Kötünün dünyada eseri kalmaz. EYRANİ [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

ÖĞRETMENE MEKTUP

Biliyorum,
yaşamak için öğrenmesi gerekli.
Tüm insanların kâmil insan olmadığını bilsin ki her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil politikacıya karşılık kendini adamış bir lider olacağını öğrensin.
Biliyorum
zaman alacak ama ona balık ısmarlama / balık tutmayı öğret. Kaybetmeyi öğrenirken hemen kazanmanın zevkini de öğrensin.
Uzak
hasetlikten uzak sessiz kahkahaların gizemini bırak erken öğrensin. Zorbanın, hainin, düzenbazın görünüşte galip / bilge insanın ise her zaman kazanacağını ve daha da önemlisi ona kitapların mucizesini öğret.
Ona
sessiz zamanların tadını, gökyüzünün, kuşların, arıların, çiçeklerin, suyun, ateşin, toprağın sonsuz gizemini öğret. Okulda ve yaşarken hata yapmanın, hile yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret.
Ey öğretmenim,
ona mutlaka kendini keşfedip kendi fikirlerine inanmasını öğret. Herkes ona yanlış olduğunu söylediğin de bile tüm insanlara nazik, sert olanlara karşı daha da sert olmasını öğret. Herkes birbirine takılmış bir yöne giderken yanlış kitlelerin peşinden gitmemesinin gücünü öğret.
Anlatılanı dinlemenin,
bir sanat olduğunu ve tüm insanları dinlemesini öğret ancak dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirerek iyi olanlarını beyin cebine koymasını öğret.
Ona
gözyaşlarının utanç olmadığını, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini ve aşırı ilgiye çok dikkat etmesini öğretmelisin.
Ona
kendinin kuvvetini ve beyin gücünün parasal yüksek kıymetini öğretirken, kalbinin ve ruhunun değerine asla değer biçilemeyeceğini öğretmelisin.
Ona
uluyan bir insan topluluğuna kulaklarını tıkamasını ve kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, yüreğinin gücüyle dimdik, dikilip karşı koyarak savaşmasını öğret.
Ona,
nazik davran ama onu asla kucaklama. Zira, ateş çeliği saflaştırır. Bırak sabırsız olacak kadar cesareti de olsun.
Ey öğretmenim,
uyuyarak büyümek değil, okuyarak büyümek mecburiyetinin gerek ve şart olduğunu öğret. Öğret ki insanlığa karşı derin bir inanç taşıyacaktır.
Ey öğretmenim
unutma “suyu hangi kaba koyarsan onun şeklini alır”
Biliyor
ve inanıyorum ki öğretirsen: onurlu yaşayacaktır.10/10/2010


MUSTAFA ERMİŞ

Etiketler:
ÖĞRETMENE MEKTUP başlıklı yazıya henüz eleştiri yazılmamış.

ÖĞRETMENE MEKTUP başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
20.10.2010 21:11:18
Toplam 0 yorum yapıldı
1794 çoğul gösterim
1724 tekil gösterim