Bilge sözler şeker kamışına benzer; ne kadar emsen de tadı tükenmez. (Afrika Atasözü) [Paylaş]
E-mail: Şifre: Facebook ile bağlan Üye ol | Şifremi Unuttum
Türkiye Şiir Platformu
ANASAYFA ŞİİRLER Edebiyat Defteri YAZILAR Edebiyat Defteri FORUM Edebiyat Defteri ETKİNLİKLER Edebiyat Defteri NEDİR? Edebiyat Defteri Kitap KİTAP  Edebiyat Defteri Tv TİVİ Edebiyat Defteri Sesli Şiirler MÜZİK Edebiyat Defteri BLOG Edebiyat Defteri Atölyeler ATÖLYE  Edebiyat Defteri BİCÜMLE Edebiyat Defteri ARAMA Edebiyat Defteri İLETİŞİM

Felsefe Dedikleri Şey Nedir ki...

Felsefe’nin ne olduğu sorusuna bazı düşünürlerin görüşleriyle cevap aramaya çalıştık...
Yani, sorular benden; cevaplar ise bazı düşünen kafalardan!
Dilerseniz bu yazıyı belki de tamamı bu dünyadan göçmüş olan filozoflarla yapılmış bir söyleşi olarak da kabul edebilirsiniz...


***


-Felsefe dedikleri nedir ki, belli bir tanımı var mı?
- “felsefe kavramı üzerinde ortak bir tanım verilmesi söz konusu değildir. Öyle ki, felsefe üzerinde yorum yapan ya da onu anlamaya çalışan iki filozof arasında bile ortak bir felsefe tanımı mevcut değildir. Bu nedenle herkesin kendine özgü bir felsefe tanımı ve anlayışı söz konusudur.” , ” Felsefe, üzerlerinde henüz belirli bir bilginin var olmadığı konularda kurgular yapmaktır.”
*
-Herkes felsefe yapabilir mi ,ya da bir insanın hayat görüşü felsefe olarak kabul edilebilir mi?
- “felsefe, asla herkesin işi değildir; ancak dünya görüşü ile hayat görüşü herkesin işi olabilir. Fakat felsefe, dünya görüşünün aynı değildir. Felsefe, dünya karşısında alınan belli bir tavrın, derinleşen bir varlık bilincinin kavramlara ve düşüncelere bürünen düşünsel ilişkilerin bir ifadesidir.”
*
-Felsefe aklımıza gelen her soruya cevap verebilir mi? Örneğin insan nedir, var olduğunu düşündüğümüz şeyler gerçekten var mıdırlar, öldükten sonra bir yaşamımız olacak mı, gibi binlerce soru var.
- “felsefe, ne kadar istersek isteyelim, bu kadar çok soruyu karşılayamaz; ama hiç değilse, dünyaya karşı olan ilgimizi büyütebilir ve bize, gündelik nesnelerin yüzeylerinin hemen altında ne kadar garip ve şaşılacak şeyler bulunduğunu gösterebilir.”
*
-Felsefe yaparken izlememiz gereken bir yöntem var mı?
-Var. “felsefede dürüstlük son derece önemlidir. Dürüstlük, bir yöntem olarak algılanmalı, felsefe çalışmalarında bu yönteme uyulmalıdır. ”Ayrıca, “nasıl ki matematik, fiziğin aracı ve yöntemi ise, Mantık da felsefenin bir aracı ve yöntemidir.” , ” Sonrasız doğruluk ve salt bilgi ancak matematiktedir. Felsefe de kendisini matematikteki gibi doğru ve dakik olan önermelerle sınırlamalıdır.”
*
-Felsefe yapmak, bilimden uzaklaşmayı gerektirir mi?
-Hayır, çünkü “felsefe olmasa bilimler, birliği olmayan bir küme, cansız bir bedendirler.”
*
-Felsefe ile din çelişir mi?
-Bazılarına göre, ” felsefeye gitmek için ilk adım, imansızlıktır.”. Ancak kimisi ise “felsefe, bilim ve din birbirine aykırı olamaz; çünkü gerçek gerçeğe aykırı olamaz.” , “İnancı; akıl, bilim ve felsefeyle zorlamak mümkün değildir.” demektedirler.
*
-Felsefe eğitiminin amacı nedir, nasıl felsefe yapılabilir?
- “felsefe eğitiminin amacı, felsefeyi değil, felsefe yapmayı öğrenmek; düşünceleri değil, düşünmeyi öğrenmektir.” . ” felsefe yapmak için, felsefeyi yapmış ve onu doruğuna çıkarmış olan büyük düşünürlerle birlikte düşünmek gerekir.” . ” Felsefe, bizi alçak gönüllü olmaya davet eder ve bilgi sandığımız şeylerin her zaman öyle olmadığını bize düşündürür.”
*
-İlk felsefi düşünce nasıl ortaya çıkmış?
- “İnsan “bu dünya nereden gelip nereye gidiyor?”, ”İnsanın bu dünyadaki yeri ve anlamı nedir?” gibi metafizik nitelikteki soruları öteden beri kendi kendisine sormuş bunların yanıtlarını da söylencelerde, dinsel tasarımlarda bulmuş ,bunlara oldukları gibi inanmıştır.”. ” M.Ö. VI. Yüz yılda İonia’da başlayan eleştirel tutum, ”Varolanlar üzerine yöntemli bir düşünme” olan felsefeye yol açmış.” İlk felsefi düşünceler doğa üzerinedir. İnsan üzerine düşünme M.Ö. V. Yüz yılda Sofistler’le başlamıştır.”
*
-Felsefe öğrenmenin ya da yapmanın ne yararı vardır?
- “Felsefe, düşüncenin mikroskobudur. “ . ”felsefenin insanlara, yaşamaya başlarken de, ölüme doğru giderken de söyleyecekleri vardır.”. ”felsefenin özü, her yerde özentiyi kötülemek ve onun karşısına doğayı koymaktır.” . ” felsefe kin gütmez; sizin boş çabalarınıza sakin sakin güler, kendinize benzetmek için aptallaştırmak istediğiniz insanları tatlı tatlı aydınlatır.”

***

Etiketler:


15 Temmuz 2010 Perşembe 15:30:22


Çözüme ulaşmak için düşünmeye ihtiyacımız var. Her davranışımızın bir açıklaması mutlaka var..İyi ki düşünüyoruz ve felsefenin derinliğinde gerçekleri arayabiliyoruz.

Her zaman ki gibi büyük bir beğeniyle okudum yazdıklarınızı. Teşekkürler paylaşımınız için.. Saygı ve selamlarımla..

AYSEL AKSÜMER tarafından 7/15/2010 3:34:21 PM zamanında düzenlenmiştir.


    [ Cevap yaz ]    

yeğinadnan  | Adnan  Yeğin
15 Temmuz 2010 Perşembe 15:01:50


Nasıl teşekkür edilince mutulu olacaksanız SİZE ÖYLE TEŞEKKÜR EDERİM.Ne güzel bir yazı ne hoş soru ve cevaplar.+7 yılın bu manada en şirin yazsısıydı.ellerinize ve aklınıza sağlık.


    [ Cevap yaz ]    
Felsefe Dedikleri Şey Nedir ki... başlıklı yazıya eleştiri yazabilmeniz için üye olmalısınız.

Üye değilseniz üye olmak için tıklayın.


Bilgi
Yayınlanma Tarihi:
15.07.2010 14:07:21
Toplam 2 yorum yapıldı
434 çoğul gösterim
434 tekil gösterim