Bilge sözler şeker kamışına benzer; ne kadar emsen de tadı tükenmez. (Afrika Atasözü) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

BEYAZ MELEK ÜZERİNE

BEYAZ MELEK ÜZERİNEgeçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında mahsun kırmızgül’ün ilk yönetmenlik deneyimi olan "beyaz melek" adlı filmi izleme fırsatım oldu.bu filmi izlemeden evvel,hakkında yazılıp çizilip konuşulan çok şeyi duymuştum ve de yönetmenin izlediğim ilk filmi "güneşi gördüm" olduğu için,kendisine haksızlık yapıldığını düşünmüştüm.çünkü ikinci film,bende yer yer arabesk anlatımlara kaçsa da olumlu bir izlenim bırakmıştı.fakat ilk film,yani "beyaz melek" beni tam anlamıyla hayal kırıklığına uğrattı ve beni "acaba ilk film de kötüydü de ben mi farkedemedim" diye işkillenmeye itti.

baktığınız zaman nejat uygur,yıldız kenter,erol günaydın gibi tiyatro dünyamızın efsane olmuş isimleriyle zenginleştirilmiş bu oyuncu kadrosu,bu senaryo ve bu reji tekniğiyle resmen heba olmuş.oyuncuların-ki oyuncu dediklerim belirttiğim gibi efsane olmuşlardır bu ülke için artık- en ufak jest ve mimiklerinin bulunduğu sahnelerde dahi birtakım senfonik parçalarla seyirci sömürülmeye çalışılmış.bu birincisi para verip sinema izleyen için(benim gii t.v.de izleyen için de aynı durum söz konusu;sonuçta vakit ayırıp film izlediğimizi sanıyoruz),ikincisi o efsane isimler için büyük ayıptır.o oyuncular ki dünkü toylar mıdır efendim,sen onların sahnelerini seyirciyi etkileme amaçlı fon müzikleriyle yamayasın?..

onun haricinde filmin bir yerinde açık havada 3 kişinin namaz kıldığı ve dini propagandaların yapıldığı birtakım sahneler vardı ki,günümüz siyasi ve sosyal ortamında bunun adı iktidar yalakalığından başka birşey değildir.yarın başka bir iktidar oratmı oluşursa,eminim ki bu kez de daha post modern propagandalar yapılacaktır.filmde yansıtılan yaşantıdaki iyilik de resmen cabası.’70lerde çekilen bazı iyilik timsalı yavan filmlerdeki gibi,gerçek yaşamdan soyut ve alakasız biçimde bir polyannacılığın olduğu yaşam resmedilmeye çalışılmış.açıkçası gerçekçilikten uzak,tamamen arabesk mantıksızlığına dayalı bir senaryonun çalışması.

kırmızgül’ün ikinci filmini de tekrardan,bu defa eleştirel bir gözle izleyeceğim.


Must.Etiketler:


TekinSağ.  | Tekin Sağcan
04 Eylül 2010 Cumartesi 12:43:34


İlginç eleştiri yazıları gelmiş bugün yazın sayfalarına. Sinema eleştirisi konusunda hiç bir fikrim olmadığını fark ettirdi yazınız.

Yazınızın eleştirisine gelince;
"...çalışılmış.bu birincisi..." cümleniz devam mı ediyor yoksa bitmiş mi belirsiz.

"ki" bağlacının kullanıldığını görmek beni keyiflendiriyor doğrusu doğru şekliyle de kullanmışsınız görsel anlamda kese işareti önüne bir boşluk vererek "ki"yi büsbütün ön plana çıkarta bilirdiniz. (...oyuncuların -ki...)

Noktadan sonra yeni başlayan kelimenin baş harfinin büyük olması ile ilgili bilgi sahibi olmadığınıza inanamam doğrusu. Bütün bir yazı boyunca en bariz en dikkat çekici olan buydu.

Yazıda ki imla kurallarının eksikliği okumak için sayfaya gelen okura "seni pek önemsemiyorum, bundan daha iyisini hak etmiyorsun, ister oku ister okuma, umurum da bile değilsin" demekle denk bana kalırsa.    [ Cevap yaz ]    

Yükselenyıldız  | Yüksel Önaçan
04 Eylül 2010 Cumartesi 01:18:40


Avrupalı yapımcıların yaptığı filmleri ineledeniz mi, bilmiyorum.
Ama yüzde doksanında kilise mutlaka ve mutlaka işlenir.
Her toplumun dinî inancını uygulaması yaşamlarının bir parçası.


Paylaşım için teşekkürler, saygı öncelikli sevgiler.


    [ Cevap yaz ]    
BEYAZ MELEK ÜZERİNE başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
04.09.2010 00:47:17
Toplam 2 yorum yapıldı
1452 çoğul gösterim
1414 tekil gösterim