşma sunmam mümkün. Bir Tarih Öğretmeni olarak elimde malzeme oldukça fazla ancak ben bir kaç örnek vererek sizlere önce Hayattayken Atatürk’ü tanıtmaya, daha doğrusu hepimizin bildiği Atatürk’ü bir kez daha yâd etmeye çalışacağım.

Siz dünya üzerinde her hangi bir kumandan gördünüz ya da tanıdınız mı ki o kumandan askerlerine ‘’ Size ben taarruzu değil ölmeyi emrediyorum ‘’ diyebilsin ve onun askeri hiç bir tereddüt göstermeden üzerilerine yağmur gibi yağan kurşuna karşı süngü ile hücuma kalksın.?

Siz ülkesi bir çok düşman tarafından işgal edilmiş, düşman savaş gemileri devletin başkentinde toplarını devletin kalbine çevirmişken ‘’ Geldikleri gibi giderler ‘’ inanç ve kararlılığında olabilen başka bir lider tanıyor musunuz ?

Siz esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih eden ve bu tercihini bütün milletine de kabul ettirebilen başka bir lider tanıdınız mı? Bir milleti topyekun ‘’ Ya İstiklal, Ya ölüm’’ parolası etrafında toparlayabilen ; Bu parolaya uyarak topal ayağıyla tâ Adana’dan kalkarak Erzurum’a yürüyen yetmiş yaşında bir ihtiyar tanıdınız mı? Aynı parolayla ‘’ Benim vucudum delik deşik olmadan düşman Antep’e giremez diyen bir Şahin Bey’i, Benim ak sakallarım kızıl kana bulanmadıkça düşman Denizli’ye giremez diyen Müftü Hulusi Efendi’yi, Bütün kolordumla emrinizdeyim diyen Kazım Karabekir’i tanıdınız mı?’’ Eğer bunları tanıyamadıysanız Atatürk kimdir sorusuna cevap veremezsiniz. Çünkü Şahin Beyler, Hulusi Efendiler, Kazım Karabekirler ve onlar gibi daha nice kahramanlar bütün şartlar en elim ve vahim durumdayken tek bir kişiye inandılar : Mustafa Kemal… Siz hiç milleti tarafından bu kadar inanılan ve güvenilen başka bir lider tanıdınız mı?

Sizler altı yüz sene süren bir saltanat döneminden sonra hiç kan dökmeden , halkının burnunu bile kanatmadan yepyeni bir yönetim şekli olan Cumhuriyeti ülkesine kazandıran başka bir lider tanıdınız mı?

Sizler hayatınız boyunca gördünüz mü ya da duydunuz mu Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurbanlar kesilerek, camilerden selalar okutularak, Meclis kapısı önünde dualar edilerek açıldığını ?

Sizler her hangi bir Cumhurbaşkanı ya da başbakanınızın cami kürsüsüne çıkıp camilerin nasıl bir yer olması gerektiği konusunda halkı aydınlattığına tanık oldunuz mu?

Siz, kendisine ‘’ Milletler Cemiyetine üye olmayı düşünüyor musunuz ‘’ diye soran bir yabancı gazeteciye ‘’ Biz şartlarımızı koyarız, kabul ederlerse düşünürüz. Özel olarak davet edilirsek değerlendiririz bu daveti’’ diyebilen bir lider tanıdınız mı. Milletler Cemiyeti’nin yasalarında davet etmek bir madde olmadığı halde yakın zamana kadar düşmanımız olan Yunanistan’ın teklifiyle özel yasa hazırlandığını ve Milletler Cemiyetine sadece Türkiye için konan bir yasa ile davet edildiğimizi biliyor musunuz. Hele hele de bu gün Avrupa Birliğine girmek için taklalar attığımız bir dönemde Atatürk’ün ‘’ Davet edilirsek düşünürüz’’ ifadesinin anlam ve önemini kavrayabiliyor musunuz?

Konu uzun. Gelin Hayattaken Atatürk’ü bir kaç tane örnek daha vererek noktalayalım. Çünkü sırada daha ‘’ Hayata Gözlerini Yumduktan Sonra Yaşayan Atatürk ‘’ var.

İran Şahı Rıza Pehlevi Atatürk’e ‘’ Bilesiniz ki doğuda her an bir kolordu komutanınız olarak yanınızda yer alacak bir biraderiniz vardır ‘’ diyor. Bunu dedirtebilecek başka bir lider tanıyor musunuz?

Türkiye’yi ziyaret etmekte olan İngiltere Kralı 8: Edward Dolmabahçe Sarayı rıhtımına bir motorla geldiğinde karaya çıkarken hafif sendeler ve düşmemek için elini yere koyar. Elleri topraklanmıştır ve ellerini silmek için mendiline davrandığı anda Atatürk, Kralın elini tutar aniden ‘’ Majesteleri merak buyurmayın, vatan toprağı bizim elimizi kirletmez ‘’ der. Bu zekayı ve vatan sevgisini görebileceğiniz bir başka lider var mıdır sizce?

Atatürk 17 Mart 1923 te Mersin’i ziyaret eder. Bu ziyareti sırasında bir Yahudi vatandaş ‘’ Paşam bizi burana kovuyorlar’’ diye dert yanar Atatürk sorar: ‘’ Sizi kim kovuyor? ‘’ Cevap verir Yahudi vatandaş ‘’ Millet kovuyor ‘’ Atatürk’ün cevabı sert ve kat’idir: ‘’ Millet kovuyorsa yapacak bir şey yok. Milletin iradesine boyun eğmek gerekir. Bu millet arzu ederse beni bile kovar ‘’ … Siz Milletinin iradesini her şeyden üstün tutan başka bir lider tanıdınız mı hiç ?

Şimdi de gelelim Hayata Gözlerini Yumduktan Sonra Yaşayan Atatürk’e:

Bu bölümde bazı sorular soracağım sizlere.

Siz , Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan savaşında esir olan ve sonra serbest Bırakılan Yunan Generali Trikopis’in Atatürk öldükten sonra her sene Türkiye’nin Atina’daki Büyükelçiliğine giderek Atatürk’ün resmi önünde selam durup saygı duruşunda bulunduğunu biliyor muydunuz.?

1948 de II. Dünya savaşının son yıllarında artık bu savaştan iyice bunalmış olan General Mc Arthur’un, yanındaki yüz elli kadar komutan ve devlet adamına ‘’ Şu anda hiç birinizi değil, büyük istidatıyla Mustafa Kemal’i yanımda görmek için neler vermezdim’’ dediğini biliyor muydunuz?

1976 da -bütün projelerinin isim babası olan - Mustafa Kemal’in doğumunun yüzüncü yıldönümünü ‘’ Mustafa Kemal Atatürk ‘’ Yılı olarak kutlamak için önerge verilen Unesco’da İsveç delegesinin ‘’ Ne yani bundan sonra her ülkenin liderinin doğum gününü o ile liderinin adıyla anılan bir yıl olarak mı kutlayacağız ‘’ diyen İsveç delegesine Rus delegesinin ‘’ Genç arkadaşım ! Mustafa Kemal alelade bir lider değildir. Onu her ülke, her probleminde çare olarak aramalıdır’’ dediğini ve 1981 de İsveç delegesinin ‘’ ben bu geçen süre içinde Mustafa Kemal’i araştırdım. Şimdi müsaade ederseniz öncelikle özürlerimin kabulünü arz ediyorum ve önergeye ilk evet oyu ve imzasını ben kullanmak istiyorum’’ dediğini. Ardından da 152 ülkenin oy birliği ile 1981 in, Atatürk yılı olarak ilan edildiğini biliyor muydunuz ?

Peki 1996 da vefat eden Haiti Cumhurbaşkanının mezar taşına ‘’ Günümüzde Mustafa Kemal’i örnek alarak yaşamış olmaktan dolayı mutlu öldüm’’ yazdırdığını hiç duymuş muydunuz?

2000 de A.B.D. Cumhurbaşkanının Milenyum mesajında ‘’ Hiç şüphe yoktur ki Milenyumun tek lideri Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çünkü o asrın lideri olmayı başarabilmiş tek liderdir ‘’ dediğini. Ama ne yazık ki bu sözlerin Türkiye’de basın ve yayın organlarında neredeyse hiç konu edilmediğini ve zamanın hükümetinin de bu muhteşem tespiti es geçtiğinden haberiniz var mıydı?
Hayata Gözlerini Yumduktan Sonra Yaşayan Atatürk konusunu da bir iki örnek daha vererek noktalamak istiyorum.


Prof.Dr. Güntürkün Kalıpçı Anlatıyor.

Atatürk hayatında çok nadir ağlayan liderlerden biridir. O Çankaya yolu üzerinde bir iğde ağacına her gördüğünde selam verirmiş. Bunun sebebini sorduklarında da ‘’ O ağaç benim topraklarım üzerinde yaşayan, kokusuyla, meyvesiyle, gölgesiyle insanlara huzur veren bir vatandaşımızdır. Onu selamlamayacağım da neyi selamlayacağım’’ . Ve Atatürk bir gün o ağacın kesildiğini görünce ağlamıştır. Aynı Atatürk Yalova’daki Cumhurbaşkanlığı köşküne doğru uzanan bir çınar dalının kesilmek üzere olduğunu görünce de çınar dalını kurtarmak için köşkü temelinden söktürüp dört metre geriye çektirmek suretiyle çınar dalını kesilmekten kurtaran bir liderdir.

Aynı Profesör öğretmenlere verdiği bir konferansta Atatürk’e ait Misakı Maarif ilkelerini okur. Fakat bu ilkelerin Atatürk tarafından kaleme alınmış olduğundan bahsetmeden ‘’ Arkadaşlar eğitim – öğretimin burada belirtilen esaslar doğrultusunda olmasına ne dersiniz’’ diye sorar. Salondaki öğretmenler hep bir ağızdan. ‘’ İşte özlediğimiz ve beklediğimiz eğitim anlayışı ve sistemi bu ama nerde bizde bunu uygulayacak politikacılar ‘’ deyince sayın profesör cevap verir: Bu ilkeler Atatürk’e ait ve tarihi 1923.

1923 ten beri eğitim ve öğretimde mesafe kat etmek için bir şeyler yapmaya çalışan, ya da çalıştığını sananlar Misak-ı Maarif’e bir kez olsun göz atmayı neden düşünmezler acaba?
Daha verilebilecek yüzlerce örnek olmakla beraber özellikle yarınlarımızın ümidi gençlerimize bir mesaj olsun diye son bir örnekle konuşmamı bitirmek istiyorum müsaadelerinizle.

Prof. Dr. Güntürkün Kalıpçı devam ediyor:

2003 yılında Ankara’da yabancı ülke diplomatlarının eşlerinin de bulunduğu bir konferansta bir ara Norveç Sefirinin eşi yanıma geldi ‘’ Biliyor musunuz. Bizim ülkemizde ‘’ Atatürk gibi düşünmek’’ diye bir deyim vardır’’ dedi. Hayret ettim ve heyecanlandım sonra öğrendim ki içinden çıkamadıkları, çözümsüz gibi görünen bir problemle karşılaştıklarında; özellikle öğrenciler ‘’ Hocam bu problemin çözümü yok ‘’ dediklerinde onlara ‘’ Mutlaka bir çözümü vardır. Bir kez de Atatürk gibi düşün ‘’ dermiş Norveçliler.

Evet sevgili gençler içinden çıkamadığınız bir problemle karşılaştığınızda mutlaka Atatürk gibi düşünün. Ama Atatürk gibi düşünebilmek için de Atatürk’ü her yönüyle çok iyi tanıyın. Şunu unutmayın: Atatürk rozeti taşımak ya da arabalarınızın camlarına, kollarınıza Atatürk döv saygı ve sevgilerimi sunuyorum.meleri yaptırmakla Atatürkçü olunmuyor. En azından Nutuk’u bir kez okuyun.

Sözlerimi İsmet İnönü’nün Atatürk’ün vefatı dolayısıyla yaptığı konuşmadan bir cümle ile noktalarken hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Devletimizin banisi ve milletimizin fedakar , sadık hadimi, insanlık idealinin aşık ve mümtaz siması, eşsiz kahraman Atatürk! Vatan sana minnettardır.

Sami BİBEROĞULLARI
ÖZEL BATI AKŞAM LİSESİ
TARİH ÖĞRETMENİ

Etiketler:


ahmet umut  | Ahmet Umut
12 Ekim 2013 Cumartesi 22:38:54


Oldukça etkileyici..kutklamak bize düşer..selamlar


    [ Cevap yaz ]    

11 Ekim 2013 Cuma 18:51:41


Bu ayzıyı çook önceleri yazmışsın ve okumamıştım. Beni ağlattın Allah seni güldürsün.
Herkezin Atatürk'ü sevmekiçin en az bir sebebi olmalı diye düşünüyorum. Benim birçok sebebim var birtaneside benim bu vatan üzerinde özgürce yaşama ve hayatta olma sebebi.
Hemşerim ya daha ne diyeyim ki

Sevgiler ve selamlar


    [ Cevap yaz ]    

11 Kasım 2011 Cuma 09:48:39


gerçekten çok güzeldi Bu profesörümüzün GÜNTÜRKÜN KALIPÇI internetten tüm videolarını bulup arşivledim Sami bey defalarca hayranlıkla dinledim orada halkın Atamıza Atamızın ulusuna olan hayranlığını ve bunun sonucu Hak'kın muzafferiyeti bu millete armağan etmesini öyle ustalıkla anlatmış ve dillendirmiş ki ben ilk kez bu denli haz alarak bir anlatımı dinledim...ne iyi etmiş düzenlemiş ve paylaşmışsınız teşekkür ederim bu yazınız da arşivimde olacak saygılarımla


    [ Cevap yaz ]    

11 Kasım 2011 Cuma 02:26:48


Ulu Önder Atatürk'ü saygı ile anıyoruz. Mükemmel bir yazıydı. Tebrik ederim. Paylaşımınız için teşekkürler. Selamlarımla.


    [ Cevap yaz ]    

10 Kasım 2011 Perşembe 23:34:52


Yazınızı büyük bir beğeni ile okudum,kutlarım...
Kaleminize yüreğinize sağlık...

''ATATÜRK KİMDİR ?'' sorusunun bende tek bir cevabı vardır...
O da...

ATATÜRK TÜRKİYEDİR...

Duyanlar duymayanlara bilenler bilmeyenlere iletmesi dileği ile...


    [ Cevap yaz ]    

glenay  | nazik gülünay
10 Kasım 2011 Perşembe 23:32:58


Atatürk'ü daha iyi tanımamıza yarayan yararlı bir yazıydı..Galiba yabancılar bizlerden daha iyi
kavramış Atatürk'ü ve ilkelerini..

Size bu güzel yazı için teşekkürlerimle selâm ve saygılarımı sunuyorum..


    [ Cevap yaz ]    

10 Kasım 2011 Perşembe 19:58:16


İyi Akşamlar Hocam,

Bugün bilgisayarı, sabah hariç az önce açma fırsatım oldu. Siteye girişimde yazınızı gördüm.
Bugün okuduğum ikinci yazı oldu. Bildiğim ama unuttuğum konuları hatırlattığınız için teşekkür ederim. Her yerde ve her koşulda Atatürk için şu ifadeyi dile getiririm..
Atatürk, Yüce Allah'ın Türk milletine bir hikmeti ve nimetidir.
Başka bir söze gerek yok sanırım.
Saygılarımla.


Veysel Başer tarafından 11/10/2011 8:05:27 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

10 Kasım 2011 Perşembe 15:10:27


ustam yahu yazılarınız enteresan

amma çok uzun biraz cazip olsada giren okusa ne olur

yani yazıyı yüzde 10 nispetinnde özetleseniz daha güzel olmazmı


yazıt tabiiki güzeldi saygılarımla


haa tekrar girdim yazmadan edemedim
bir türk komutanı ise mevzu bahis her şey normaldir
kıbrıstaki kayanın üzerine çıkan tankı tekrar indiremedilerdi yanii
mesela harpte sancağı başkasına vermeden ölmek yasaktır alın size koca bir kaya ve gerçektende bir türk ölmez illa verecek sonra ölecek.. saygılar efendim...

yok,sul tarafından 11/10/2011 3:15:18 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    
ATATÜRK KİMDİR ? başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
10.11.2011 12:58:11
Toplam 8 yorum yapıldı
1788 çoğul gösterim
1666 tekil gösterim